For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 595 : 01.11.2019

Online chess games 6390
Chess tournaments 56

View all included tournaments

Targo Mures ROM, Open 2019

Rank SNo.     Name                             Rtg FED Club                           Type Pts Vict ratP BH. BH. 
   1    2 GM  Manolache Marius                2548 ROU Cs Studentesc Medicina Timisoa       6   5   2648 35½ 31½ 
   2    3 GM  Jianu Vlad-Cristian             2529 ROU Csc Ghiroda Si Giarmata Vii          6   5   2616 35  31  
   3    4 IM  Anton Teodor                    2445 ROU Cs Studentesc Medicina Timisoa       6   5   2514 32½ 28½ 
   4    8 FM  Banzea Alexandru-Bogdan         2389 ROU Clubul Central De Sah Bucurest U20  5½   5   2393 32  29  
   5   11 FM  Ognean Mihnea-Ionut             2285 ROU Css Targu Mures                U16  5½   5   2390 34  30½ 
   6    1 GM  Istratescu Andrei               2564 ROU Csu Universitatea De Vest Timi      5½   4   2541 35½ 31½ 
   7    5 IM  Filip Lucian-Ioan               2418 ROU Cs Sah Club Oltenia Craiova         5½   4   2432 34  30½ 
   8    6 IM  Soltanici Ruslan                2416 MDA MOLDOVA                              5   5   2304 32½ 29  
   9    9 IM  Petre Nad-Titus                 2306 ROU Cs Studentesc Medicina Timisoa       5   5   2280 32½ 30  
  10   12 FM  Daianu Cristian-Clement         2206 ROU Cs Otopeni                           5   5   2172 30  27  
  11   13 FM  Titu Maiorescu-Dorin            2147 ROU Acs Sah Chindia Targoviste     S50   5   5   2133 29½ 26½ 
  12   10 IM  Manea Alexandru                 2305 ROU Cs Universitar Ploiesti              5   4   2357 33  30  
  13    7 IM  Vasiesiu Dan                    2392 ROU Cs Sah Club Galati             S50   5   4   2247 31½ 28½ 
  14   15 FM  Rusan Paul-Cristian             2105 ROU Asociatia Sah Club Bistrita          5   4   2135 30½ 27½ 
  15   14 CM  Stegariu Alexandru              2146 ROU Cs Politehnica Iasi                 4½   4   2163 30½ 27½ 
  16   16  I  Filip Andrei (L.)               2047 ROU Csm Bucuresti                  U12  4½   4   2025 31  28  
  17   24  I  Velcherean Vasile-Adrian        1925 ROU Acs Juvenes Targu Mures             4½   4   1997 29  26  
  18   31     Chiriac Daniel                  1836 MDA MOLDOVA                        U16  4½   4   1994 28  25½ 
  19   20  I  Vladescu Alin-Cristian          2004 ROU Cs Spartac Bucuresti                4½   4   1953 29½ 26  
  20   35 CM  Porfireanu Serban               1811 ROU Cs Alcor Bucuresti             S50  4½   4   1938 26½ 25  
  21   25 CM  Illes Sandor-Ferenc             1905 ROU Acs Juvenes Targu Mures             4½   4   1900 29½ 26½ 
  22   23  I  Maier Marius-Alin               1939 ROU Asociatia Sah Club Bistrita         4½   4   1890 27½ 25½ 
  23   22 CM  Neacsu Mircea                   1941 ROU Acs Juvenes Targu Mures        S50  4½   4   1863 27  25  
  24   27  I  Panc Samuel                     1873 ROU Css Nr. 1 Timisoara            U18  4½   4   1827 26½ 23½ 
  25   28  I  Chiheri Alexandru-Virgil        1871 ROU Acs Juvenes Targu Mures             4½   4   1818 27  24½ 
