For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 664 : 01.10.2021

Chess games 7055
Chess tournaments 64

View all included tournaments

Wien AUT, City Ch-A 2021

City Ch-A 2021

Rank SNo.    Name                   Rtg FED 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 MP  SB   
   1   10 GM Schlosser Philipp     2546 GER *  1  ½  ½  ½  1  ½  1  ½  ½  15 26,25 
   2    8    Frank Adam            2279 CZE 0  *  1  ½  ½  0  1  ½  1  1  15 22,75 
   3    2 GM Balinov Ilia          2430 AUT ½  0  *  ½  ½  1  ½  1  1  ½  14 22,75 
   4    1 GM Stanec Nikolaus       2480 AUT ½  ½  ½  *  ½  ½  1  ½  ½  ½  11 22,00 
   5    3 FM Mica Marek            2304 CZE ½  ½  ½  ½  *  0  ½  ½  ½  1  10 19,75 
   6    6 FM Peyrer Konstantin     2246 AUT 0  1  0  ½  1  *  ½  ½  0  ½  10 18,00 
   7    4 FM Morgunov Marc         2317 AUT ½  0  ½  0  ½  ½  *  ½  ½  1  9  16,75 
   8    7 IM Fröwis Georg          2441 AUT 0  ½  0  ½  ½  ½  ½  *  1  ½  9  16,50 
   9    9 IM Kilgus Georg          2449 AUT ½  0  0  ½  ½  1  ½  0  *  ½  8  15,25 
  10    5 FM Cu Hor Winston Darwin 2338 GUA ½  0  ½  ½  0  ½  0  ½  ½  *  6  14,00 

City Ch-B 2021

Rank SNo.     Name                          Rtg FED Club                  Type Gr Pts. BH. BH. 
   1    4     Atzl Florian                 2174 AUT                            N   7½  42  52½ 
   2    1 IM  Hangweyrer Manfred           2315 AUT                            N   7   43  55½ 
   3    5     Leitner Gerald               2118 AUT                            N   7   37  48½ 
   4   17     Dotzer Lukas                 1961 AUT                            N   6½  36½ 47  
   5   50     Gerö Leonhard                1105 AUT                       U16  N   6½  35  45½ 
   6    2     Nolz Tom                     2195 AUT                            N   6   40  51  
   7   12     Kordzadze Nino             F 2015 AUT                            N   6   37  48  
   8   22     Reyes-Acevedo Ismael  Mag.   1900 DOM Amateure                       5½  39½ 51  
   9   18     Stadlinger Matthias          1938 AUT                       U18  N   5½  37½ 46½ 
  10   10     Mayrhuber Tobias             2038 AUT                            N   5½  34  44½ 
  11   28     Rumpf Werner                 1830 AUT                            N   5½  34  43½ 
  12    8     Wagner Leopold Franziskus    2088 GER Sk Hietzing           U16      5½  34  43½ 
  13   23     Ivanyuk Irina              F 1886 RUS                            N   5½  32  41½ 
  14   15     Ivanyk Igor                  1989 AUT                            N   5½  31½ 39½ 
  15   36     Krejcar Walter               1713 AUT                            N   5   37  48  
  16   16     Fuchs Patrick                1970 AUT                            N   5   35½ 44  
  17   20     Gartmayer Stefan             1914 AUT                            N   5   32  42½ 
  18   14     Pernerstorfer Johannes       1997 AUT Wsv Voestalpine Krems          5   27½ 35  
  19    6 NM  Steiner Bruno                2104 AUT Ask Kottingbrunn               4½  35  44  
  20   42     Radnaev Nomin                1650 AUT                       U16  N   4½  33  43  
  21   26     Götz Christoph               1855 AUT                            N   4½  33  42½ 
  22   19     Kucharski Michael            1927 AUT                            N   4½  31½ 42  
  23   25     Weichhart Daniel             1859 AUT                            N   4½  31  40  
  24   13     Ebner Johann                 2008 AUT                            N   4½  29½ 37  
  25   53     Powell Joshua                   0 USA                            N   4½  29  36  
  26   47     Sölkner Julian               1515 AUT                       U16  N   4½  28  34½ 
  27   35     Mayrhuber Franz              1741 AUT                            N   4   33½ 41½ 
  28   43     Deak-Sala Emilia           F 1638 HUN Sc Donaustadt         U16      4   31  39  
  29   29     Vigne Thomas                 1817 AUT                            N   4   27½ 35  
  30   34     Boschmann Alexander          1743 GER                            N   4   24½ 31½ 
  31   48     Mandzhieva Altana          F 1401 AUT                       U18  N   4   24  31  
  32    7     Lytvynets Dmytro             2101 UKR                            N   3½  37  48½ 
  33   30 AGM Andresen Erik                1795 GER                            N   3½  33½ 43  
  34   31     Gerold Arnold                1788 AUT                            N   3½  33  43½ 
  35   37     Stadlinger Lukas             1706 AUT                       U16  N   3½  33  41½ 
  36   41     Wickramasinghe Nathaniel     1654 AUT                            N   3½  29½ 37  
  37   24     Hirsch Adolf Jun.            1872 AUT                            N   3½  29  37  
  38   32     Stadlinger Lea             F 1769 AUT                       U18  N   3½  28½ 38½ 
  39    3 FM  Zetthofer Gerald             2180 AUT                            N   3   34  44½ 
  40    9 NM  Wiedermann Daniel            2057 AUT                            N   3   33½ 41  
  41   45     Pantelic Slobodan            1585 AUT                            N   3   28½ 36½ 
  42   33     Kunschek Horst               1752 AUT                            N   3   27½ 34½ 
  43   40     Kellner Nikolaus             1662 AUT                            N   3   25½ 33½ 
  44   54     Timurtas Hasim                  0 AUT                            N   3   23½ 29½ 
  45   11     Kuntner Reinhard             2021 AUT                            N   2½  33  42½ 
  46   39     Prasobhu Pramod Kumar        1672 DEN                            N   2½  26  32½ 
  47   52     Meinel Jakob                    0 GER                            N   2½  23½ 30  
  48   27     Baecker Niko                 1831 AUT                            N   2   30  39½ 
  49   21     Brück Michael                1900 AUT                            N   2   28  38  
  50   38     Schmied Eva Maria          F 1704 AUT                            N   2   28  36  
  51   46     Ganahl Herbert               1542 AUT                            N   2   24  31  
  52   44     Peterka Walter               1629 AUT                            N   2   23½ 30  
  53   49     Ortner Christoph             1148 AUT                            N   2   23½ 29½ 
  54   51     Greber Gioacchino               0 AUT Sk Austria Wien                1   29  36½


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 24.99 / year