For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 590 : 10.09.2019

Online chess games 6036
Chess tournaments 47

View all included tournaments

Niteroi BRA, 1st Open

Rank SNo.     Name                                    Rtg FED Club                               Type Pts Res. BH. BH.  SB   
   1    4 GM  El Debs Felipe De Cresce               2544 BRA SP                                       6   0   28  31½ 25,75 
   2    5 GM  Barbosa Evandro Amorim                 2497 BRA Osasco-SP                                6   0   28  31  27,00 
   3   10 IM  Perdomo Leandro                        2469 ARG Clube Concordiense de Xadrez             6   0   24½ 27½ 24,75 
   4    2 GM  Supi Luis Paulo                        2569 BRA SP                                      5½   0   29  32½ 25,25 
   5    7 IM  Di Berardino Diego Rafael              2487 BRA Ponta Grossa-PR                         5½   0   28½ 31½ 24,00 
   6   20 FM  Gauche Charles                         2215 BRA SC                                      5½   0   25  27½ 21,75 
   7   18 FM  Brito Luismar                          2222 BRA Paraiba                            S65  5½   0   23  26  21,25 
   8    1 GM  Bachmann Axel                          2633 PAR AV                                       5   0   32  35  23,25 
   9   11 GM  Matsuura Everaldo                      2445 BRA Clube de Xadrez de Itajaí                5   0   29½ 32½ 21,25 
  10    8 GM  Rodriguez Vila Andres                  2482 URU AV                                       5   0   29  32½ 22,00 
  11    3 GM  Mecking Henrique                       2564 BRA SP                                 S65   5   0   28½ 32½ 22,50 
  12    9 GM  Cubas Jose Fernando                    2482 PAR Associação de Xadrez de Joaçaba          5   0   27½ 31  20,50 
  13    6 GM  Santiago Yago De Moura                 2487 BRA Bauru - SP                               5   0   27  30  21,25 
  14   22 WIM Librelato Kathie Goulart             F 2201 BRA ACX-Içara                                5   0   26½ 29  19,00 
  15   16 FM  Guimaraes Diogo Duarte                 2296 BRA BA                                       5   0   25½ 28½ 18,75 
  16   25 FM  Sega Carlos Alberto                    2183 BRA Guarujá                            S50   5   0   25  28  18,75 
  17   21 FM  Terao Juliana Sayumi                 F 2211 BRA SP                                       5   0   24½ 27  17,00 
  18   23 FM  Donoso Diaz Sebastian                  2193 CHI AV                                 U18   5   0   24  26½ 16,00 
  19   17 FM  Rangel Daniel                          2256 BRA Fluminense Football Club                 5   0   22½ 25  17,50 
  20   26 FM  Assumpcao Roberto                      2181 BRA Clube de Xadrez de Santos          S65  4½   0   28½ 30  17,00 
  21   55 AGM Ribeiro Matheus Mendes Domingues       1938 BRA Liga R. de Xadrez Mata Vertentes   U14  4½   0   28½ 29  16,50 
  22   35     Torella Rodolfo                        2058 ARG AV                                 S50  4½   0   27½ 29½ 16,75 
  23   14 FM  Rego Vinicius V. De Almeida            2317 BRA Fluminense Football Club                4½   0   26½ 29½ 15,50 
  24   13 FM  Von Buelow Georg                       2366 GER Nucleo de Xadrez Niteroi           S50  4½   0   25  28  15,75 
  25   73     Gomes Pedro Pessoa                     1815 BRA Club Municipal                     U14  4½   0   25  27½ 16,00 
  26   28 WFM Alboredo Julia                       F 2141 BRA PR                                      4½   0   24½ 27  15,25 
  27   36 WFM Chang Suzana                         F 2055 BRA SC                                      4½   0   24½ 27  13,25 
  28   51     Guimaraes Artemis Pamela             F 1958 BRA Sorocaba                                4½   0   24½ 27  11,25 
  29   24     Luz Arthur Nader                       2189 BRA SP                                      4½   0   24½ 26½ 14,75 
  30   75     Da Silva Joao Carlos Orguim            1799 BRA Casa do Xadrez Porto Alegre        S50  4½   0   24½ 26  13,25 
  31   12 IM  Limp Eduardo Thelio                    2373 BRA Tijuca Tenis Clube                 S50  4½   0   23½ 26½ 16,75 
