For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 657 : 20.07.2021

Chess games 4618
Chess tournaments 51

View all included tournaments

Viljandi EST, 55th Ilmar Raud Mem

Rank SNo.     Name                              Rtg FED Club                       Type  Gr Pts BH. BH. BH. 
   1    1 IM  Laurusas Tomas                   2518 LTU MRU-ROSK Cosulting               A  7½  42½ 54  49½ 
   2    2 GM  Pultinevicius Paulius            2492 LTU Marijampoles SC/ SK Suduva       A   7  42  54½ 49½ 
   3    4 GM  Kanep Meelis                     2432 EST                              V      6½  40  52  47½ 
   4   13     Pedoson Georg Aleksander         2166 EST MK Kaksikodad               U18  A  6½  38½ 48½ 46  
   5    3 GM  Miezis Normunds                  2472 LAT                             S50  A   6  41½ 53  49  
        6 IM  Shishkov Andrei                  2405 EST T. Truusi MKK                    A   6  41½ 53  49  
   7    9 IM  Kiik Kalle                       2382 EST Pühajärve MK                S50  A   6  40  51  47½ 
   8    5 IM  Seeman Tarvo                     2411 EST Pühajärve MK                S50  A   6  37  48½ 44½ 
   9    7 FM  Chukavin Kirill                  2384 EST Tallinna MK                 U20  A   6  37  47  44  
  10    8 GM  Shvyrjov Igor                    2382 EST T. Truusi MKK               S65  A   6  36½ 47  43  
  11   15     Timoshin Andrei                  2118 EST Kohtla-Järve SK Kalev       U18  A   6  36  47  43  
  12   16     Soot Margus                      2106 EST Viimsi MS Apones                 A  5½  37  46½ 43  
  13   11 FM  Golubovskis Maksims              2302 LAT                             U18  A  5½  35  46½ 42  
  14   22     Pedmanson Herman                 1873 EST Tartu Kalev                 U18  A  5½  32½ 41½ 38  
  15   17     Andrijashkin Deniss              2073 EST Narva SK Maletäht           U18  A  5½  32  42½ 38½ 
  16   14 WFM Sinitsina Anastassia           F 2127 EST Malekool 64                 U18  A  5½  31  41½ 38½ 
  17   10 FM  Haitin Ilja                      2348 EST Vabaettur                        A   5  39  50  45½ 
  18   18     Uibokant Mathias Robert          2004 EST Tallinna MK                 U20  A   5  36½ 47  42½ 
  19   35     Sadekov Maksim                   1688 EST - - -                       U18  A   5  34½ 44½ 40½ 
  20   29     Pedmanson Albert                 1786 EST Tartu Kalev                 U18  A   5  33½ 43½ 39½ 
  21   21     Rychagov Nikita                  1905 EST Malekool 64                 U18  A   5  33½ 43  40  
  22   19     Protassov Vlad                   1982 EST Narva SK Maletäht           U18  A   5  31½ 40½ 37½ 
  23   26     Maklakova Nellija              F 1828 LAT                                  A   5  30  37½ 36  
  24   23     Raag Ardi                        1861 EST MK Kaksikodad               U18  A   5  29  37  35  
  25   28     Kull Tormi                       1792 EST Rae Huvialakool             U18  A   5  25½ 34  32½ 
  26   27     Tolmacevs Artjoms                1818 LAT                             U18  A  4½  36½ 48  44  
  27   24     Blokhin Sofia                  F 1845 EST Maleklubi Vektor            U18  A  4½  36½ 46  43  
  28   38     Uibokant Karl Oskar              1641 EST Tallinna MK                 U18  A  4½  34½ 44½ 40½ 
  29   31     Ter-Avetisjana Agnesa Stepania F 1766 LAT                             U18  A  4½  34  43  40½ 
  30   25     Mierins Emils Janis              1833 LAT                             U18  A  4½  30½ 38  36½ 
  31   37     Hansson Markus                   1650 EST Pärnu Spordikool            U20  A  4½  30  38½ 35½ 
  32   39     Tomson Mihkel                    1600 EST Tartu Kalev                 U18  A  4½  29  36  34½ 
  33   48     Pallum Rasmus                    1241 EST Rae Huvialakool             U18  A  4½  26  32½ 31  
  34   33     Bazilius Augustinas              1725 LTU                             U18  A   4  33½ 42½ 39½ 
  35   44     Barkasheva Sofia               F 1392 EST Malekool 64                 U18  A   4  32½ 41½ 38½ 
  36   47     Raide Sivert                     1365 EST Tartu Kalev                 U18  A   4  31  39½ 36½ 
  37   12     Haavamae Henrik                  2181 EST Tallinna MK                      A   4  30½ 39½ 36½ 
  38   30     Vingris Mikelis                  1783 LAT                             U18  A   4  30½ 38  36½ 
  39   32     Ruus Rein                        1745 EST T. Truusi MKK              S65,V A   4  30  37½ 36  
  40   20     Bondarenko Dmitry                1973 RUS                                  A   4  29½ 38½ 35½ 
  41   50     Lehes Erik Johannes              1217 EST Tartu Kalev                 U18  A   4  28  35  33  
  42   46     Maklakova Naomi                F 1372 LAT                             U18  A   4  22  29  27½ 
  43   45     Rezniks Roberts                  1381 LAT                             U18  A  3½  28½ 36½ 34  
  44   36     Staub Madis                      1659 EST Viimsi MS Apones            S65  A  3½  26  33½ 32  
  45   41     Sepandi Jaak                     1567 EST - - -                       S65  A  3½  24  32  30½ 
  46   34     Ots Heikki                       1691 EST Põlva MK                    S65  A   3  31½ 40½ 37½ 
  47   53     Novikov Sergei                   1755 EST SK Diagonaal                S50  A   3  28  36  33  
  48   42     Tobre Andres                     1498 EST Valgamaa                    S50  A   3  27  34  32½ 
  49   40     Rosental Urmas                   1569 EST - - -                       S50  A   3  27  33  31½ 
  50   43     Linroos Monika                 F 1467 EST Pärnumaa MK                 S65  A   3  26½ 33½ 31½ 
  51   49     Tolmacevs Romans                 1238 LAT                             U18  A   3  26  32  30½ 
  52   56     Murumaa Mathias                     0 EST - - -                       U18  A   3  25½ 33½ 32  
  53   54     Pitsevitsh Georgi                1742 EST SK Diagonaal                S65  A   2  27½ 35½ 32½ 
  54   52     Tolmaceva Alona                F 1039 LAT                             U18  A   2  23  29½ 28  
  55   51     Povvat Aalo                    F 1140 EST Tartu Kalev                 S65  A   2  23  29  27½ 
  56   55     Maklakova Dafne                F    0 LAT                             U18  A   2  22½ 29  27½


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year