  26   79 IV  Szanto Ioan Cosmin              1026 ROU Acs Juvenes Targu Mures             4½   4   1747 24½ 22½ 
  27   36  I  Jakab Nandor                    1800 ROU Css Odorheiu Secuiesc               4½   4   1707 23½ 21½ 
  28   17 AIM Paraschiv Paul-Alexandru        2023 ROU Csc Ghiroda Si Giarmata Vii    U18  4½   3   2059 29  25½ 
  29   19  I  Ambru Dan-Calin                 2004 ROU Acs Samus Sah Club Cluj Napoca      4½   3   1903 28  25½ 
  30   32  I  Duma Ioan-Gheorghe              1834 ROU Acs Juvenes Targu Mures             4½   3   1810 26  23½ 
  31   21 II  Botea David-Alexandru           1958 ROU Cs Dinamo Bucuresti            U12   4   4   1849 27  25  
  32   38  I  Moga Victor-Emilian             1760 ROU Cs Maris 2003 Targu Mures      S50   4   4   1760 27½ 24½ 
  33   34  I  Denes Attila-Norbert            1817 ROU Acs Juvenes Targu Mures        U16   4   4   1759 27½ 25½ 
  34   40 II  Vajda Mihaly                    1672 ROU Csm Cluj Napoca                      4   4   1639 25½ 22½ 
  35   55 II  Szabo Attila                    1363 ROU Acs Harghita Chess Club              4   4   1429 22½ 21  
  36   58 II  Kumar Ambar-David               1242 ROU Acs Tinerii Lei Baia Mare      U14   4   4   842  24½ 22½ 
  37   56 II  Marza Teodor-Ioan               1324 ROU Asociatia Sah Club Bistrita          4   4    0   24  22  
  38   33 AFM Paraschiv Petronela-Alexandra F 1829 ROU Cs Universitar Ploiesti        U18   4   3   1865 29  26  
  39   30  I  Bilescu Lucian-Wolfgang         1856 ROU Acs Sah Club C&c Bucuresti           4   3   1864 24½ 24  
  40   26  I  Ferenczi Sandor-Levente         1902 ROU Acs Juvenes Targu Mures        S50   4   3   1754 27½ 25½ 
  41   41  I  Bira Andrada-Paraschiva       F 1610 ROU Css Viitorul Cluj-Napoca       U14   4   3   1743 26½ 24  
  42   42 II  Capota Radu-Mircea              1601 ROU Acs Juvenes Targu Mures        S50   4   3   1590 22  21½ 
  43   43 II  Gal Peter                       1588 ROU Acs Juvenes Targu Mures        S50   4   3   1541 25  22½ 
  44   48 II  Sabarez Iulian                  1503 ROU Cs Politehnica Iasi            U12   4   3   1449 23½ 22  
  45   59 II  Donici-Maier David              1237 ROU Css Targu Mures                U12   4   3    0   24  22½ 
  46   29 CM  Juncu Nicolae                   1857 ROU Csm Cluj Napoca                S65   4   2   1799 25½ 24½ 
  47   18 CM  Rosca Vasile-Benone             2017 ROU Acs Sah Chindia Targoviste     S50  3½   3   1893 30  26½ 
  48   37  I  Badelita Beniamin               1792 ROU Csm Cluj Napoca                     3½   3   1744 26  24  
  49   44 II  Iuga Ioan-Alexandru             1574 ROU Acs Tinerii Lei Baia Mare      U12  3½   3   1644 26  24  
  50   49 II  Costescu Mihnea-Constantin      1483 ROU Cs Dinamo Bucuresti            U14  3½   3   1594 23  22½ 
  51   39  I  Szilveszter Sandor              1672 ROU Acs Sovata                          3½   3   1527 25  22  
  52   54 II  Rusu Eugen-Vlad                 1388 ROU Cs Cimentul Bicaz                   3½   3   1465 24  21½ 
  53   57  I  Andries Alexia                F 1301 ROU Cs Politehnica Iasi            U10  3½   3   1391 23½ 21½ 
