Chess games database – Barcelona ESP, 3rd Ponce Mem

For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 545 : 10.06.2018

Online chess games 6077
Chess tournaments 45

View all included tournaments

Barcelona ESP, 3rd Ponce Mem

Rank SNo.    Name                               Rtg FED Club                Type Gr Pts Fide BH. BH. 
   1    3 MK Sanchez Lopez Juan Manuel         2054 ESP Barcelona                    7  35½  45  38½ 
   2    5    Lopez Baena David                 2018 ESP Castelldefels            A   7   34  45  39  
   3    2 MK Gomez-Pardo Gordillo Victor       2110 ESP Jake Club                   6½  36½  48½ 41½ 
   4   11    Garcia Ruiz Adrian                1964 ESP Jake Club                A  6½  36½  45  38½ 
   5   19    Varela Cuadrado Cesar             1811 ESP Sant Joan Despi          A  6½  35½  47  40  
   6   13    Daguro Dasalla Armando            1944 ESP Tres Peons               A  6½  34½  46  39  
   7    4    Ayala Abenza Jose Luis            2033 ESP Cadena,A.V.Port              6   32  47  40  
   8    8    Castrillo Mansego Pablo           1990 ESP Cornella                     6   32  45½ 38½ 
   9    1 FM Capellades Subirana Marc          2188 ESP Centro Aragones              6  30½  45  38  
  10   14    Pinilla Sanchez Josep A.          1878 ESP Mollet                   A   6  30½  42  35  
  11   18    Gonzalez Lafita Oscar             1815 ESP Barcelona                A   6  29½  40½ 34½ 
  12   17    Madrid Sole Antonio               1824 ESP Jake Club           S60  B   6   28  39  33½ 
  13    6    Rodriguez Regull German           2017 ESP At.Barcelones       S60  A  5½   33  45  38½ 
  14    7    Baeza Labat Josep                 2011 ESP Catalunya                A  5½  28½  42½ 36½ 
  15   16    Flores Linan Jose Luis            1830 ESP Barcelona           S60  A  5½   25  39  32  
  16   34    Grammatico Mauro                  1633 ESP Sant Marti               B  5½   25  38  32½ 
  17   24    Romero Funieles Rafael            1755 ESP La Lira             S60  B  5½   24  38½ 31½ 
  18   23    Gisbert Mir Alejandro             1765 ESP Ateneu Barcelones        A   5  32½  48  41  
  19   10    Cervello I Tost Roger             1972 ESP Peona i Peo                  5   31  46½ 39½ 
  20   12    Planella Sanchez Jordi            1953 ESP Esplugues Avenc          A   5  30½  46  39  
  21   25    Martinez Balaguer Josep           1755 ESP Collblanc                B   5   27  40½ 34½ 
  22   27    Gomez-Pardo Criado Juan Antonio   1736 ESP Jake Club           S60  C   5   26  41½ 35½ 
  23   33    Maqueda Berdugo Francisco         1655 ESP SCC Sabadell Chessy      B   5  25½  42½ 36½ 
  24   39    Saez Ortega Jose                  1575 ESP Cornella            S60  C   5  23½  40  34  
  25   21    Castro Estrella Joan Gabriel      1788 ESP Tres Peons          U14  B   5  23½  39  32½ 
  26   52    Carrasco Cortada Juan             2090 ESP Catalunya                B   5   23  38½ 32½ 
  27   22    Ysern Comas Juan Antonio          1778 ESP Jake Club                B   5   23  37½ 30½ 
  28   32    Salazar Navas Josep               1694 ESP Jake Club           S60  B   5   23  36  30  
  29    9    Fabregas Fontanet Antonio         1973 ESP Montcada            S60  A  4½   28  42  36  
  30   29    Pascual Gonzalez-Novelles Carle   1705 ESP Sant Marti               B  4½  24½  40  34  
  31   30    Esteban Lupianez Jose Miguel      1699 ESP Sant Marti          S60  B  4½  24½  38  31½ 
  32   28    Monteagudo Aguilera Maximo        1711 ESP Jake Club           S60  B  4½   24  41  34½ 
  33   31    Fungueirino Pique Daniel          1697 ESP Agusti                   B  4½   24  39½ 33½ 
  34   20    Pallares Gurrea Aitor Alexander   1797 ESP Jake Club                A  4½   24  39  33½ 
