For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 595 : 01.11.2019

Online chess games 6390
Chess tournaments 56

View all included tournaments

Menton FRA, 18th Open

18e open de Menton - tournoi A
Classement après la ronde 9
Pl   Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Bu. Perf Cu.
1 f LAMARD Guillaume 2437 F SenM PAC Cannes Echecs 48½ 2507 35
2 g DEGRAEVE Jean-Marc 2537 F SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 7 53 2564 38
3 m DI NICOLANTONIO Lucas 2401 F SenM BFC Esbarres Bonnencontre Echecs 7 50 2472 35½
4 g PRIE Eric 2433 F SepM OCC Club d' Echecs de Plaisance du Touch 7 49½ 2591 35½
5 m PILE Richard 2432 F SenM PAC Echiquier Niçois 7 48½ 2500 36
6 m DEBRAY Christopher 2363 F SenM PAC Grasse Echecs 7 44½ 2489 32
7 g BRUNELLO Sabino 2548 F SenM IDF Cercle d'Echecs de Villepinte 55½ 2540 39
8 f TRYGGESTAD Andreas Garberg 2339 F CadM 52 2439 34
9 g CHABANON Jean-Luc 2447 F SenM HDF Les Tours des Hauts de France - St Quen… 48½ 2425 34½
10 f PANTZAR Milton 2376 F JunM 48½ 2379 34½
11   SJOBERG Isak 2231 F CadM 40 2249 28
12 g MAZE Sebastien 2547 F SenM EST Bischwiller 6 53½ 2474 37½
13 g GODENA Michele 2460 F SepM PAC Cannes Echecs 6 50 2330 32
14   ASHWATH R. 2340 F SenM 6 48 2343 32
15   JAZDANOVS Aleksandrs 2209 F CadM 6 47½ 2360 30
16 f DEGRAEVE Remy 2297 F CadM PAC La Tour Hyéroise 6 46½ 2302 30½
17 f VITENBERG Noam Aviv 2223 F MinM 6 46 2316 29½
18 f FORMENTO Paolo 2225 F SenM 6 46 2285 30
19   RAZAFINDRATSIMA Timothe 2252 F BenM PAC Cannes Echecs 6 44 2247 29
20 f MEDICI Simone 2232 F SenM 6 41½ 2206 27
21   BERGOUGNOUX Axel 2072 F JunM PAC Cannes Echecs 6 41 2320 29½
22 f BRESSAC Stephane 2335 F SenM PAC Cannes Echecs 50 2312 32
23 m JOIE Sebastien 2412 F SenM BFC Esbarres Bonnencontre Echecs 48½ 2347 34
24 f NIELSEN Andre 2149 F CadM 46½ 2324 28
25   MELAA Sondre 2195 F CadM 46½ 2262 30
26 f STORME Isak 2244 F JunM 46 2250 29
27   HUSE Sigurd Kjelsbol 2119 F JunM 45½ 2250 28
28 m ALEXIEVA Silvia 2275 F SenF EST L'Echiquier Châlonnais 45 2244 29
29   REDZISZ Michal 2023 F MinM 45 2220 25
30   FORGUES Fabien 2192 F SenM PAC L'Echiquier du Roy René 44½ 2276 28
31 f O'GORMAN Tom 2215 F CadM IDF Club 608 d'Echecs Paris 44½ 2268 31½
32   KUHN Clement 2066 F PupM PAC Cannes Echecs 44 2285 28½
33   RAMARAJU N 2139 F SenM 44 2242 26
34   LEVER Erwan 2225 F SenM OCC l'Echiquier Toulousain 44 2207 28½
35 f STOPPA Omar 2256 F SenM PAC Grasse Echecs 43½ 2272 29½
36 ff THOMAS Anysia 2112 F SenF EST Vandoeuvre-Echecs 43½ 2246 27
37   BRUASET Eivind 2181 F JunM 43 2163 28½
38 f INGEBRETSEN Jens E 2266 F MinM 42½ 2186 28½
39   LINDBOL Aleksander 2216 F JunM 42 2183 28½
40 f RAUSCH Stephan 2283 F SepM 40½ 2138 25½
41 g EFIMOV Igor 2421 F SepM PAC C.E.M.C. Monaco 5 50½ 2285 33