  32   47 NM  Prol Medeiros Horacio                  2006 BRA Clube de Xadrez de Santos          S50   4   0   27  30  13,75 
  33   40     Manzi Luiz Antonio Bardaro             2039 BRA Tijuca Tenis Clube                       4   0   26  29  15,00 
  34   56     De Albuquerque Ian Telek C.            1922 BRA Associacao Leopoldinense de Xadrez U12   4   0   26  28  10,00 
  35   29     Da Cunha Fabio Barbosa                 2117 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi                 4   0   25½ 28  13,50 
  36   27     Da Silva Paolo Ghiu M. Rego            2171 BRA Fluminense Football Club                 4   0   25½ 28  7,50  
  37   30 CM  Mafra Kaiser Luiz                      2104 BRA Lira Tenis Clube                         4   0   25½ 27½ 11,25 
  38   48     Rego Sandro Da Silva                   1984 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi                 4   0   25  27  12,50 
  39   46     Tamarozi Isabelle                    F 2012 BRA SP                                 U20   4   0   24½ 26½ 10,50 
  40   34     Campos Alexandre Ferreira              2060 BRA Associação Fluminense de Xadrez          4   0   24  26½ 13,00 
  41   31 NM  Moura Eduardo Eugenio Chaves           2104 BRA MG                                 S50   4   0   24  26  13,25 
  42   78     De Sa Sidney Loyola                    1772 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi                 4   0   24  26  11,50 
  43   70     Torres Eduardo Lisboa                  1839 BRA Tijuca Tenis Clube                       4   0   23½ 25½ 12,00 
  44   32     Ermel Francisco Roberto                2086 BRA PR                                 S50   4   0   23½ 25½ 11,00 
  45   43     Raimundo Airton Carlos Nunes           2028 BRA Clube de Xadrez de Cubatao               4   0   23½ 25½ 10,75 
  46   57     Valente Rodrigo De Deus                1920 BRA CCR XIII de Agosto/Jundiaí               4   0   23  25  9,75  
  47   80     Baldussi Fernandes Bruno Mendonca      1750 BRA PR                                       4   0   22½ 24½ 11,75 
  48   45     Da Matta Eduardo Cesar                 2013 BRA Academia de Xadrez de Campos             4   0   21½ 23½ 9,50  
  49   99     Parreira Teodora Ribeiro             F 1575 BRA SP                                 U14   4   0   21  24  12,75 
  50   64     Dos Santos Gilvan Nobrega              1895 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi           S50   4   0   19½ 21½ 10,00 
  51   69 NM  Deus Filho Joaquim De                  1848 BRA SP                                 S50   4   0   19½ 21  10,25 
  52   53 NM  Okamura Milton Kasuo                   1948 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi           S50  3½   0   27  29½ 7,50  
  53   15 FM  Rodrigues Adriano                      2305 BRA                                         3½   0   25½ 29  13,25 
  54   33 NM  Lage Pedro Ferreira                    2066 BRA Liga R. de Xadrez Mata Vertentes        3½   0   25½ 28½ 12,25 
  55  111     Silva Luiz Renato Marini               1823 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi           S50  3½   0   24  27  13,50 
  56   39 NM  Santos Filho Tadeu Sousa               2041 BRA Tijuca Tenis Clube                 S50  3½   0   24  26  11,25 
  57   42 WIM Ichimura G. Barbosa Larissa Y.       F 2031 BRA SC                                      3½   0   23  24½ 9,25  
  58   63 NM  Baeta Marcio Netto                     1898 BRA Clube de Xadrez Guanabara          S65  3½   0   22½ 24½ 10,25 
  59   67 NM  Cabral Denrick                         1866 BRA SP                                      3½   0   22½ 24½ 9,50  
  60   60     Moyses Sobrinho Elias                  1904 BRA SC                                 S50  3½   0   22  24  9,00  
  61  124     Carneiro Luis Guilherme Rosado            0 BRA Associação Leopoldinense de Xadrez      3½   0   21  23½ 11,25 
  62   71     Ribeiro Allysson                       1833 BRA SP                                      3½   0   21  22½ 7,75  
  63   72 NM  Feller Gabriela Luisa Vicente        F 1816 BRA Clube de Xadrez de Blumenau        U16  3½   0   20  22  8,00  
