For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 585 : 20.07.2019

Online chess games 10052
Chess tournaments 73

View all included tournaments

Saint-Lo FRA, Coquereau Open 2019

Open Coquereau A
Classement après la ronde 9
Pl   Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Perf Tr.
1 m PENG Li Min 2466 F SenM 8 2681 44½
2 m BOGDANOV Egor 2407 F SenM 7 2509 44
3 m POLEY Vladimir 2277 F SepM 7 2452 42
4 g DE LA RIVA AGUADO Oscar 2463 F SenM PAC Marseille-Echecs 2478 46
5 g NAUMKIN Igor 2368 F SepM PAC Nice Alekhine 2382 42½
6 m VEDMEDIUC Serghei 2450 F SenM EST Mulhouse Philidor 2382 40½
7   POSTANOGOV Dmitrii 2028 F BenM 2334 36
8   JOURDREN Kevin 2072 F SenM BRE Rennes Paul Bert 6 2198 32
9   WEISMAN Nathan 2071 F MinM IDF Cavalier de la Tourelle Saint-Mande 6 2174 37
10   COIFFAIT Pierre-Basile 2275 F CadM NOR L'Echiquier du Pays de Bray 6 2159 34½
11 m MIRZOEV Emil 2493 F SenM 2329 42
12 m BAKALARZ Mietek 2273 F SepM EST Metz Alekhine 2306 39½
13   DJIDJELI Sofiane 2160 F CadM ARA Echiquier des Lions - Lyon Oullins 2289 41
14   DE LA RIVA AGUADO Jorge 2165 F SenM PAC Echiquier Orangeois 2222 37
15   THEON Pierre 2090 F SepM BRE Rennes Paul Bert 2209 35
16 f VIEL Simon 2301 F CadM NOR Echecs Plus de Cherbourg-Octeville 2206 41½
17   PAKHMUTOV Andrey 2162 F JunM NOR Echecs Plus de Cherbourg-Octeville 2177 38½
18   NICOLAS Guillaume 2134 F SenM IDF La tour de Juvisy 2137 33
19   AOUT Sebastien 2175 F SenM NAQ Echiquier Henri IV Pau 2125 36½
20   FARDET Elouan 2047 F BenM EST Club d'Echecs Metz Fischer 2107 33
21   BROUARD Gregoire 1883 F MinM IDF J.E.E.N. 2093 36½
22   DJIDJELI Sarah 2017 F MinF ARA Echiquier des Lions - Lyon Oullins 2064 32
23   FRANCUZOV Alexander 2074 F SenM 2006 31
24   LAPLANCHE Denis 2073 F SepM NOR Caen Alekhine 1988 30½
25 f GAO Etienne 2306 F CadM PDL Echiquier Club Le Mans 5 2196 39½
26 f WILLEMS Niels 2394 F CadM OCC Echecs Club Montpellier 5 2181 40½
27   AMOYAL Pierre 2079 F SepM NOR Agneaux Saint-Lô 5 2137 36½
28   WEIBEL Theo 2049 F CadM PDL Echiquier Club Le Mans 5 2124 39
29   POULET Benoit 2006 F MinM ARA Echiquier des Lions - Lyon Oullins 5 2093 33
30   DEDENON Quentin 1930 F MinM CVL Echiquier Tourangeau 5 2092 36½
31   PAPUNIDI Matvey 2105 F MinM 5 2089 38
32   MIDY Robin 2160 F JunM PDL Echiquier Club Le Mans 5 2089 36½
33   GALAUD Vincent 2028 F JunM NAQ Union Saint Bruno-Bordeaux Echecs 5 2067 34½
34   LAHOCHE Dorian 2040 F MinM BRE Echiquier du pays de Liffré 5 2022 31
35   GELY Yann 2110 F CadM PDL Echiquier de l'Erdre 5 1994 30
36   LAMAZE Simon 2008 F BenM PDL Echiquier Club Le Mans 5 1987 32½
37   ROBERT Mathias 2067 F MinM IDF C.E. de Bois-Colombes 2161 41½
38   HARUTYUNYAN Safar 2149 F MinM PDL Echiquier Club Le Mans 2114 37
39   RIBERA VEGANZONES Josep Maria 1962 F MinM 2071 36
40   THEREZE Ludovic 1994 F SenM NOR Club d'Echecs Lexovien 2061 34
41   VOROBIEVA Varvara 1978 F MinF 2058 34
42   MARCHAIS Antoine 1943 F MinM BRE Rennes Paul Bert 2028 37½
43   GOIX Theo 2097 F CadM CVL Echiquier du Gâtinais 2023 32½
44   LECCIA Antoine 1876 F BenM CRS Corsica Chess Club 2002 33
45   GARCIA Adrien 2078 F SenM NOR Echecs Le Fresne-Conches Tour du Pays d… 2002 32½
46   VERON Cyprien 2016 F SenM NOR Saint Hilaire Petitville 1999 31
