For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 549 : 20.07.2018

Online chess games 9714
Chess tournaments 55

View all included tournaments

Cannes FRA, 5th Francophonie Rapid

Rapid

Rank SNo.     Name                     Rtg FED Type Pts BH. BH.  ratP 
   1    2 GM  Lagarde Maxime          2570 FRA      11  94½ 105½ 2630 
   2    1 GM  Bauer Christian         2675 FRA      10  96  109½ 2520 
   3    5 IM  Pile Richard            2480 FRA      9½  97  111  2500 
   4    3 GM  Apicella Manuel         2508 FRA      9½  95  107  2430 
   5    9 GM  Chabanon Jean-Luc       2402 FRA       9  96  109½ 2436 
   6    8 IM  Giroyan Gary            2407 FRA      8½  95½ 107½ 2349 
   7   13     Gertosio Franck         2289 FRA      8½  94½ 107  2378 
   8   11 IM  Debray Christopher      2311 FRA      8½  91½ 103  2314 
   9    4 GM  Efimov Igor             2503 MNC S50  8½  87  99½  2263 
  10    6 GM  Sulava Nenad            2453 MNC S50   8  95  107½ 2354 
  11    7 IM  Barbot Pierre           2447 FRA       8  93½ 106  2286 
  12   12 FM  Rabineau Clement        2309 FRA       8  89½ 103  2158 
  13   15     Mory Eric               2142 FRA       8  83   93  2057 
  14   16     Christien Vincent       2134 FRA U16   8  82½  93  2063 
  15   24     Minet Julien            1960 BEL       8  75½  86  1889 
  16   14     Boyer Mahel             2195 FRA U14  7½  85½ 97½  2103 
  17   10 FM  Bressac Stephane        2329 FRA      7½  84½ 96½  2120 
  18   21     Rachez Christophe       1993 FRA      7½  83   94  2020 
  19   17 FM  Van Hoolandt Patrick    2129 MNC S50  7½  79½ 90½  1989 
  20   26     Dijon Frederic          1903 FRA S50  7½  77  85½  1897 
  21   39     Gourlay Laurent         1742 FRA       7  83½  95  2094 
  22   31     Cuttoli Alexandre       1840 MNC U14   7  81½ 91½  1927 
  23   20     Wauters Alain           2034 FRA S50   7  81  91½  1969 
  24   33     Birens Eric-Andre       1809 FRA S65   7  79  89½  1883 
  25   25 WIM Dubois Martine        F 1905 FRA S50   7  78  88½  1855 
  26   23     Ansner Bjorn            1966 SWE S50   7  76½ 86½  1815 
  27   22     Lemiere Frederic        1991 FRA S50   7  76   86  1743 
  28   27     Perrusset Barbara     F 1877 FRA       7  74  82½  1766 
  29   41     Duspiwa Wolfgang        1630 FRA S50   7  73   83  1736 
  30   29     Ahmetovic Salko         1856 FRA S50   7  69   77  1657 
  31   58     Duspiwa Thomas          1229 FRA U10   7  67½  76  1588 
  32   19     Boursier Julien         2042 FRA      6½  81   89  1926 
  33   47     Belgani Chakib          1495 FRA      6½  77  88½  1893 
  34   43     Soreda Elisa          F 1536 FRA U18  6½  75  81½  1641 
  35   30 WCM Jose Polanco Kenia    F 1845 MNC      6½  74  83½  1776 
  36   38     Bellaiche Guy           1765 FRA S50  6½  71  81½  1646 
  37   50     Bauer Alexandra       F 1468 FRA U14  6½  71  77½  1569 
  38   45     Hadjadj Maurice         1526 FRA S65  6½  67  74½  1513 
  39   18     Lam Sophie            F 2081 FRA       6  85   96  1988 
  40   40     Nataf Oren              1716 FRA       6  77  87½  1694 
  41   49     Delabre Gaspard         1480 FRA U12   6  76½ 86½  1783 
  42   34     Caray Jerome            1807 FRA       6  75  80½  1723 
  43   44     Marcellier Lucie      F 1529 FRA U14   6  74½ 80½  1627 
  44   48     Flamand Arthur          1487 FRA U14   6  70½ 80½  1610 
  45   36     Drossart Jonathan       1770 BEL      5½  78½  89  1690 
  46   37     Grigore Sebastien       1766 FRA U14  5½  77½ 87½  1704 
  47   60     Berezovsky Fiorina    F 1210 MNC U12  5½  70  77½  1525 
  48   46     Marcellier Clement      1509 FRA U12  5½  68   77  1353 
  49   56     Karslian Azat           1279 FRA U12  5½  66½  72  1368 
  50   59     Profumo Rosario Elio    1212 FRA      5½  59  63½  1379 
  51   57     Ouerghi Hedy            1258 FRA U14   5  70½  79  1541 
  52   64     Auribault Louis         1157 FRA U08   5  68½  75  1457 
  53   42     Chaskalovic Daniel      1548 FRA S50   5  68  77½  1387 
  54   51     Izikian Hayk            1457 FRA       5  65½ 71½  1418 
  55   66     Iannaccone Lise       F 1082 FRA U14   5  64  70½  1340 
  56   54     Marcellier Sebastien    1377 FRA       5  58½ 64½  1288 
  57   61     Ursu Celia            F 1210 FRA U14   5  56  60½  1235 
  58   65     Albaladejo Sylviane   F 1100 FRA S50   5  52½  57  1138 
  59   67     Hegay Alexandre         1055 FRA U08   4  54½  59  1157 
  60   63     Besson Catherine      F 1160 FRA S50  3½  56  60½  1041 
  61   69     Samorukov Egor           799 MNC U10  3½  54  58½  1043 
  62   35     Rapaire Jean-Michel     1777 MNC S50   3  70½ 77½  1822 
  63   28     Maiffret Patrick        1860 FRA S50   3  68½  77  1582 
  64   32     Pobedonostzeff Franck   1830 FRA S50   3  67   75  1575 
  65   62     Bauer Pierre            1203 FRA U08   3  57½  62  1079 
  66   55     Raffaelli Alain         1323 FRA S50   3  54½  59  1041 
  67   68     Samorukov Boris          799 MNC U08   2  53   59  830  
  68   52     De Pamphilis Nathalie F 1399 FRA       0  49½  52   0   
  69   53     Piette Kevin            1399 BEL       0  47  49½   0   

