For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 573 : 20.03.2019

Online chess games 6087
Chess tournaments 55

View all included tournaments

Praha CZE, Open March 2019

Rank SNo.     Name                         Rtg FED Club                           Gr Pts BH. BH.  SB   BL 
   1    6 GM  Stefansson Hannes           2523 ISL                                F  7½  50½ 54½ 44.25 5  
   2    3 GM  Zubov Alexander             2605 UKR                                F   7  48½ 53  40.00 4  
   3   12 GM  Gasanov Eldar               2500 UKR                                F   7  48½ 53  39.00 4  
   4   21     Bakhmatsky Vladislav        2419 UKR                                F   7  48½ 52½ 38.75 5  
   5   11 IM  Stany G.A.                  2507 IND                                F   7  47½ 52  38.75 4  
   6   10 IM  Kriebel Tadeas              2507 CZE 1. Novoborsky Sk               F   7  45½ 49½ 37.50 5  
   7   17 IM  Cernousek Lukas             2429 CZE Unichess                       F  6½  47  51½ 36.00 4  
   8    1 GM  Van Den Doel Erik           2610 NED                                F  6½  47  51½ 35.50 4  
   9    2 GM  Sedlak Nikola               2605 SRB                                F  6½  47  50½ 36.00 5  
  10    4 GM  Bernadskiy Vitaliy          2581 UKR                                F  6½  45½ 50  34.50 5  
  11   32 IM  Lavrov Maxim                2387 RUS Mezhdurechensk                 F  6½  45  48½ 33.25 5  
  12    5 GM  Vorobiov Evgeny E.          2566 RUS                                F  6½  44½ 48  32.50 4  
  13   13 IM  Kashlinskaya Alina        F 2470 RUS Club Dvorkovicha               F  6½  44  48  33.25 4  
  14    9 GM  Demuth Adrien               2510 FRA                                F  6½  43  46½ 33.25 4  
  15   20 IM  Nguyen Piotr                2419 POL Gostmat Gostynin               F   6  48  52½ 32.75 5  
  16   16 IM  Stachowiak Kamil            2433 POL Ksz Polonia Wroclaw            F   6  46½ 51  31.25 5  
  17   14 GM  Rasik Vitezslav             2463 CZE Sk Hm Ostrava                  F   6  45½ 50  32.00 5  
  18   26 IM  Rakotomaharo Fy Antenaina   2409 MAD                                F   6  44½ 49  30.25 5  
  19   27 IM  Plischki Sebastian          2397 GER Dp Praha                       F   6  44  48  28.75 4  
  20   23 IM  Rakesh Kumar Jena           2416 IND Sr Chess Center                F   6  44  47½ 29.25 4  
  21   19 FM  Shagbazyan Taron            2421 UKR                                F   6  43  47  29.75 4  
  22   22 IM  Pulpan Jakub                2417 CZE Sk 2222 Polabiny               F   6  43  46½ 29.50 4  
  23   24 FM  Salimova Nurgyul          F 2414 BUL                                F   6  42½ 46  29.75 5  
  24   40     Kozusek Daniel              2350 CZE Region Panda                   F   6  42½ 46  28.00 5  
  25   18 IM  Souleidis Georgios          2423 GRE                                F   6  41½ 45½ 29.00 4  
  26   53 FM  Goluch Piotr                2300 POL Wks Kopernik Wroclaw           F   6  41½ 44½ 27.00 5  
  27   37 FM  Gschnitzer Adrian           2364 GER Sv Walldorf 1947               F   6  38½ 42  27.50 4  
  28   79     Dong Bao Nghia              2180 VIE                                F  5½  49  52  29.00 5  
  29   31 FM  Vedrickas Tautvydas         2390 LTU Vilnius Chess School           F  5½  48  52  28.00 4  
  30    7 GM  Sivuk Vitaly                2514 UKR                                F  5½  48  51½ 29.00 5  
  31   41 FM  Martin Duque Jesus          2347 ESP                                F  5½  47½ 52  29.50 4  
  32   39 FM  Sharashenidze Akaki         2353 CZE Sk Slavoj Poruba               F  5½  45½ 49  27.25 4  
