For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 574 : 01.04.2019

Online chess games 5289
Chess tournaments 33

View all included tournaments

Skopje MKD, EUR Indiv Ch (m) 2019

Rank SNo.     Name                              Rtg FED Club Type Gr  Pts RtgØ BH. BH. Res. 
   1    1 GM  Artemiev Vladislav               2736 RUS               8½  2600 70  76   0   
   2    9 GM  Grandelius Nils                  2694 SWE Q         ACP 8½  2595 71½ 77½  0   
   3   37 GM  Piorun Kacper                    2631 POL           ACP  8  2626 72½ 77   0   
   4   13 GM  Rodshtein Maxim                  2673 ISR                8  2622 69½ 74½  0   
   5   16 GM  Berkes Ferenc                    2666 HUN                8  2595 67½ 72½  0   
   6   28 GM  Anton Guijarro David             2643 ESP Q         ACP  8  2577 67  72½  0   
   7   14 GM  Nisipeanu Liviu-Dieter           2670 GER                8  2569 67  71   0   
   8   41 GM  Movsesian Sergei                 2627 ARM                8  2539 62½ 68   0   
   9   76 GM  Huschenbeth Niclas               2594 GER                8  2531 62  67   0   
  10   58 GM  Oparin Grigoriy                  2613 RUS                8  2528 62½ 67   0   
  11   18 GM  Safarli Eltaj                    2662 AZE Q              8  2515 62½ 67½  0   
  12  110 GM  Christiansen Johan-Sebastian     2539 NOR               7½  2619 68½ 71½  0   
  13   91 GM  Aleksandrov Aleksej              2574 BLR               7½  2604 70  74½  0   
  14   11 GM  Cheparinov Ivan                  2683 GEO Q             7½  2603 69  74   0   
  15  186 IM  Pultinevicius Paulius            2439 LTU      U18      7½  2600 62  66½  0   
  16   69 GM  Esipenko Andrey                  2603 RUS      U18      7½  2591 70  74½  0   
  17   79 GM  Petrov Nikita                    2591 RUS               7½  2586 65  69   0   
  18   23 GM  Gelfand Boris                    2655 ISR      S50      7½  2585 66½ 71½  0   
  19   38 GM  Gledura Benjamin                 2630 HUN      U20      7½  2583 68½ 74   0   
  20   63 GM  Predke Alexandr                  2611 RUS               7½  2581 68  73   0   
  21   39 GM  Rakhmanov Aleksandr              2629 RUS           ACP 7½  2580 67  72½  0   
  22   73 GM  Bartel Mateusz                   2600 POL           ACP 7½  2576 67  71½  0   
  23    3 GM  Dubov Daniil                     2703 RUS               7½  2569 67  71½  0   
  24   32 GM  Lysyj Igor                       2635 RUS               7½  2564 68  73½  0   
  25   15 GM  Ponomariov Ruslan                2667 UKR               7½  2562 65½ 70½  0   
  26   61 GM  Lupulescu Constantin             2611 ROU           ACP 7½  2558 66½ 71½  0   
  27   30 GM  Alekseev Evgeny                  2640 RUS               7½  2556 65½ 70   0   
  28   29 GM  Zvjaginsev Vadim                 2642 RUS               7½  2554 68  73½  0   
  29    8 GM  Ragger Markus                    2696 AUT               7½  2552 65½ 71   0   
  30   27 GM  Kuzubov Yuriy                    2644 UKR               7½  2538 63½ 68½  0   
  31   17 GM  Dreev Aleksey                    2662 RUS      S50  ACP 7½  2536 60½ 65   0   
  32   35 GM  Fridman Daniel                   2633 GER           ACP 7½  2512 63  67   0   
  33    7 GM  Vallejo Pons Francisco           2698 ESP           ACP 7½  2500 58½ 63   0   
  34   53 GM  Martirosyan Haik M.              2616 ARM      U20      7½  2491 59  63   0   
  35   33 GM  Volokitin Andrei                 2635 UKR               7½  2479 57  61   0   
  36   57 GM  Chigaev Maksim                   2613 RUS           ACP  7  2600 68  73   0   
  37   81 GM  Can Emre                         2586 TUR                7  2593 67½ 72½  0   
  38   10 GM  Korobov Anton                    2686 UKR Q              7  2555 67½ 73   0   
  39  111 GM  Stupak Kirill                    2537 BLR                7  2553 66½ 70½  0   
  40   19 GM  Melkumyan Hrant                  2661 ARM                7  2550 61½ 66   0   
  41    2 GM  Tomashevsky Evgeny               2705 RUS           ACP  7  2549 69  74½  0   
  42  121 IM  Demidov Mikhail                  2520 RUS                7  2545 63½ 67   0   
  43   25 GM  Moiseenko Alexander              2648 UKR                7  2541 64½ 69   0   
