For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 694 : 01.08.2022

Chess games 10202
Chess tournaments 81

View all included tournaments

Vila Nova de Famalicao POR, 9th Open

Rank SNo.     Name                                     Rtg FED Club                      Type Pts Res. Games ARPO 
   1    6 IM  ABDISALIMOV Abdimalik                   2437 UZB GD DIAS FERREIRA          U20  7½   1     9   1950 
   2    5 IM  DAS Sayantan                            2449 IND BÁSQUETE DE LEÇA               7½   0     9   1937 
   3    1 GM  MARTINEZ DUANY Lelys Stanley            2497 CUB GD DIAS FERREIRA                7   0     9   1954 
   4    8 IM  KRISHNA C R G                           2430 IND BÁSQUETE DE LEÇA                7   0     9   1922 
   5    3 IM  MITTAL Aditya                           2480 IND GD DIAS FERREIRA          U16   7   0     9   1920 
   6   14 IM  RODRIGUEZ LOPEZ Rafael                  2172 ESP VITÓRIA SC                S50   7   0     9   1850 
   7    7 IM  NIGMATOV Ortik                          2437 UZB GD DIAS FERREIRA                7   0     9   1826 
   8    9 FM  AKHVLEDIANI Irakli                      2429 GEO GD DIAS FERREIRA               6½   0     9   1924 
   9    2 GM  SPRAGGETT Kevin                         2487 CAN FILIADO INDIVIDUAL        S65  6½   0     9   1783 
  10   21     MONTEIRO Paulo                          1980 POR O AMANHÃ DA CRIANÇA       U20  6½   0     9   1776 
  11   24     GUNDEPUDI Hari Surya Bharadwaj          1924 IND GD DIAS FERREIRA          U20  6½   0     9   1677 
  12   15 CM  DIAS Ivo Rodrigues                      2133 POR CX A2D                         6½   0     6   1655 
  13   10 IM  UMETSUBO César                          2405 BRA GD DIAS FERREIRA                6   0     9   1872 
  14   11 GM  CAMPORA Daniel                          2397 ARG CX A2D                    S65   6   0     9   1836 
  15   12 IM  DIAS Paulo                              2348 POR A.XAT MONTEMOR-O-NOVO           6   0     9   1810 
  16   13     DEOLA BORGES Guilherme                  2185 BRA GD DIAS FERREIRA                6   0     9   1795 
  17   19     MARQUES Ricardo                         1991 POR EX PORTO | COLÉGIO EFANOR       6   0     9   1771 
  18   23     GONCALVES Samuel                        1957 POR FERROVIÁRIOS DO BARREIRO  U18   6   0     9   1757 
  19   18     ROMANO João                             2029 POR CX A2D                          6   0     9   1739 
  20   38     ALMEIDA João Pedro                      1695 POR CX COLÉGIO PORTUGUÊS      U16   6   0     9   1703 
  21   25     RIBEIRO Rodrigo                         1903 POR CA TÊSSERA                U18   6   0     8   1729 
  22   22     SILVA Armando De Sousa                  1974 POR BÁSQUETE DE LEÇA          S50   6   0     7   1587 
  23    4 GM  PETKOV Vladimir                         2470 BUL GD DIAS FERREIRA          S50  5½   0     9   1881 
  24   16     JULURU Akshit Kumar                     2103 IND GD DIAS FERREIRA          U20  5½   0     9   1722 
  25   28     VIKRAM Anishka                        F 1871 IND GD DIAS FERREIRA          U16  5½   0     9   1672 
  26   37     QUINTAS OTERO Antón                     1730 ESP GD DIAS FERREIRA          U16  5½   0     9   1661 
  27   43     FERREIRA Eduardo                        1600 POR CX COLÉGIO PORTUGUÊS      U14  5½   0     9   1646 
  28   35     SUAREZ ROZAS David                      1772 ESP GD DIAS FERREIRA               5½   0     9   1621 
  29   46     ALONSO MOYANO Miguel                    1568 ESP EX PORTO | COLÉGIO EFANOR U16  5½   0     9   1540 
  30   26     PINA Tiago                              1897 POR GX ALEKHINE               U18  5½   0     8   1673 
  31   79     ÖZBEK Umut                              1205 TUR GD DIAS FERREIRA          U16   5   0     9   1705 
  32   36     PEREZ ESTEVEZ Sérgio                    1765 ESP EX PORTO | COLÉGIO EFANOR U16   5   0     9   1672 
  33   30     RIBEIRO Gustavo                         1857 POR CA TÊSSERA                U16   5   0     9   1669 
  34   29     ANDRADE Ricardo Sarmento                1862 POR GX 113                    S50   5   0     9   1657 
  35   31     SANTOS José Miguel                      1850 POR CX A2D                    U20   5   0     9   1645 
  36   40 WFM JIBUTI Nata                           F 1639 GEO GD DIAS FERREIRA                5   0     9   1605 
  37   39     AFONSO João Pedro                       1653 POR CX A2D                    U16   5   0     9   1602 
