For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 589 : 01.09.2019

Chess games 9608
Chess tournaments 71

View all included tournaments

Stare Mesto CZE, Open 2019

Rank SNo.     Name                  Rtg FED Club                           Pts BHm. 
   1    1 GM  Mirzoev Azer         2481 AZE                                 8   39  
   2    5 GM  Vokac Marek          2319 CZE Qcc Ceske Budejovice           7½  37½  
   3    8 IM  Dobrovolsky Ladislav 2253 CZE Sk Slavoj Poruba               6½   40  
   4    3 IM  Zpevak Pavel         2343 CZE So Kunovice                    6½  36½  
   5    2     Mikes Jan            2386 CZE Sk Podluzan Prusanky Z.S.      6½  34½  
   6   22     Nytra Ondrej         2016 CZE Beskydska Sachova Skola Z.S.    6  34½  
   7   25     Paulus Vaclav        1963 CZE 1. Novoborsky Sk                6  34½  
   8   10     Ralis Petr           2207 CZE Tj Tatran Podborany Z.S.       5½   37  
   9    9 FM  Sramek Vojtech       2228 CZE Sk Slavia Orlova               5½   37  
  10    4 FM  Mrazek Lumir         2328 CZE Slavoj Cesky Tesin             5½  36½  
  11   21     Sikora Matous        2032 CZE Sk Slavia Orlova               5½   35  
  12   14     Kubos Rostislav      2144 CZE Sk Slavia Orlova               5½   35  
  13   16     Buran Jaroslav       2115 CZE Tj Vlcnov                      5½   34  
  14   38     Bacak Petr Ml.       1890 CZE Slavia Kromeriz                5½   34  
  15    6     Bazant Petr          2301 CZE Sk Stare Mesto                 5½  33½  
  16   42     Mostek Jan           1855 CZE Tj Vlcnov                      5½   32  
  17   12     Husek Martin         2182 CZE Sk Stare Mesto                  5   41  
  18   18     Horvath Tomas        2048 CZE Sk Slavia Orlova                5   36  
  19   15     Skalsky Alexandr     2128 CZE Sk Stare Mesto                  5   36  
  20   32     Nytra Petr           1915 CZE Sk Slavia Orlova                5  33½  
  21   30     Knotek Josef         1928 CZE So Kunovice                     5  32½  
  22   47     Zavodsky Jiri        1809 CZE Sk Sulimov                      5   32  
  23   17     Sramek Ondrej        2057 CZE Sk Slavia Orlova                5   29  
  24   27 WFM Folkova Martina      1962 CZE Sk Line                        4½   38  
  25   13 IM  Volodin Viktor       2168 RUS                                4½   37  
  26   19     Hradecky Ivo         2042 CZE Tj Spartak Vlasim              4½  36½  
  27   36     Kures Michael        1898 CZE Sk Duras Bvk                   4½   36  
  28   11     Folk Petr            2184 CZE Sk Line                        4½  33½  
  29   29     Uricar Zdenek        1933 CZE Sk Veseli N/M                  4½   33  
  30   20     Vrtal Jaroslav       2032 CZE Sk Podluzan Prusanky Z.S.      4½  31½  
  31   24     Hanak Tomas          1970 CZE Rychvaldsky Spolek Sachovy 194 4½  31½  
  32   23     Jiruse Josef         2010 CZE Tj Slavia Hradec Kralove       4½  30½  
  33   33     Krizek Frantisek     1915 CZE Sk Veseli N/M                  4½  30½  
  34   43     Matus Filip          1847 CZE Telovychovna Jednota Sokol Ust 4½  27½  
  35   49     Trcalek David        1756 CZE Telovychovna Jednota Sokol Ust 4½  27½  
  36   28     Babula Vlastimil     1952 CZE Sk Stare Mesto                 4½   27  
  37   35     Bazantova Marie      1909 CZE Sk Spartak Usti Nad Labem      4½  26½  
  38   26     Kucera Michal        1963 SVK                                 4   33  
  39   39     Balazec Ludovit      1889 CZE Sk Zlin-Malenovice, Z.S.        4   33  
  40   40     Stehlik Jiri         1886 CZE Sokol Kolin                     4  29½  
  41   48     Hrabal Radek         1791 CZE Sk Veseli N/M                   4  28½  
  42   52     Vylicil Adam         1675 CZE Sokol Postoupky                 4  27½  
  43   41     Zpevakova Katerina   1858 CZE Dolni Nemci                     4  25½  
  44   44     Burda Josef          1845 CZE Sk Stare Mesto                  4   24  
  45   37     Paseka Matyas        1898 CZE Beskydska Sachova Skola Z.S.   3½  33½  
  46   51     Madera Stanislav     1677 CZE Sk Svitavy                     3½   32  
  47   31     Olvecky Jaroslav     1923 SVK                                3½  30½  
  48   45     Novotna Tereza       1837 CZE Klub Sachistu Ricany 1925      3½  29½  
  49   53     Machacek Lukas       1666 CZE Sk Stare Mesto                 3½   29  
  50   55     Dudova Pavlina       1509 CZE Beskydska Sachova Skola Z.S.   3½   27  
  51   56     Hornak Ondrej        1495 CZE Sk Veseli N/M                  3½   25  
  52   34     Skalka Jan           1912 CZE Sk Veseli N/M                   3   32  
  53   46     Janas Vladimir       1825 CZE Sk Veseli N/M                   3  26½  
  54   60     Tomecek Marian       1293 CZE Sk Emkad Holesov                3   26  
  55   58     Novakova Anna        1474 CZE Sk Veseli N/M                  2½   29  
  56   50     Nekarda Jan          1707 CZE Sk Stare Mesto                 2½  26½  
  57   59     Kubiczek Michal      1444 CZE Sachova Akademie Ostrava        2   29  
  58   54     Kures Miroslav       1560 CZE Sachovy Klub Lokomotiva Brno,   2   25  
  59   57     Glacner Karel        1493 CZE Sk Bystrc Oilers                2  24½  
  60    7     Koutny Petr          2263 CZE Tj Vlcnov                       0   0 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year