  44   20 GM  Edouard Romain                   2658 FRA           ACP  7  2535 64½ 69½  0   
  45   95 GM  Meshkovs Nikita                  2568 LAT                7  2529 63½ 67½  0   
  46   52 GM  Bluebaum Matthias                2616 GER                7  2521 64  69   0   
  47   56 GM  Bosiocic Marin                   2614 CRO                7  2519 63½ 68½  0   
  48   34 GM  Hovhannisyan Robert              2634 ARM Q              7  2514 60½ 65½  0   
  49   44 GM  Sarana Alexey                    2625 RUS Q    U20       7  2513 64½ 69½  0   
  50   43 GM  Onischuk Vladimir                2626 UKR                7  2504 64  68½  0   
  51   85 GM  Santos Latasa Jaime              2582 ESP                7  2502 63  68   0   
  52  132 GM  Demuth Adrien                    2510 FRA                7  2497 61½ 66½  0   
  53  117 IM  Lobanov Sergei                   2526 RUS      U18       7  2496 62½ 66½  0   
  54   40 GM  Kobalia Mikhail                  2627 RUS           ACP  7  2496 61½ 66½  0   
  55  103 GM  Halkias Stelios                  2552 GRE                7  2493 59½ 63½  0   
  56   55 GM  Vocaturo Daniele                 2616 ITA                7  2483 60  65½  0   
  57   74 GM  Georgiev Kiril                   2595 MKD      S50       7  2452 58½ 62   0   
  58  141 IM  Matviishen Viktor                2490 UKR      U18       7  2444 55  58   0   
  59   80 GM  Ter-Sahakyan Samvel              2590 ARM               6½  2624 71½ 77   0   
  60  124 GM  Van Foreest Lucas                2515 NED      U18      6½  2608 67½ 72   0   
  61   82 GM  Azarov Sergei                    2585 BLR               6½  2607 73  78½  0   
  62   88 GM  Hracek Zbynek                    2578 CZE               6½  2606 70½ 75½  0   
  63   26 GM  Alekseenko Kirill                2644 RUS           ACP 6½  2595 71½ 76½  0   
  64   59 GM  Erdos Viktor                     2612 HUN           ACP 6½  2593 67½ 72   0   
  65   84 GM  Huzman Alexander                 2582 ISR      S50      6½  2593 65  69½  0   
  66   89 GM  Maze Sebastien                   2578 FRA               6½  2586 69  74½  0   
  67  106 IM  Sychev Klementy                  2545 RUS           ACP 6½  2585 69  73½  0   
  68  135 GM  Baron Tal                        2506 ISR               6½  2582 66  69½  0   
  69   62 GM  Pantsulaia Levan                 2611 GEO               6½  2579 68½ 73   0   
  70   86 GM  Yuffa Daniil                     2582 RUS Q         ACP 6½  2571 63½ 67½  0   
  71  136 GM  Goryachkina Aleksandra         F 2504 RUS           ACP 6½  2562 61½ 66   0   
  72   21 GM  Kovalenko Igor                   2658 LAT               6½  2560 67  72   0   
  73   75 GM  Antipov Mikhail Al.              2594 RUS           ACP 6½  2557 63½ 68½  0   
  74   92 GM  Rozum Ivan                       2573 RUS               6½  2552 67½ 71½  0   
  75    4 GM  Kovalev Vladislav                2703 BLR               6½  2552 65½ 70½  0   
  76   64 GM  Bindrich Falko                   2610 GER           ACP 6½  2551 66½ 71½  0   
  77  147 FM  Fakhrutdinov Timur               2485 RUS      U18      6½  2545 62½ 66½  0   
  78   31 GM  Yilmaz Mustafa                   2636 TUR               6½  2544 64  69½  0   
  79  133 IM  Keymer Vincent                   2509 GER      U16      6½  2542 64½ 68½  0   
  80  160 IM  Grinberg Eyal                    2467 ISR               6½  2537 63½ 67   0   
  81  182 IM  Warmerdam Max                    2448 NED      U20      6½  2537 62½ 66½  0   
  82  109 GM  Zhigalko Andrey                  2541 BLR               6½  2528 60  64½  0   
  83   66 GM  Svane Rasmus                     2610 GER               6½  2525 63  68   0   
  84  175 IM  Janik Igor                       2454 POL      U20      6½  2524 62½ 66½  0   
  85   96 GM  Moroni Luca Jr                   2564 ITA      U20      6½  2522 62½ 66   0   
  86  143 IM  Sargsyan Shant                   2488 ARM      U18      6½  2520 58  61   0   
  87    5 GM  Saric Ivan                       2703 CRO Q         ACP 6½  2519 60½ 65½  0   
  88  126 GM  Sivuk Vitaly                     2514 UKR               6½  2518 64½ 69   0   
