For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 694 : 01.08.2022

Chess games 10202
Chess tournaments 81

View all included tournaments

Pardubice CZE, Czech Open Rapid 2022

Rank SNo.     Name                     Rtg FED Club                           Gr Pts BH. BH.  SB   
   1    1 GM  Korobov Anton           2642 UKR Cizinci                           7½  52½ 57  46,00 
   2    2 GM  Donchenko Alexander     2571 GER                                   7½  52  57  46,25 
   3    3 GM  Harsha Bharathakoti     2558 IND                                   7½  51  56  45,00 
   4    5 GM  Plat Vojtech            2553 CZE Sk Joly Lysa Nad Labem, Z.S.      7½  50½ 54½ 45,50 
   5    4 GM  Babula Vlastimil sr     2556 CZE 1. Novoborsky SK                   7  51½ 55  41,75 
   6    7 IM  Pulpan Jakub            2503 CZE Sk Dopravni Podnik Praha           7  49½ 54  40,00 
   7    6 GM  Stocek Jiri             2529 CZE Sk Line                            7  48½ 53½ 39,50 
   8    8 GM  Jirovsky Milos          2501 CZE 2222 Sk Polabiny, Z.S.             7  48  52½ 39,25 
   9   11 GM  Lalic Bogdan            2441 CRO                                    7  47½ 51½ 38,00 
  10   15 IM  Cerveny Martin          2396 CZE SK Duras BVK                      6½  50  54  35,25 
  11   17 GM  Akesson Ralf            2371 SWE                                   6½  50  53  35,75 
  12   29 FM  Aradhya Garg            2134 IND                                   6½  49½ 53½ 36,50 
  13   14 GM  Rasik Vitezslav         2417 CZE TJ Ostrava                        6½  49  53  36,25 
  14   13 IM  Dobrowolski Piotr       2419 POL Polonia Wrocław                   6½  47½ 51½ 34,25 
  15   10 IM  Luch Michal             2449 POL Cizinci                           6½  46½ 50½ 33,75 
       12 GM  Neuman Petr             2428 CZE Sk Line                           6½  46½ 50½ 33,75 
  17   28     Tichy Stepan            2153 CZE Karlovarsky sachklub Tietz        6½  45½ 49½ 35,00 
  18   33 CM  Schatz Christian        2115 GER                                   6½  43  46½ 30,25 
  19   68     Kraus Ondrej            1888 CZE                                    6  47  51  31,00 
  20   18 FM  Mladek Richard          2353 CZE Slavia Kromeriz                    6  46½ 51½ 31,00 
  21   16 GM  Blatny Pavel            2382 CZE Moravska Slavia Brno               6  46  49½ 29,00 
  22   25     Goroshkov Maksym        2203 UKR DYSHHH t. Chornomorsk              6  46  49½ 28,75 
  23   27 IM  Freisler Pavel          2156 CZE SK Kladno                          6  45½ 49  29,25 
  24   50 WIM Michelle Catherina P  F 2001 IND                                    6  45  47½ 27,50 
  25   19 IM  Seger Ruediger          2275 GER                                    6  44  48  30,50 
  26   21 FM  Krak Tomas              2254 SVK                                    6  43  47  29,00 
  27   26 IM  Sarkar Justin           2185 USA                                    6  42½ 46½ 28,50 
  28   80     Kuznecova Marija      F 1724 LAT                                    6  42  45  27,50 
  29   42     Babula Vlastimil jr     2039 CZE SK Stare Mesto                     6  41½ 44½ 25,50 
  30   89 WIM Savitha Shri B        F 1693 IND                                    6  41  44  28,00 
  31   54     Bares Jachym            1958 CZE Agentura 64 Grygov                 6  41  43½ 25,75 
  32   55     Malinovsky Petr         1950 CZE Sachy Krnov, Z.S.                  6  40½ 43  25,00 
  33   41     Sosnik Sebastian        2040 POL                                    6  38  41  26,75 
  34   56     Melichar Vojtech        1950 CZE 2222 SK Polabiny, z.s.             6  36½ 40  25,50 
  35   24 FM  Klimakovs Sergejs       2230 LAT                                   5½  46½ 49½ 26,75 
