For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 595 : 01.11.2019

Online chess games 6390
Chess tournaments 56

View all included tournaments

Liffre FRA, Open 2019

Open international de Liffré - Tournoi A
Classement après la ronde 9
Pl   Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Bu. Perf
1 m VIANI ANTONIO DCUNHA 2380 F SenM 7 43½ 54 2502
2 m BAILET Pierre 2493 F SenM EST Vandoeuvre-Echecs 44 54½ 2478
3 g NIKOLOV Momchil 2557 F SenM HDF L'Echiquier Cappellois 43 54 2503
4 m KONGUVEL Ponnuswamy 2370 F SenM 42½ 52 2415
5 g ENCHEV Ivajlo 2488 F SenM HDF L'Echiquier Cappellois 41½ 52½ 2426
6 g NAUMKIN Igor 2385 F SepM OCC Juillan Echecs 41 51 2436
7 g SUNDARARAJAN Kidambi 2422 F SenM 6 43½ 54 2395
8 m GUILLEUX Fabien 2433 F SenM EST L'Echiquier Châlonnais 6 43½ 52½ 2433
9 m SATYAPRAGYAN Swayangsu 2395 F SenM 6 42 51½ 2415
10   LAHOCHE Dorian 2065 F CadM BRE Echiquier Guingampais 6 38½ 46 2134
11   NORTIER Julien 2037 F CadM CVL Club d'Echecs d'Avoine 6 38 45 2148
12   CIVIT Pierre 2100 F SenM EST Vandoeuvre-Echecs 6 36½ 45 2042
13   LUCIDARME Damien 1975 F SepM HDF Saint André - Echec et Mat 6 32½ 40 1911
14 f VIDAL Llewellyn 2319 F SenM OCC Echecs Club Montpellier 43½ 53½ 2281
15   LE MAREC Simon 2228 F SenM BRE Echiquier Guingampais 42 50½ 2269
16   AUMONT Alexandre 2221 F SenM PDL Les Fous du Roi 41 49 2158
17   BESSON Bastien 2200 F SenM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 38½ 47½ 2063
18   DALAUD Dorian 2227 F CadM PDL Cercle d'Echecs de Nantes 38½ 47 2058
19   HOULGATE Anthony 1878 F SenM NOR Saint Hilaire Petitville 37½ 43 2041
20   YCHE Michel 1951 F SenM BRE Pion Pacé - MJC 37 45½ 2057
21   BIANCHI Guillaume 2147 F SepM HDF Echephile Bethunoise 37 45 2040
22   PAVEE Louis 1937 F MinM EST Vandoeuvre-Echecs 36½ 45½ 2007
23   LAMBERT Thomas 1966 F SenM BRE Rennes Paul Bert 35 42 1980
24   BRAULT Gabriel 1952 F CadM BRE Rennes Paul Bert 34 42 1929
25 ff MAUPIN Valerie 1998 F SenF HDF C.E.de St Just - Les Tours Infernales 33 40½ 1870
26   BAUDON Andrew 1805 F SenM BRE Echiquier du Pays Fouesnantais 5 40 49 2008
27   GINOVART Camille 1923 F MinF BRE Echiquier Guingampais 5 38½ 47½ 2049
28   DEHESDIN Wilfried 2112 F SenM HDF C.E.de St Just - Les Tours Infernales 5 38½ 47 2004
29   PICART Laurent 2084 F SenM BRE Echiquier Quimpérois 5 38 46 1985
30   AIT CHAOUCHE Samy 2085 F SenM OCC Juillan Echecs 5 37½ 46½ 2031
31   QUELLEC Yannick 1852 F SenM NOR Saint Hilaire Petitville 5 37½ 45 1971
32   LASSIMONNE Jeremy 1614 F SenM BRE Echiquier Domloupéen 5 37½ 44½ 1907
33   BERNARD Mathis 1893 F MinM CVL Echiquiers Berry-Sologne 5 33 41 1748
34   TERCINET Paul 1868 F MinM BRE L'Echiquier Vezinois 5 32½ 39½ 1847
35   COURJAL Pauline 1773 F MinF BRE Echiquier du pays de Liffré 5 32½ 39½ 1780
36   FERRANDI Bernard 1591 F VetM NAQ Echiquier Médocain 5 32½ 36½ 1708
37   LE DU Anaelle 1724 F CadF BRE Echiquier Briochin 5 30½ 37 1701
38   DE LAGONTRIE Jean 1741 F VetM IDF Echiquier Scéen - Sceaux 5 28 33½ 1645
39   SALMON Vivien 1714 F CadM PDL La Cavale du Fou 38 45½ 1868
40   BERNARD Louis 1824 F MinM CVL Echiquiers Berry-Sologne 37 45 1904
41   ADRIAN Leopold 2048 F MinM EST Vandoeuvre-Echecs 36½ 44½ 1925
42   SIFFERT Arman 1654 F BenM CVL Echiquier Tourangeau 36½ 43½ 1853
43   VAILLANT Stephane 1800 F SepM CVL U.S. Orléans.Echecs 36½ 43 1902
44   HERREMAN-BOUTOT Louise 1863 F CadF BRE Echiquier Domloupéen 35½ 43½ 1816
45   MARIE Xavier 1819 F SepM BRE Betton Echecs Club 35 42½ 1796
46   DODARD Herve 1640 F SenM BRE Echiquier Vitréen 35 40½ 1849