  33   25 IM  Akash G                     2411 IND                                F  5½  45  49½ 28.25 4  
  34   38     Ashwath R.                  2364 IND                                F  5½  44  48  25.25 4  
  35   46 FM  Gajic Mladen                2322 SWE Eksjo                          F  5½  43½ 47  24.75 5  
  36   34 IM  Szotkowski Jakub            2383 CZE Bss                            F  5½  43  46½ 27.00 5  
  37   54 FM  Svanda Ondrej               2298 CZE Tj Stefanydes Policka          F  5½  43  46½ 26.00 5  
  38   58     Chittka Julius              2288 GER                                F  5½  43  46½ 25.50 5  
  39   45 IM  Skomorokhin Roman           2323 RUS                                F  5½  43  46½ 25.00 4  
  40   28 IM  Suarez Uriel Adrian         2395 ESP                                F  5½  42½ 46½ 26.50 5  
  41   57 FM  Simek Petr (86)             2290 CZE Unichess                       F  5½  41½ 44½ 23.75 4  
  42   43 FM  Rudolf Michal               2334 POL                                F  5½  41  45  24.50 4  
  43   42 IM  Klima Lukas                 2343 CZE Sk Slavoj Poruba               F  5½  41  45  23.75 4  
  44   61     Docekal Jan                 2269 CZE Sk Gym. A Sps Znojmo           F  5½  41  44  23.25 5  
  45   60     Vybiral Zdenek              2274 CZE Qcc České Budejovice           F  5½  40½ 44  25.25 4  
  46   50 FM  Kueppers Timo               2303 GER                                F  5½  40  43½ 24.50 5  
  47   82     Ludvik Tomas                2172 CZE 2222 Sk Pardubice              F  5½  40  42  22.75 4  
  48   52 FM  Belous Mikhail              2300 UKR                                F  5½  39½ 43  24.75 5  
  49   59 IM  Henni Mohamed               2282 ALG                                F  5½  39½ 43  23.25 4  
  50   63     Kunal M.                    2258 IND                                F  5½  38½ 42  22.25 4  
  51   29 FM  Sokolov Alexander           2393 CZE Tj Pankrac Praha               F   5  46  50  25.75 4  
  52    8 GM  Popovic Dusan               2511 SRB Spartak Subotica               F   5  45½ 49½ 24.50 4  
  53   66 FM  Afanasiev Vadim             2248 RUS                                F   5  43½ 46½ 22.75 4  
  54   35 FM  Kramer Julian               2380 GER Hamburger Sk Von 1830 E.V.     F   5  42½ 46  23.50 4  
  55   33 GM  Ivanov Mikhail M            2383 RUS Sk Duras Bvk                   F   5  41½ 45  21.75 4  
  56   51 IM  Yandarbiev Ruslan           2302 RUS                                F   5  41  44½ 19.50 4  
  57   97 WFM Zubova Mariya             F 2117 UKR                                F   5  40½ 44  21.00 5  
  58   67 WIM Petrova Kristyna          F 2240 CZE Unichess                       F   5  40½ 43  21.25 4  
  59   62 FM  Gayun Dmytro                2260 UKR                                F   5  39½ 42  20.00 5  
  60   71 IM  Chudinovskikh Alexander M   2206 RUS                                F   5  39½ 42  19.25 5  
  61   48 FM  Sorm Daniel                 2308 CZE                                F   5  39  42½ 21.25 5  
  62   86 WIM Kubicka Anna              F 2152 POL                                F   5  39  41  20.00 4  
  63   49 FM  Malik Jan                   2304 CZE Vokd Poruba                    F   5  38½ 42  20.50 4  
  64   44 FM  Serrano Salvador Eduardo    2325 CZE Sokol Vysehrad                 F   5  38  41½ 21.25 5  
  65  104     Benes Miroslav              2074 CZE Slavia Kromeriz                F   5  37½ 40  18.25 5  
  66   89 CM  Haase Pavel                 2137 CZE Sk Porg Praha                  F   5  37½ 39½ 17.75 4  
  67   96     Mulenko Alexander           2119 RUS Vulkan                         F   5  37  40  18.75 5  
