For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 758 : 10.05.2024

Chess games 7405
Chess tournaments 45

View all included tournaments

Ljubljana SLO, Festival Apr 2024

Ljubljana chess festival 2024

Organizer(s) : Tajfun chess club Ljubljana
Tournament Director : Darja Kapš
Chief Arbiter : Ana Srebrnič
Arbiter : Darja Kaps, Liudmila Goroshkova
Rating-Ø : 1934
Date : 2024/04/27 To 2024/05/04

Final ranking

Rank SNo.     Name                       Rtg FED Type   Gr    Pts Res. BH/C1 BH  BPG WIN 
   1    4 GM  Gadimbayli Abdulla        2489 AZE       FEST   7½   1    49½  54½  4   6  
   2    6 IM  Harikrishnan.A.Ra         2461 IND       FEST   7½   0    48½  53   5   7  
   3    3 GM  Šubelj Jan                2511 SLO U20  FEST/DP  7   0    47½  52½  4   6  
   4    9 IM  Tisaj Domen               2418 SLO      FEST/DP  7   0    47½  51½  4   5  
   5    1 GM  Hera Imre Jr.             2542 HUN       FEST    7   0    45½  50   4   6  
   6   14 IM  Damjanovic Vuk            2346 SRB U18   FEST   6½   0    49   53   5   4  
   7    7 IM  Saraci Nderim             2454 KOS       FEST   6½   0    45½  49   4   6  
   8    8 GM  Sedlak Nikola             2431 SRB       FEST   6½   0    45   48½  4   5  
   9   33 WFM Hnatyshyn Anastasiia    F 2160 UKR U14   FEST   6½   0    42½  46   4   6  
  10   18 IM  Lacasa Diaz Josep Anton   2336 ESP S50   FEST   6½   0    42   46   5   6  
  11   17 IM  Bratovič Blaž             2336 SLO      FEST/DP 6½   0    42   45   4   5  
  12    5 GM  Dimitrov Radoslav         2480 BUL       FEST    6   0    49½  53½  4   4  
  13   22 FM  Olenik Čampa Rudi         2301 SLO U18  FEST/DP  6   0    46½  50   5   5  
  14   15 FM  Marn Jan                  2341 SLO U20  FEST/DP  6   0    46   49   5   5  
  15   60  I  Keber Aljoša              1974 SLO U16    DP     6   0    43½  47½  5   3  
  16   30     Damen Jip                 2215 NED       FEST    6   0    43½  47   5   5  
  17   28 MK  Hiti Domen                2241 SLO      FEST/DP  6   0    43   47½  5   5  
       34 WIM Vidic Teja              F 2139 SLO      FEST/DP  6   0    43   47½  5   5  
  19   36 MK  Javornik Nik              2124 SLO U18  FEST/DP  6   0    40½  44½  5   5  
  20   21 IM  Mencinger Vojko           2301 SLO S65  FEST/DP  6   0    39½  43   4   4  
  21    2 GM  Brunello Sabino           2515 ITA       FEST   5½   0    51   55½  5   4  
  22   12 FM  Goroshkov Maksym          2363 SLO U20  FEST/DP 5½   0    48½  53   5   4  
  23   20 IM  Mazi Leon                 2316 SLO S65  FEST/DP 5½   0    46   50   5   5  
  24   10 GM  Tratar Marko              2379 SLO S50  FEST/DP 5½   0    46   50   5   4  
  25   19 FM  Lavrenčič Matic           2322 SLO U16  FEST/DP 5½   0    45   49   4   4  
  26   26 FM  Stevanič David            2273 SLO      FEST/DP 5½   0    44½  48½  5   5  
  27   13 FM  Srebrnič Marko            2361 SLO      FEST/DP 5½   0    43½  48   4   4  
  28   35 MK  Širaj Svit                2128 SLO U18  FEST/DP 5½   0    42½  46½  4   4  
  29   54 MK  Sušnik Matej              2004 SLO S50  FEST/DP 5½   0    42½  46   4   4  
  30   24 MK  Škrbec Leon               2285 SLO U18    DP    5½   0    41   44½  5   4  
  31   42 MK  Srebrnič Vojko            2069 SLO S65  FEST/DP 5½   0    40   43   5   3  
  32   27 MK  Plaskan Jure              2242 SLO        DP    5½   0    38½  41½  4   5  
  33   31 MK  Herega Nejc               2187 SLO U18  FEST/DP 5½   0    37½  40   4   4  
  34   23 FM  Gryshko Vitalii           2288 UKR U20   FEST   5½   0    37   40½  4   5  
  35   16 IM  Unuk Laura              F 2338 SLO      FEST/DP  5   0    46½  50½  5   4  
  36   38 MK  Šajn Simon                2102 SLO        DP     5   0    46   49½  5   5  
