For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 590 : 10.09.2019

Online chess games 6036
Chess tournaments 47

View all included tournaments

Montagne FRA, 1st Rapid Open

1er Rapide Château Montaiguillon
Classement après la ronde 9
Pl   Nom Rapide Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Perf
1 g MOUSSARD Jules 2718 F SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 45½ 2862
2 m SOCHACKI Christophe 2443 F SenM IDF U.S.Villejuif Echecs 46½ 2621
3 g LAGARDE Maxime 2657 F SenM PAC Nice Alekhine 45½ 2649
4 g FRESSINET Laurent 2677 F SenM EST Bischwiller 7 48½ 2628
5 m DAULYTE-CORNETTE Deimante 2381 F SenF PAC C.E.M.C. Monaco 7 41½ 2348
6   ESTADIEU Romeo 2115 F SenM OCC Club d' Echecs de Plaisance du Touch 45½ 2315
7 m MULLON Jean-Baptiste 2341 F SenM NAQ Echiquier Agenais 45 2328
8 m GUICHARD Pauline 2346 F SenF IDF Clichy-Echecs-92 42½ 2324
9   ROSELLE Tristan 2201 F SenM NAQ AGJA-Echiquier Aquitaine 42½ 2261
10 f FAVAREL Julien 2348 F SenM NAQ Bordeaux ASPOM Echecs 41 2278
11 g CORNETTE Matthieu 2528 F SenM IDF Asnières - Le Grand Echiquier 6 46 2446
12 m FANTINEL Thibault 2394 F SenM NAQ Echiquier Agenais 6 44 2330
13 f SAADA Julien 2320 F SenM NAQ Poitiers-Migne Echecs 6 44 2281
14   SALLES Louis 2232 F SenM CVL C'Chartres Echecs 6 43 2242
15   LAURON Wesley 1858 F JunM NAQ Union Saint Bruno-Bordeaux Echecs 6 38½ 2055
16   REED John 1922 F VetM NAQ Echiquier Couronnais 6 38½ 1924
17   CALVO Dylan 1992 F CadM NAQ Echiquier Tressois 6 38 2042
18   BUDAK Rezan 1888 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 6 34½ 1923
19 f LE HETET Nicolas 2382 F SenM NAQ Echiquier Agenais 40½ 2159
20   GALON Sascha 1958 F JunM NAQ Echiquier Tressois 40 1924
21   DULONG Damien 1983 F SenM NAQ Echiquier Club Créonnais 38½ 1916
22   ULICZNY Kevin 1692 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 38 1848
23   FRITSCHY Frits 2085 F SepM NAQ LEC Echiquier Limousin 37½ 1960
24   RABOUAN Christophe 1811 F SepM NAQ Echiquier Club Créonnais 37 1840
25   DESTIC Elena 1599 F CadF OCC Club d' Echecs de Plaisance du Touch 33½ 1695
26   FOURNIER Loic 2126 F JunM NAQ Echiquier Tressois 5 41 2015
27   ROUBERT Emile 2018 F SenM NAQ Echiquier Agenais 5 40½ 1930
28   SELEBRAN Henri 1946 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 5 39½ 1937
29   TESTA Stephane 1961 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 5 39 1985
30   GELOS Guillaume 1907 F JunM NAQ Echiquier Tressois 5 39 1876
31   SCHMIT Vincent 2008 F SenM IDF Cavalier Bleu Drancy 5 37½ 1851
32   FLAUJAC Benoit 1865 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 5 37 1767
33   VILLENEUVE Robin 1523 F BenM NAQ Echiquier Henri IV Pau 5 36½ 1779
34   POTTIER Simeon 1846 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 5 36 1830
35   ROCHE Philippe 1709 F SepM NAQ Bordeaux ASPOM Echecs 5 34½ 1594
36   HUSSEIN Abdulaziz 1711 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 5 33½ 1591
37   BUSTOS SALINAS Thomas 1502 F PupM NAQ AGJA-Echiquier Aquitaine 5 32 1640
38 f DAURELLE Herve 2058 F SepM IDF Clichy-Echecs-92 5 31½ 2013
39   GUENIN Pierre 1419 F VetM NAQ Echiquier Tressois 5 31½ 1495
40   TROQUEREAU Philippe 1632 F VetM NAQ Le Fleix - La Tour Infernale (ALAC) 5 30½ 1488
41   DRUON Thibault 1350 F PupM NAQ Echiquier Bordelais 36½ 1659
42   DETANOY Fabrice 1643 F SepM NAQ Echiquier Club Créonnais 35½ 1594
43   CALVO Frederic 1541 F SenM NAQ Echiquier Tressois 35½ 1589
44   GALLICE Francois 1738 F SepM NAQ Union Saint Bruno-Bordeaux Echecs 35 1612