  68   30 IM  Sabuk Piotr                 2391 POL Wks Kopernik Wroclaw           F   5  36½ 40½ 21.75 5  
  69   15 IM  Butkiewicz Lukasz           2447 POL Oksir Wisznia Mala             F   5  36½ 40  22.25 4  
  70   78 FM  Lacrosse Marc               2182 BEL                                F   5  36½ 39½ 18.50 4  
  71  103     Ziogas Modestas             2092 LTU                                F   5  36  39½ 19.00 4  
  72   70 IM  Babula Milan                2225 CZE Tj Tz Trinec                   F   5  35½ 37½ 18.25 4  
  73   95     Kaderabek Jiri              2120 CZE Sokol Bakov Nad Jizerou        F  4½  43½ 47  21.75 5  
  74   56 IM  Scerbin Dmitrij             2290 RUS                                F  4½  43  46½ 21.00 5  
  75   64     Slampa Jan                  2255 CZE Unichess                       F  4½  43  46½ 20.50 4  
  76   69 FM  Jedlicka Ales               2238 CZE 2222 Sk Polabiny Pardubice     F  4½  42  44  18.25 5  
  77   68 IM  Freisler Pavel              2238 CZE Sk Kladno                      F  4½  42  43½ 20.00 4  
  78   84 FM  Martynyuk Elizaveta       F 2160 RUS T. Petrosyan Chess Club        F  4½  41½ 44½ 18.25 5  
  79   76 CM  Krzywda Andrzej             2188 POL                                F  4½  41  43  17.50 4  
  80   80     Folk Petr                   2177 CZE Sakal Kozolupy                 F  4½  40½ 43½ 19.50 4  
  81   36 IM  Biriukov Nikolai            2372 UKR                                F  4½  40  44  17.25 4  
  82   65 WGM Rodshtein Tereza          F 2254 CZE Sk Slavia Orlova               F  4½  40  43½ 19.50 4  
  83   75     Poysti Nathanael            2193 GER                                F  4½  39  42  18.25 5  
  84  122     Tancsa Tamas                2026 HUN                                F  4½  38½ 42  17.75 4  
  85   87     Vrabec Milos                2144 CZE Sk Kostelec Nad Cernymi Lesy   F  4½  38  41½ 17.75 5  
  86   90 FM  Burnett Andrew              2134 SCO Wandering Dragons              F  4½  38  41½ 16.75 4  
  87   94     Petr Jan                    2121 CZE Tj Pankrac                     F  4½  37½ 40½ 17.50 4  
  88  130     Sielicki Tomasz             1996 POL                                F  4½  37½ 40½ 16.00 4  
  89   91     Galicek Stanislav           2133 CZE Sk Tachov                      F  4½  37  40½ 16.75 4  
  90   98     Meszaros Ludek              2111 CZE Sokol Tabor                    F  4½  36½ 39½ 14.75 5  
  91  106     Novotny Martin              2069 CZE Ks Ricany 1925                 F  4½  36  37½ 15.50 4  
  92   85 WFM De Seroux Camille         F 2160 SUI                                F  4½  35½ 37½ 13.75 5  
  93   47 FM  Holemar David               2309 CZE Lokomotiva Brno                F  4½  35  38½ 19.50 4  
  94  100 FM  Hrbolka Ladislav            2107 CZE Chess Most                     F  4½  35  38  15.50 4  
  95  125     Meers Hubert                2022 POL Hetman Koronny Trzebinia       F  4½  35  37½ 14.50 5  
  96  101     Skalsky Alexandr            2103 CZE Sk Stare Mesto                 F  4½  34½ 37  14.75 4  
  97  136     Steiner Juraj               1907 CZE Jawa Brodce                    F  4½  34½ 36½ 15.25 4  
  98  112     Trapl Dalibor               2047 CZE Sk Loko Praha                  F  4½  33  35  13.75 4  
  99   77 FM  Lys Josef                   2186 CZE                                F  4½  32  35  14.75 5  
 100  111     Vavruska Antonin            2054 CZE                                F  4½  31½ 33  13.50 5  
 101  116     Gerlach Felix Tobias        2036 GER                                F   4  40  42  15.75 4  
 102   72     Paprocki Jaroslaw           2206 POL                                F   4  40  42  15.25 4  
