For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 605 : 10.02.2020

Online chess games 4406
Chess tournaments 43

View all included tournaments

Moscow RUS, 16th RGSU Open-A

Open-A

Rank SNo.     Name                             Rtg FED Club                     Pts BH. 
   1   17 IM  Lobanov Sergei                  2507 RUS Санкт-Петербург          7½  50½ 
   2   11 GM  Lintchevski Daniil              2536 RUS Ленинградская область     7  54  
   3    9 GM  Tsydypov Zhamsaran              2553 RUS Республика Бурятия        7  52½ 
   4    2 GM  Martinez Alcantara Jose Eduardo 2606 PER Перу                      7  52  
   5   10 GM  Sindarov Javokhir               2537 UZB Узбекистан, Ташкент       7  48  
   6    3 GM  Pridorozhni Aleksei             2601 RUS ХМАО-Югра                 7  47½ 
   7   34 GM  Mirzoev Emil                    2452 UKR Украина, Одесса           7  47  
   8   50 IM  Savitskiy Sergey                2416 RUS ЯНАО                      7  46½ 
   9   13 GM  Kunin Vitaly                    2533 GER Германия, Дармштад        7  46½ 
  10    1 GM  Grachev Boris                   2614 RUS Москва                   6½  52  
  11   40 IM  Airapetian Gor                  2444 RUS Липецкая область         6½  51½ 
  12    4 GM  Petrosyan Manuel                2590 ARM Армения, Ереван          6½  51  
  13   60 FM  Bykov Egor                      2384 RUS Москва                   6½  50  
  14   53 IM  Makarian Rudik                  2403 RUS Москва                   6½  49  
  15   18 GM  Zakhartsov Vladimir             2507 RUS Москва                   6½  46½ 
  16   70 FM  Smirnov Timofey                 2360 RUS Московская область       6½  46½ 
  17   30 IM  Galperin Platon                 2460 UKR Украина, Чернигов        6½  45½ 
  18   12 IM  Khegay Dmitriy                  2533 RUS Красноярский край        6½  45½ 
  19   45 IM  Ivanov Oleg V                   2441 UKR Московская область        6  53  
  20    7 GM  Savchenko Boris                 2573 RUS Москва                    6  52½ 
  21   38 IM  Korchmar Vasiliy                2446 RUS Саратовская область       6  50  
  22   23 IM  Drygalov Sergey                 2477 RUS Курганская область        6  50  
  23    8 GM  Sychev Klementy                 2563 RUS Москва                    6  50  
  24   26 IM  Kozionov Kirill                 2466 RUS Москва                    6  48½ 
  25   86 FM  Goltseva Ekaterina              2304 RUS Нижегородская область     6  48  
  26   32 IM  Faizrakhmanov Ramil             2455 RUS Республика Татарстан      6  47½ 
  27    6 GM  Volkov Sergey                   2575 RUS Республика Мордовия       6  47½ 
  28   22 GM  Pourramezanali Amirreza         2488 IRI Иран, Рашт                6  46½ 
  29   54 IM  Makhmutov Rail                  2403 RUS Республика Татарстан      6  45  
  30   20 GM  Klimov Sergey                   2493 RUS Санкт-Петербург           6  43  
  31   14 GM  Iljiushenok Ilia                2519 RUS ХМАО-Югра                 6  43  
  32   48 FM  Kardashevskiy Evgeny            2437 RUS Алтайский край            6  42½ 
  33   31 GM  Hayrapetyan Hovik               2458 ARM Армения, Степанакерт      6  42½ 
  34   47 FM  Gaifullin Artur                 2439 RUS Республика Башкортостан   6  40½ 
  35   36 FM  Yeletsky Ivan                   2448 RUS Москва                    6  38  
  36   27 GM  Gabrielian Artur                2465 RUS Ростовская область       5½  51½ 
  37   35 IM  Mokshanov Alexey                2449 RUS Самарская область        5½  50½ 
  38   39 WGM Shuvalova Polina                2445 RUS Москва                   5½  50  
  39   19 GM  Matinian Nikita                 2496 RUS Саратовская область      5½  50  
  40   59 FM  Tekeyev Zaur                    2384 RUS Ставропольский край      5½  50  
  41   28     Sattarov Bobir                  2462 UZB Узбекистан, Сурхандарья  5½  50  
