For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 561 : 20.11.2018

Online chess games 4318
Chess tournaments 46

View all included tournaments

Alba Iulia ROM, Romania 100 Open 2018

Rank SNo.     Name                             Rtg FED Club                           Type Pts Res. BH. ratP  SB   
   1   22 IM  Nester Ihor                     2323 UKR                                      7   0   37  2357 34.25 
   2    8 GM  Moiseenko Vadim                 2491 RUS                                     6½   0   42½ 2500 37.50 
   3   11 GM  Shishkin Vadim                  2456 UKR                                     6½   0   42½ 2496 38.25 
   4    6 GM  Manolache Marius                2518 ROU Cs Studentesc Medicina Timisoa      6½   0   40½ 2507 36.25 
   5    2 GM  Istratescu Andrei               2565 ROU Csu Universitatea De Vest Timi      6½   0   40½ 2463 36.25 
   6    9 IM  Visakh N R                      2489 IND ACS Sah Club Vados             U20  6½   0   40  2414 36.50 
   7   17 FM  Secheres Adrian-Simion          2388 ROU Csu Universitatea De Vest Timi U20  6½   0   39½ 2354 35.25 
   8    1 GM  Svetushkin Dmitry               2605 MDA                                     6½   0   36½ 2319 33.00 
   9    3 GM  Fedorov Alexei                  2558 BLR                                      6   0   41  2454 34.25 
  10    7 IM  Tilicheev Viacheslav            2509 RUS                                      6   0   41  2437 33.00 
  11   10 GM  Harutjunyan Gevorg              2470 ARM                                      6   0   41  2417 33.75 
  12   12 IM  Omelja Artem                    2453 UKR                                      6   0   40½ 2425 33.50 
  13   15 IM  Sieciechowicz Marcin            2432 POL                                      6   0   40  2413 32.50 
  14   16 IM  Petrisor Adrian-Marian          2425 ROU Acs Sah Club Vados Arad              6   0   39½ 2417 31.75 
  15    5 GM  Levin Evgeny A.                 2523 RUS                                      6   0   39½ 2378 31.00 
  16   23 FM  Ileana George                   2318 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti   U18   6   0   38½ 2333 31.00 
  17   18 IM  Soltanici Ruslan                2387 MDA                                      6   0   38  2301 31.75 
  18   26 FM  Pisu Robert-Daniel              2236 ROU Acs Smart Galati                     6   0   36½ 2257 28.00 
  19   21 WGM Vaishali R                    F 2346 IND                                U18   6   0   35  2162 27.50 
  20   31 WFM Yugina Maria                  F 2129 RUS                                      6   0   34½ 2098 24.50 
  21   14 IM  Filip Lucian-Ioan               2432 ROU Cs Sah Club Galati                  5½   0   42  2408 30.00 
  22    4 GM  Marin Mihail                    2555 ROU Cs Studentesc Medicina Timisoa S50  5½   0   39  2351 29.00 
  23   25 FM  Pop Alexandru                   2274 ROU Cs Otopeni                          5½   0   37½ 2283 27.25 
  24   20 FM  Stoleriu George                 2362 ROU ACS Sah Club Vados             U16  5½   0   37½ 2282 26.25 
  25   13 IM  Samolins Vitalijs               2436 LAT                                     5½   0   37½ 2252 27.25 
  26   19 FM  Macovei Andrei                  2369 MDA                                U18  5½   0   36½ 2252 26.00 
  27   35 CM  Samu Sorin-Mihai                2036 ROU Acs Sah Club Vados Arad        S50  5½   0   36  2160 26.00 
  28   30 FM  Daianu Cristian-Clement         2160 ROU Cs Otopeni                          5½   0   35½ 2074 24.75 
  29   24 FM  Banzea Alexandru-Bogdan         2313 ROU Clubul Central De Sah Bucurest U18  5½   0   35  2184 24.75 
  30   28 FM  Scripcaru George-Daniel         2176 ROU Cs Victoria Techirghiol        U20  5½   0   35  2176 24.50 
  31   36  I  Cordea David                    2022 ROU Csm Cluj Napoca                     5½   0   35  2125 24.75 
  32   27 CM  Ciorgovean Iustin               2201 ROU Csu Universitatea De Vest Timi U18  5½   0   34½ 2152 24.00 