  38   17     PAULINO José                            2032 POR LOULÉ ++                  S50   5   0     9   1600 
  39   54     MARQUES João Gonçalo                    1474 POR EX PORTO | COLÉGIO EFANOR U20   5   0     9   1598 
  40   33     GONÇALVES Lucas Jordão                  1813 POR CD GINÁSIO LOURIÇAL       U16   5   0     9   1594 
  41   48     ROCHA Miguel                            1541 POR EX PORTO | COLÉGIO EFANOR U12   5   0     9   1585 
  42   52     ERMIDA Ricardo                          1489 POR GD LORIGUENSE                   5   0     9   1565 
  43   50     SOARES Sara                           F 1522 POR EX PORTO | COLÉGIO EFANOR U16   5   0     9   1542 
  44   53     FERNANDES Martim                        1487 POR AA COIMBRA                U14   5   0     9   1521 
  45   49     CORREIA Pedro                           1531 POR AXPORTUGAL                S50   5   0     9   1486 
  46   77     SILVA Mark Orlov                        1230 POR EX PORTO | COLÉGIO EFANOR U12   5   0     9   1480 
  47   41     SANTOS Tomás                            1619 POR AX CIDADE CURIOSA               5   0     9   1466 
  48   75     PINTO José João                         1243 POR CX A2D                    U14   5   0     9   1393 
  49   34     DEMYANCHUK Sergey                       1790 POR AX CIDADE CURIOSA               5   0     8   1535 
  50   47     LEMOS Artur                             1549 POR CX A2D                    S50  4½   0     9   1652 
  51   51     VIANA João Nuno                         1512 POR CX A2D                         4½   0     9   1570 
  52  113     RODRIGUES Rodrigo                          0 POR EX PORTO | COLÉGIO EFANOR U20  4½   0     9   1562 
  53   65     CAMACHO Filipa                        F 1358 POR CX COLÉGIO PORTUGUÊS      U16  4½   0     9   1523 
  54   59     Valente Sofia Moreira Lopes Rosas     F 1427 POR Ex Porto | Colégio Efanor U12  4½   0     9   1429 
  55   70     LACHEVER Diogo Freire                   1303 POR CX SINTRA                 U16  4½   0     9   1399 
  56   44     PROCHAIEVA Alina                      F 1585 UKR GD DIAS FERREIRA          U12  4½   0     8   1671 
  57   60     KONDRASHOV Ivan V.                      1425 UKR GD DIAS FERREIRA          U16  4½   0     8   1510 
  58   83     PROCHAIEVA Nina                       F 1166 UKR GD DIAS FERREIRA          U16  4½   0     8   1415 
  59   68     PACHECO João Daniel                     1339 POR AX CIDADE CURIOSA         U16  4½   0     8   1378 
  60   57     LUPCHINSKI Leonardo                     1459 BRA AX CIDADE CURIOSA         U18   4   0     9   1520 
  61   71     BENTO David                             1296 POR VITÓRIA SC                U16   4   0     9   1515 
  62   63     CABETE Manuel                           1373 POR GD LORIGUENSE             U16   4   0     9   1491 
  63   80     DEMIANTCHOUK Alexei                     1197 POR AX CIDADE CURIOSA               4   0     9   1490 
  64   56     DIAS José                               1460 POR CINE CLUBE TORRES NOVAS   S65   4   0     9   1466 
  65   87     CATURRA Rafael Dias                     1123 POR CX SINTRA                 U16   4   0     9   1464 
  66   69     ALVES Damião                            1316 POR GD DIAS FERREIRA          S65   4   0     9   1454 
  67   62     Fernandes Rodrigo Gonçalves Guimarães   1383 POR Cx Escola João De Meira   Sen   4   0     9   1453 
  68   58     BAHAMONDE TRUJILLO Juan                 1436 ESP GD DIAS FERREIRA                4   0     9   1449 
  69   78     ALMEIDA Marta Dias                    F 1211 POR CX COLÉGIO PORTUGUÊS      U14   4   0     9   1422 
  70   72     FROLOV Ilya                             1288 POR AX CIDADE CURIOSA         U14   4   0     9   1387 
  71   90     QUINTAS OTERO Lois                      1100 ESP GD DIAS FERREIRA          U10   4   0     9   1369 
  72   85     ABREU Duarte Ferreira                   1138 POR CX A2D                    U14   4   0     9   1331 
  73   88     PERES Rodrigo                           1120 POR ADC PERRE                 U16   4   0     9   1311 
  74  101     GONÇALVES Miguel                           0 POR ADCCA                     U16   4   0     9   1243 
  75   97     DU Luís Pedro                              0 CHN CX A2D                    U20   4   0     9   1160 
  76   91     PEREIRA Paulo                           1057 POR ADC PERRE                 S50   4   0     9   1151 
  77   66     LOPES Tomé Igreja                       1348 POR GD DIAS FERREIRA          U16   4   0     8   1580 