  35   38    Lopez Cortes Aitor Jose           1590 ESP Hospitalet-BLV      U16  C  4½  21½  41½ 34½ 
  36   26    Fernandez Benito Fco. Javier      1741 ESP Cadena-A.V.Port          B   4   24  38½ 33  
  37   35    Valbuena Castro Gregorio          1631 ESP Jake Club                C   4   23  38½ 32  
  38   53    Palau Soriano Ricard                 0 ESP Peon Negro               C   4  22½  41  35  
  39   44    Paez Nunez David                  1529 ESP Torreblanca              C   4   21  39½ 34  
  40   41    Arroyo Garcia Francisco           1562 ESP Jake Club           S60  C   4   21  37½ 31½ 
  41   60    Argemi Bartolome Domenec             0 ESP U.C.Sant Feliu           C   4   20  37  31½ 
  42   40    Santacruz Garcia Francisco        1569 ESP UC Sant Feliu            C   4   19  35½ 30  
  43   43    Valero Hellin Jose Luis           1541 ESP Comtal                   C   4   19  35  30  
  44   56    Martinez Herrador Octavio            0 ESP UC Sant Feliu            C   4  16½  33½ 27½ 
  45   42    Banzo Sabate David                1554 ESP Cadena A.V.Port          C   4  15½  31½ 26½ 
  46   62    Baroja Allo Carlos                   0 ESP Cadena-A.V.Port     S60  C  3½   19  36½ 31  
  47   36    Fernandez Benito Carlos Pablo     1600 ESP Cadena-A.V.Port     S60  C  3½  18½  39½ 32½ 
  48   54    Cantero Gomez Jorge                  0 ESP Peon Negro               C  3½  17½  38  32  
  49   51    Muntane Munte Josep Maria         1182 ESP Jake Club           S60  C  3½  17½  35  29½ 
  50   57    Masic Planella Sanchez Tigran        0 ESP Esplugues Avenç          C  3½  16½  32½ 27  
  51   48    Khmaruk Andrei                    1344 ESP Torreblanca         U16  C  3½   16  32½ 27  
  52   59    Cacho Lafuente Marc                  0 ESP Peon Negro               C  3½   12  29  24  
  53   65    Ramirez Tapia Dafne             F    0 ESP Jake Club           U14  C  3½   12  27½ 22½ 
  54   58    Dominguez Diaz Francisco          1735 ESP Peon Negro          S60  C   3   17  35  29½ 
  55   37    Lopez Arjona Emilio               1593 ESP Espiga L.Corts           C   3   14  33  27  
  56   63    Garcia Amutary Angel Uriel           0 ESP Jake Club           U14  C   3   12  32  26½ 
  57   64    Alia Castillejos Julia          F    0 ESP Jake Club           U16  C   3   12  31  26  
  58   47    Aunes Cabanero Jose               1426 ESP Catalunya E.C.      S60  C   3   11  30½ 24  
  59   50    Escoriza Gallardo Pedro           1230 ESP Gava                     C   2   13  33½ 27½ 
  60   45    Pifarre Gene Joan Baptista        1503 ESP Tres Peons          S60  C   2   13  33  28  
  61   55    Budo Mayol Albert                    0 ESP Peon Negro               C   2   11  34½ 29  
  62   67    Sordo Pardo Arturo                   0 ESP Jake Club           U12  C   2   11  32  26½ 
  63   61    Cevallos Fajardo Manuel Marcelo      0 ESP Collblanc           S60  C   2   9   28  23  
  64   69    Harutyunyan Grigoryan Yuri           0 ESP Jake Club           U10  C   2   7   28½ 23  
  65   66    Alia Castillejos Ferran              0 ESP Jake Club           U14  C   2   5   24  19  
  66   49    Gonzales Torres Jesus Eduardo     1230 ESP Jake Club           U18  C   1   5   29  22½ 
  67   68    Tenesaca Moran Pol                   0 ESP Jake Club           U10  C   1   4   27  22½ 
  68   70    Sanchez Khachatryan Anna        F    0 ESP Jake Club           U08  C   1   1   27½ 22½ 
  69   15    Aguila Barcelo Lluis              1841 ESP Barcelona                B   0   0   26  21  
       46    Rojas Portilla Fabian             1443 ESP Valencia                 C   0   0   26  21


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year