 103   55 FM  Pettersson Lars-Erik        2295 SWE                                F   4  39½ 42½ 15.00 4  
 104  105     Vetrovsky Michal            2072 CZE Sk Loko Praha                  F   4  39½ 42  16.75 5  
 105  107     Malecki Rafal               2068 POL                                F   4  39½ 41½ 14.50 5  
 106  102     Simecek Bohumil             2098 CZE Sk Loko Praha                  F   4  39  42  15.25 4  
 107   92     Dette Jan                   2128 GER                                F   4  39  42  14.00 4  
 108   74     Kemarsky Alexander          2195 ISR                                F   4  38½ 40½ 14.75 4  
 109  117     Van Foreest Machteld      F 2033 NED                                F   4  37½ 40½ 16.25 5  
 110   81     Giacomini Hector            2176 FRA                                F   4  37½ 40  14.50 5  
 111  140     Stary Lukas                 1877 CZE Tj Jiskra Skzs Hermanuv Mestec F   4  36½ 38½ 13.75 4  
 112  127     Kucera Tomas                2013 CZE Tj Kobylisy                    F   4  35½ 37½ 12.00 4  
 113  115     Kaplan Daniel               2037 CZE Bohemia Podebrady              F   4  35  38  14.25 5  
 114  114     Koubova Anna Marie        F 2038 CZE Unichess                       F   4  35  37  11.50 4  
 115  150 CM  Nurgaliyev Sauat            1678 KAZ                                F   4  34½ 37½ 15.50 4  
 116  113     Staszko Martin              2041 CZE Dukla Praha                    F   4  34  36  11.75 5  
 117  129 WFM Folkova Martina           F 2001 CZE Sakal Kozolupy                 F   4  32  34½ 10.75 5  
 118  124     Babicka Michal              2022 CZE Sk Decin                       F   4  32  34  12.50 4  
 119  135     Stevik Patrik               1918 SVK                                F   4  31  32½ 12.00 5  
 120  123     Gschwendtner Stanislav      2025 CZE Sk Kdyne                       F  3½  39½ 42  13.50 5  
 121   99     Zvolensky David             2111 CZE Tj Jawa Brodce                 F  3½  39  42  13.25 4  
      126     Hurtak Otto                 2015 CZE Bohemians Praha                F  3½  39  42  13.25 4  
 123  119 FM  Pacl Vaclav                 2028 CZE Tj Slovan Havirov              F  3½  38½ 41  14.50 5  
 124  109     Kalinowska Zuzanna        F 2062 POL Muks Stoczek 45 Bialystok      F  3½  37½ 40  13.50 5  
 125  118 WCM Pribylova Sofie           F 2031 CZE Sk Dp Praha                    F  3½  37  39  11.25 4  
 126  134     Slabicki Andrzej            1940 POL Mdk Gambit Swidnica            F  3½  36½ 40  14.00 4  
 127  131     Vrchotka Josef              1993 CZE Sk  Teplice                    F  3½  36  38½ 12.50 5  
 128  108     Vedrickiene Jovita        F 2063 LTU                                F  3½  36  38  9.75  4  
 129  128     Kotrba Tomas                2005 CZE Sk Viktoria Zizkov             F  3½  35½ 37½ 11.25 4  
 130   93 FM  Vokoun Jan                  2121 CZE Tj Pankrac Praha               F  3½  34½ 38  13.25 4  
 131  149     Husa Daniel                 1700 CZE Unichess                       F  3½  34½ 38  13.00 5  
 132  133     Puchovsky Ladislav          1958 SVK                                F  3½  33½ 36  11.25 5  
 133  132     Plasil Petr                 1989 CZE Sokol Praha-Kobylisy           F  3½  33½ 35½ 10.00 4  
 134   83     Plesek Jiri                 2162 CZE Tj Pankrac                     F  3½  32½ 35  10.75 5  
 135  120     Machala Vladislav           2028 CZE Tj Praga                       F  3½  32½ 35  10.00 4  
 136  144     Ruzicka Filip               1780 CZE Dp Praha                       F  3½  32½ 34½ 8.75  5  
 137   88     Splichal Stanislav          2142 CZE Sk Mittal Ostrava              F  3½  32  35  11.75 4  