  89  168 GM  Arnaudov G. Petar                2462 ECX               6½  2518 59½ 64   0   
  90   87 GM  Wagner Dennis                    2580 GER               6½  2514 63½ 68   0   
  91  112 GM  Shevchenko Kirill                2535 UKR      U18      6½  2513 62  66½  0   
  92   50 GM  Postny Evgeny                    2619 ISR               6½  2511 62½ 67½  0   
  93  107 GM  Kulaots Kaido                    2544 EST               6½  2509 61  65   0   
  94  154 IM  Gumularz Szymon                  2473 POL      U18      6½  2506 59  63½  0   
  95   97 GM  Petrosyan Manuel                 2564 ARM               6½  2501 61  65½  0   
  96   72 GM  Solak Dragan                     2601 TUR               6½  2493 57½ 61½  0   
  97  176 IM  Zwardon Vojtech                  2452 CZE               6½  2489 59½ 62   0   
  98  129 GM  Dragnev Valentin                 2511 AUT      U20      6½  2487 58  61½  0   
  99   48 GM  Indjic Aleksandar                2620 SRB           ACP 6½  2484 61  65½  0   
 100   47 GM  Van Foreest Jorden               2621 NED      U20      6½  2483 56½ 60½  0   
 101  120 GM  Ruck Robert                      2521 HUN               6½  2482 61  65½  0   
 102   68 GM  Zhigalko Sergei                  2604 BLR               6½  2482 61  65   0   
 103   77 GM  Donchenko Alexander              2593 GER           ACP 6½  2478 58½ 62½  0   
 104   70 GM  Gordievsky Dmitry                2603 RUS               6½  2476 60  64   0   
 105  130 GM  Sanal Vahap                      2511 TUR               6½  2473 60  63½  0   
 106   46 GM  Salgado Lopez Ivan               2622 ESP           ACP 6½  2470 56½ 59   0   
 107  122 GM  Nasuta Grzegorz                  2517 POL               6½  2457 60  64   0   
 108   12 GM  Eljanov Pavel                    2682 UKR               6½  2457 58½ 63   0   
 109  138 GM  Blagojevic Dragisa               2498 MNE      S50      6½  2453 56  59½  0   
 110   54 GM  Pashikian Arman                  2616 ARM Q             6½  2449 56  60½  0   
 111   65 GM  Goganov Aleksey                  2610 RUS           ACP 6½  2431 53½ 57½  0   
 112  171 IM  Kevlishvili Robby                2461 NED      U18      6½  2414 55½ 58   0   
 113  159 IM  Golubka Petro                    2468 UKR                6  2593 66  70   0   
 114   94 GM  Buhmann Rainer                   2568 GER                6  2590 68½ 72½  0   
 115  102 GM  Arutinian David                  2555 GEO                6  2588 65  69   0   
 116  101 GM  Martinovic Sasa                  2558 CRO                6  2587 67½ 71½  0   
 117  144 IM  Ivic Velimir                     2487 SRB      U18       6  2574 62½ 66   0   
 118  163 GM  Repka Christopher                2466 SVK                6  2572 68  71½  0   
 119   42 GM  Paravyan David                   2627 RUS                6  2566 63½ 68   0   
 120  152 GM  Jurcik Marian                    2474 SVK                6  2558 60½ 65   0   
 121  100 IM  Lomasov Semyon                   2559 RUS      U18       6  2557 66½ 71½  0   
 122  108 GM  Grigoriants Sergey               2543 RUS           ACP  6  2551 65  69½  0   
 123  189 IM  Kourkoulos-Arditis Stamatis      2435 GRE                6  2549 63  66   0   
 124  134 GM  Arizmendi Martinez Julen Luis    2506 ESP                6  2548 63  66   0   
 125  190 IM  Druska Juraj                     2434 SVK                6  2544 62½ 66   0   
 126   24 GM  Fressinet Laurent                2652 FRA                6  2541 61  66   0   
 127  249 FM  Murzin Volodar                   2337 RUS      U14       6  2539 63½ 66½  0   
 128   67 GM  Deac Bogdan-Daniel               2609 ROU      U18       6  2534 65½ 70½  0   
 129  208 IM  Soysal Serkan                    2405 TUR                6  2531 63½ 67   0   
 130  174 IM  Flom Gabriel                     2457 FRA                6  2522 62½ 64½  0   
 131  162 FM  Gavrilescu David                 2467 ROU      U16       6  2521 63  67   0   
 132   93 GM  Djukic Nikola                    2572 MNE                6  2516 65  70   0   
 133  179 GM  Godena Michele                   2449 ITA      S50  ACP  6  2515 59  61   0   
 134   71 GM  Moussard Jules                   2601 FRA                6  2497 65½ 69½  0   
