For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 585 : 20.07.2019

Online chess games 10052
Chess tournaments 73

View all included tournaments

Vaujany FRA, Open-A 2019

10e Festival international de Vaujany Principal
Classement après la ronde 9
Pl   Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Perf
1 g TUROV Maxim 2566 F SenM 42½ 2649
2 m BAILET Pierre 2494 F SenM EST Vandoeuvre-Echecs 7 42½ 2579
3 g NEELOTPAL Das 2406 F SenM 7 39½ 2512
4 m KONGUVEL Ponnuswamy 2343 F SenM 43 2479
5 m SATYAPRAGYAN Swayangsu 2390 F SenM 41 2433
6 m JOIE Sebastien 2402 F SenM BFC Esbarres Bonnencontre Echecs 6 44 2479
7 m BOKROS Albert 2472 F SenM 6 42 2454
8 f LI Henry 2249 F CadM 6 42 2390
9 f GELAS Christophe 2317 F SenM ARA Echiquier Grenoblois 6 40 2363
10 f DI NICOLANTONIO Lucas 2396 F SenM ARA Club d'Echecs de l'Agglomeration Chambe… 6 39½ 2350
11 g VARGA Zoltan 2445 F SenM 6 38½ 2336
12 m MIGOT Tangi 2407 F SenM BRE Echiquier Guingampais 6 38 2281
13   MIDOUX Sebastien 2242 F SenM PAC CE Vitrolles 6 37½ 2351
14   DEGARDIN Sylvain 2180 F SenM EST Mulhouse Philidor 6 37½ 2314
15 g WOMACKA Mathias 2449 F SepM 6 37½ 2297
16 m TUROVA Irina 2418 F SenF 6 37½ 2262
17 g HORVATH Jozsef 2451 F SepM 44 2423
18 g SUNDARARAJAN Kidambi 2413 F SenM 43½ 2401
19   PATERNOSTER Thibaud 1909 F JunM EST Stanislas Echecs 39 2340
20   VAN FOREEST Machteld 2058 F PupF 37 2263
21   FREDERIC Clement 2254 F SenM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 37 2221
22   NAJART David 2280 F SenM BRE Echiquier Guingampais 36 2175
23   BRESSY Theo 2182 F JunM OCC Echiquier Piscénois - Pézénas 35½ 2230
24   KRANZL Julian 2203 F JunM 35 2247
25   SCHLUPP Olivier 2102 F SenM EST Club d'Echecs de Mundolsheim 29 2096
26   GEHER Koppany 2211 F MinM IDF Tour Blanche Echecs 5 40½ 2303
27   AFLALO Sophie 2094 F SenF IDF Tremblay en France 5 39½ 2298
28 f LE CORRE Benjamin 2280 F SenM EST Ecole Française d'Echecs de Metz 5 39½ 2276
29 m VALLES Manuel 2390 F SenM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 5 39½ 2258
30 f O'GORMAN Tom 2227 F CadM 5 37½ 2208
31   SABATIER Mathis 2105 F MinM ARA Echecs Club de Corbas 5 37½ 2172
32 f ZACHARY Matheo 2319 F MinM EST Mulhouse Philidor 5 37 2216
33   TRABET Nicolas 2162 F CadM ARA Echecs Club de Corbas 5 37 2214
34   FODOR Balazs 2154 F JunM 5 36½ 2187
35   KHACHATRYAN Samvel S. 2194 F MinM ARA Echiquier Grenoblois 5 36 2206
36   GABORIT Jean-Pierre 2180 F SenM CVL Echiquier Tourangeau 5 35½ 2206
37 ff THOMAS Anysia 2159 F SenF EST Vandoeuvre-Echecs 5 35 2137
38   PUPIER Terry 2141 F SenM ARA Ste Foy Echecs 5 34½ 2145
39   KALOCZI Kristof 2091 F CadM 5 34½ 2142
40 m SARAVANAN V. 2332 F SenM 40 2182
41   THURILLET Vincent 2057 F SenM BFC Esbarres Bonnencontre Echecs 36 2131
42   PILLARD Valentin 2075 F JunM EST Stanislas Echecs 36 2092
43   KANTZER Romain 2015 F CadM EST Bischwiller 34 2062
44   BOUX DE CASSON Leo 1838 F MinM ARA Echiquier Grenoblois 31½ 2071