  36   34 CM  Gressmann Moritz        2114 GER SK Doppelbauer Kiel               5½  46½ 49  24,75 
  37   53     Ret Adam Josef          1966 CZE Sachovy Klub Jicin Z.S.           5½  45½ 50  28,00 
  38   93     Dolensky Filip          1675 CZE Sk Spartak Usti Nad Labem         5½  45½ 48½ 25,75 
  39   23 FM  Brejnik Gustav          2239 CZE Sk Slavoj Litomerice, Z.S.        5½  44½ 48  27,25 
  40   83     Freibergs Andrejs       1715 LAT                                   5½  44½ 46  25,50 
  41   31     Sir Zbynek              2129 CZE Sachovy Klub Rapid Pardubice,     5½  44  47½ 25,75 
  42   52 CM  Jares Michal            1972 CZE 2222 Sk Polabiny, Z.S.            5½  44  46½ 24,00 
  43   22 IM  Jurek Josef             2239 CZE SK Sokol Vysehrad                 5½  43½ 47  27,00 
  44   59 FM  Pacl Vaclav             1915 CZE Tj Slovan Havirov                 5½  43  47  25,00 
  45   60     Kovalskyi Roman         1915 UKR Debut Lviv                        5½  43  46½ 26,25 
  46   48 FM  Mojzis Jaroslav         2006 CZE 2222 Sk Polabiny, Z.S.            5½  43  46½ 24,50 
  47   37     Ibrahim Emad Eldin      2078 EGY                                   5½  42½ 45½ 24,50 
  48  139     Maul Maik               1406 GER Hagener SV                        5½  42  46½ 28,25 
  49   35     Polak Benedikt          2103 CZE TJ Sparta Kutna Hora              5½  42  45  25,00 
  50   47 FM  Laith Kasib             2016 IRQ                                   5½  41  44½ 25,00 
  51   58     Kotva Milan             1929 CZE Sk Svitavy                        5½  40½ 43½ 21,75 
  52   62     Kokes Bohuslav          1906 CZE TJ SO Chrudim                     5½  40  43½ 23,25 
  53   36     Ptacek Lubos            2101 CZE Sk Vysoke Myto                    5½  39  42½ 23,75 
  54   75     Shystarova Svitlana   F 1813 UKR UKS "Pionier" Jastrzębie-Zdrój    5½  39  42½ 23,25 
  55   43     Zdrazil Tomas           2028 CZE Jezdci Jundrov                    5½  35  38  21,25 
  56    9 IM  Vykouk Jan              2483 CZE Sk Zikuda Turnov, Z.S.             5  48½ 52½ 27,50 
  57   40     Jonsson Gauti Pall      2043 ISL                                    5  46½ 50½ 26,50 
  58   32     Silar Lubomir           2116 CZE Sachovy spolek Zelezne hory        5  44  47½ 23,50 
  59   44     Bertram Karsten         2022 GER Hagener SV                         5  43  46½ 21,50 
  60   94     Maklakova Naomi       F 1673 LAT Riga Chess School                  5  42  44½ 20,00 
  61   39     Dosedel Jiri            2072 CZE Sk Vysoke Myto                     5  41½ 44½ 22,50 
  62   67     Brozka Karel            1888 CZE 2222 Sk Polabiny, Z.S.             5  41½ 43½ 19,75 
  63   45 FM  Valenta Vit Vaclav      2019 CZE SK Velke Losiny                    5  41  44½ 21,00 
  64   30 FM  Vokoun Jan              2129 CZE Tj Pankrac                         5  41  44  22,25 
  65   49     Mierins Emils Janis     2005 LAT                                    5  41  43½ 19,50 
  66   51     Jun Rudolf              1973 CZE Tj Chs Chotebor                    5  40½ 43½ 19,50 
  67   71     Tolmacevs Artjoms       1868 LAT                                    5  40½ 43  19,50 
  68   97     Lihotsky Lukas          1658 CZE 2222 Sk Polabiny, Z.S.             5  40  43  20,25 
  69   76     Vlasak Jiri             1813 CZE Sokol Kolin                        5  39½ 42½ 22,25 
  70  109     Nespurek Jan            1581 CZE Sachovy Klub Rapid Pardubice,      5  39½ 42½ 19,50 
  71   65 CM  Chrz Pavel              1899 CZE Sk Spartak Usti Nad Labem          5  39  42½ 21,00 
  72   91     Stocek Martin           1683 CZE 2222 Sk Polabiny, Z.S.             5  39  39½ 18,75 
  73   64     Postl Petr              1900 CZE Karlovarsky Sachklub Tietz         5  38½ 41  19,00 
