For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 585 : 20.07.2019

Online chess games 10052
Chess tournaments 73

View all included tournaments

Samara RUS, Polugaevsky Mem 2019

Rank SNo.     Name                   Rtg FED Club                    Pts BH. 
   1    2 GM  Goganov Aleksey       2561 RUS Санкт-Петербург          7  53  
   2    3 GM  Zhigalko Andrey       2549 BLR Беларусь                 7  52  
   3    5     Utegaliyev Azamat     2510 KAZ Казахстан                7  51½ 
   4   12 IM  Kopylov Alexander A.  2410 RUS Тюменская Область        7  51  
   5    1 GM  Shaposhnikov Evgeny   2575 RUS Саратовская Область      7  47½ 
   6    7 GM  Gabrielian Artur      2458 RUS Ставропольский Край     6½  54  
   7    4 GM  Ovetchkin Roman       2538 RUS Тюменская Область       6½  51½ 
   8   17     Yatzenko Anton        2355 RUS Нижегородская Область   6½  47½ 
   9   11 GM  Krapivin Alexander    2426 RUS Москва                  6½  45  
  10   45     Aukhatov Roman        2119 RUS Свердловская Область     6  53½ 
  11    9 FM  Gaifullin Artur       2453 RUS Республика Башкортостан  6  52  
  12    8 IM  Mokshanov Alexey      2454 RUS Самарская Область        6  51  
  13   31     Mnatsakanian Arsen    2231 RUS Краснодарский Край       6  50½ 
  14   25     Novikov Konstantin    2287 RUS Тульская Область         6  49  
  15   15 GM  Tunik Gennady         2371 RUS Саратовская Область      6  48  
  16   36     Kulaev Maxim          2177 RUS Саратовская Область      6  48  
  17   13 FM  Shapiro David         2410 RUS Самарская Область        6  47½ 
  18   24 FM  Rodchenkov Vitaly     2302 RUS Республика Татарстан     6  45½ 
  19   23 FM  Goltsev Dmitry        2304 RUS Нижегородская Область    6  45½ 
  20   18 FM  Ovchinnikov Vsevolod  2346 RUS Республика Татарстан     6  45½ 
  21   19 FM  Mukhutdinov Tigran    2328 RUS Республика Башкортостан  6  44½ 
  22   20 FM  Demianjuk Alexander   2323 RUS Московская Область       6  44½ 
  23    6 FM  Yeletsky Ivan         2464 RUS Москва                   6  44½ 
  24   43 WIM Doroshenko Diana      2138 RUS Краснодарский Край       6  41  
  25   26 IM  Karpeshov Oleg        2286 RUS Оренбургская Область    5½  51  
  26   27     Mamatov Melis         2269 KGZ Кыргызстан              5½  50  
  27   35     Gitelson Arkady       2191 RUS Саратовская Область     5½  48  
  28   48     Mochalin Faddey       2115 RUS Самарская Область       5½  47½ 
  29   32 WFM Lysenko Margarita     2224 RUS Московская Область      5½  47  
  30   21 IM  Sidorov Anatoly       2321 RUS Самарская Область       5½  46½ 
  31   40     Dubinin Alexsandr     2151 RUS Тюменская Область       5½  46  
       42     Fedotov Alexey        2141 RUS Свердловская Область    5½  46  
  33   57     Bratchikov Vladislav  2041 RUS Самарская Область       5½  45½ 
  34   64     Gutkovich Polina      1983 RUS Самарская Область       5½  43  
  35   14 FM  Purygin Andrei        2395 RUS Самарская Область       5½  42½ 
  36   29 WFM Shafigullina Zarina   2246 RUS Республика Татарстан    5½  42  
  37   58     Belov Evgeny          2037 RUS Республика Коми         5½  42  
  38   30 FM  Muromtsev Arthur      2232 RUS Саратовская Область     5½  40  
  39   73     Petrovsky Nikita      1896 RUS Самарская Область       5½  35½ 
  40   56     Zhuravlev Aleksandr   2043 RUS Мурманская Область       5  48½ 
  41   10 IM  Kuderinov Kirill      2439 KAZ Казахстан                5  48½ 
  42   37     Kavyev Ruslan         2167 RUS Саратовская Область      5  46½ 