  54   64 II  Malutan Andrada               F 1170 ROU Css Targu Mures                U14  3½   3   770  23½ 21½ 
  55   62 II  Ungureanu Andrei (V.)           1194 ROU Cs Politehnica Iasi            U10  3½   3   716  18½ 18  
  56   66 III Kumar Amrit-Darius              1136 ROU Acs Tinerii Lei Baia Mare      U10  3½   3   678  23½ 21  
  57   51 AFM Sandor Levente                  1455 ROU Cs De Sah Ceramica Corund           3½   3    0   24  21½ 
  58   47 II  Bran Horatiu                    1508 ROU Csm Cluj Napoca                     3½   3    0   23½ 21½ 
  59   71  I  Chibelean Calin-Nicolae         1218 ROU Acs Juvenes Targu Mures             3½   2   1761 28  26  
  60   45 II  Saioc David                     1567 ROU Cs Dinamo Bucuresti            U12  3½   2   1694 27½ 24½ 
  61   52 II  Chereches Marius-Calin          1448 ROU Acs Juvenes Targu Mures             3½   2   1610 25  22  
  62   50  I  Ciocan Ariana-Roxana          F 1478 ROU Css Targu Mures                U12  3½   2   1601 25½ 24  
  63   53 II  Ciomaga Andrei                  1420 ROU Cs Politehnica Iasi            U10  3½   2   1540 25½ 23  
  64   72 IV  Horvath-Szombathy Vilmos        1117 ROU Css Targu Mures                U10  3½   2   1055 20½ 19  
  65   74 III Sunea Sara Maria              F 1083 ROU Acs Tinerii Lei Baia Mare      U08   3   3   1392 24½ 24  
  66   83 FC  Sofronie Vladimir               1015 ROU Cs Logic 64 Brasov             U08   3   3   1269 24  22  
  67   73 IV  Minescu Leon                    1097 ROU Acs Cotnari Chess Academy Iasi U08   3   3   946  21½ 19½ 
  68   76 IV  Butuza Stefan Aurelian          1043 ROU Css Targu Mures                U08   3   3   922  23½ 21½ 
  69   67 II  Crisan Darian-Florin            1101 ROU Acs Tinerii Lei Baia Mare      U10   3   3   701  24  23  
  70   68  I  Neacsu Cristina               F 1100 ROU Cs Petrolul Ploiesti           S50   3   3   700  21½ 21  
  71   70 IV  Elekes Luca-Alexandru           1038 ROU Acs Tinerii Lei Baia Mare      U10   3   3   638  23½ 22  
  72   86 FC  Bardosi Dantes Armin            1001 ROU Css Targu Mures                U08   3   3   581  17½ 17  
  73   97 FC  Racz Eduard Raul                1001 ROU Acs Tinerii Lei Baia Mare      U08   3   3    0   19½ 19  
  74   60 II  Dodoi Matei-Teodor              1233 ROU Cs Politehnica Iasi            U08   3   2   1458 26  23½ 
  75   98 FC  Radu Gheorghe                   1001 ROU Acs Juvenes Targu Mures        S65   3   2   1424 26½ 23½ 
  76   87 FC  Cotin Andrei-Lucian             1001 ROU Cs Politehnica Iasi            U12   3   2   1410 25  22½ 
  77   84 IV  Serban Stefan                   1009 ROU Acs Juvenes Targu Mures        U10   3   2   1188 21½ 20  
  78   61 FC  Gospodaru Claudiu-Petrica       1231 ROU Cs Politehnica Iasi                  3   2   672  22  19½ 
  79   63 II  Enachi Daniela-Lorena         F 1176 ROU Css Targu Mures                U10   3   2    0   24  22  
  80   65 II  Kiss Hanna                    F 1154 ROU Css Targu Mures                U10   3   2    0   23½ 21½ 
  81  108     Oltean Lorena-Ioana           F 1001 ROU Acs Tinerii Lei Baia Mare      U08   3   2    0   16  15½ 