 135    6 GM  Mamedov Rauf                     2701 AZE           ACP  6  2497 64  68   0   
 136  157 IM  Schreiner Peter                  2471 AUT                6  2497 58  61   0   
 137  164 IM  Costachi Mihnea                  2466 ROU      U20       6  2495 60  63½  0   
 138  232 FM  Shubin Kirill                    2370 RUS      U16       6  2480 60½ 64   0   
 139  119 GM  Basso Pier Luigi                 2521 ITA                6  2476 61  65   0   
 140   22 GM  Parligras Mircea-Emilian         2657 ROU           ACP  6  2470 60½ 65½  0   
 141  183 IM  Kozak Adam                       2445 HUN      U18       6  2469 60½ 64½  0   
 142   99 GM  Alonso Rosell Alvar              2559 ESP                6  2465 57  61½  0   
 143  116 GM  Beliavsky Alexander G            2526 SLO      S50       6  2460 56  60   0   
 144  229 IM  Zlatanovic Boroljub              2376 SRB                6  2457 58½ 62½  0   
 145   36 GM  Lagarde Maxime                   2631 FRA                6  2450 58  63   0   
 146  166 GM  Del Rio De Angelis Salvador G.   2464 ESP                6  2439 56  59½  0   
 147  127 IM  Zanan Evgeny                     2514 ISR                6  2438 55  58½  0   
 148  128 GM  Zoler Dan                        2513 ISR                6  2435 54½ 58½  0   
 149  158 GM  Firat Burak                      2468 TUR                6  2426 54  57½  0   
 150   90 GM  Paichadze Luka                   2576 GEO                6  2422 54½ 58½  0   
 151   60 GM  Romanov Evgeny                   2612 RUS           ACP  6  2422 52  56½  0   
 152  185 IM  Mazur Stefan                     2441 SVK                6  2421 56  59½  0   
 153  178 GM  Colovic Aleksandar               2449 MKD           ACP  6  2414 54½ 56   0   
 154  142 IM  Sadikhov Ulvi                    2488 AZE                6  2410 56½ 60½  0   
 155  228 FM  Jackson James P                  2377 ENG                6  2407 56  59½  0   
 156  123 GM  Potapov Pavel                    2517 RUS                6  2377 54  58   0   
 157  181 IM  Haldorsen Benjamin               2448 NOR      U20       6  2356 55½ 59½  0   
 158   49 GM  Kozul Zdenko                     2619 CRO      S50       6  2356 53½ 56½  0   
 159  207 IM  Duzhakov Ilya                    2405 RUS                6  2327 52  56   0   
 160  155 IM  Bakalchuk Johnatan               2471 ISR                6  2318 51½ 55   0   
 161  146 GM  Zajic Milan                      2485 SRB      U20      5½  2625 67½ 71   0   
 162  202 IM  Gaehwiler Gabriel                2414 SUI               5½  2590 63  67½  0   
 163  211 IM  Zarubitski Viachaslau            2404 BLR      U18      5½  2570 65½ 70½  0   
 164  149 GM  Studer Noel                      2479 SUI               5½  2570 64½ 68½  0   
 165  150 GM  Diermair Andreas                 2478 AUT               5½  2552 64  68   0   
 166  105 GM  Kadric Denis                     2547 BIH           ACP 5½  2520 61½ 64½  0   
 167  139 GM  Neverov Valeriy                  2496 UKR      S50      5½  2519 63½ 67½  0   
 168  218 IM  Erenberg Ariel                   2394 ISR      U18      5½  2517 61  66   0   
 169  196 FM  Kacharava Nikolozi               2424 GEO      U16      5½  2516 60  64   0   
 170  156 IM  Pavlov Sergey                    2471 UKR               5½  2513 62  66   0   
 171  137 GM  Quparadze Giga                   2501 GEO               5½  2508 60  63½  0   
 172  220 IM  Ozen Deniz                       2393 TUR      U18      5½  2496 60  64½  0   
 173  118 IM  Thybo Jesper Sondergaard         2525 DEN      U20      5½  2495 61½ 66   0   
 174  212 IM  Atakisi Umut                     2403 TUR               5½  2493 56  60   0   
 175  151 IM  Livaic Leon                      2477 CRO      U20      5½  2492 59½ 62½  0   
 176  173 IM  Blohberger Felix                 2459 AUT      U18      5½  2492 58  61   0   
 177  167 IM  Belyakov Bogdan                  2464 RUS               5½  2490 61½ 65   0   
 178  273 FM  Csiki Endre                      2251 HUN      U14      5½  2490 57  60   0   
 179   98 GM  Santos Ruiz Miguel               2560 ESP Q    U20      5½  2487 62½ 67   0   