 138  138     Matei Adrian                1890 ROU                                F  3½  31½ 34  10.00 4  
 139  121     Hak David                   2026 CZE Sk Sokol Klatovy               F  3½  31½ 32½ 8.00  4  
 140  145     Michel Ladislav             1769 CZE TJ Hronov                      F  3½  30½ 32½ 10.25 5  
 141  146     Nespor Ivan                 1735 CZE                                F  3½  29½ 31½ 6.75  4  
 142  110     Skou Niels                  2057 DEN                                F   3  36½ 39½ 12.00 3  
 143  143     Oburka Vladislav            1811 CZE Tj Zdas Zdar N/Saz             F   3  34  36½ 9.25  5  
 144  139     Docekalova Alexandra      F 1880 CZE Sk Prostejov                   F   3  33  35½ 9.50  5  
      141     Grecny Karol                1853 CZE Tj Sokol Struharov             F   3  33  35½ 9.50  5  
 146  151     Feierfeil Jiri              1661 CZE Tj Jawa Brodce                 F   3  32  34½ 8.50  5  
 147  142     Siewert Wolfgang            1815 GER Sv Eiche Reichenbrand          F   3  31  33  9.00  4  
 148  147     Bauer Jan                   1719 CZE Sa Vste České Budejovice       F   3  31  32  5.50  5  
 149  170     Markovic Nikola             1000 CZE SK Lisa Praha                  *   3  30  32  9.25  5  
 150  160     Kleprlik Jan                1471 CZE Tj Jawa Brodce                 F   3  30  32  8.75  4  
 151  137     Hacaperka Michal            1901 CZE Ddm Praha 6                    F   3  28½ 30½ 6.00  4  
 152  163     Tomanek Karel               1360 CZE Tj Jawa Brodce                 F   3  27  29  8.00  5  
 153  154     Marhan Frantisek            1616 CZE Tj Jiskra Zruc N/Saz           F   3  25  26½ 8.50  4  
 154  162     Tesar Jakub                 1409 CZE                                F   3  25  26½ 6.00  5  
 155  165     Tichy Tomas                 1289 CZE                                F   3  24½ 26  9.00  4  
 156  164     Olszewska Wiktoria        F 1306 POL Uks Bogatynia                  F   3  24  26  6.00  4  
 157   73 FM  Bartos Jan                  2204 CZE Unichess                       F  2½  37  39½ 8.25  3  
 158  148     Kubik Jaroslav              1716 CZE TJ Kobylisy                    F  2½  32  34  6.50  4  
 159  156     Vorsilka Jiri               1584 CZE Sk Oaza Praha                  F  2½  31½ 32½ 6.00  4  
 160  152     Brhlik Antonin              1635 CZE Tj Kavalier Sazava             F  2½  29  31  5.00  5  
 161  166     Ananya Parikh             F 1249 USA                                F  2½  25½ 27½ 6.25  4  
 162  169     Chon Jeremy                 1000 CZE                                *  2½  25  27  4.75  5  
 163  153     Paseka Christian            1622 AUT                                F   2  30  32  3.50  4  
 164  157     Veselsky Jan                1561 CZE Sk Praha-Smichov               F   2  30  31  4.00  5  
 165  155     Krueger Thomas              1591 GER Doppelbauer Woltersdorf        F   2  29½ 32  5.50  5  
 166  172     Umetbaew Fljur              1000 RUS                                *   2  28½ 29½ 5.50  3  
 167  158     Zabehlicky Jiri             1496 CZE Sk Cesky Brod                  F   2  27½ 29½ 5.00  4  
 168  167     Pietryk Joanna            F 1110 POL Uks Bogatynia                  F   2  26  27½ 4.25  5  
 169  159     Glacner Karel               1474 CZE Sk Bystrc Oilers               F   2  25½ 26½ 2.00  5  
 170  171     Moura Smith Victor Marcos   1000 CZE                                *   1  26½ 27½ 1.00  3  
 171  161     Svoboda Daniel              1457 CZE Unichess                       F   1  25  27  1.00  4  
 172  168     Vavrova Jirina            F 1097 CZE Sk Praha 4                     F   1  22  24  4.50  4 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year