  42   16 IM  Triapishko Alexandr             2510 RUS Республика Крым          5½  50  
  43   62 IM  Suleymenov Alisher              2382 KAZ Казахстан, Павлодар      5½  49  
  44   73 FM  Khayrullin Denis                2350 RUS Пермский край            5½  47½ 
  45   24 IM  Pogosyan Stefan                 2477 RUS Москва                   5½  47½ 
  46   15 IM  Afanasiev Nikita                2516 RUS Москва                   5½  46½ 
  47  156 WFM Kamalidenova Meruert            2111 KAZ Казахстан, Нур-Султан    5½  45½ 
  48  105     Eynullayev Atilla               2246 AZE Азербайджан, Баку        5½  44  
  49   56 IM  Truskavetsky Alexandr           2398 UKR Республика Крым          5½  44  
  50   83 FM  Fedotov Nikita                  2312 RUS Брянская область         5½  42  
  51   69 FM  Semjonovs Ilja                  2361 LAT Латвия, Рига             5½  42  
  52  104 FM  Erzhanov Arman                  2251 KAZ Москва                   5½  41½ 
  53   84 IM  Daneshvar Bardiya               2311 IRI Иран, Карай              5½  41  
  54  138     Kavyev Ruslan                   2152 RUS Саратовская область      5½  41  
  55   87 FM  Rodchenkov Vitaly               2301 RUS Республика Татарстан     5½  40½ 
  56   80 FM  Gabdrakhmanov Azat              2327 RUS Кировская область        5½  40½ 
  57   99 CM  Samadov Read                    2273 AZE Азербайджан, Баку        5½  39  
  58   92 FM  Skatchkov Valery                2293 RUS Самарская область        5½  39  
  59  101 FM  Ansat Aldiyar                   2263 KAZ Казахстан, Астана        5½  38  
  60   91 FM  Ibadov Dashgyn                  2297 RUS Забайкальский край       5½  37  
  61  102 FM  Sargissyan Sargis               2254 ARM Московская область       5½  36½ 
  62   44 FM  Bryakin Mikhail                 2442 RUS Москва                    5  49½ 
  63  109 FM  Ter-Saakian Grigorii            2236 RUS Московская область        5  48½ 
  64   25 IM  Golubov Saveliy                 2469 RUS Московская область        5  48½ 
  65   81 FM  Tsoi Dmitry                     2321 RUS Москва                    5  47  
  66   33 FM  Samusenko Maksim                2452 RUS Республика Татарстан      5  46½ 
  67   49 IM  Malakhov Igor                   2423 RUS Санкт-Петербург           5  45½ 
       66     Bykov Oleg                      2366 RUS Московская область        5  45½ 
  69   74 FM  Tsvetkov Andrey                 2350 RUS Москва                    5  44  
  70   68 IM  Saveliev Alexei                 2361 RUS Санкт-Петербург           5  44  
  71   89 FM  Nazaretyan Tigran               2297 RUS РСО-Алания                5  43½ 
  72   76 FM  Khubukshanov Erdem              2343 RUS Республика Бурятия        5  43½ 
  73   95 FM  Salman Pavel                    2286 RUS Москва                    5  43  
  74   97 FM  Makoveev Ilya                   2277 RUS Краснодарский край        5  42½ 
  75  165     Chaqryan Erik                   2084 ARM Армения, Ереван           5  42  
  76   41 GM  Harutjunyan Gevorg              2444 ARM Армения, Ереван           5  42  
  77  134     Tikhonov Viacheslav             2174 RUS Пензенская область        5  41  
  78  208 CM  Orujov Farid                    1818 AZE Азербайджан               5  41  
  79  111 CM  Kirillov Dmitry                 2232 RUS Ивановская область        5  40½ 
  80  115 FM  Shoboev Dandar                  2228 RUS Иркутская область         5  40½ 
  81   88 FM  Grachev Alexey                  2301 RUS Кемеровская область       5  40  
  82  114     Skorodelov Semen                2228 RUS                           5  40  
  83  106 CM  Maneluk Daniil                  2245 RUS Тульская область          5  39  
  84   96 FM  Hoghmrtsyan Artur               2280 ARM Армения, Ереван           5  39  
