For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 599 : 10.12.2019

Chess games 6300
Chess tournaments 63

View all included tournaments

London ENG, 11th CSC Classic Open

Rank SNo.     Name                            Rtg FED Club                           Type Pts. 
   1    3 GM  Praggnanandhaa R               2586 IND None                           U18   7½  
        4 GM  Smirnov Anton                  2573 AUS None                           U18   7½  
   3    1 GM  Aravindh Chithambaram Vr       2605 IND Gurukul                              7   
        2 GM  Moussard Jules                 2600 FRA Asnières                             7   
        5 GM  Maze Sebastien                 2541 FRA None                                 7   
       24 IM  Percivaldi Martin              2384 DEN Koegeskakklub                        7   
   7    7 GM  Grover Sahaj                   2508 IND Port Elizabeth                       6½  
        9 IM  Petrov Martin                  2497 BUL Maritza-Iztok Radnevo                6½  
       10 GM  Gormally Daniel W              2491 ENG 4ncl Blackthorne Russia              6½  
       15 GM  Hebden Mark L                  2436 ENG 4ncl Guildford                       6½  
       17 IM  Kirk Ezra G                    2433 ENG 4ncl Cheddleton                      6½  
       19 GM  Cherniaev Alexander            2428 RUS Wood Green                           6½  
       25 WGM Vaishali R                   F 2376 IND None                           U18   6½  
  14    6 GM  Fodor Tamas Jr                 2533 HUN Cheddleton                           6   
        8 GM  Gordon Stephen J               2505 ENG 3cs                                  6   
       11 IM  Song Raymond                   2468 TPE None                                 6   
       12 GM  Flear Glenn C                  2463 ENG Aix-En-Provence                      6   
       13 GM  Arkell Keith C                 2445 ENG Cheddleton 4ncl                      6   
       16 IM  Pert Richard G                 2436 ENG Brentwood                            6   
       18 IM  Clarke Brandon Gi              2431 ENG Wood Green                           6   
       20 IM  Merry Alan B                   2426 ENG Barbican                             6   
       21 FM  Gschnitzer Adrian              2422 GER Sv Walldorf 1947                     6   
       22 GM  McDonald Neil R                2412 ENG Wood Green                           6   
       27 IM  Beinoras Mindaugas             2350 LTU None                                 6   
       28 IM  Bates Richard A                2342 ENG Hackney                              6   
       30 FM  Paterek Michal                 2317 POL Gostmat Gostynin                     6   
       35     Wu Li                          2293 ENG Isle Of Man                          6   
       37     Cumming Rhys                   2284 ENG Muswell Hill                         6   
       62     Pasztor Balazs                 2166 HUN Hungary                        U18   6   
  30   26 IM  Taylor Adam C                  2371 ENG None                                 5½  
       32 FM  Zujev Oleg                     2316 LTU None                                 5½  
       33 IM  Cox John J                     2306 ENG Cavendish                            5½  
       36 FM  Van Zyl-Rudd Jack              2290 RSA Port Elizabeth                 U18   5½  
       40 FM  Czerw Dawid                    2255 POL Uks Pionier Jastrzebie-Zdroj         5½  
       41 FM  Berry Neil                     2250 SCO Edinburgh                            5½  
       42 FM  Blackburn Jonathan Lb          2240 WLS Holmes Chapel                        5½  
       43 FM  Lee Qing Aun                   2228 SGP None                           U18   5½  
       44     McClement Andrew               2226 SCO Oban                                 5½  
       45 FM  Akots Gabor                    2221 HUN Hungary                              5½  
       52     Hill Alistair                  2193 ENG Battersea                            5½  
       53     Russell Christopher            2190 ENG Muswell Hill                         5½  
       55     Brozel Sacha                   2188 ENG Hendon                         U18   5½  
       65 CM  Villiers Thomas                2145 ENG Muswell Hill                         5½  
       79     Tanmay Chopra                  2082 IND Harrow                         U18   5½  
       80     Balaji Aaravamudhan            2080 ENG Petts Wood & Orpington         U18   5½  
       92     Walker Samuel A                2039 ENG Dhss                                 5½  
  47   31 FM  Sowray Peter J                 2316 ENG Barbican 4ncl                        5   
       34 FM  Risting Eivind Olav            2298 NOR Sk 1911                              5   
       39     Stoyanov Viktor                2272 ENG Battersea                      U18   5   
       46     Papadiamandis Elliot           2220 FRA Mulhouse                       U18   5   
       47     Dong Bao Nghia                 2217 VIE Grantham Sharks                      5   
       57     Abrahams Daniel                2185 CAN Hart House                           5   
       59 FM  Smith Andrew P                 2172 IRL Bourne End                           5   
       60     Ogunshola Olugbemiga (Ben)     2169 NGR 4ncl The Pitstop                     5   
