For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 758 : 10.05.2024

Chess games 7405
Chess tournaments 45

View all included tournaments

Yerevan ARM, 14th Asrian Mem

14th Karen Asrian Memorial

Organizer(s) : Armenian Chess Federation
Tournament Director : Gevorgyan, Armen 13322915
Chief Arbiter : IA Khachatryan, Vahagn 13300598
Deputy Chief Arbiter : FA Muradyan, Gevorg 13312588
Arbiter : NA Aginian, Nelly 13300628
Town : Shevchenko 34, Yerevan, RA
Rating-Ø : 2103
Date : 2024/04/24 To 2024/05/02

Final ranking

Rank SNo.     Name                           Rtg FED Type Pts BH/C1 BH  Res. BL WIN 
   1    1 GM  Petrosyan Manuel              2616 ARM      7½   47   51½  0   4   6  
   2    4 GM  Ohanyan Emin                  2488 ARM U18   7   47   51   0   5   6  
   3   22     Sukiasyan Vahe A.             2258 ARM U16   7   43   46   0   4   6  
   4   11 IM  Pogosyan Stefan               2387 ARM U20   7   42   45½  0   4   6  
   5    3 GM  Pranesh M                     2538 IND U18  6½   49   53   0   5   5  
   6    9 GM  Hayrapetyan Hovik             2432 ARM       6   49½  53½  0   4   4  
   7   16 GM  Babujian Levon                2338 ARM       6   47   50½  1   5   6  
   8    5 IM  Davtyan Artur                 2474 ARM       6   47   50½  0   4   5  
   9   17 IM  Danielyan Vahe                2331 ARM       6   45½  48½  0   4   5  
  10   20     Korshunov Sergey And.         2286 FID U18   6   44½  47   0   5   4  
  11    2 GM  Andriasian Zaven              2570 ARM       6   42½  46½  0   5   5  
  12    6 GM  Sanikidze Tornike             2453 GEO       6   42½  44½  0   4   4  
  13   31     Manukyan Aleks                2163 ARM       6   37½  41   0   5   5  
  14   10 IM  Davtyan Arsen                 2421 ARM U18  5½   47½  50   0   5   3  
  15    7 IM  Shahinyan David               2441 ARM      5½   47   51½  0   4   4  
  16   13 IM  Nigalidze Gaioz               2373 GEO      5½   44½  47½  0   4   5  
  17   12 FM  Hakobyan Erik                 2383 ARM U18  5½   41   43½  0   5   4  
  18   32 FM  Kaganskiy Gleb                2160 ISR      5½   40   42   0   4   4  
  19   27 FM  Dilanyan Grigor               2174 ARM      5½   38   41½  0   5   4  
  20   40     Arakelyan Manvel              2033 ARM U14  5½   38   40½  0   4   4  
  21   24 GM  Baghdasaryan Vahe             2242 ARM      5½   37   40   0   4   5  
  22   14 FM  Hayrapetyan Edgar             2340 ARM U18   5   43½  47½  0   5   5  
  23    8 GM  Aleksandrov Aleksej           2438 BLR S50   5   43   44½  0   5   3  
  24   35     Nalbandyan Vahan              2110 ARM       5   42½  46   0   5   4  
  25   23 CM  Atoyan Alberto                2243 ARM U16   5   41½  45½  1   4   3  
  26   60     Maghakyan Hayk                1849 ARM U14   5   41½  45½  0   5   4  
  27   30 CM  Ghimoyan Narek                2168 ARM U18   5   41½  44   0   4   3  
  28   15 FM  Sahakyan Aleks                2339 ARM U18   5   41½  43½  0   5   4  
  29   18 FM  Chaqryan Erik                 2326 ARM U20   5   40½  44   0   4   5  
  30   26     Ambartsumian Tyhran           2178 ARM U12   5   39   41½  0   5   3  
  31   36     Hakobyan Menua                2107 ARM U16   5   38½  41   0   4   4  
  32   28     Ajay Santhosh Parvathareddy   2170 IND U14   5   35½  38   0   4   5  
  33   45     Pereverzev Timofei            1989 RUS U16   5   34   35½  0   4   4  