  85  127 FM  Krasikov Vladislav              2194 RUS Москва                    5  38½ 
  86  143     Fedotov Alexey                  2149 RUS Свердловская область      5  38½ 
  87  107     Tarasov Ilya                    2242 RUS Санкт-Петербург           5  36½ 
  88  125 WFM Kirchei Viktoriia               2201 RUS Москва                    5  33  
  89  121 FM  Voinikonis Nikita               2217 RUS Москва                    5  28  
  90   21 IM  Pavlov Sergey                   2490 UKR Украина, Киев            4½  49½ 
  91   63 FM  Geivondian Arman                2381 RUS Москва                   4½  47  
  92   55 IM  Arslanov Shamil                 2400 RUS Москва                   4½  46  
  93  135     Tarasov Oleg                    2169 RUS Москва                   4½  45  
  94  108     Odegov Artem                    2239 RUS Свердловская область     4½  44½ 
  95   67 IM  Kotenko Pavel                   2365 RUS Ростовская область       4½  44½ 
  96   52 FM  Barseghyan Armen Ar.            2408 ARM Армения, Ереван          4½  44  
  97  112     Kulaev Maxim                    2232 RUS Саратовская область      4½  44  
  98  119     Yeremyan Alen                   2221 ARM Армения, Ереван          4½  44  
  99  123     Azimov Ilyas                    2212 RUS Санкт-Петербург          4½  43  
 100   85 FM  Bulavin Alexander               2310 RUS Кировская область        4½  42½ 
 101   72 FM  Vdovin Vadim                    2355 RUS Ярославская область      4½  42½ 
 102   90 FM  Mukhutdinov Tigran              2297 RUS Республика Башкортостан  4½  42  
      132     Sharikov Alexander              2175 RUS Самарская область        4½  42  
 104   65 FM  Murtazin Bulat                  2369 RUS Москва                   4½  41  
 105  137     Pogorelskikh Sofia              2156 RUS Санкт-Петербург          4½  40½ 
 106   46 IM  Sreeshwan Maralakshikari        2440 IND Индия, Хиберабад         4½  40½ 
 107  155     Vetokhin Ilia                   2112 RUS Москва                   4½  39½ 
 108  133     Mochalin Faddey                 2174 RUS Самарская область        4½  39  
 109  113     Dolsonov Ayusha                 2230 RUS Забайкальский край       4½  39  
 110  152     Mikhaylov Artem                 2128 RUS Ростовская область       4½  37  
 111  194     Hylkema Remco                   1927 NED Нидерланды, Гоуда        4½  37  
 112  151     Kazmin Semen                    2130 RUS Липецкая область         4½  37  
 113  103     Zhukov Anton                    2252 RUS Москва                   4½  36½ 
 114   58 FM  Palachev Petr                   2387 RUS Самарская область        4½  36  
 115  150 WFM Azali Tannaz                    2136 IRI Иран, Исфахан            4½  35  
 116  148     Simonyan Grigori                2139 RUS Ростовская область       4½  34½ 
 117  141 WFM Petrukhina Olga                 2150 KAZ Красноярский Край        4½  34½ 
      188     Sabirov Timur                   1962 RUS ХМАО-Югра                4½  34½ 
 119  120 FM  Efremov Vladislav               2217 RUS Санкт-Петербург          4½  34½ 
 120  117     Arbuzov Mikhail                 2227 RUS Ярославская область      4½  32  
 121   37     Sek Konstantin                  2446 RUS Сахалинская область       4  48  
 122   77 IM  Zakaryan David                  2339 RUS Краснодарский край        4  45½ 
 123   43 IM  Shinkevich Vitaly               2442 RUS Москва                    4  45½ 
 124  100 FM  Eynullayev Altay                2269 AZE Азербайджан, Баку         4  44  
 125  140     Piliposyan Robert               2151 ARM Армения, Ереван           4  43  
 126   51 FM  Babarykin Stanislav             2409 RUS Московская область        4  42  
 127   98 WIM Dimitrova Aleksandra            2276 RUS Москва                    4  42  
 128   78 WFM Nurgali Nazerke                 2336 KAZ Казахстан                 4  42  