45   MISSLIN Philippe 1690 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 34½ 1700
46   KOHI Camilla 1740 F SenF IDF Tremblay en France 34 1548
47   VOLLE Florent 1449 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 33½ 1554
48   MERLET Francois 1410 F SepM OCC Chess in Marciac 30½ 1437
49   NGUYEN Sohayb 1184 F PupM NAQ Union Saint Bruno-Bordeaux Echecs 27 1395
50   SHAKESSI Hossein 1534 F VetM NAQ Gujan-Mestras Echecs 4 37½ 1613
51   CHAARI Mehdi 1594 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 4 37 1685
52   FOURNIER Remi 1536 F SenM NAQ Echiquier Tressois 4 36½ 1564
53   DELOS Andre 1472 F VetM NAQ Merignac Echecs 4 35½ 1564
54   DUBREUIL Remy 1730 F VetM NAQ LEC Echiquier Limousin 4 35 1650
55   CHELLE Herve 1906 F SenM NAQ Echiquier Libournais 4 34 1638
56   LETELLIER Jean-Charles 1436 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 4 32½ 1383
57   ESTADIEU Bruno 1322 F SenM OCC Club d' Echecs de Plaisance du Touch 4 32 1368
58   DECULTOT Jacques-Antoine 1178 F BenM NAQ AGJA-Echiquier Aquitaine 4 31½ 1447
59   POMMEREUL Mathilde 1105 F BenF NAQ Union Saint Bruno-Bordeaux Echecs 4 31 1409
60   POUSSET Raphael 1277 F BenM NAQ Echiquier Bordelais 4 31 1360
61   PRIOLEAUD Maxence 1023 F PupM NAQ Echiquier Libournais 4 31 1318
62   SOLERES Theo 1199 N SenM NAQ Echiquier Bordelais 4 30½ 1415
63   DOEL Justin 1707 F SenM NAQ Echiquier Libournais 4 30½ 1384
64   BATOUT Ethan 1204 F PupM NAQ LEC Echiquier Limousin 4 30 1320
65   DEBREU Guillaume 1343 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 4 29½ 1418
66   COMTE-PANICAUT Juliana 1096 F BenF NAQ AGJA-Echiquier Aquitaine 4 27½ 1231
67   BELHOCINE Aurelien 1199 N SenM NAQ Echiquier Bordelais 4 23½ 1285
68   LETELLIER Louis-Gabriel 1188 F PouM NAQ Echiquier Bordelais 34 1444
69   EBELE Pierre 1123 F PupM NAQ Echiquier Bordelais 30½ 1320
70   GREGORY Richard 1461 F VetM NAQ Echiquier Libournais 30 1192
71   LEGRAND Nicolas 1199 N SenM NAQ Echiquier Bordelais 27½ 1233
72   CHANTHAVONGSA Nouaym 1198 F PouM NAQ Union Saint Bruno-Bordeaux Echecs 27½ 1200
73   ILIES Emanuel-Alexandru 1316 F MinM NAQ Echiquier Bordelais 3 33½ 1310
74   BUSTOS SALINAS Luis 1425 F SenM NAQ AGJA-Echiquier Aquitaine 3 33 1313
75   PAMPIGLIONE Georges 1274 F SepM NAQ Echiquier Libournais 3 32½ 1284
76   ABDELKHIRANE Brice 1199 N SenM NAQ Echiquier Bordelais 3 30½ 1163
77   ALAIMO Victor 1297 F PupM NAQ Union Saint Bruno-Bordeaux Echecs 3 29½ 1224
78   POMMEREUL Emma 1029 F BenF NAQ Union Saint Bruno-Bordeaux Echecs 3 29 1167
79   POUSSET Arnault 1205 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 3 28½ 1183
80   LOISEAU Andre 1467 F VetM NAQ Echiquier Libournais 3 28 1270
81   LUCAS EUDELINE Alois 1051 F PupM NAQ Union Saint Bruno-Bordeaux Echecs 3 26 1159
82   LETELLIER Timothee 1066 F PpoM NAQ Echiquier Bordelais 3 20½ 1117
83   WANNEBROUCQ Pablo 1317 F SenM NAQ Echiquier Bordelais 33½ 1176
84   ROUX Sacha 1199 E SenM 26½ 1051
85   LE DUNF Michel 1025 F SepM NAQ Echiquier Libournais 23½ 1052
86   GIRARD Emmanuel 1501 F SepM IDF Aux Tours de Magny 2 34 1326
87   LABOURDIQUE Jean Michel 1177 F SepM NAQ Echiquier Club Créonnais 2 28 1070
88   TRACOL Fabienne 1249 F SenF NAQ Echiquier Libournais 2 27½ 1006
89   LOUKAKOS Nicolas 1199 N VetM NAQ Le Fleix - La Tour Infernale (ALAC) 2 25 1035
90   ARISTEGUI Victor 1181 F BenM NAQ Echiquier Libournais 2 24 1092
91   HU Zhong Fu 1026 F SenM IDF Clichy-Echecs-92 1 24½ 504
92   BEN AFSA Valentino 999 E PupM 1 22 849


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year