42 gf DJINGAROVA Emilia 2180 F SenF OCC St Affrique 5 48 2260 30
43 f ERMENI Avni 2167 F SepM 5 47½ 2227 29
44 f SCHMID Wolfgang 2134 F VetM 5 44½ 2202 25
45 f NORDQUELLE Daniel 2226 F CadM 5 44½ 2151 28
46   SCHREINER Richard 2133 F SepM 5 43½ 2199 27
47   REAL Thibault 2293 F SenM PAC L'Echiquier du Roy René 5 43½ 2166 27
48   LLAPASSET Jean-Louis 2087 F SepM OCC Echiquier Diabolique de Canohes 5 43½ 2154 27
49   MIDOUX Sebastien 2261 F SenM PAC CE Vitrolles 5 43 2175 27½
50   GUIGNIER Nicolas 2166 F SenM BFC Dijon Echiquier des Ducs 5 43 2126 26½
51   DECUIGNIERE Tom 2173 F MinM EST Ecole Française d'Echecs de Metz 5 42½ 2117 25½
52   SEE Tristian 1921 F MinM IDF Club 608 d'Echecs Paris 5 41½ 2190 23½
53 ff SAHITHI VARSHINI M 2056 F BenF 5 41½ 2119 22
54 f RABINEAU Clement 2201 F SenM IDF C.E. de Rueil Malmaison 5 38 2120 23½
55   TRIPI Nicolo' 1983 F SenM PAC C.E.M.C. Monaco 5 34 2007 19½
56   NAJART David 2217 F SenM BRE Echiquier Guingampais 46 2123 27½
57 m KARR Jean-Philippe 2317 F SenM IDF Cavalier Bleu Drancy 45 2142 27
58 mf PARNALI S Dharia 2052 F SenF 44 2198 23
59 f FRICK Christoph 2108 F VetM CVL Club d'Echecs d'Avoine 44 2074 25
60   PRRANEETH VUPPALA 2149 F BenM 43½ 2124 25
61   GESING Oliver 2147 F SepM 43½ 2058 23½
62   CACINSCHI Alexandru 2150 F SenM 43 2061 24
63 m GIFFARD Nicolas 2233 F VetM IDF Issy-Les-Moulineaux 41 2002 23
64   MIELLET-BENSAN Yves 2219 F SenM ARA La Tour de Vienne 40½ 2027 24½
65   MALEKI Nicolas 2094 F SenM CVL Echiquier Tourangeau 39½ 1973 23
66   CAVAILLES Evan 2047 F MinM OCC Maison des Echecs Toulouse Lardenne 39 2100 21
67   LUCO Alain 2017 F SepM BRE Echiquier Guingampais 39 2047 19½
68 m JOHANSSON Jan 2344 F SepM 38 2015 21½
69   AUBERT Estee 1883 F CadF BFC Esbarres Bonnencontre Echecs 37½ 2121 18½
70   LEMIERE Frederic 1955 F SepM PAC L'Echiquier du Roy René 37½ 1967 20
71   TOMASI Elise 1945 F MinF CRS Corsica Chess Club 37 2048 20
72   KOSTOV Deyan Samuil 1925 F BenM 36 2121 18
73   WAUTERS Alain 2025 F SepM PAC Riviera Chess Club (RCC) 36 1975 19
74   LO IACONO Sebastien 1914 F MinM PAC Cannes Echecs 33 2009 15½
75 f VERDIER Patrice 2158 F SepM PAC C.E.M.C. Monaco 4 43½ 2057 24
76   DERIEUX Christian 2055 F SepM IDF Paris Echecs Passion 4 42 2057 21½
77   MALOBERTI David 2122 F SenM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 4 42 1994 23
78   BOUDEY Simon 1887 F SenM OCC Echiquier de l'Armagnac 4 40½ 2042 20
79 f SCHUNK Thomas 2124 F SepM 4 40 2011 23½
80   TEDESCHI Paolo 1968 F SepM 4 40 1965 19
81   PELOPIDAS Florian 1815 F MinM PAC L'Echiquier du Roy René 4 39½ 2018 19½
82   ROUSSIERE Christophe 2001 F SepM PAC C.E.M.C. Monaco 4 39 1988 19
83   MAKKAR Rajat 2135 F BenM PAC Cannes Echecs 4 38 1889 18½
84   YOON Jacob D 2086 F BenM 4 37½ 1973 23
85   KVENDSETH Thyra 1989 F CadF 4 37½ 1964 20