 129   29     Smirnov Alexey                  2461 RUS Пермский край             4  42  
 130  178     Kopylov Artem                   2028 RUS Свердловская область      4  41½ 
 131   64 IM  Chekletsov Ilya                 2372 RUS Свердловская область      4  41  
 132   94 FM  Yeritsyan Hayk                  2291 ARM Армения, Абовян           4  40  
 133  142     Volkov Igor                     2149 UKR Республика Крым           4  40  
 134  209     Shinkarov Artem                 1817 RUS Нижегородская область     4  40  
 135  169     Popovich Alexey                 2064 RUS ХМАО-Югра                 4  39½ 
 136  144     Talibov Shiroghlan              2148 AZE Азербайджан, Баку         4  38½ 
 137  182     Zhukov Ivan                     2008 RUS Красноярский край         4  38½ 
 138  118     Burmakin Evgeniy                2223 RUS Красноярский край         4  38½ 
 139  122     Nikologorsky Matfei             2213 RUS Москва                    4  38½ 
 140  201 CM  Aslanov Umid                    1879 AZE Азербайджан               4  38½ 
 141   79 FM  Yashmetov Mikhail               2330 RUS Костромская область       4  38  
 142  129     Zlotnik Andrey                  2186 RUS Москва                    4  38  
 143  160 CM  Mikhnenko Alexander             2095 RUS Воронежская область       4  38  
 144  157     Movsisyan Vardan                2110 ARM Армения, Сисян            4  36½ 
 145   75 FM  Galaktionov Artem               2343 RUS Москва                    4  36  
 146  186     Khodko Yurii N.                 1981 RUS Санкт-Петербург           4  34  
 147  154 CM  Vetokhin Savva                  2113 RUS Москва                    4  33½ 
 148  130     Manukyan Artyom                 2185 ARM Армения, Агарак           4  27½ 
 149   42 IM  Badmatsyrenov Oleg              2443 RUS Республика Бурятия       3½  49  
 150  175     Nikulin Ilia                    2041 RUS Москва                   3½  44  
 151  197     Morozov Gennady                 1903 RUS Астраханская область     3½  43  
 152  110     Chibukhchyan Erik               2233 RUS Калининградская область  3½  42½ 
 153  147     Morgachev Sergey                2142 RUS Самарская область        3½  41½ 
 154  198     Davtyan Arsen                   1900 ARM Армения, Аштарак         3½  41  
 155   57 GM  Krapivin Alexander              2394 RUS Москва                   3½  40  
 156  167     Khmelev Mikhail                 2075 RUS Москва                   3½  40  
      173     Tyurin Artem                    2052 RUS Волгоградская область    3½  40  
 158  136     Pavlov Mark                     2166 RUS Москва                   3½  39  
 159  153     Marchuk Rostislav               2117 RUS Алтайский край           3½  38½ 
 160  181     Usov Aleksandr E.               2012 RUS Москва                   3½  38  
 161  116     Zhuravlev Stepan                2227 RUS Московская область       3½  37½ 
 162  189     Uskov Artem                     1951 RUS Москва                   3½  37½ 
 163  207     Mochalov Dmitriy                1820 RUS Удмуртская республика    3½  36½ 
 164  211     Shaymardanov Bakhtiyar          1699 RUS Республика Татарстан     3½  36½ 
 165  174     Abramov Ilya                    2049 RUS ЯНАО                     3½  36  
 166  172     Slugin Yaroslav                 2055 RUS Санкт-Петербург          3½  35½ 
 167  180     Davydova Kira                   2023 RUS Москва                   3½  35½ 
 168  161     Natarov Ilya                    2094 RUS Мурманская область       3½  35  
 169  187     Lupolov Boris                   1973 RUS Москва                   3½  35  
 170  146     Shagdurov Denis                 2144 RUS Республика Бурятия       3½  34½ 
 171  195 CM  Zverev Lev                      1914 RUS Москва                   3½  34½ 