  37   11 FM  Brinovec David            2363 SLO      FEST/DP  5   0    44½  48½  4   4  
  38   67 II  Markošek Bine             1889 SLO U16    DP     5   0    43   46½  5   3  
  39   29 FM  Urbanč Peter              2222 SLO      FEST/DP  5   0    42   45½  4   5  
  40   91     Žlindra Aljaž             1693 SLO U18    DP     5   0    41½  45   4   4  
  41   25 FM  Furlan Miha               2279 SLO S50    DP     5   0    41½  45   4   3  
  42   40  I  Gašparac Gregor           2082 SLO      FEST/DP  5   0    41½  44   4   4  
  43   51 MK  Mestek Igor               2016 SLO S50    DP     5   0    41½  43   4   3  
  44   43 CM  Debevec Blaž              2065 SLO      FEST/DP  5   0    41   44½  4   4  
  45   46 MK  Ivanec Dezider            2038 SLO S50  FEST/DP  5   0    40½  42   5   4  
  46   39 WIM Hreščak Ivana           F 2090 SLO      FEST/DP  5   0    40   42½  4   4  
       45 WFM Kejžar Petra            F 2043 SLO      FEST/DP  5   0    40   42½  4   4  
  48   63     Kukushkin Ivan            1924 LAT U10   FEST    5   0    39½  43   4   4  
  49   44 MK  Centrih Aleks             2060 SLO U18    DP     5   0    39   42½  5   4  
  50   55 II  Zidar Jernej              2000 SLO U18  FEST/DP  5   0    38   41   4   5  
  51   62 II  Medvešek Janez            1925 SLO      FEST/DP  5   0    38   40½  4   5  
  52   49 WFM Hercog Nuša             F 2034 SLO      FEST/DP  5   0    36½  39½  5   4  
  53   37 MK  Čepon Dušan               2115 SLO S50    DP     5   0    36½  39½  4   5  
  54   87     Sever Gašper              1709 SLO U16    DP     5   0    33   36   4   5  
  55   53 MK  Logar Metod               2006 SLO S50  FEST/DP 4½   0    44   46½  4   3  
  56   52     Kodrič Gašper             2012 SLO U20    DP    4½   0    43   45½  5   3  
  57   48  I  Širaj Anej                2037 SLO      FEST/DP 4½   0    42   45½  5   4  
  58   65 II  Kekič Urban               1897 SLO U16  FEST/DP 4½   0    40½  44   4   3  
  59   72 WMK Guid Taja               F 1829 SLO U16    DP    4½   0    39½  42½  5   3  
  60   41     Berke Ana               F 2070 CRO       FEST   4½   0    39½  42   5   4  
  61   61 II  Omahen Gašper             1936 SLO       FEST   4½   0    39½  42   4   4  
  62   47     Kardell Mathias           2038 SWE       FEST   4½   0    39½  41½  4   4  
  63   32 CM  Brinovec Dušan            2175 SLO S50    DP    4½   0    39   42   5   2  
  64   71 II  Peljhan Aljaž             1834 SLO        DP    4½   0    36   38½  5   4  
  65  119     Tomažin Košorok Tadej        0 SLO U12  FEST/DP 4½   0    34   37½  4   4  
  66   93     Šlebir Miha               1650 SLO       FEST   4½   0    32½  34   4   4  
  67   80 WI  Urbanč Suzana           F 1774 SLO S50  FEST/DP 4½   0    31   32½  4   4  
  68   50     Mihaljevic Eva          F 2034 CRO U18   FEST    4   0    41   44   5   3  
  69   73 WII Beber Anja              F 1825 SLO U14    DP     4   0    39½  42   4   2  
  70   95     Brinovec Lucy           F 1629 SLO U18    DP     4   0    38½  42   5   4  
  71   69 MK  Benko Boštjan             1873 SLO      FEST/DP  4   0    38   40½  5   3  
  72  107  I  Ušeničnik Matej              0 SLO S50  FEST/DP  4   0    36½  39½  5   4  
  73   94     Rossi Anna Giulia       F 1643 ITA       FEST    4   0    36½  39½  5   3  
  74   64 MK  Špelec Darko              1923 SLO S65    DP     4   0    36   39½  5   4  
  75   70     Novak Rok                 1872 SLO        DP     4   0    36   38½  5   3  
  76   85     Babarović Fran            1736 SLO U14    DP     4   0    35   38   4   3  
  77   77 III Filippovskiy Nikita       1800 SLO U20    DP     4   0    35   37   4   3  
  78   59 MK  Vidič Branko              1974 SLO S50  FEST/DP  4   0    34   34½  4   3  