 180  104 IM  Tsydypov Zhamsaran               2551 RUS               5½  2485 60½ 64½  0   
 181  148 IM  Radovanovic Mihajlo              2483 SRB      U18      5½  2483 58½ 62½  0   
 182  188 IM  Perunovic Miodrag                2436 SRB               5½  2474 58½ 63   0   
 183  269 WFM Protopopova Anastasiya         F 2263 RUS      U20      5½  2473 59  61½  0   
 184  277 FM  Zlatin Alexander                 2243 ISR      U18      5½  2467 57½ 62   0   
 185  233 FM  Stoyanov Tsvetan                 2370 ECX      U16      5½  2458 59  63   0   
 186  131 IM  Mirzoev Emil                     2511 UKR               5½  2457 60½ 65   0   
 187  219 FM  Di Benedetto Edoardo             2394 ITA      U18      5½  2457 57  60   0   
 188  236 FM  Iliaguev Nisim                   2366 ISR      U18      5½  2453 57½ 61½  0   
 189  161 IM  Tutisani Noe                     2467 GEO               5½  2446 55½ 59½  0   
 190  237 FM  Serarols Mabras Bernat           2363 ESP               5½  2440 58½ 62   0   
 191  215 IM  Osmak Iulija                   F 2399 UKR               5½  2425 57  60½  0   
 192  302 FM  Isik Alparslan                   2180 TUR      U16      5½  2425 55  57   0   
 193  172 IM  Kalezic Blazo                    2460 MNE               5½  2421 59½ 63½  0   
 194  261 FM  Milosevic Milos                  2299 SRB      U16      5½  2410 54½ 56½  0   
 195   78 GM  Stocek Jiri                      2592 CZE               5½  2410 52  56   0   
 196  235 FM  Kalogeris Ioannis                2368 GRE               5½  2409 55  58½  0   
 197  221 IM  Saraci Nderim                    2391 KOS               5½  2407 59½ 63   0   
 198  184 IM  Muradli Mahammad                 2444 AZE      U16      5½  2406 55½ 59½  0   
 199  187 IM  Filip Lucian-Ioan                2438 ROU               5½  2406 53½ 57½  0   
 200  115 GM  Kelires Andreas                  2529 GRE      U20      5½  2395 56  60½  0   
 201  216 IM  Berzinsh Roland                  2397 LAT               5½  2388 52  55   0   
 202  113 IM  Gazik Viktor                     2535 SVK      U18      5½  2380 55  59   0   
 203  177 FM  Macovei Andrei                   2450 MDA      U20      5½  2374 53  55½  0   
 204  200 IM  Megalios Konstantinos            2416 GRE               5½  2371 52½ 56½  0   
 205  257 FM  Dedebas Emre Emin                2319 TUR      U18      5½  2359 50½ 53½  0   
 206  243 IM  Pogosyan Stefan                  2347 RUS      U16      5½  2350 54½ 58   0   
 207  260 FM  Tate Alan                        2306 SCO               5½  2349 51½ 54½  0   
 208  262 FM  Petkov Momchil                   2296 ECX      U14      5½  2343 51½ 54½  0   
 209  180 IM  Draskovic Luka                   2449 MNE               5½  2329 54½ 57   0   
 210  195 IM  Radovanovic Nikola               2426 SRB                5  2542 63½ 67½  0   
 211  205 IM  Nikitenko Mihail                 2408 BLR      U20       5  2535 64  68   0   
 212  230 FM  Gines Esteo Pedro Antonio        2372 ESP      U16       5  2525 62½ 66½  0   
 213  140 GM  Enchev Ivajlo                    2490 ECX                5  2523 59  63   0   
 214  198 IM  Piesik Piotr                     2420 POL                5  2516 59  63   0   
 215  244 FM  Borsuk Konstantin                2346 UKR                5  2506 58  60½  0   
 216  204 IM  Ioannidis Evgenios               2412 GRE      U18       5  2501 57½ 61½  0   
 217  201 IM  Tica Sven                        2416 CRO      U20       5  2489 57  60½  0   
 218  214 FM  Semjonovs Ilja                   2401 LAT      U18       5  2483 59  63   0   
 219  170 IM  Caspi Israel                     2461 ISR                5  2475 62  65   0   
 220  153 IM  Lodici Lorenzo                   2474 ITA      U20       5  2458 57  60½  0   
 221  270 IM  Martic Zlatko                    2261 CRO      S50       5  2450 56  58½  0   
 222  299     Tomerlin Sinisa                  2192 CRO                5  2445 54  57½  0   
 223  223 IM  Kaasen Tor Fredrik               2383 NOR      U18       5  2436 57½ 61   0   
 224  239 IM  Mihajlov Sebastian               2356 NOR      U20       5  2429 54  57½  0   
 225  165 IM  Petriashvili Nikoloz             2465 GEO      U18       5  2427 56  59   0   