 172  184     Sekoyan Vachagan                2002 RUS Москва                   3½  34  
 173  170     Daurbekov Murad                 2063 RUS Республика Ингушетия     3½  31  
 174  204 CM  Dovbnia Nikita                  1850 RUS Свердловская область     3½  31  
 175  196     Petrovsky Nikita                1912 RUS Москва                   3½  30  
 176  149     Tarasov Danila                  2138 RUS Москва                   3½  28½ 
 177  210     Zhuk Kirill                     1788 RUS Москва                    3  39½ 
 178  139 FM  Komissarov Alexey               2152 RUS Москва                    3  38  
 179  179     Bogaudinov Rushan               2027 RUS Москва                    3  37  
 180  159     Bazyrtsyrenov Kirill            2096 RUS Москва                    3  36½ 
 181  199     Rudakov Sergey S.               1881 RUS Воронежская область       3  36½ 
 182  166     Erastov Semen                   2083 RUS Нижегородская область     3  35½ 
 183  193     Israfilov Ali                   1929 RUS Москва                    3  35  
 184  162     Teiitbaev Aktilek               2092 KGZ Москва                    3  35  
 185  177     Shoshin Kirill                  2028 RUS Вологодская область       3  34½ 
 186  176     Pestryakov Nikita               2031 RUS Республика Саха (Якутия)  3  33½ 
 187   93 FM  Postnikov Artem                 2291 RUS Камчатский Край           3  29  
 188  203     Zyuzev Pavel                    1852 RUS Ставропольский край       3  28½ 
 189  163 FM  Vysotskiy Oleg                  2091 RUS Москва                    3  28  
 190  168     Ghazaryan Raffi                 2068 ARM Армения, Ереван           3  27  
 191    5 GM  Timofeev Artyom                 2588 RUS Республика Татарстан     2½  41½ 
 192  126     Kyshtymov Daniil                2199 RUS Иркутская область        2½  39  
 193   82 FM  Gitelson Arkady                 2314 RUS Саратовская область      2½  39  
 194  171     Slastikhin Vladislav            2062 RUS Республика Коми          2½  36  
 195  183     Sapegin Yaroslav                2008 RUS Санкт-Петербург          2½  35  
 196  191     Koryakov Sergey                 1942 RUS Московская область       2½  34½ 
 197  131 FM  Shimelkov Vasiliy               2182 KAZ Казахстан, Кызылорда     2½  32½ 
 198  212 CM  Yonal Timur                     1668 RUS Москва                   2½  29  
 199  145     Nazarov Denis                   2146 RUS Республика Саха (Якутия) 2½  28½ 
 200  206     Gornostaev Yakov                1827 RUS Москва                   2½  25  
 201  185 AFM Anisimov Yuri                   1992 RUS Москва                    2  37½ 
 202  192     Makhno Maria                    1941 RUS Московская область        2  32½ 
 203   71 FM  Ospennikov Dmitry V             2357 RUS Республика Татарстан      2  31½ 
 204  205     Andryushchenko Alexandr         1839 RUS Москва                    2  30½ 
 205  200     Artemiev Artur                  1879 RUS Республика Башкортостан   2  30½ 
 206  202     Karelin Artem                   1859 RUS Москва                    2  27½ 
 207  128     Lepaev Andrey                   2186 RUS Ростовская область       1½  35  
 208  213     Razhbadinov Rasul               1613 RUS Москва                   1½  34½ 
 209  214 AIM Gusev Mikhail                   1585 RUS Москва                   1½  33½ 
 210   61 FM  Avalyan Artur                   2382 RUS Ярославская область      1½  32½ 
 211  190     Alekseev Mikhail                1948 RUS Москва                   1½  31½ 
 212  164     Zein Hani                       2088 EGY Египет, Каир              1  35  
 213  158     Anfinogenov Artem               2100 RUS Москва                    ½  30½ 
 214  124     Proleiko Julian                 2206 USA США, Сэнт Луис            0  26½

Women Open

Rank SNo.     Name                     Rtg FED Club                     Pts BH. 