47   MAIGNAN Matheo 1588 F CadM PDL Les Fous du Roi 34½ 40 1777
48   SIERZPUTOWSKI Alexandre 1684 F SenM BRE Rennes Paul Bert 34 41½ 1776
49   DUBOIS Emmanuelle 1878 F SenF HDF C.E.de St Just - Les Tours Infernales 33½ 42½ 1734
50   MARTIN Yvon 1701 F SepM BRE Rennes Paul Bert 32½ 40 1675
51   NAYARADOU Philippe 1677 F SepM BRE Pleurtuit Echecs 32½ 39 1796
52   HERREMAN-BOUTOT Samuel 1644 F BenM BRE Echiquier Domloupéen 31½ 39 1636
53   DEROUIN Stephane 1639 F SepM BRE Echiquier Rennes - Les Longs Pres 31½ 38 1726
54   LURTON Francois 1498 F CadM BRE Rennes Paul Bert 31 37 1638
55   CYRILLE Dominique 1483 F SepF NAQ La Tour de Germanicus 29 34 1647
56   LEGRAS Sebastien 1608 F SenM BRE Echiquier Vitréen 29 33 1675
57   LEMIERE Evann 1651 F MinM NOR Agneaux Saint-Lô 4 36½ 43½ 1882
58   MOREL Jeanne 1357 F BenF BRE Echiquier Domloupéen 4 36½ 43 1594
59   CIARLETTA Ulysse 1720 F BenM EST Vandoeuvre-Echecs 4 35 41½ 1864
60   BELLARDI Michel 1923 F SepM BRE Rennes Paul Bert 4 35 41½ 1782
61   CHARIL Noa 1777 F MinM BRE Rennes Paul Bert 4 33½ 40½ 1709
62   MAREAU Timothe 1530 F BenM BRE Echiquier Vitréen 4 33 39 1661
63   DELESTRE Anatole 1864 F BenM BRE Rennes Paul Bert 4 31½ 37 1682
64   DUVAL Lucie 1382 F MinF BRE Rennes Paul Bert 4 30½ 35 1579
65   VIEL Jean-Marc 1621 F VetM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 4 30 36 1685
66   POPLAVSKY-MAYOR Louis 1674 F MinM EST Vandoeuvre-Echecs 4 30 35½ 1615
67   LEGRAS Nicolas 1413 F PupM BRE Echiquier Vitréen 4 29½ 35½ 1599
68   LE GUILLERM Bruno 1668 F SenM BRE Rennes Paul Bert 4 29 34 1667
69   NOYER Bastien 1694 F CadM PDL Les Fous du Roi 4 27½ 34 1656
70   LE MEUR Jean-Pierre 1826 F SepM PDL Fillé sur Sarthe 33½ 40 1648
71   POIGNONNEC Pierre-Yves 1853 F SenM BRE Echiquier du Pays Fouesnantais 32½ 39 1632
72   FOUREL Jeremy 1530 F SenM BRE Echiquier du pays de Liffré 32½ 39 1587
73   CAILLOT Arnaud 1572 F SenM BRE Olympic Club Montalbanais 32½ 38½ 1657
74   PASCAL Jonathan 1859 F SenM NAQ Echiquier Niortais 30½ 36½ 1583
75   STEPHAN Arthur 1634 F SenM BRE Rennes Paul Bert 30 37 1472
76   CHABEAUD Jean-Jacques 1671 F VetM NAQ Echiquier St Maixentais 30 36 1551
77   BOET Luc 1526 F SepM IDF Les Fous de Villabé 28 33½ 1532
78   MAUPIN Gervais 1680 F SepM HDF C.E.de St Just - Les Tours Infernales 28 32 1600
79   BOISYVON Eric 1563 F SepM BRE Echiquier du pays de Liffré 27 31 1473
80   MOREL Jules 1649 F MinM BRE Echiquier Domloupéen 26½ 30½ 1482
81   LETONNELIER Jean-Pierre 1620 F SepM PDL Les Fous du Roi 3 32½ 39½ 1618
82   NEZOSI Constantin 1360 F BenM EST Vandoeuvre-Echecs 3 29 36 1587
83   EQUEY Daniel 1474 F VetM NAQ La Tour de Germanicus 3 29 34 1491
84   TREBON Cedric 1499 F SenM BRE L'Echiquier Vezinois 3 28½ 34 1525
85   LE MEUR Bernard 1607 F VetM BRE Betton Echecs Club 3 27½ 32½ 1438
86   LEVEQUE Jean-Luc 1359 F SepM BRE Echiquier Domloupéen 3 25 31 1488
87   MARTIN Frederic 1642 F SenM BRE Echiquier du Pays Fouesnantais 3 24½ 28½ 1363
88   CATHERINOT Margot 1443 F MinF BRE Echiquier du pays de Liffré 3 24½ 28½ 1278
89   PERTUY Noe 1496 F BenM EST Vandoeuvre-Echecs 3 24 28 1457
90   PERTUY Thierry 1380 F SepM EST Vandoeuvre-Echecs 28 33½ 1392
91   LEBOURGEOIS Pierrick 1465 F SenM NOR L'Echiquier du Roc - Pays Granvillais 26½ 30½ 1340
92   MARTINEZ Luc 1519 F SepM IDF A.E. Echecs Etampes 26 30½ 1285
93   BERNARD Denis 1461 F SepM CVL Echiquiers Berry-Sologne 23½ 28 1318
94   CAPACES Dylan 1701 F CadM EST Vandoeuvre-Echecs 2 29 33 1396
95   VLAEYENS Manu 1559 F VetM 2 25 29 1418


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year