  64   79     Reis Virginia Lagrange M.            F 1766 BRA FABOM                              S50  3½   0   19½ 21½ 10,00 
  65   49 NM  Chaves Jorge Antonio Torres            1974 BRA Tijuca Tenis Clube                 S50  3½   0   15  17  8,50  
  66   66     Bail Ellen Larissa                   F 1874 BRA Piraí do Sul/PR                    U20   3   0   24½ 26  9,50  
  67   58     Rodrigues Nei Jorge                    1910 BRA Associação Leopondinense de Xadrez S50   3   0   24  26  5,00  
  68   82     Durante Taina                        F 1739 BRA Clube Concordiense de Xadrez             3   0   24  25½ 8,00  
  69   52     Silva Marcelo Dos Santos               1955 BRA Fluminense Football Club           S50   3   0   23½ 26  8,50  
  70   50 NM  Ramos Angelo Bil                       1960 BRA Clube de Xadrez Guanabara          S50   3   0   23  24½ 8,00  
  71  112     Sasaki Antonio Martins                 1816 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi           U18   3   0   22½ 25  5,00  
  72   41     Romano Alexandre Pinto                 2033 BRA Fundação de Apoio ao Bombeiro      S50   3   0   22½ 24½ 8,25  
  73   19 FM  Teixeira Ricardo Da Silva              2221 BRA Tijuca Tenis Clube                 S50   3   0   22  24½ 9,00  
  74   83     Mathow Hermann Thomas M.               1735 BRA Clube de Regatas Vasco da Gama     S65   3   0   22  23½ 6,00  
  75   65     Saraiva Alexandre Pacheco              1889 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi           S50   3   0   21½ 23½ 7,00  
  76   59     Fernandes Marcio Rosa                  1909 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi                 3   0   21  21½ 6,25  
  77  121     Lourenco Valerio Dos Santos            1728 BRA Associação Leopondinense de Xadrez S50   3   0   20½ 23  8,50  
  78   91     De Moura Pablo Rafael                  1643 BRA PR                                       3   0   20  22  8,00  
  79   62     Domingues Pedro Henrique Da Silva      1901 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi                 3   0   20  21½ 7,50  
  80   37     Soares Joao Carlos T. C.               2053 BRA Clube de Xadrez de Vassouras       U20   3   0   20  21½ 7,00  
  81   90     Nobre Jailson Altair Barbosa           1658 BRA Liga de Xadrez SBC                       3   0   19½ 21  5,50  
  82   86     De Freitas Isabella Ribeiro Conti    F 1684 BRA Liga R. de Xadrez Mata Vertentes   U16   3   0   19  21  5,50  
  83   54     Azevedo Edmundo Roberto Ramos          1940 BRA BA                                 S50   3   0   18  20½ 8,25  
  84  115     De Souza Roberto Fabelino              1800 BRA Tjuca Tenis Clube                        3   0   18  20  8,25  
  85   76     Franca Junior Jairo                    1796 BRA GO                                 S50   3   0   18  20  7,00  
  86   68     Da Rocha Joao Batista Jose             1857 BRA Clube de Xadrez Guanabara          S65   3   0   18  19½ 6,00  
  87   74 AIM Goncalves Luiz Osvaldo Cifuentes       1810 BRA Academia de Xadrez de Campos       S50   3   0   17  19  6,50  
  88   61     Macieira Flavio Helmold                1901 BRA Brasilia Clube de Xadrez           S65   3   0   17  18½ 5,75  
  89  118     Da Silva Werner Teixeira R.            1796 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi                2½   0   23  26½ 9,00  
  90   81     Souza Jr Helemberg Cubica De           1742 BRA Associacao Leopoldinense de Xadrez      2½   0   22½ 24½ 5,50  
  91   88     Campos Otavio Moraes                   1672 BRA Rio Verde-GO                       S50  2½   0   22  24  6,25  
  92   87     Sampaio Andre Luiz                     1674 BRA Liga R. de Xadrez Mata Vertentes        2½   0   22  22½ 5,75  
  93   85     Marques Ubiratan De Azevedo            1704 BRA Associação Duquecaxiense de Xadrez S65  2½   0   22  22½ 4,75  
  94   89     Motta Vinicius Araujo Dias B.          1666 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi                2½   0   21½ 24  5,25  
  95   94     Damasceno Enzo De Carvalho             1629 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi           U14  2½   0   21  24  8,00  
  96  108     De Sousa E Silva Luis Gonzaga          1296 BRA Liga R. de Xadrez Mata Vertentes   S65  2½   0   19½ 20  4,25  