   1    2 IM  Osmak Iulija            2394 UKR Украина, Киев            8½  54  
   2    1 IM  Bodnaruk Anastasia      2411 RUS Санкт-Петербург           7  56½ 
   3    8 WGM Kovanova Baira          2335 RUS Саратовская область       7  54½ 
   4   15 WFM Yakimova Mariya         2288 RUS Республика Татарстан      7  49  
   5    7 WGM Voit Daria              2336 RUS Москва                    7  47  
   6   23 WIM Schepetkova Margarita   2200 RUS Владимирская область     6½  51  
   7    4 IM  Guseva Marina           2379 RUS Московская область       6½  50½ 
   8    3 WFM Gritsayeva Oksana       2383 RUS Республика Крым          6½  50  
   9    6 IM  Charochkina Daria       2349 RUS Москва                   6½  47  
  10   12 WFM Potapova Margarita      2300 RUS Краснодарский край       6½  46  
  11   16 WFM Afonasieva Anna         2286 RUS Калужская область         6  53½ 
  12   13 WIM Semenova Elena          2290 RUS ЯНАО                      6  50½ 
  13    9 FM  Borisova Ekaterina      2331 RUS Москва                    6  50  
  14   18 WFM Bykova Anastasia        2247 RUS Краснодарский край        6  48½ 
  15   35 WFM Kochukova Anna          2035 RUS Москва                    6  48  
  16   24 WFM Zherebtsova Alexandra   2192 RUS Москва                    6  47  
  17   25 WIM Baymuratova Sevara      2140 UZB Узбекистан, Бекабад       6  45  
  18   45     Moiseeva Olesya         1983 RUS Республика Саха (Якутия)  6  43½ 
  19   91 WCM Shukhman Anna           1691 RUS Оренбургская область      6  39  
  20   22 WFM Nasyrova Ekaterina      2208 RUS Республика Татарстан     5½  54  
  21   21     Nur-Mukhametova Alisa   2213 RUS Москва                   5½  48  
  22   14 WFM Lysenko Margarita       2290 RUS Московская область       5½  47½ 
  23   11 WGM Maltsevskaya Aleksandra 2318 RUS Москва                   5½  47  
  24   34 WCM Bondareva Daria         2040 RUS Москва                   5½  47  
  25   10 WIM Serikbay Assel          2325 KAZ Казахстан, Кызылорда     5½  46½ 
  26   29 WFM Miroshnik Ekaterina     2067 RUS Москва                   5½  46  
  27   19 WFM Protopopova Anastasiya  2233 RUS Саратовская область      5½  46  
  28   41     Zhurova Anna            2011 RUS Воронежская область      5½  45  
  29   20 WGM Golubenko Valentina     2223 CRO Москва                   5½  45  
  30   38 WFM Zaitseva Lyudmila       2016 RUS Москва                   5½  41½ 
  31  103     Bubeeva Larisa          1573 RUS Иркутская область        5½  41½ 
  32   32 WIM Kharmunova Nadezhda     2044 RUS Москва                   5½  37½ 
  33   36     Ilyina Lada             2026 RUS Москва                   5½  35½ 
  34   39     Lazhevskaya Zhanni      2013 RUS Москва                   5½  33½ 
  35   17 WIM Murashova Ekaterina     2248 RUS Ленинградская область     5  47  
  36   47 WFM Shvedova Alexandra      1969 RUS Москва                    5  44½ 
  37   59 WFM Mikheeva Galina         1895 RUS ЯНАО                      5  43  
  38   28 WIM Petrova Irina           2109 UKR Украина, Киев             5  43  
  39   31 WFM Kairbekova Amina        2046 KAZ Казахстан                 5  42  