  78   73     ALMEIDA João Afonso                     1284 POR AX CIDADE CURIOSA         U20   4   0     8   1528 
  79   55     PROCHAIEVA Yelyzaveta                 F 1466 UKR GD DIAS FERREIRA          U12   4   0     8   1494 
  80   74     PROCHAIEVA Tina                       F 1264 UKR GD DIAS FERREIRA          U12   4   0     8   1476 
  81   61     MARRIÓS Ruben                           1422 POR EX PORTO | COLÉGIO EFANOR       4   0     8   1440 
  82   42     GARCIA FERNÁNDEZ Manuel Angel           1606 ESP GD DIAS FERREIRA          S50   4   0     7   1412 
  83  103     HARES Guilherme Monteiro                   0 POR ADCCA                     U12  3½   0     9   1408 
  84   81     NETO Dinis                              1194 POR O AMANHÃ DA CRIANÇA       U12  3½   0     9   1357 
  85   86     CARVALHO Francisco                      1125 POR VITÓRIA SC                U16  3½   0     9   1350 
  86   89     FRUTUOSO Tiago                          1106 POR EX PORTO | COLÉGIO EFANOR U10  3½   0     9   1339 
  87  111     QUINTELA Gustavo                           0 POR GD DIAS FERREIRA          U14  3½   0     9   1312 
  88   67     MARQUES João António                    1347 POR AP CAVALGANTE/ARNEIRENSE       3½   0     9   1296 
  89   64     RODRIGUES Ricardo Esteves               1360 POR AX CIDADE CURIOSA              3½   0     8   1378 
  90   76     PROCHAIEVA Olha                       F 1241 UKR GD DIAS FERREIRA          U12  3½   0     8   1279 
  91   82     FERREIRA Pedro Machado                  1167 POR O AMANHÃ DA CRIANÇA       U14   3   0     9   1426 
  92  109     PARENTE Pedro                              0 POR ADC PERRE                 U16   3   0     9   1369 
  93   98     FREITAS Tomás Bernardo                     0 POR LOUSADA VOLEIBOL CLUBE    U14   3   0     9   1221 
  94  110     QUINTELA Francisco                         0 POR ADCCA                     U10   3   0     9   1205 
  95  106     MACHADO Vasco                              0 POR CX A2D                          3   0     9   1104 
  96  116     WANG Luciano Zhang                         0 POR GD DIAS FERREIRA          U10   3   0     8   1321 
  97   95     CARVALHO José Nuno                         0 POR CX A2D                    U20   3   0     8   1267 
  98  112     ROCHA Madalena                        F    0 POR EX PORTO | COLÉGIO EFANOR U10   3   0     8   1212 
  99  104     LEITÃO Rui Paulo                           0 POR CX A2D                          3   0     7   1311 
 100   99     FROLOV Iaroslav                            0 POR AX CIDADE CURIOSA         U12  2½   0     9   1186 
 101  100     FROLOVA Alisa                         F    0 POR O AMANHÃ DA CRIANÇA       U10  2½   0     9   1121 
 102   96     DIAS Francisco                             0 POR EX PORTO | COLÉGIO EFANOR U12  2½   0     9   1113 
 103   93     CANDEIAS Salvador Barros                   0 POR GRUPO NUN'ÁLVARES         U10  2½   0     9   1076 
 104   94     CARDOSO Simão Silva                        0 POR CX A2D                    U20  2½   0     8   1364 
 105   92     BELO Alan Jaco                             0 POR ADC PERRE                 U14  2½   0     8   1154 
 106  114     TAURO Ronan Craig                          0 IND GD DIAS FERREIRA          U10  2½   0     8   1122 
 107  108     OLIVEIRA Filipe                            0 POR EX PORTO | COLÉGIO EFANOR U08   2   0     9   1245 
 108  107     MOURA SANTOS Waldenrique                   0 BRA CX A2D                          2   0     8   1073 
 109  115     WANG Lucas Zhang                           0 POR GD DIAS FERREIRA          U12   2   0     8   1029 
 110   20     AGOSTINHO Diogo                         1989 ANG GD DIAS FERREIRA                2   0     0    0   
       27     ARÃO Gerson                             1891 ANG GD DIAS FERREIRA                2   0     0    0   
       32     Mateus Domingos                         1841 ANG GD DIAS FERREIRA                2   0     0    0   
 113  105     LOBO Valter                                0 POR GRUPO NUN'ÁLVARES         U12  1½   0     8   1136 
 114   84     COSTA Rui                               1157 POR CX A2D                         1½   0     5   1559 
 115  102     GONÇALVES Rafael                           0 POR ADCCA                     U14   1   0     9   1072 
 116   45     PEREIRA Carlos                          1571 POR CX A2D                    S50   0   0     0    0 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year