45   BAILLEUL Adrien 2040 F MinM ARA Club d'Echecs de l'Agglomeration Chambe… 29½ 1960
46   SAYA Ethan 2140 F MinM ARA Echiquier Grenoblois 29 1971
47   CARRE Sylvain 2204 F SenM ARA Echiquier Grenoblois 4 35 2205
48   O'GORMAN Alice 1959 F JunF 4 35 2002
49   LARONCHE Thomas 2118 F JunM ARA Echecs Club de Corbas 4 34 2050
50   STOLL Thomas 2121 F SenM EST Vandoeuvre-Echecs 4 33 2029
51   DREYFUS Jacques 2020 F CadM IDF l'Echiquier de La Ville Montreuil 4 33 1970
52   BARTELS Sven 2061 F SepM OCC Maison des Echecs Toulouse Lardenne 4 32½ 2026
53   JEHAN Julien 2052 F SenM ARA Genas Echecs 4 32½ 1962
54   GRANDY Aurelien 2050 F SenM ARA Avinkha Club d'Echecs 4 32 1978
55   PIAR Hugo 1879 F MinM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 4 31 1983
56   BERTA Sandor 2091 F SenM 4 31 1960
57   CHABAUD Mathis 1905 F CadM PAC Grasse Echecs 4 31 1938
58   FLYNN Jacob 1994 F CadM 4 30 1979
59   BERGER DIT LACROIX Kilian 1888 F MinM ARA Echecs Club de Corbas 4 30 1978
60   FARKAS Otto Jr. 1913 F BenM 4 30 1928
61   LLAPASSET Jean-Louis 2075 F SepM OCC Echiquier Diabolique de Canohes 4 29½ 1906
62   BOURGOIS Bastien 2186 F SenM BRE Echiquier Guingampais 4 29 1924
63   ZACHARY Bastian 1914 F BenM EST Mulhouse Philidor 4 29 1903
64   LEMASLE Raphael 2039 F SenM BRE Echiquier Guingampais 35½ 2089
65   SOYER Jean-Yves 2013 F SepM PDL Cercle d'échecs des Sables d'Olonne 33½ 1969
66   CUTTOLI Alexandre 1848 F BenM PAC C.E.M.C. Monaco 32½ 1982
67   MEYER Nicolas 1912 F BenM EST Mulhouse Philidor 31½ 1945
68   CROOK Oliver-James 1831 F SenM BRE Echiquier Guingampais 30 1976
69   GRILLON Cedric 1980 F SenM 30 1883
70   DELIN Valere 1828 F MinM IDF Echecs 16 29½ 1921
71   PIAR Baptiste 1806 F BenM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 29 1927
72   MULLIGAN Scott 2009 F JunM 29 1920
73   MURPHY Sean 1936 F MinM 26½ 1809
74   SCALLAN Fiachra 1873 F CadM 25½ 1842
75   SUEZ-PANAMA Gilles 1976 F SenM MAR Arsenal 25 1806
76   FRANTZ Nicolas 2059 F SenM EST Vandoeuvre-Echecs 3 36 2020
77   GEORGES Lisa 1808 F CadF ARA Echecs Club de Corbas 3 29½ 1936
78   VERGES Brice 1942 F SenM ARA Ste Foy Echecs 3 29½ 1776
79   HORNET Nicolas 1751 F BenM EST Ecole Française d'Echecs de Metz 3 28½ 1816
80   GUILLAUMAT Jean-Pierre 1770 F VetM NOR Rouen Echecs 3 26 1719
81 f VIENNOT Dylan 2350 F SenM EST Sundgau Echecs 33 2153
82   CHRISTOPHE-HAYOT Romain 1712 F SepM HDF Le Touquet - Cote d'Opale 33 1842
83   FAMEL Edouard 1840 F MinM BRE Echiquier Domloupéen 31 1874
84   DUAULT Alexis 1783 F SenM BRE Olympic Club Montalbanais 28 1829
85   TEYCHENE Jean-Louis 1813 F VetM PAC Echiquier Marseillais 1872 28 1725
86   DREUX Vincent 1978 F SenM EST Cercle d'Echecs de Creutzwald 2 25½ 1718
87   SERE Nicolas 1816 F MinM IDF Club d'Echecs de Saint-Maur 2 23 1620
88   ROCHE Yves 1834 F VetM ARA Echiquier Grenoblois 0 24 1375


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year