  40   30 WFM Khachatryan Anna        2051 ARM Армения, Ереван           5  42  
  41   33 WCM Strukova Ksenia         2043 RUS Москва                    5  41½ 
  42   50     Krikunova Olesya        1943 RUS Красноярский край         5  41½ 
  43   37 WFM Chekmareva Liya         2023 RUS Саратовская область       5  40½ 
  44   49 WFM Filippova Margarita     1948 RUS Свердловская область      5  38½ 
  45  105     Khandarova Irina        1516 RUS Иркутская область         5  38  
  46   48     Zhapova Yana            1957 RUS Забайкальский край        5  37  
  47   78     Frolova Lada            1765 RUS Свердловская область      5  30½ 
  48   27 WFM Loskutova Viktoriya     2117 RUS Алтайский край           4½  49½ 
  49   53 WFM Toncheva Nadya          1922 BUL Болгария, София          4½  44½ 
  50   67     Podgornova Anna         1844 RUS Самарская область        4½  44½ 
  51   57     Leolko Ludmila          1901 RUS Оренбургская область     4½  43½ 
  52   79     Khachatryan Marieta     1761 ARM Москва                   4½  42½ 
  53   44 WFM Afanasieva Alexandra    1990 RUS Москва                   4½  42½ 
  54   60 WFM Stepanyan Eva           1881 RUS Москва                   4½  41½ 
  55   46 WCM Ismayil Malak           1974 AZE Азербайджан, Сумгайт     4½  41½ 
  56   58     Tokmakova Ulyana        1895 RUS Ставропольский край      4½  41½ 
  57   66     Tochilkina Ekaterina    1857 RUS Ростовская область       4½  41  
  58   88     Nurgaliyeva Zarina      1703 KAZ Казахстан                4½  41  
  59  109     Shevtsova Darya         1484 RUS Ростовская область       4½  40½ 
  60   74     Cassi Elisa             1775 ITA Италия, Бергамо          4½  38½ 
  61   96     Diveeva Daryia          1645 RUS Алтайский край           4½  38  
  62   51     Voskresenskaya Marta    1927 RUS ХМАО-Югра                4½  37½ 
       65     Bandurina Sofiya        1863 RUS Москва                   4½  37½ 
  64   42     Khan Anastasia          2010 RUS Новосибирская область    4½  36  
  65  104     Ponomareva Varvara      1532 RUS Владимирская область     4½  36  
  66   81     Sosnina Ekaterina       1750 RUS Пермский край            4½  35½ 
  67   85 WFM Zvereva Margarita       1727 RUS Москва                   4½  35  
  68    5 IM  Ovod Evgenija           2362 RUS Ленинградская область     4  51  
  69   70     Karmanova Olga Dm.      1842 RUS Санкт-Петербург           4  45½ 
  70   73     Volegova Polina         1780 RUS Московская область        4  43½ 
  71   71     Girshgorn Maria         1829 RUS Москва                    4  41  
  72   54 WFM Antonova Nadezhda       1913 TJK Таджикистан, Душанбе      4  41  
  73   75     Salakhova Adelya        1773 RUS Республика Татарстан      4  40½ 
  74   77     Lysenko Olesya          1771 RUS Москва                    4  40  
  75   52     Sayafarova Anna         1922 RUS Москва                    4  39½ 
  76   40     Levicheva Ekaterina     2012 RUS Ярославская область       4  39½ 
  77   83 WCM Cherepanova Evita       1737 RUS Москва                    4  37½ 
  78  100     Komissarova Soigina     1609 RUS Республика Бурятия        4  36½ 