86   REVEL Adrien 1835 F SenM IDF Club d'Echecs d'Orsay 4 37 2011 18
87   CUTTOLI Alexandre 1896 F MinM PAC C.E.M.C. Monaco 4 36 2039 17½
88   SALVAING Jean-Louis 1893 F SepM CVL Club d'Echecs d'Avoine 4 34½ 1932 16½
89   FAELLMAN Micael 1979 F SenM 4 34 1934 15½
90   DECKER Thomas 1899 F MinM EST Ecole Française d'Echecs de Metz 4 33½ 1939 16
91   DELL'AMBROGIO Edy 2039 F SepM 4 33 1897 16
92 f VAN HOOLANDT Patrick 2081 F SepM PAC C.E.M.C. Monaco 4 33 1880 15½
93   HAFSTAD Leif 1907 F CadM 41 2072 20½
94   KORNING Peter 1941 F VetM 40½ 2020 19½
95   KLEIN Gernot 1793 F VetM 40½ 2003 20½
96   PALEOLOGU Vladimir 2112 F SenM 39½ 1944 20
97   NGUYEN Thao Nhi 1804 F MinF PAC La Tour Hyéroise 39 1958 17½
98   RUSSELL Hanon W 2028 E VetM 39 1921 17½
99   SAHINOZ Giulio O 1848 F BenM 38 2008 18½
100   TOMBOLIS Christopher 1801 F MinM IDF Club 608 d'Echecs Paris 38 1904 16½
101   KOSTOV Kiril 1832 F BenM 37½ 1917 16
102   WOLTERY Nicolai 1864 F MinM 36 1938 17
103   TER SARKISSOFF Jean-Jacques 1995 F SepM PAC Grasse Echecs 35½ 1914 18
104   MARUEJOLS Claude 1819 F VetM PAC L'Echiquier du Roy René 35 1948 17½
105   SIDALI Elias Hulleberg 1946 F CadM 35 1815 16½
106   SOTGIA Cosimo 1876 F SepM 33 1934 15½
107   DAHL Max 1944 F MinM 33 1900 14
108   CORNILEAU Juliette 1793 F BenF PAC La Tour Hyéroise 33 1845 15
109   CAPITANIO Patrice 1798 F SepM OCC Echiquier Palmiste 30½ 1893 14
110   SAHIL Tickoo 2167 F SenM 3 42½ 2198 21½
111   BUI Christopher 1792 F BenM PAC L'Echiquier du Roy René 3 39½ 1905 16
112   DIJON Frederic 1920 F VetM PAC L'Echiquier du Roy René 3 36½ 1982 16½
113   TEYCHENE Jean-Louis 1797 F VetM PAC Echiquier Marseillais 1872 3 36½ 1913 17
114   CARETTI Rolando 1854 F VetM 3 36 1881 16
115   KOZLOWSKI Thierry 1923 F SenM IDF J.E.E.N. 3 35½ 1827 13
116   ALLENTIN Eric 1871 F SepM HDF L'Echiquier Cappellois 3 33½ 1817 12
117   HESTVIK Elias 1797 F CadM 3 33½ 1765 14½
118   CHABAUD Mathis 1929 F CadM PAC Grasse Echecs 3 32&fracfrac12; 1854 10
119   COOPER Malcolm H 1910 F SepM 3 32 1797 10½
120   SCHMUKI Roman 1977 F VetM 3 30½ 1834 9
121   TORRIONE William 2013 F SenM 38½ 1787 14½
122   GERONIMI Jean-Thomas 1840 F PupM PAC Cannes Echecs 37½ 1837 14½
123   STANESCU Christian 2068 F SenM 34½ 1869 13
124   LAWRENCE Albert J 1960 F VetM 32½ 1721 11½
125   SKASLIEN Ingrid 1875 F CadF 31 1733
126   MORELLE Laurent 1828 F SepM ARA Echiquier Grenoblois 2 34½ 1756 11½
127 f LASINSKAS Povilas 2177 F SenM 2 34 1859 13
128   AHLSTROM Per 1832 F VetM 2 32½ 1762 10
129   GRIGORE Sebastien 1904 F MinM PAC Cannes Echecs 2 30½ 1770
130   FERRIGNO Jean-Pierre 1908 F SepM OCC Villeneuve-Tolosane 2 29½ 1662
131   BLUEBAUM Johanna 2015 F SenF 2 25 1762 11
132   SALMONS Calum 1899 F CadM 30½ 1561


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year