47   MEIER Lukas 2170 F CadM 1986 33
48   ROUSSEL Simon 2158 F JunM PDL Carquefou Echecs 1985 35
49   DESCHAMPS Quentin 1898 F SenM ARA Centre Léo Lagrange-Decines 1981 34½
50   EVENO Nathan 1885 F BenM CVL Echiquier du Gâtinais 1951 30½
51   BAILLY Thierry 1893 F MinM NOR Aile Roi Louviers 1944 31½
52   JOUAN Hugo 1811 F CadM BRE Echecs-Passion Yffiniac 1844 24½
53   BOUVET Florian 2200 F SenM PDL Echiquier Club Le Mans 4 2111 37½
54   VAINERCHUK Barys 1944 F BenM 4 2084 38½
55   HACOUT Francois 1937 F SenM NOR L'Echiquier du Pays de Bray 4 2060 36
56   LUCIDARME Damien 2003 F SepM HDF Saint André - Echec et Mat 4 2027 37
57   FRANCEZ Theo 1977 F JunM BRE Echiquier Rennes - Les Longs Pres 4 2024 36½
58   DEVAURE Guillaume 1959 F SenM NOR L'Echiquier du Pays de Bray 4 2014 33
59   ROBERT Yoann 1961 F BenM PDL Club d'Echecs de Sautron 4 1971 33
60   LJUNG Harald 1721 F BenM 4 1942 34
61   MARTINET Regis 2093 F SenM NAQ Echiquier Henri IV Pau 4 1938 31½
62   GENAND Theo 1787 F CadM BRE Echiquier du pays de Liffré 4 1923 35
63   CAPTON Rafael 1807 F BenM NOR Avant-Garde-Caennaise 4 1912 26½
64   PLESSIS Arnaud 2017 F SenM NOR L'Echiquier du Pays de Bray 4 1891 32
65   GREGET Mathias 1814 F BenM NAQ Union Saint Bruno-Bordeaux Echecs 4 1864 28
66   HORTA Hector 1870 F VetM 4 1861 32½
67   ROUSSEL Antoine 1723 F CadM PDL Carquefou Echecs 4 1838 25
68   LUCBERNET Thomas 1898 F SenM NAQ AGJA-Echiquier Aquitaine 4 1796 24½
69   BERNARD Mathis 1903 F BenM CVL Echiquiers Berry-Sologne 1990 36
70   PELLEGRINI Thibaud 1906 F SenM PDL Echiquier de l'Erdre 1972 32½
71   THIBAUT-COIGNEC Leopold 1872 F SenM NOR L'Echiquier du Pays de Bray 1956 33
72   GAUTIER Nathan 1980 F CadM NAQ Union Saint Bruno-Bordeaux Echecs 1913 32
73   MAS Victor 2158 F MinM PDL Echiquier Club Le Mans 1885 34½
74   COIFFAIT Casimir 1951 F SenM NOR L'Echiquier du Pays de Bray 1873 33½
75   LJUNG Rickard 1907 F SepM 1859 34
76   GINOVART Camille 1839 F MinF BRE Echiquier Guingampais 1836 29½
77   GOIX Antoine 1842 F BenM CVL Echiquier du Gâtinais 1825 27½
78   GENTIEU Martin 1701 F CadM IDF C.E. de Rueil Malmaison 1804 29
79   LAURON Wesley 1901 F JunM NAQ Union Saint Bruno-Bordeaux Echecs 1751 27
80   DEUBELBEISS Rene 1972 F SepM 1750 28
81   BERNAT-WINTER Vassili 1745 F MinM NAQ Echiquier Bordelais 1702 24½
82   BERNARD Louis 1851 F BenM CVL Echiquiers Berry-Sologne 1688 26
83   HADIDA Simon 1884 F MinM NOR L'Echiquier Deauvillais 3 1826 32½
84   GUILLE Jean-Luc 1937 F SenM NOR Caen Alekhine 3 1799 33
85   ROUSSEL Maxime 1829 F CadM NOR Echecs Le Fresne-Conches Tour du Pays d… 3 1780 30
86   MORAIS Thomas 1939 F BenM IDF Tremblay en France 3 1742 28½
87   TERCINET Paul 1858 F MinM BRE L'Echiquier Vezinois 3 1729 29
88   HOULGATE Anthony 1929 F SenM NOR Saint Hilaire Petitville 3 1722 27
89   CHARIL Noa 1824 F BenM BRE Rennes Paul Bert 1747 27
90   CANDELIER Remi 1773 F SepM NOR Criquebeuf 1701 29½
91   BELGOUZIA Emir 1715 F BenM NAQ Echiquier Bordelais 1640 27
92   NOBLECOURT Nicolas 1894 F SenM IDF Livry Gargan "La Dame de Sévigné" ½ 1824 25
93   AZOUNI Anais 1764 F JunF NAQ Echiquier Bordelais 0 1195 23


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year