  79   61     Melnikova Diana V       1877 RUS Новосибирская область     4  34  
  80   80     Donchenko Ekaterina     1760 RUS Ростовская область       3½  44½ 
  81   76     Laukhina Margarita A.   1772 RUS Московская область       3½  43  
  82   95     Lesnykh Zhanna          1651 RUS Воронежская область      3½  43  
  83   93     Nagaeva Aliia           1671 RUS Республика Татарстан     3½  38½ 
  84   43 WFM Rassokhina Ekaterina    1998 RUS Москва                   3½  38  
  85   62     Ivanova Anastasia S.    1868 RUS Москва                   3½  38  
  86   99     Kulkova Dina            1627 RUS Удмуртская республика    3½  37½ 
  87   63     Lagutina Olga           1866 RUS Республика Крым          3½  36½ 
  88   56     Kovaleva Ekaterina      1903 RUS ХМАО-Югра                3½  36½ 
  89   94     Khachatryan Nadezhda    1653 ARM Москва                   3½  35½ 
  90   69     Klevets Ksenia          1843 RUS Красноярский край        3½  35  
  91   64     Mkrtchyan Anahit D.     1864 ARM Армения, Гюмри           3½  35  
  92  116     Eremina Viktoria        1347 RUS Москва                   3½  32  
  93  107     Sargaeva Darima         1498 RUS Республика Бурятия       3½  31½ 
  94   84     Krupnova Anna           1735 RUS Москва                   3½  28  
  95   82     Tolkacheva Anna         1740 RUS Калужская область         3  37  
  96   55     Ivanova Svetlana        1910 RUS Тверская область          3  36  
  97   72     Baisheva Nyurguiaana    1800 RUS Республика Саха (Якутия)  3  34  
  98  112     Putinceva Marina        1457 RUS Москва                    3  33½ 
  99  102     Asatryan Maria          1577 RUS Ставропольский край       3  33  
 100  108     Stakina Melissa         1491 RUS Республика Татарстан      3  32½ 
 101   97     Shevtsova Stefania      1640 RUS Москва                    3  32  
 102  106     Yusupova Elina          1500 RUS ХМАО-Югра                 3  32  
 103   92     Kosolapova Olga         1690 RUS Амурская область          3  30  
 104   86     Alekseenko Mariya       1721 RUS ХМАО-Югра                2½  42½ 
 105   68     Arutyunova Yuliya       1844 RUS Москва                   2½  36½ 
 106   87     Sidorova Margarita      1714 RUS Московская область       2½  36  
 107  114     Darmaeva Nomina         1411 RUS Республика Бурятия       2½  33½ 
 108   90     Antia Sopia             1701 GEO Грузия, Батуми           2½  33  
 109  113     Budkina Karolina        1450 RUS Московская область       2½  29½ 
 110  110     Komarova Viktoria       1471 RUS Москва                   2½  29½ 
 111   98     Urusova Kseniya         1631 RUS Алтайский край           2½  28½ 
 112  115     Abbasova Zarifa         1383 AZE Азербайджан, Баку         2  33  
 113   89     Kalashnikova Elena      1702 RUS Самарская область         2  32  
 114  101     Kalashnikova Ekaterina  1589 RUS Москва                    2  26½ 
 115  111     Guryanova Valeriya      1465 RUS Московская область        1  31  
 116   26 WFM Gorovenko Darya         2125 RUS Москва                    0  27 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year