  74   57     Kavalir Jan             1939 CZE Jevicko                            5  38  40½ 17,75 
  75   63     Bouska Jiri             1902 CZE 2222 Sk Polabiny, Z.S.             5  37½ 40  22,25 
  76   84     Brozka Karel            1707 CZE TJ Sokol Zajecice                  5  35  36½ 16,50 
  77   70     Danek Pavel             1872 CZE Sk Bohemia Pardubice Z.S.          5  34  37  17,75 
  78  131     Mikolas Petr            1448 CZE Sk Karlovy Vary                    5  33½ 36  18,25 
  79  110 WFM Modrova Hana          F 1570 CZE TJ Bohemians Praha                 5  31  33½ 15,25 
  80   88     Kotlant Tomas           1694 CZE SK Bohemia Pardubice z.s.          5  27  28½ 14,00 
  81   20 IM  Strebkovs Andrejs       2272 LAT                                   4½  46½ 51  23,75 
  82   98     Rakhmangulova Iulia   F 1646 UKR                                   4½  42½ 45  19,00 
  83   46     Meszaros Ludek          2017 CZE Sokol Tabor                       4½  42  45½ 21,50 
  84   92     Lev Lukas               1677 CZE Sk Spartak Usti Nad Labem         4½  42  45  17,75 
  85  122     Koska Jiri              1482 SVK                                   4½  41  44½ 20,25 
  86  147     Nespurek Jakub          1354 CZE Sachovy Spolek Zelezne Hory       4½  40½ 44½ 20,25 
  87  140     Kroulik Vaclav          1405 CZE Region Panda, z.s.                4½  40½ 44  20,25 
  88  153 AGM Rakshan Magotra         1280 IND                                   4½  40  43½ 19,00 
  89  185     Zaghloul Ahmed             0 CZE Sachovy Klub Rapid Pardubice,     4½  38  41½ 20,25 
  90  154     Dobrowolski Kamil       1276 POL MUKS MDK Śródmieście Wrocław      4½  38  40½ 18,00 
  91   74 IM  Chubar Vladimir         1830 UKR Kiev                              4½  38  40½ 16,25 
  92   72     Tesar Jan               1859 CZE Sk Caissa Trebic Z.S.             4½  38  39  16,00 
  93   90     Soukup Stepan           1689 CZE Unichess                          4½  38  38½ 12,75 
  94   81     Shvachko Gleb           1723 UKR 11 School Kharkov                 4½  37½ 41½ 19,50 
  95   77     Shystarova Anna       F 1788 UKR UKS "Pionier" Jastrzębie-Zdrój    4½  37½ 40½ 17,00 
  96  129     Koupil Stepan           1450 CZE 2222 Sk Polabiny, Z.S.            4½  37½ 38  15,25 
  97  102     Ni Polina             F 1627 LAT                                   4½  37  40  16,75 
  98  113     Babula Matej            1559 CZE SK Stare Mesto                    4½  36  38½ 14,25 
  99  133     Halousek Jaroslav       1440 CZE Sachovy Klub Rapid Pardubice,     4½  35½ 38½ 18,00 
 100   86     Hrabal Matej            1702 CZE Oddil Sachu Sportovniho Klubu     4½  35  38½ 16,25 
 101   99     Egri Tomas              1640 CZE žádný                             4½  35  37½ 14,50 
 102  112     Alieksieienko Mykhail   1565 UKR                                   4½  35  37  14,75 
 103   78     Nemec Bohumil           1762 CZE Tj So Chrudim                     4½  34  36½ 15,00 
 104  105     Brousek Jan             1600 CZE Sk Kdyne                          4½  33  35½ 13,75 
 105  136     Hintze Lobosch          1421 GER                                   4½  32½ 35½ 16,00 
 106  174     Fencl Jonáš                0 CZE žádný                             4½  32  34½ 15,25 
 107  100     Kvapil Petr             1637 CZE Sk Bohemia Pardubice Z.S.         4½  31½ 32½ 12,75 
 108  124     Mikulenka Tomas         1473 CZE                                   4½  30½ 32  12,75 
 109  103     Skoloud Barnabas        1605 CZE SK Praha-Smichov                   4  41  44  16,25 
 110   38     Contos Vaclav sr        2074 CZE Karlovarsky sachklub Tietz         4  40½ 44  17,50 