  33   33 NM  Miron Ionel                     2075 ROU Acs Napocensis Activ Cluj Napo S50  5½   0   34½ 2140 20.75 
  34   57 II  Veress Armand                   1799 ROU Cs Logic 64 Brasov             U12   5   0   36  2073 21.00 
  35   32 AIM Paraschiv Paul-Alexandru        2102 ROU Csc Ghiroda Si Giarmata Vii    U16   5   0   34½ 1986 22.50 
  36   49  I  Vilcu Matei-Stefan              1892 ROU Css Targu Mures                U14   5   0   34  2032 21.00 
  37   48     Verbin Valentina              F 1936 MDA                                U16   5   0   34  1926 20.00 
  38   38 NM  Zaim Marian                     2016 ROU Cs Muncitorul Resita                 5   0   33  2061 22.00 
  39   52  I  Tampea Radu                     1866 ROU Csm Unirea Alba Iulia          U12   5   0   33  1951 20.75 
  40   42  I  Filip Andrei (L.)               1986 ROU Csm Bucuresti                  U12   5   0   30½ 1864 17.50 
  41   61  I  Balaban-Voia Alexandru          1732 ROU ACS Sah Club Vados             U14   5   0   30  1918 18.25 
  42   34 CM  Mihai Catalin                   2055 ROU Csu Ploiesti                   S50   5   0   30  1817 20.00 
  43   65  I  Toculet Gheorghe-Cristache      1698 ROU Acs Noul Regat Crisade Pitesti       5   0   27½ 1751 18.50 
  44   47 CM  Valceanu Ioan-Mihai             1944 ROU Sah Club Cugir                 S65  4½   0   36½ 2013 18.75 
  45   63 WCM Balan Briana-Cleopatra        F 1725 ROU Lps Satu Mare                  U18  4½   0   36  2118 20.25 
  46   41  I  Ursente Tudor-Alexandru         1990 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti        4½   0   33½ 1986 19.75 
  47   51     Pop Laurentius  Dr.             1874 GER                                     4½   0   33½ 1882 16.25 
  48   40  I  Stroe Constantin                2006 ROU Acs Sah Club C&c Bucuresti          4½   0   33  2055 16.75 
  49   69  I  Patru Alexandra-Ioana         F 1631 ROU Cs Universitar Ploiesti        U14  4½   0   32½ 2000 16.25 
  50   53 AFM Paraschiv Petronela-Alexandra F 1860 ROU Csu Universitatea De Vest Timi U16  4½   0   32½ 1834 17.75 
  51   44     Voina Pau                       1964 SRB                                S50  4½   0   32½ 1827 17.50 
  52   37     Arandjelovic Aleksandar Z       2017 SRB                                S50  4½   0   32  1925 16.00 
  53   39     Koza Jovan                      2011 SRB                                S65  4½   0   32  1911 17.75 
  54   50 CM  Juncu Nicolae                   1890 ROU Csm Cluj Napoca                S65  4½   0   31  1909 14.25 
  55   56  I  Sandru Nicolae                  1800 ROU Cs Universitatea Din Alba Iuli S50  4½   0   31  1845 16.50 
  56   62 CM  Zaharie Ioan                    1730 ROU Cso Cugir                      S65  4½   0   30  1790 16.50 
  57   43     Jovanovic Slavko                1986 SRB                                S50  4½   0   29  1730 14.50 
  58   66 CM  Cornea Alexandru                1689 ROU Clubul De Sah Al Municipiului  S65  4½   0   28½ 1786 15.75 
  59   71 CM  Simion Nicolae                  1593 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti   S65  4½   0   28½ 1742 13.00 
  60   67 II  Botea David-Alexandru           1672 ROU Cs Dinamo Bucuresti            U10  4½   0   28  1647 12.50 
  61   46 NM  Craciun Ovidiu                  1946 ROU Sah Club Cugir                 S50   4   0   36½ 2008 17.50 
  62   55 II  Mihalache Paul-Stelian          1809 ROU Cs Sfinxul Iasi                      4   0   33  1900 16.75 
  63   60  I  Pelin Ana-Maria               F 1751 ROU Cs Dinamo Bucuresti            U16   4   0   32½ 1882 15.50 
  64   54  I  Muntoiu Emanoil                 1815 ROU Acs Logismart Sibiu            S50   4   0   32  1864 15.00 
  65   45 WCM Panainte Andreea-Bianca       F 1946 ROU Csm Bucuresti                  U18   4   0   32  1781 13.50 
  66   77  I  Ionita Gheorghe                 1423 ROU Cs Mediator Giarmata Vii       S50   4   0   29  1652 13.00 