  43   28     Gusarov Aleksey       2258 RUS Самарская Область        5  46  
  44   38     Tunik Sergey          2166 RUS Москва                   5  45½ 
  45   22 FM  Skatchkov Valery      2314 RUS Самарская Область        5  45½ 
  46   47     Makeev Nikolay        2117 RUS Оренбургская Область     5  45  
  47   54     Novikov Roman         2045 RUS Республика Татарстан     5  45  
  48   39     Suvorov Aleksandr     2154 RUS Самарская Область        5  44  
  49   70     Salomatin Anton       1951 RUS Саратовская Область      5  44  
  50   34     Perov German          2194 RUS Москва                   5  44  
  51   50 WFM Gorovenko Darya       2111 RUS Москва                   5  43  
  52   71     Salakhova Adelya      1933 RUS Республика Татарстан     5  42½ 
  53   72     Ekimov Vyacheslav     1900 RUS Тюменская Область        5  42  
  54   44     Zhukov Ivan           2136 RUS Красноярский Край        5  42  
  55   16 FM  Galaktionov Artem     2371 RUS Москва                   5  40½ 
  56   62     Kolchin Maxim         1994 RUS Нижегородская Область    5  39  
  57   63     Dubnikova Anastasia   1991 RUS Свердловская Область     5  38½ 
  58   66     Makhno Maria          1967 RUS Московская Область       5  38½ 
  59   61     Budnikova Varvara     2019 RUS Самарская Область        5  36  
       89     Leukhin Artem         1771 RUS Самарская Область        5  36  
  61   69     Ulyankin Igor         1957 RUS Оренбургская Область     5  33½ 
  62   33 FM  Yuferev Oleg          2195 RUS Свердловская Область    4½  47½ 
  63   49 WFM Khazieva Elza         2112 RUS Республика Татарстан    4½  44½ 
  64   60     Sokolov Ilia          2022 RUS Санкт-Петербург         4½  44  
  65  108     Yashin Vladimir       1571 RUS Самарская Область       4½  43  
  66   76     Kopylov Artem         1845 RUS Свердловская Область    4½  42½ 
  67   46     Gorshkov Yury S.      2118 RUS Пензенская Область      4½  42½ 
  68   77     Sevastianov Viktor    1845 RUS Самарская Область       4½  42½ 
  69   41 WFM Nosacheva Mariya      2150 RUS Удмуртская Республика   4½  41½ 
  70   52     Sharikov Alexander    2083 RUS Самарская Область       4½  41  
  71   92     Litvinov Dmitri       1760 RUS Республика Башкортостан 4½  40½ 
  72   51 WFM Miroshnik Ekaterina   2103 RUS Москва                  4½  38½ 
  73   78     Trifonov Jaroslav     1843 RUS Самарская Область       4½  38½ 
  74   53     Skrenev Sergey        2078 RUS Самарская Область       4½  37  
  75   55 WFM Chekmareva Liya       2044 RUS Саратовская Область     4½  35½ 
  76   75     Kombar Mariya         1864 RUS Саратовская Область     4½  34  
  77   67     Morgachev Sergey      1965 RUS Самарская Область        4  49  
  78   68     Boyko Igor K.         1959 RUS Оренбургская Область     4  44½ 
  79   80     Glushkov Artemii      1839 RUS Тюменская Область        4  43½ 
  80   59 WFM Filippova Margarita   2029 RUS Свердловская Область     4  42  
  81   98     Galiev Ernest         1692 RUS Республика Башкортостан  4  41½ 
  82  106     Tolstykh Arina        1578 RUS Самарская Область        4  41  
  83   99     Kolesov Gordey        1687 RUS Москва                   4  40½ 
  84   86     Gumenniy Evgeny       1786 RUS Республика Башкортостан  4  39½ 
  85   74     Erokhova Violetta     1873 RUS Самарская Область        4  39½ 
  86  102     Abdildayeva Laura     1644 KAZ Казахстан                4  39½ 
  87  112     Maxin Vladimir        1505 RUS Саратовская Область      4  38½ 