 226  303 WIM Smirnova Ekaterina             F 2178 RUS                5  2426 55  59   0   
 227  247 FM  Paszewski Mateusz                2340 POL                5  2425 56½ 60½  0   
 228  210 IM  Nikolovski Nikola                2404 MKD                5  2418 59  63½  0   
 229  298     Karaoglan Doruk                  2197 TUR      U16       5  2407 54  58   0   
 230  319     Maloberti David                  2113 FRA                5  2399 51½ 55   0   
 231  265 FM  Ibanez Aullana Ramon             2283 ESP                5  2397 56½ 60   0   
 232  293 WGM Eric Jovana                    F 2205 SRB                5  2397 51  55   0   
 233  240 IM  Baenziger Fabian                 2351 SUI      U18       5  2390 54½ 58   0   
 234  242 FM  Krstulovic Alex                  2351 HUN      U16       5  2372 56  59½  0   
 235  246 FM  Oboladze Luka                    2340 GEO      U18       5  2366 52½ 56   0   
 236  234 IM  Garayev Kanan                    2368 AZE      U18       5  2360 59  63   0   
 237  288     Polatel Ali                      2220 TUR                5  2359 52  55   0   
 238  250 FM  Klabis Rokas                     2333 LTU                5  2352 53  56½  0   
 239  289 FM  Tifferet Shaked                  2219 ISR      U20       5  2346 50½ 54½  0   
 240  267 WIM Unuk Laura                     F 2266 SLO      U20       5  2340 50½ 53½  0   
 241  227 FM  Ayats Llobera Gerard             2377 ESP      U18       5  2334 52½ 56   0   
 242  280 WGM Heinemann Josefine             F 2238 GER                5  2332 47½ 51   0   
 243  311     Mihov Filip                      2152 MKD      U20       5  2331 48½ 51½  0   
 244  209 IM  Gadimbayli Abdulla               2404 AZE      U18       5  2329 52  55   0   
 245  193 FM  Banzea Alexandru-Bogdan          2427 ROU      U20       5  2325 50½ 54   0   
 246  256 FM  Tsvetkov Andrey                  2322 RUS      U14       5  2318 50  53½  0   
 247  203 GM  Erdogdu Mert                     2413 TUR                5  2309 49½ 52½  0   
 248  268 FM  Ozenir Ekin Baris                2265 TUR      U16       5  2308 48  49½  0   
 249  206 GM  Fernandes Antonio                2405 POR      S50       5  2302 48  51   0   
 250  304 FM  Veleski Robert                   2177 MKD                5  2293 48  50½  0   
 251  252 IM  Radovanovic Dusan                2331 SRB                5  2277 49  52½  0   
 252  255 FM  Pastar Slaven                    2324 BIH                5  2277 47½ 51   0   
 253  191 IM  Tomazini Zan                     2431 SLO                5  2264 48  50½  0   
 254  316 FM  Aydincelebi Kagan                2115 TUR      U16       5  2249 49½ 52   0   
 255  192 GM  Todorovic Goran M                2429 SRB      S50      4½  2521 63  67   0   
 256  199 IM  Hnydiuk Aleksander               2417 POL               4½  2477 59  63   0   
 257  248     Mitsis Georgios                  2338 GRE      U18      4½  2469 57½ 61½  0   
 258  278     Ingebretsen Jens E               2243 NOR      U16      4½  2456 54½ 59   0   
 259  245 FM  Krykun Yuriy                     2342 UKR               4½  2444 55½ 59   0   
 260  254 WIM Osmanodja Filiz                F 2326 GER               4½  2430 56½ 60   0   
 261  169 IM  Yankelevich Lev                  2462 GER               4½  2424 58½ 60½  0   
 262  222 WIM Badelka Olga                   F 2384 BLR      U18      4½  2417 55  59   0   
 263  296 CM  Milikow Yoav                     2200 ISR      U16      4½  2390 52½ 55½  0   
 264  238 IM  Manea Alexandru                  2357 ROU               4½  2388 55  58   0   
 265  271 WGM Maltsevskaya Aleksandra        F 2252 RUS      U18      4½  2382 53½ 55½  0   
 266  217 FM  Kamer Kayra                      2397 TUR      U18      4½  2365 55  58½  0   
 267  224 IM  Plenkovic Zdenko                 2383 CRO               4½  2365 54  57   0   
 268  253 WIM Injac Teodora                  F 2329 SRB      U20      4½  2363 54½ 58   0   
 269  272 WFM Gueci Tea                      F 2252 ITA      U20      4½  2360 51  54½  0   
 270  294     Gunduz Umut Erdem                2205 TUR      U18      4½  2356 49  52½  0   