  67   75     Puscasu Marian-Constantin       1479 ROU Clubul De Sah Bicazul Bicaz    U18   4   0   29  1564 11.50 
  68   84  I  Sandea Dorin-Gheorghe           1250 ROU Alba - transfer                S65   4   0   28  1602 13.00 
  69   88     Drazic Aleksandar               1001 ROU Cm De Sah Alba Iulia           S50   4   0   27½ 1547 12.00 
  70   58     Radu Jacob-Daniel               1794 GER                                S50   4   0   27½ 1424 14.00 
  71   68 II  Iosif Mihai-Aurelian            1653 ROU Clubul De Sah Deva                   4   0   27  1637 10.75 
  72   74 WCM Maria Lia-Alexandra           F 1479 ROU Cs Dinamo Bucuresti            U10   4   0   24½ 1148 9.00  
  73   81     Simina Andrei-Petru             1145 ROU Csm Unirea Alba Iulia          U10   4   0   24½  0   11.50 
  74   76 CM  Hlinschi Mihai                  1453 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti   S65   4   0   24  1210 8.50  
  75   29 FM  Serdean Pavel-Dorin             2161 ROU Cm De Sah Alba Iulia                3½   0   31  1621 18.50 
  76   98     Simina Alexandru-Ioan           1001 ROU Csm Unirea Alba Iulia          U08  3½   0   31  1531 14.50 
  77   70  I  Roncea Radu                     1603 ROU Cm De Sah Alba Iulia                3½   0   30  1684 15.50 
  78   78 CM  Murg Gheorghe                   1422 ROU Cso Cugir                      S65  3½   0   27  1698 10.25 
  79   86     Cardos Ioan                     1001 ROU Cs Vointa Satu Mare            S50  3½   0   23½ 1384 5.75  
  80   72  I  Vlad Aurelian                   1570 ROU Cm De Sah Alba Iulia           S50  3½   0   20  1640 5.75  
  81   87     Cristea Virgil                  1001 ROU Cm De Sah Alba Iulia           S50   3   0   29½ 1543 10.50 
  82   83 III Plesa Gheorghe                  1023 ROU Csm Unirea Alba Iulia          U10   3   0   29½ 1512 8.00  
  83   94     Pitu Eduard                     1001 ROU Csm Unirea Alba Iulia          U10   3   0   28  1368 11.00 
  84   80 II  Popa Simion                     1362 ROU Acs Sah Club C&c Bucuresti     S50   3   0   27  1659 10.75 
  85   64 II  Meleg Victor                    1707 ROU Cs Maris 2003 Targu Mures      S65   3   0   27  1649 8.00  
  86  100     Vesa Stefan-David               1001 ROU Csm Unirea Alba Iulia          U08   3   0   27  839  9.00  
  87   59 CM  Cepoiu Mircea                   1788 ROU Cm De Sah Alba Iulia           S65   3   0   26  1527 7.00  
  88   82 II  Burja-Udrea Razvan-Andrei       1067 ROU Csm Unirea Alba Iulia          U10   3   0   26  1338 10.25 
  89   96     Pop Emanuil-Ioachim             1001 ROU Cs Vointa Satu Mare            S65   3   0   24½ 1378 7.75  
  90   95     Plesa Nicolae-Iulian            1001 ROU CSM de Sah Alba Iulia          S50   3   0   23½ 767  3.50  
  91   90     Gligor Ciprian-Traian           1001 ROU Csm Unirea Alba Iulia          U10   3   0   23  726  7.00  
  92   97     Schiau Razvan-Matei             1001 ROU Csm Unirea Alba Iulia          U10   3   0   19½ 755  5.25  
  93   73  I  Moroianu George                 1562 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti   S50  2½   0   29  1600 9.00  
  94   89     Furdui Anamaria-Calina        F 1001 ROU Csm Unirea Alba Iulia          U08   2   0   27½ 980  5.50  
  95   93     Macalet Alexandru-Ioan          1001 ROU Csm Unirea Alba Iulia          U08   2   0   26½ 868  6.50  
  96   99     Vesa Mihai-Dragos               1001 ROU Csm Unirea Alba Iulia          U12   2   0   23  721  4.50  
  97   85     Buda Septimiu-Dorin             1001 ROU Cm De Sah Alba Iulia                 2   0   19½ 945  1.50  
  98   79 II  Moroianu Stefan                 1411 ROU Cs Spartac Bucuresti           S65  1½   0   24½ 939  6.00  
  99   92     Kocsis Martin                   1001 ROU CSM de Sah Alba Iulia                1   0   23  786  4.75  
 100   91     Ileana Florin                   1001 ROU Cm De Sah Alba Iulia                 ½   0   20½ 726  4.50


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year