  34   33     Navoyan Gagik                 2158 ARM U16   5   33   36½  0   4   3  
  35   19 FM  Pashikyan Rudolf              2286 ARM U16  4½   41½  45½  0   4   4  
  36   56     Gyurjinyan Valter             1872 ARM U16  4½   41½  44½  0   4   3  
  37   37     Ghazaryan Narek E.            2102 ARM U14  4½   35½  39   0   5   4  
  38   44 WFM Khachatryan Anna            F 2014 ARM      4½   35½  38   0   5   4  
  39   51     Harutyunyan Arman G.          1921 ARM U14  4½   35   37½  0   4   3  
  40   39     Andreasyan Edgar              2051 ARM U16  4½   33   36   0   4   3  
  41   63     Kudryashev Edgar              1831 ARM U18   4   42   44½  0   5   3  
  42   25 CM  Hovakimyan Vache              2202 ARM U16   4   39½  42   0   3   4  
  43   53     Mnatsakanyan Aren             1917 ARM U12   4   39½  41½  0   5   3  
  44   38     Sklokin Sergey                2054 FID U12   4   39   41½  0   4   4  
  45   69     Simonyan Arman                1787 ARM U16   4   38½  42   0   4   3  
  46   54     Serobyan Genrik               1916 RUS U18   4   38½  41   0   5   3  
  47   29     Melkonyan Arshak              2170 ARM U20   4   38½  40   0   4   2  
  48   34     Shahinyan Vladimir            2131 ARM U16   4   37½  41   0   4   3  
  49   48     Baghdasaryan Davit            1974 ARM U16   4   37½  39   0   5   3  
  50   41 WFM Kobak Polina                F 2027 ARM U16   4   37   39   0   4   3  
  51   46     Abrahamyan Radik              1985 ARM U18   4   33   35½  0   5   3  
  52   72     Khachatryan Mariam          F 1715 ARM U18   4   31½  34   0   4   4  
  53   61     Davtyan Davit M.              1840 ARM U16   4   31   33   0   5   2  
  54   73     Muradyan Anahit             F 1708 ARM U18   4   30½  33   0   4   4  
  55   70     Harutyunyan Meline          F 1774 ARM U18   4   26½  29   0   4   4  
  56   64     Kurghinyan Gagik              1826 ARM U16  3½   39½  42½  0   4   1  
  57   67     Giaufer-Saubert Corentin      1803 FRA      3½   38   40   0   5   3  
  58   42     Gabadadze Gabriel             2024 GEO U12  3½   34½  37½  0   5   1  
  59   59     Krkyasharyan Sona           F 1861 ARM U14  3½   33½  35½  0   5   3  
  60   71     Stepanyan Alvard            F 1752 ARM U18  3½   33   35   0   5   2  
  61   55     Avagyan Artush                1879 ARM U16  3½   32½  34   0   5   3  
  62   58     Sargsyan Karo B.              1864 ARM U16   3   36   38½  0   4   2  
  63   57     Khachatryan Gagik B.          1871 ARM U16   3   33   35   0   4   3  
  64   62     Stepanyan Ararat              1834 ARM U16   3   31½  33½  0   4   2  
  65   21 CM  Filindash Nikita              2282 CZE U12   3   29   31   0   4   3  
  66   49     Linik Yaron                   1974 ISR S50  2½   31½  33½  0   4   1  
  67   47     Bahmani Koorosh               1980 IRI U14  2½   29½  31   0   5   2  
  68   65     Hayrapetyan Nvard           F 1810 ARM U16  2½   28½  30   0   4   2  
  69   68     Karapetyan Alexander          1795 RUS U20  2½   27½  29½  0   4   2  
  70   52     Soghomonyan Tigran            1920 ARM U14  2½   25   26½  0   4   2  
  71   66     Margaryan Aram                1808 ARM U14   2   28   30   0   4   2  
  72   43     Elashvili Giorgi              2021 GEO       ½   25   26½  0   3   0  
  73   50     Pogosian Vladimir             1968 ARM S50   0   26½  27½  0   2   0 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical chess games database
for $ 34.99 / year