  97  100     Ramirez Brizuela Juan Bartolome        1566 PAR Circulo de Ajedrez Amambayense     S50  2½   0   19  20½ 6,25  
  98  105     De Amorim Walter Raymundo              1480 BRA Liga R. de Xadrez Mata Vertentes   S65  2½   0   19  20½ 5,50  
  99   95     De Freitas Leandro Henrique Con        1613 BRA Liga R. de Xadrez Mata Vertentes        2½   0   19  20½ 4,25  
 100  103     Leite Tarcisio Dantas Frota            1552 BRA Clube Municipal                    S50  2½   0   18½ 20½ 5,25  
 101  107     Rodolpho Filho Joao                    1397 BRA Clube de Xadrez de Pindamonhangaba S50  2½   0   18½ 19  5,25  
 102  127     Lima Luiz Alexandre De Andrade            0 BRA Associação Fluminense de Xadrez         2½   0   17½ 19  5,75  
 103   97     Nobre Jose Adalberto Barbosa           1590 BRA CDR São José                       S50   2   0   22½ 25½ 6,75  
 104  102     Da Costa Carlos Henrique Luz           1558 BRA Fundação de Apoio ao Bombeiro      S50   2   0   21½ 24  6,25  
 105   93     De Oliveira Francemir Barra            1631 BRA SP                                 S65   2   0   21  24  6,00  
 106   98     Peixoto Fernando Teodoro Martins       1585 BRA Liga R. de Xadrez Mata Vertentes         2   0   21  23  5,00  
 107   96     Rovedo Salomao                         1596 BRA Clube de Xadrez Guanabara          S65   2   0   20½ 21  4,00  
 108  104     Salim Joao Pedro Miranda               1485 BRA Liga R. de Xadrez Mata Vertentes   U16   2   0   20  21½ 1,00  
 109  114     De Oliveira Sergio Patricio            1800 BRA Tijuca Tenis Clube                       2   0   18  19½ 2,00  
 110  110     Marocco Gabriel Leao Quadros           1133 BRA Liga R. de Xadrez Mata Vertentes   U12   2   0   16  16½ 2,00  
 111  116     Nogueira Ricardo Lucio Salim           1800 BRA Liga R. de Xadrez Mata Vertentes   S50   2   0   15½ 16  2,00  
 112  106     De Oliveira Itala Chesley Lopes      F 1460 BRA PE                                      1½   0   20  21½ 3,75  
 113  113     De Oliveira Ruy Loury Pinheiro         1800 BRA Tijuca Tenis Clube                      1½   0   19  21½ 4,50  
 114  109     Pimenta Mauri Moriggi                  1250 BRA Clube de Xadrez de São Paulo       S50  1½   0   19  20½ 3,25  
 115  117     Zucarino Victor F Felizola             1800 BRA Clube de Xadrez Guanabara                1   0   21  23  3,50  
 116   84     De Albuquerque Pedro Henrique Correa   1707 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi           U16   1   0   18½ 20½ 3,00  
 117  101     Mangini Jose Henrique De Mello         1559 BRA Tijuca Tenis Clube                 S50   1   0   17½ 18  1,00  
 118  122     Quadros Margaret Leao                F 1722 BRA Liga R. de Xadrez Mata Vertentes   S50   1   0   15½ 16  3,50  
 119  128     Silva Adilson Antonio                     0 BRA Clube de Xadrez de Petropolis            1   0   14½ 15  1,00  
 120  126     Kallas Jose Lourenco                      0 BRA Tijuca Tenis Clube                       1   0   13½ 13½ 3,50  
 121   38     Souza Wellington                       2051 BRA Fluminense Football Club           S50   0   0   16½ 17½ 0,00  
       44     Guerreiro Alexandre Vieira             2021 BRA MG                                       0   0   16½ 17½ 0,00  
       77     De Almeida Roberto A. Ferreira         1784 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi           S50   0   0   16½ 17½ 0,00  
       92     Zago Caroline Datora                 F 1634 BRA Clube de Xadrez de Jaragua do Sul  U20   0   0   16½ 17½ 0,00  
      119     Pereira Diego Lucio Villela            1782 BRA Associação Duquecaxiense de Xadrez       0   0   16½ 17½ 0,00  
      120     Salinas Thiago Alonso Erthal           1770 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi                 0   0   16½ 17½ 0,00  
      123     Botelho Caio Quintes De Barros            0 BRA                                          0   0   16½ 17½ 0,00  
      125     De Lima Gilberto Dalboni                  0 BRA Nucleo de Xadrez Niteroi                 0   0   16½ 17½ 0,00  


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year