For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 578 : 10.05.2019

Online chess games 6045
Chess tournaments 67

View all included tournaments

Ostrava CZE, Men Ch 2019

Rank SNo.     Name                      Rtg FED Club                                   Pts Res. 
   1    1 GM  Navara David             2733 CZE 1. Novoborský ŠK                        8   0   
   2   15 IM  Černoušek Lukáš          2438 CZE Unichess                                7   0   
   3   11 GM  Šimáček Pavel            2471 CZE ŠK ZIKUDA Turnov, z.s.                 6½   0   
   4   13 IM  Kraus Tomáš              2456 CZE ŠK ZIKUDA Turnov, z.s.                 6½   0   
   5    8 GM  Plát Vojtěch             2535 CZE Šachový klub JOLY Lysá nad Labem, z.s.  6   0   
   6    9 IM  Kriebel Tadeáš           2514 CZE 1. Novoborský ŠK                        6   0   
   7    4 GM  Michalík Peter           2577 CZE Unichess                                6   0   
   8   22 IM  Hausner Ivan             2349 CZE ŠACHklub Písek                          6   0   
   9    2 GM  Krejčí Jan               2588 CZE 1. Novoborský ŠK                        6   0   
  10    5 GM  Štoček Jiří              2563 CZE 2222 ŠK Polabiny, z.s.                  6   0   
  11   14 IM  Biolek Richard           2442 CZE Šachový klub HM Ostrava                 6   0   
  12    6 GM  Babula Vlastimil         2549 CZE 1. Novoborský ŠK                       5½   0   
  13    3 GM  Hráček Zbyněk            2585 CZE 2222 ŠK Polabiny, z.s.                 5½   0   
  14   12 IM  Zwardoň Vojtěch          2458 CZE Beskydská šachová škola z.s.           5½   0   
  15   21 FM  Mrázek Lumír             2364 CZE Slavoj Český Těšín                     5½   0   
  16   19 FM  Miesbauer Jan            2402 CZE QCC České Budějovice                   5½   0   
  17    7 GM  Nguyen Thai Dai Van      2547 CZE 1. Novoborský ŠK                       5½   0   
  18   48 FM  Bělunek Vladimír         2201 CZE Tatran Litovel                         5½   0   
  19   42 FM  Liška Jiří               2236 CZE 1. Novoborský ŠK                       5½   0   
  20   16 GM  Kislinsky Alexey         2429 CZE Šachový klub JOLY Lysá nad Labem, z.s.  5   0   
  21   20     Mikeš Jan                2394 CZE SK Podlužan Prušánky z.s.               5   0   
  22   10 IM  Kočiščák Jiří            2496 CZE Šachový klub HM Ostrava                 5   0   
  23   33     Říha Vojtěch             2288 CZE 2222 ŠK Polabiny, z.s.                  5   0   
  24   18     Roubalík Jakub           2417 CZE ŠK Duras BVK                            5   0   
  25   43 FM  Jedlička Aleš            2236 CZE 2222 ŠK Polabiny, z.s.                  5   0   
  26   24 FM  Rubeš Jan                2345 CZE ŠK Teplice                             4½   0   
  27   45     Ludvík Tomáš             2222 CZE 2222 ŠK Polabiny, z.s.                 4½   0   
  28   30 FM  Serrano Salvador Eduardo 2305 CZE ŠK Sokol Vyšehrad                      4½   0   
  29   32 WGM Worek Joanna             2299 CZE 2222 ŠK Polabiny, z.s.                 4½   0   
  30   23 IM  Jasný Stanislav          2347 CZE Beskydská šachová škola z.s.           4½   0   
  31   28 IM  Kulhánek Tomáš           2316 CZE ŠK Dopravní podnik Praha               4½   0   
  32   27 GM  Blatný Pavel             2326 CZE Moravská Slavia Brno                   4½   0   
  33   35 FM  Malík Jan                2286 CZE TJ Ostrava                             4½   0   
  34   17 IM  Půlpán Jakub             2418 CZE 2222 ŠK Polabiny, z.s.                 4½   0   
  35   41     Zeman Matyáš             2244 CZE Sokol Tábor                            4½   0   
  36   46 IM  Babula Milan             2204 CZE TJ Vlčnov                              4½   0   
  37   56     Tauš Martin              2104 CZE Beskydská šachová škola z.s.           4½   0   
  38   47 WIM Kaňáková Natálie         2202 CZE Interchess z.s.                        4½   0   
  39   40 IM  Freisler Pavel           2245 CZE ŠK Kladno                              4½   0   
  40   31     Šrámek Vojtěch           2304 CZE SK Slavia Orlová                        4   0   
  41   39 FM  Vrána František          2267 CZE ŠK Staré Město                          4   0   
  42   66     Malinovský Petr          2003 CZE Lokomotiva Krnov                        4   0   
  43   37     Vybíral Zdeněk           2274 CZE QCC České Budějovice                    4   0   
  44   54     Jun Rudolf               2138 CZE TJ CHS Chotěboř                         4   0   
  45   57     Otruba Marek             2103 CZE Klub šachistů Říčany 1925               4   0   
  46   67     Voříšek Jakub            1991 CZE TJ Spartak Vlašim                       4   0   
  47   65     Koubová Anna Marie       2005 CZE Unichess                                4   0   
  48   49     Buločkin Martin          2199 CZE 2222 ŠK Polabiny, z.s.                  4   0   
  49   25 GM  Vokáč Marek              2343 CZE QCC České Budějovice                    4   0   
  50   26 IM  Vesselovsky Serguei      2335 CZE Beskydská šachová škola z.s.            4   0   
  51   29 FM  Švanda Ondřej            2309 CZE TJ Štefanydes Polička                  3½   0   
  52   61     Neumann Filip            2076 CZE SK Slavia Orlová                       3½   0   
  53   55     Očkay Tomáš              2131 CZE ŠK Slavoj Poruba                       3½   0   
  54   36 FM  Obšivač Josef            2285 CZE Moravská Slavia Brno                   3½   0   
  55   51     Horák Jan                2158 CZE Region Panda, z.s.                     3½   0   
  56   62     Valenčík Jozef           2057 CZE TJ Slovan Havířov                       3   0   
  57   64     Káňa Pavel               2013 CZE Šachový klub Karviná                    3   0   
  58   38 IM  Juřek Josef              2269 CZE ŠK Sokol Vyšehrad                       3   0   
  59   60     Kolář Stanislav          2091 CZE ŠK Šenov                                3   0   
  60   59 FM  Vaněk Tomáš              2095 CZE ŠK Teplice                              3   0   
  61   52     Havelka Ondřej           2156 CZE Interchess z.s.                         3   0   
  62   63     Didi Jan                 2025 CZE TJ Ostrava                              3   0   
  63   50 FM  Bartoš Jan               2178 CZE Unichess                                3   0   
  64   58     Holý Filip               2096 CZE TJ Bohemians Praha                      3   0   
  65   68     Pavlíček Lukáš           1963 CZE TJ Štefanydes Polička                   3   0   
  66   34 IM  Michenka Jozef           2287 CZE Šachový klub HM Ostrava                2½   0   
  67   53     Bureš Martin             2150 CZE Baník Havířov                           2   0   
  68   44 FM  Sobek Jaroslav           2232 CZE Šachový klub Karviná                    0   0 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year