  82   92 FC  Iorga Flavius Stefan            1001 ROU Acs Lura Brasov                U08  2½   2   1002 19½ 18  
  83   88 FC  Craciun Ioana-Maria           F 1001 ROU Css Targu Mures                U10  2½   2   950  22½ 20½ 
  84   77 II  Poenar Andrei-Cristian          1039 ROU Css Targu Mures                U12  2½   2   837  21  19½ 
  85   78 II  Cotoara Laura                 F 1037 ROU Csc Ghiroda Si Giarmata Vii    U10  2½   2   779  22  20½ 
  86   69 III Muresan Matei-Daniel            1094 ROU Acs Tinerii Lei Baia Mare      U08  2½   2   694  22  21  
  87   91 FC  Illes Hanna-Maria             F 1001 ROU Css Targu Mures                U08  2½   2   664  18  17½ 
  88  101 FC  Tatar Marius Lucian             1001 ROU Css Targu Mures                U08  2½   2   481  22  20  
  89   46 II  Kirtiloglu Salih Aydin          1556 ROU Cs Maris 2003 Targu Mures      S50  2½   2    0   25½ 23  
  90  109     Serban Vasile                   1001 ROU CS Juvenes Targu Mures              2½   2    0   20½ 18  
  91   99 FC  Szasz Aida                      1001 ROU Css Targu Mures                U08  2½   2    0   16  15½ 
  92   75 II  Kiss Abigel                   F 1082 ROU Css Targu Mures                U10  2½   1   967  22½ 21½ 
  93   85 FC  Vintu Mihai-Andrei              1006 ROU Css Targu Mures                U10   2   2   689  19½ 19  
  94   81 IV  Vintu Antonia-Maria           F 1022 ROU Css Targu Mures                U12   2   2   648  19  18  
  95   80 IV  Chira Alex                      1024 ROU Acs Tinerii Lei Baia Mare      U08   2   2   647  21  19  
  96   96 FC  Precup Andrada-Viorelia       F 1001 ROU Acs Tinerii Lei Baia Mare      U10   2   2   471  19½ 17½ 
  97  103 FC  Trif Titus-Antoniu              1001 ROU Css Targu Mures                U10   2   2    0   19  18½ 
  98   93 FC  Martin Darius-Florin            1001 ROU Acs Tinerii Lei Baia Mare      U08   2   2    0   18  17½ 
  99   82 FC  Peter Noah-Davis                1015 ROU Css Targu Mures                U08   2   2    0   18  16½ 
 100  102 FC  Toma Denis-Stefan               1001 ROU Css Targu Mures                U10   2   2    0   18  16  
 101   95 FC  Petcu Ina                     F 1001 ROU Acs Tinerii Lei Baia Mare      U08   2   2    0   15  14½ 
 102  104     Boldan Maria-Rebeca           F 1001 ROU Acs Tinerii Lei Baia Mare      U08   2   1   451  21½ 19½ 
 103   94 FC  Olariu-Chilut Sofia           F 1001 ROU Css Targu Mures                U08  1½   1   614  20½ 20  
 104  105     Gogu David                      1001 ROU Acs Cotnari Chess Academy Iasi U12  1½   1    0   21  18½ 
 105  107     Olariu-Chilut Valentin          1001 ROU CS Juvenes Targu Mures              1½   1    0   19  17  
 106   89 FC  Cuesdean Eduard-Mihai           1001 ROU Css Targu Mures                U10   1   1   551  16½ 16  
 107   90 FC  Donici-Maier Luca               1001 ROU Css Targu Mures                U08   1   0    0   17  17  
 108  100 FC  Szekely Attila                  1001 ROU Acs Juvenes Targu Mures              1   0    0   15½ 15  
 109  106     Haja Alesia-Rebeca              1001 ROU CSS Targu-Mures                U12   ½   0    0   18½ 17


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year