 271  286 FM  Tadic Stefan                     2223 SRB      U14      4½  2346 50½ 54   0   
 272  292 FM  Van Dael Siem                    2207 NED      U16      4½  2340 50½ 54   0   
 273  336     Terziev Dimo                     2041 ECX      U16      4½  2338 49  51½  0   
 274  295     Schnabel Ralf                    2205 GER      S50      4½  2305 47  50   0   
 275  320 WIM Tomashevskaya Lidia            F 2112 RUS               4½  2302 47  50½  0   
 276  348     Karaoglan Kivanc                 1943 TUR      U20      4½  2288 47½ 50½  0   
 277  300 FM  Martinkus Rolandas               2185 LTU      S50      4½  2287 48½ 50½  0   
 278  264 FM  Antova Gabriela                F 2286 ECX      U18      4½  2278 45½ 47½  0   
 279  263     Chittka Julius                   2288 GER      U20      4½  2276 47  50   0   
 280  322     Asllani Muhamet                  2105 KOS      U20      4½  2268 48  51   0   
 281  306 WFM Chigaeva Anastasia             F 2167 RUS               4½  2254 47½ 50   0   
 282  308 WFM De Seroux Camille              F 2160 SUI               4½  2250 45½ 48½  0   
 283  329 FM  Peycheva Gergana               F 2065 ECX      U16      4½  2206 46  48   0   
 284  332 AIM Trisha Kanyamarala             F 2061 IRL      U14      4½  2195 41½ 43   0   
 285  275     Emanuel Yahav                    2245 ISR      U18       4  2481 59  63½  0   
 286  213 IM  Drnovsek Gal                     2402 SLO                4  2468 60  63½  0   
 287  145 IM  Plenca Jadranko                  2487 CRO      U20       4  2455 58½ 62½  0   
 288  194 IM  Parvanyan Ashot                  2426 GER      U18       4  2437 59½ 62½  0   
 289  251 FM  Lazov Toni                       2332 MKD      U20       4  2434 55  58   0   
 290  225 IM  Arsovic Goran                    2380 SRB      S50       4  2409 58½ 62½  0   
 291  317 FM  Efremov Vladislav                2115 RUS      U14       4  2378 52½ 56½  0   
 292  114 GM  Dimitrov Radoslav                2533 ECX                4  2359 54½ 58½  0   
 293  287     Sahin Ozgun                      2221 TUR                4  2357 53½ 56½  0   
 294  281 FM  Di Benedetto Desiree           F 2236 ITA      U20       4  2357 49½ 53   0   
 295  241 FM  Dimic Pavle                      2351 SRB                4  2352 55½ 59   0   
 296  226 FM  Lewtak Damian                    2379 POL                4  2346 52½ 56½  0   
 297  259 FM  Yordanov Lachezar                2308 ECX      U18       4  2341 53  56½  0   
 298  291 FM  Uzumcu Ahmet Utku                2211 TUR      U16       4  2339 50  52½  0   
 299  282 FM  Sukovic Andrej                   2235 MNE      U20       4  2331 48  50½  0   
 300  258 FM  Rabatin Jakub                    2313 CZE                4  2329 50½ 53½  0   
 301  284 CM  Milikow Elie                     2226 ISR      U12       4  2323 48½ 51½  0   
 302  342 AGM Tarun Kanyamarala                2027 IRL      U16       4  2316 49  52   0   
 303  266     Sokolovsky Yahli                 2278 ISR      U14       4  2313 49  51½  0   
 304  355     Azadaliyev Jahandar              1863 AZE      U10       4  2305 51½ 55   0   
 305  328     Angun Batu                       2076 TUR      U16       4  2297 47½ 50½  0   
 306  313     Risteski Emil                    2132 MKD      U16       4  2292 51  53½  0   
 307  325     Janjic Stefan                    2086 SRB                4  2265 44½ 46½  0   
 308  197 IM  Arsovic Zoran                    2422 SRB      S50       4  2261 51½ 54   0   
 309  324 WFM Caglar Sila                    F 2094 TUR      U16       4  2246 45½ 48   0   
 310  297 FM  Ongut Tamas Gunes                2197 HUN      U16       4  2232 47  50   0   
 311  339     Andolfatto Maria               F 2033 ITA      U18       4  2207 40½ 42   0   
 312  327     Gebigke Martin                   2078 GER      S50       4  2197 42  44   0   
 313  341 FM  Hadzi - Manev Ljubomir           2030 MKD      S50       4  2196 38½ 40½  0   
 314  334     Krstev Emil                      2050 MKD      S50       4  2153 37½ 39   0   
 315  125 IM  Valsecchi Alessio                2515 ITA               3½  2474 58½ 62½  0   
 316   51 GM  Smirin Ilia                      2618 ISR      S50      3½  2460 57½ 62   0   