  88   84     Sadovnikov Konstantin 1798 RUS Московская Область       4  38  
  89  103     Nasybullin Iskander   1622 RUS Республика Татарстан     4  37½ 
  90   82     Kuznetsova Marina     1814 RUS Курская Область          4  37  
  91   91     Frolova Daria         1763 RUS Самарская Область        4  35½ 
  92   88     Strezhneva Ekaterina  1777 RUS Самарская Область        4  35½ 
  93   87     Kurninov Andrei       1785 RUS Республика Татарстан     4  35  
  94   97     Yastrebov Nikita      1715 RUS Саратовская Область      4  33  
  95  104     Babkov Timofey        1611 RUS Республика Башкортостан  4  32½ 
  96  116     Ivanova Arina         1443 RUS Республика Башкортостан  4  32  
  97  101     Ivanov Alexander P    1654 RUS Самарская Область        4  32  
  98  123     Skudaev Artyom        1355 RUS Самарская Область        4  30  
  99   65     Sergeyev Dmitriy      1982 KAZ Казахстан               3½  38½ 
 100   96     Ryabikov Vladislav    1719 RUS Тюменская Область       3½  38  
 101  100     Dmitriev Valery       1678 RUS Самарская Область       3½  37  
 102  131     Zhirnov Mark          1095 RUS Самарская Область       3½  36½ 
 103   94 WCM Shubenkova Veronika   1753 RUS Нижегородская Область   3½  36  
 104   79     Egorkin Dmitriy       1841 RUS Саратовская Область     3½  35½ 
 105  129     Akhmedov Mukhammed    1167 RUS Самарская Область       3½  29  
 106   83     Alferova Polina       1807 RUS Республика Коми          3  41  
 107   90     Lysenko Olesya        1771 RUS Московская Область       3  38  
 108   81     Makeev Konstantin     1827 RUS Оренбургская Область     3  38  
 109   93     Kalashnikova Elena    1759 RUS Самарская Область        3  37  
 110  110     Tolstykh Dmitri       1563 RUS Самарская Область        3  36½ 
 111  111     Menshikov Ivan        1555 RUS Республика Башкортостан  3  35  
 112  122     Bespalov Elisei       1370 RUS Самарская Область        3  34½ 
 113  124     Akhmedov Omar         1323 RUS Самарская Область        3  32½ 
 114  117     Dolinskaya Mariia     1427 RUS Самарская Область        3  32  
 115   85     Suslova Vera          1795 RUS Оренбургская Область     3  32  
 116  121     Khannanova Sofiya     1378 RUS Республика Башкортостан  3  31  
 117  114     Ostasheva Anastasia   1481 RUS Республика Коми          3  31  
 118  120     Makarov Nikita        1390 RUS Самарская Область        3  30½ 
      126     Shaykhutdinov Ibragim 1259 RUS Республика Татарстан     3  30½ 
 120  118     Chertovskikh Egor     1423 RUS Республика Коми          3  30  
 121  113     Pyatova Ekaterina     1505 RUS Саратовская Область     2½  35  
 122  107     Makarov Aleksandr     1573 RUS Саратовская Область     2½  34½ 
 123  127     Kaganskiy Mikhail V.  1226 RUS Самарская Область       2½  31½ 
 124  115     Mkhitaryan Karen      1471 RUS Самарская Область       2½  30  
 125  119     Nikonorova Melaniya   1406 RUS Республика Коми         2½  30  
 126  105     Shmidt Kseniya        1602 RUS Москва                  2½  28½ 
 127  109     Rumyantsev Nikolay    1567 RUS Самарская Область        2  32½ 
 128  130     Parkhomenko Maksim    1144 RUS Самарская Область        2  28½ 
 129  125     Rivkind Boris         1263 RUS Самарская Область        2  27  
 130   95     Suslov Konstantin     1751 RUS Оренбургская Область     2  26½ 
 131  128     Khannanova Kamila     1170 RUS Республика Башкортостан 1½  27½ 
 132  132     Eskina Yulia             0 RUS Пензенская Область       0  27


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year