       63 FM  Walker Martin G                2162 ENG Norwich Dons                         5   
       66     Ethelontis Alexandros N        2139 ENG Muswell Hill                         5   
       67     Stanisz Patryk                 2139 POL Cambridge University                 5   
       78 IM  Marusenko Petr                 2085 UKR Crystal Palace                       5   
       83     Wilks Simon                    2071 ENG Muswell Hill                         5   
       95 WIM Flear Christine              F 2035 FRA Asnières                             5   
      111     Deaconu Mihai Ionut            1957 ROU None                                 5   
      112 CM  Royal Shreyas                  1941 ENG Battersea                      U18   5   
      118     Dias Savin                     1916 ENG None                           U18   5   
  64   38 IM  Zapolskis Antanas              2280 LTU Greater London                       4½  
       48     Bukojemski Adam                2211 POL Battersea                            4½  
       51     Manfay Mate                    2197 HUN Marcali Vszse                        4½  
       54 FM  Cordes Hans-Joerg  Dr          2188 GER None                                 4½  
       61     Osborne Marcus E               2166 ENG Wimbledon                            4½  
       68 CM  Goh Zi Han                     2134 SGP None                           U18   4½  
       70     Marzano Carlo                  2128 ITA Steinitz Roma                        4½  
       71 CM  Makkar Rajat                   2125 FRA Cannes                         U18   4½  
       73     Bucher Grant W                 2121 ENG 4ncl Sussex Martlets                 4½  
       74     Bates Caspar J                 2120 ENG Richmond & Twickenham                4½  
       75     Pollack Oscar                  2112 ENG Hendon                         U18   4½  
       77     Seymour Timothy P              2107 ENG Surbiton                             4½  
       81     Coote Trevor D                 2075 ENG Brentwood                            4½  
       84     Ciocan Maria-Alexandra       F 2058 ROU Csm Bucuresti                  U18   4½  
       88 WFM Grigoryan Meri               F 2050 ENG West London                          4½  
       89     Orgler Philipp                 2047 AUT British Bangla Chess Associati       4½  
       91     Vaddadi Seshagiri              2042 ENG Hounslow                             4½  
       93     Yoon Jacob D                   2037 ENG Ealing Juniors                 U18   4½  
      101     Ifalore Michael                1989 ENG Coulsdon                       U18   4½  
      105     Karumazondo Ragarirai Ernest   1972 ENG Watford Chess Club                   4½  
      106     Millward Kevin P               1967 ENG Athenaeum                            4½  
      110     Korning Peter                  1961 SWE Mälaröarnas Ss                       4½  
      120     Jukes Sam                      1899 WLS Cardiff                              4½  
      133     Ahn Sungmin                    1780 KOR Korea                                4½  
      147     Thatte Nishchal                1711 ENG Ealing Juniors                 U18   4½  
      151     Varsha Ramesh                F 1669 IND Chess Gurukul                  U18   4½  
  90   50     Rocco Federico                 2207 ENG Hendon                         U18   4   
       69     Sedykh Mikhail                 2134 ENG Lewisham                             4   
       76 CM  Willmoth Robert F              2108 ENG Barnet Knights                       4   
       82     Semprun Martinez Fernando      2071 ESP Magerit                              4   
       86     Eche Sylvain                   2054 FRA Hammersmith                          4   
       90     Ho Conrad                      2046 CAN None                                 4   
       97     Sarpotdar Amogh A              2015 IND Nationwide                           4   
       98     Penna Tommaso                  2007 ITA Battersea                            4   
       99 WFM Nilssen Ellen Fredericia     F 2004 DEN Køge Skakklub                  U18   4   
      100     Taylor William J               1993 ENG 4ncl West Is Best                    4   
      107     Pellicoro Nathalie           F 1967 SUI Sk Bern                        U18   4   
      113     Chapman Matt                   1937 ENG Fareham                              4   
      114     Jacobs Robert                  1935 ENG Tunbridge Wells                      4   
      115     Mata Adilson                   1928 POR None                                 4   
      119     Phillips Owen S                1902 ENG Streatham & Brixton                  4   
      123     Lohia Sohum                    1889 ENG Battersea                      U18   4   
      124 CM  Hughes Anthony                 1874 WLS Wimbledon                            4   
      132     Saidmurodov Shahjahon          1782 ENG None                           U18   4   
      134     Covey Jason                    1773 ENG Hendon                         U18   4   
      141     Gaier Walter                   1750 SUI Vevey                                4   
      144     Kuzhelev Timur                 1716 RUS Coulsdon                       U18   4   