 111   66     Svoboda Petr            1897 CZE Sachklub mesta Dobrovice, z.s.     4  38  41  14,75 
 112   69     Vesely Emanuel          1881 CZE Sokol Lazne Bohdanec               4  37  39½ 14,50 
 113   96     Mlejnek Stanislav       1663 CZE TJ Kobylisy                        4  37  39½ 12,00 
 114  178     Linhart Jiří               0 CZE Šachový klub Lípa, z.s.            4  36½ 39½ 15,00 
 115  101     Babulova Mariana      F 1631 CZE                                    4  36½ 39½ 13,50 
 116  118     Cejka Jan               1524 CZE Tj Desko Liberec                   4  36½ 39  13,00 
 117   73     Slavik Jan              1857 CZE SK DDM Trebechovice pod Orebem     4  36½ 39  12,00 
 118  141     Kalaidzidis Mikis       1400 CZE TJ Kobylisy                        4  36  39½ 14,75 
 119   87     Hon Jiri                1696 CZE Sachovy Klub Rapid Pardubice,      4  36  39  13,00 
 120  145     Jelinek Ctibor          1362 CZE                                    4  36  37½ 14,75 
 121  117     Juros Zbynek            1525 CZE Sachovy Klub Rapid Pardubice,      4  35½ 38  13,25 
 122  107     Baron Patrik            1594 SVK                                    4  35½ 38  11,50 
 123  104     Fiala Jan               1604 CZE Sachovy Klub Rapid Pardubice,      4  35½ 37½ 12,50 
 124  125     Nyc Voldanova Barbora F 1471 CZE SK Bohemia Pardubice z.s.          4  35  38  15,25 
 125  121     Vorel Bohuslav          1485 CZE 2222 SK Polabiny, z.s.             4  35  38  13,00 
 126  111     Henke Georg             1566 GER BSV 63 Chemie Weißensee            4  35  37½ 13,75 
 127  106     Abisso Filippo          1595 ITA                                    4  33½ 35½ 11,00 
 128  120     Tolmacevs Romans        1511 LAT                                    4  32  34½ 12,50 
 129  115     Juchelka Marek          1543 CZE 2222 SK Polabiny, z.s.            3½  40½ 43  14,50 
 130  149     Hornstein Leonhard      1319 GER Hagener SV                        3½  38  41½ 15,25 
 131   79     Haack Stefan            1725 GER SC Diogenes Hamburg               3½  38  39½ 12,50 
 132  142     Brunner Alexander       1393 GER Hagener SV                        3½  37½ 41  14,25 
 133  155     Nikolinko Tomas         1257 CZE TJ Lokomotiva Ceska Trebova       3½  36½ 40  14,00 
 134  156     Kroulik Stepan          1251 CZE Region Panda, z.s.                3½  36½ 39  13,00 
 135  163     Babula Tomas            1139 CZE SK Stare Mesto                    3½  36  39½ 15,00 
 136   82     Franc Lubor             1722 CZE Sokol Kolin                       3½  36  38½ 10,25 
 137   61     Mojzis Martin           1911 CZE 2222 Sk Polabiny, Z.S.            3½  35  37½ 12,00 
 138  114     Sindler Jaromir         1552 CZE Sk Bohemia Pardubice Z.S.         3½  35  37½ 10,50 
 139   95     Dusek Vladimir          1663 CZE Sokol Kolin                       3½  34  36½ 10,75 
 140  128     Vetter Udo              1456 GER                                   3½  34  35½ 9,25  
 141  179     Macek Petr                 0 CZE                                   3½  33  35½ 11,75 
 142  126     Kutek Jiri              1463 CZE Tj Skp Valdice                    3½  33  35½ 10,25 
 143  137     Macek Jaroslav          1414 CZE Sachovy Klub Rapid Pardubice,     3½  33  34  7,75  
 144  119     Vavrinkova Jitka      F 1522 CZE SK TJ Dolni Benesov               3½  31½ 34  11,25 
 145   85     Mencik Pavel            1705 CZE Sk Duras Bvk                      3½  31  33½ 9,75  
 146  108     Janko Jan               1583 CZE Sachovy Klub Rapid Pardubice,     3½  31  32  7,75  
 147  138     Jilma Petr              1413 CZE                                   3½  31  31½ 6,50  
 148  159     Fahlbusch Niclas        1203 GER Hagener SV                        3½  30½ 32  9,00  