  79   75 II  Vaupot Kajetan            1811 SLO U14    DP     4   0    33½  36   4   3  
       79 II  Vodnik Val                1789 SLO U16    DP     4   0    33½  36   4   3  
  81   86     Samotorčan Gal            1722 SLO U16    DP     4   0    32½  35   4   4  
  82   78     Papler Peter              1799 SLO S50    DP     4   0    32   34   4   4  
  83   92 WI  Maček Inti              F 1685 SLO U14    DP     4   0    32   33½  5   3  
  84   89 IV  Timagina Sofia          F 1706 SLO U14    DP     4   0    32   32½  4   3  
  85   96     Dornik Primož             1623 SLO U18           4   0    30   32½  4   2  
  86   68 WIV Vidmar Klara            F 1889 SLO      FEST/DP 3½   0    39   42½  4   2  
  87   56 III Krupenko Peter            1989 SLO        DP    3½   0    37   40   5   2  
  88   88 III Daničič Anže              1706 SLO U12  FEST/DP 3½   0    35   38½  5   2  
  89   84 III Grdič Vili                1753 SLO        DP    3½   0    34   36½  5   3  
  90   81 II  Rozman Roman              1767 SLO S50    DP    3½   0    33   33½  4   3  
  91   82 II  Mulec Dejan               1765 SLO        DP    3½   0    32½  34½  5   3  
  92  115     Košmerl Tadej                0 SLO        DP    3½   0    31½  34   4   3  
  93  101     Preda Emma Maria        F 1513 ITA       FEST   3½   0    31½  32   4   3  
  94   83     Vogrin Aljaž              1761 SLO      FEST/DP 3½   0    30   32½  4   2  
  95   98     Zupan Blaž                1576 SLO U16    DP    3½   0    30   32½  3   3  
  96  103 III Lukas Oven Leonard        1496 SLO U16    DP    3½   0    28½  31   4   3  
  97   57 II  Vah Denis                 1980 SLO        DP     3   0    39½  42½  4   3  
  98  108 IV  Žitnik Urban                 0 SLO        DP     3   0    35   38½  5   2  
  99   76 II  Bajec Borut               1803 SLO S65    DP     3   0    32½  34   5   2  
 100  114     Kisič Štros Jakob            0 SLO U16    DP     3   0    31½  33   5   3  
 101  102     Markovčič Gregor          1500 SLO U12  FEST/DP  3   0    31   32½  4   3  
 102   97     Lovrič Tit                1594 SLO U16    DP     3   0    29   30½  4   3  
 103  113     Jakša Ema               F    0 SLO U10  FEST/DP  3   0    28½  31   4   2  
 104  111     Ivanov Ilija                 0 SLO U16    DP     3   0    24½  26   4   3  
 105  109     Čontala Noel                 0 SLO U08    DP     3   0    23½  24   4   2  
 106   74  I  Novakovič Gosto           1824 SLO S65  FEST/DP 2½   0    34½  37   5   2  
 107   66 III Bučan Luka                1893 SLO      FEST/DP 2½   0    33   35½  3   2  
 108   99     Cunder Rudi               1548 SLO              2½   0    31   31½  5   1  
 109  104 III Despotović Pavle          1486 SLO U14    DP    2½   0    30½  32   4   2  
 110  106     Ušaj Benjamin             1436 SLO U12    DP    2½   0    29   31½  4   2  
 111  100     Šoba Franc                1532 SLO S50    DP    2½   0    28   29½  5   2  
 112  112     Ivanov Tymofii               0 SLO U16    DP    2½   0    26½  27   4   2  
 113   90 II  Čižman Gregor             1702 SLO S50  FEST/DP  2   0    31½  34½  4   1  
 114  105     Premerl Ana Kaja        F 1478 SLO U14    DP     2   0    27½  28½  5   2  
 115  110     Črnivec Enrika          F    0 SLO S65  FEST/DP  2   0    27   27½  5   2  
 116   58  I  Kegl Bojan                1978 SLO S50    DP    1½   0    32   34½  3   1  
 117  116     Mihajlovič Patricija    F    0 SLO U16    DP     1   0    27½  29½  2   1  
 118  118     Sever Florjan                0 SLO U10    DP     1   0    25   26½  4   1  
 119  117     Mirnik Tian                  0 SLO U18   FEST    0   0    21½  22½  1   0 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 34.99 / year