 317  231 GM  Drazic Sinisa                    2370 SRB      S50      3½  2395 54½ 57½  0   
 318  305 CM  Jandric Damjan                   2171 SRB               3½  2394 52  56½  0   
 319  310     Marinskii Yurii                  2156 RUS               3½  2379 51½ 55½  0   
 320  307     Hesse Henrik                     2165 GER      U20      3½  2356 51  54   0   
 321  279 FM  Dinev Dejan                      2239 MKD      S50      3½  2343 51½ 54½  0   
 322  344     Velkovski Kristijan              2003 MKD      U16      3½  2290 47  50½  0   
 323  309 WFM Lahav Michal                   F 2158 ISR      U20      3½  2273 48½ 50½  0   
 324  335 FM  Kacakovski Dimitar               2043 MKD      S50      3½  2253 46½ 50   0   
 325  343 CM  Vetokhin Savva                   2022 RUS      U10      3½  2246 44  47   0   
 326  318 WFM Ivanova Karina                 F 2114 RUS               3½  2235 47  50   0   
 327  301 FM  Ivic Mateo                       2183 CRO               3½  2230 46  48½  0   
 328  274 IM  Doncevic Dario                   2249 CRO      S50      3½  2223 47½ 51   0   
 329  338 WFM Birkholz Olga                  F 2037 GER      S50      3½  2198 43½ 46   0   
 330  315     Miloi Pavel-Dan                  2119 ROU      U18      3½  2195 44½ 46½  0   
 331  290     Stoinev Metodi                   2215 ECX      S50      3½  2163 45  48   0   
 332  340 WFM Tadic Katarina                 F 2031 SRB               3½  2149 39½ 42   0   
 333  346     Kocyigit Buse Naz              F 1973 TUR      U18      3½  2147 43  45½  0   
 334  331     Veljanoski Andrej                2063 MKD      U16      3½  2107 40  42½  0   
 335  285     Martinov Levko                   2225 MKD      S50      3½  2106 39½ 41½  0   
 336  333     Bejatovic Bojana               F 2058 MKD               3½  2105 39½ 41½  0   
 337   45 GM  Jobava Baadur                    2622 GEO                3  2477 56½ 60½  0   
 338   83 GM  Nikolov Momchil                  2584 ECX                3  2414 52½ 56½  0   
 339  353     Filip Andrei                     1894 ROU      U12       3  2260 43½ 46½  0   
 340  323     Trajkovski Mile                  2105 MKD      S50       3  2222 41½ 44   0   
 341  314     Sekelja Marko                    2120 CRO                3  2221 45½ 47   0   
 342  321     Ivankovic Ivo                    2109 CRO      S50       3  2220 46½ 49   0   
 343  337 WFM Dwilewicz Katarzyna            F 2040 POL      U20       3  2214 42½ 45½  0   
 344  330     Pantovic Dragan M                2063 SRB      S50       3  2191 42½ 44½  0   
 345  345     Bytyqi Gzim                      1994 KOS      S50       3  2142 42½ 45½  0   
 346  350     Markovski Velo                   1935 MKD      S50       3  2138 40  41½  0   
 347  326 FM  Konstantinov Aleksandar          2079 MKD                3  2096 40½ 42½  0   
 348  360     Miftari Hedon                    1527 MKD      U16       3  2051 39½ 41   0   
 349  361     Krstevski Vladimir               1451 MKD                3  2014 39½ 41   0   
 350  276 FM  Jarvenpaa Jari                   2243 FIN               2½  2282 50  53   0   
 351  356     Batkoski Nenad                   1846 MKD      S50      2½  2180 45  48½  0   
 352  357     Huttl Sofie                    F 1741 BEL      U20      2½  2170 39½ 42½  0   
 353  354     Hart Alexander                   1885 SWE               2½  2072 39  40½  0   
 354  349     Bajrami Zejno                    1938 MKD                2  2111 38½ 40½  0   
 355  359     Taleski Vaso                     1677 MKD      S50       2  2093 38½ 40½  0   
 356  358     Petrovic Lazar                   1690 MKD      U18       2  1978 37½ 39½  0   
 357  351     Roch Florian                     1916 FRA               1½  2292 44½ 47   0   
 358  347     Gerguri Arsim                    1956 KOS      S50       1  2185 38½ 40½  0   
 359  283     Uruci Endrit                     2232 KOS      U20       0   0   37½ 38½  0   
      312     Uruci Besim                      2137 KOS                0   0   37½ 38½  0   
      352     Kolev Nikola                     1906 ECX                0   0   37½ 38½  0 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year