 149  116     Ricar Jiri              1539 CZE Sokol Hradec Kralove              3½  30  32  9,25  
 150  123     Ruzicka Martin          1482 CZE TJ Kobylisy                       3½  29½ 31  8,00  
 151  170     Padivy Jan              1137 CZE Sachovy Spolek Zelezne Hory    D  3½  25½ 26½ 7,50  
 152  134     Kvapil Pavel            1435 CZE 2222 Sk Polabiny, Z.S.             3  36½ 39  11,00 
 153  132     Cermak Dusan            1445 CZE 2222 Sk Polabiny, Z.S.             3  34½ 37  10,50 
 154  152     Tolmaceva Alona       F 1286 LAT                                    3  34  35½ 8,50  
 155  173     Direk Oguzhan              0 GER Hagener SV                         3  33  35  8,00  
 156  150     Skoloud Natanael        1315 CZE SK Praha-Smichov                   3  33  34½ 8,00  
 157  160     Schnitker Mattes        1200 GER Hagener SV                         3  32½ 34  9,00  
 158  130     Lang Maximilian         1449 AUT                                    3  32  34½ 8,50  
 159  143     Melichar Zdenek         1390 CZE 2222 Sk Polabiny, Z.S.             3  32  33  5,00  
 160  135     Lautrbach Martin        1427 CZE                                    3  31½ 33½ 7,00  
 161  151     Stekl Filip             1309 CZE Sachovy Klub Rapid Pardubice,      3  31½ 33  8,25  
 162  182     Roudný Václav              0 CZE                                    3  30½ 33½ 10,25 
 163  169     Rangotis David          1387 CZE TJ Kobylisy                        3  29½ 32  7,50  
 164  168     Skoloud Josef           1068 CZE SK Praha-Smichov                   3  26½ 28  6,50  
 165  157     Seidl Vaclav            1251 CZE Sachovy Klub Rapid Pardubice,     2½  36½ 40  11,75 
 166  144     Loucky Tomas            1381 CZE Sk Caissa Trebic Z.S.             2½  34  36½ 7,25  
 167  166     Kvapil Paul             1101 CZE Sachovy Klub Rapid Pardubice,     2½  30½ 33  9,25  
 168  146     Tranda Lubos            1359 CZE                                   2½  29½ 31  5,25  
 169  167     Horackova Isabela     F 1096 CZE Sk Bohemia Pardubice Z.S.         2½  29½ 31  5,25  
 170  127     Krejci Jan              1457 CZE 2222 Sk Polabiny, Z.S.            2½  29½ 31  4,75  
 171  158     Richterova Natasa     F 1241 CZE Tj Namest N/Oslavou               2½  29  31½ 7,25  
 172  148     Buecker Phil            1335 GER Hagener SV                        2½  29  30½ 4,25  
 173  183     Schoene Finn               0 GER Hagener SV                        2½  28½ 31  6,25  
 174  164     Zelenka Pavel           1127 CZE                                   2½  28  29½ 6,75  
 175  162     Steinkamp Matthis       1147 GER Hagener SV                        2½  25½ 26  3,25  
 176  171     Adamec Ondřej              0 CZE                                   2½  24  24½ 3,25  
 177  175     Fize Aleksandrs            0 GER Hagener SV                        2½  23  23½ 4,50  
 178  161     Nikolinko Alexandr      1166 CZE TJ Lokomotiva Ceska Trebova        2  30  30½ 3,50  
 179  176     Koehl Nico                 0 GER Hagener SV                         2  25½ 27  4,00  
 180  172     Contos Vaclav jr           0 CZE Karlovarsky sachklub Tietz         2  24½ 25½ 3,00  
 181  177     Kvapil Stanley             0 CZE Rapid Pardubice                    2  21½ 22  1,50  
 182  181     Mykiska Petr               0 CZE                                    2  20  21  2,50  
 183  180     Malek Jan                  0 CZE                                    1  29  31  3,00  
 184  184     Spicka Aeroslav            0 GER Hagener SV                         1  28½ 30½ 3,50  
 185  165     Vavrova Jirina        F 1121 CZE Sachovy klub Praha 4               1  26½ 28  1,50 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year