      164     Lim Kai Jun                    1356 SGP None                           U18   4   
 112   58     Ratnesan Ranesh                2180 ENG Surbiton                       U18   3½  
       94     Chakanyuka Charles             2036 ZIM Watford                              3½  
      104     De Coverly Roger D             1974 ENG Bourne End                           3½  
      109     Ditmas Hugh                    1961 GER Bremer Sg                            3½  
      116     Nelson Omowale A               1924 JAM Watford                              3½  
      121     Finn Peter                     1895 ENG Cambridge City Chess Club            3½  
      122     Patel Rishi                    1891 ENG Harrow                               3½  
      125     Gopakumar Siddharth            1848 IND None                                 3½  
      127     Zhao Haolin                    1842 ENG Sps                            U18   3½  
      128     Davis Holden                   1840 ENG Lancaster                            3½  
      129     Mugalu Hassan                  1836 ENG Newham                               3½  
      135     Auyeung Chi Hung Jonathan      1770 SGP None                           U18   3½  
      136     Barasi Paul Dl                 1770 ENG Wimbledon                            3½  
      150     John Joshua                    1680 ENG Stratford                      U18   3½  
 126   29 IM  Bradbury Neil H                2326 ENG None                                 3   
       56     Johnson Daniel                 2186 SWE Ssk Hammarö                          3   
      108     Burke John                     1966 ENG Richmond                             3   
      117     Rogacewicz Mikolaj             1921 POL Southampton University               3   
      126     Lovell William Pm              1843 ENG St Paul's School               U18   3   
      130     Chidichimo Pedro Jose Maria    1831 ESP Alcobendas                           3   
      131     Tombolis Christopher           1824 ENG Ealing Juniors                 U18   3   
      138     Gilmore Samuel                 1757 ENG Barnet Knights                 U18   3   
      139     Volovich Julia               F 1753 ENG Cambridge City                 U18   3   
      145     Chilton James I                1711 ENG Basingstoke                          3   
      146     Saravanan Aadarsh              1711 ENG Wanstead                       U18   3   
      148     Grey Nicholas D                1692 ENG Kingston                             3   
      149     Mohnblatt Daniel               1688 FRA Clichy 92                            3   
      157     Voiculescu-Holvad Stefan       1614 FRA None                                 3   
      159     Megias Eva                   F 1586 ENG Casual Chess                         3   
      166     Tunbak Hakkhihan                  0 ENG None                                 3   
 142   72     Modi Shyam Jagdish             2124 ENG Leicester                      U18   2½  
      137     Drastik Penelope             F 1759 AUS Wollongong                           2½  
      140     Bansal Saahil                  1751 ENG Battersea                      U18   2½  
      142     Mak Brian                      1727 ENG Athenaeum                            2½  
      155     Nergard Ole-Kristian           1639 NOR Oss                                  2½  
      161     Kumar Sanjit S                 1469 ENG None                           U18   2½  
 148   23 FM  Mirzoyan David                 2388 ARM None                           U18   2   
       64     Zymberi Astrit                 2148 KOS Drejtesia                            2   
       87     Rushbrooke Remy                2053 ENG Westminster School             U18   2   
      153     Jekel Wolfgang                 1662 GER Sf Vöhringen                         2   
      160     Haddock Paul                   1481 ENG Wanstead                             2   
      165     Rahman Yad                     1303 ENG Holy Family                    U18   2   
 154   14 GM  Fernandez Daniel H             2444 ENG 4ncl Wood Green                      1   
      103     Modi Kishan J                  1978 ENG Leicester                      U18   1   
      152     Cotter Len                     1665 ENG East Ham                             1   
 157  143     Gamal Alaa                   F 1718 ENG Basildon                             ½   
      162     Chatterjee Sagnik              1438 ENG Tiffin Boys School             U18   ½   
 159   49     Granat Russell G               2207 ENG Wimbledon                            0   
       85     Nettleton Charlie B            2058 ENG Harrow                               0   
       96     Bansal Rohan                   2018 ENG Battersea                            0   
      102     Day Thomas W                   1983 GEO Bath                                 0   
      154     Chidi Lovina Sylvia          F 1641 GER None                                 0   
      156     Pattni Kishan                  1617 ENG Harrow                               0   
      158     Enache Stefan                  1607 ENG University College London            0   
      163     Singha Swati                 F 1419 IND None                                 0  


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year