Blitz

Rank SNo.     Name                     Rtg FED Type Pts BH. BH. ratP 
   1    2 GM  Lagarde Maxime          2629 FRA       9  69½ 81½ 2601 
   2    1 GM  Bauer Christian         2655 FRA       9  68  78½ 2564 
   3    4 GM  Apicella Manuel         2508 FRA      8½  69  80½ 2499 
   4   14     Brih Said               2293 FRA       8  68½ 78½ 2462 
   5    5 GM  Efimov Igor             2491 MNC S50   8  64½ 75½ 2428 
   6    8 IM  Giroyan Gary            2407 FRA      7½  70  82  2475 
   7    6 GM  Sulava Nenad            2450 MNC S50  7½  68½ 80½ 2444 
   8   15     Gertosio Franck         2289 FRA      7½  62  72  2275 
   9    9 IM  Debray Christopher      2355 FRA      7½  61½ 72  2330 
  10   13 IM  Genzling Alain          2304 FRA       7  68  78  2353 
  11    3 GM  Degraeve Jean-Marc      2571 FRA       7  60½ 71  2229 
  12   25     Boursier Julien         2042 FRA       7  60  69½ 2192 
  13   17 FM  Ternault Mathieu        2147 FRA       7  58  66½ 2097 
  14    7 IM  Pile Richard            2423 FRA       7  56  66  2080 
  15   10 FM  Bressac Stephane        2329 FRA      6½  62  72  2200 
  16   20     Christien Vincent       2134 FRA U16  6½  61  67½ 2222 
  17   19     Mory Eric               2142 FRA      6½  60  69  2153 
  18   18     Boyer Mahel             2143 FRA U14  6½  56½ 65½ 2116 
  19   11 IM  Lamoureux Charles       2311 FRA S50  6½  54½ 62½ 2025 
  20   27     Rachez Christophe       1993 FRA      6½  51  60  1879 
  21   24     Cayla Jonathan          2044 FRA       6  58½ 66  2014 
  22   12 FM  Rabineau Clement        2309 FRA       6  55½ 64½ 1993 
  23   30     Genzling Sylvie       F 1958 FRA       6  54½ 63  1893 
  24   29     Cuttoli Alexandre       1968 MNC U14   6  53½ 61½ 1930 
  25   23     Lam Sophie            F 2081 FRA       6  52  60½ 1863 
  26   35 WIM Dubois Martine        F 1847 MNC S50   6  51  59  1879 
  27   37     Grigore Sebastien       1766 FRA U14   6  48  52½ 1836 
  28   16 FM  Perez Flavio            2255 FRA      5½  61  69½ 2048 
  29   21 FM  Van Hoolandt Patrick    2103 MNC S50  5½  58  63½ 2035 
  30   33     Ahmetovic Salko         1882 FRA S50  5½  57½ 65½ 2010 
  31   36     Kuhn Clement            1814 FRA U10  5½  57  65½ 1975 
  32   34     Perrusset Barbara     F 1848 FRA      5½  55½ 64½ 1963 
  33   31     Soreda Matteo           1926 FRA U16  5½  54½ 63  1986 
  34   26     Verot Melanie         F 2019 FRA      5½  51½ 59½ 1837 
  35   38     Daif Sarah            F 1731 FRA      5½  51  56½ 1779 
  36   39     Drossart Jonathan       1720 BEL      5½  47  54½ 1667 
  37   46     Soreda Elisa          F 1536 FRA U18   5  57  65½ 1899 
  38   32     Minet Julien            1910 BEL       5  56½ 64  1866 
  39   40     Rapaire Jean-Michel     1713 MNC S50   5  51½ 57½ 1788 
  40   45     Kuhn Mathilde         F 1560 FRA U14   5  48  55  1585 
  41   22     Lamoureux Izabelle    F 2099 FRA       5  48  54  1644 
  42   47     Hadjadj Maurice         1526 FRA S65   5  47½ 53  1691 
  43   41 AFM Benda Thierry           1705 FRA       5  46  50½ 1690 
  44   42     Markov Richard          1653 FRA S50  4½  50½ 58  1723 
  45   49     Delabre Gaspard         1480 FRA U12  4½  49½ 56½ 1547 
  46   59     Duspiwa Thomas          1229 FRA U10  4½  46½ 52  1571 
  47   58     Ouerghi Hedy            1258 FRA U14  4½  45  51  1497 
  48   63     Albaladejo Sylviane   F 1079 FRA S50  4½  39  41  1392 
  49   48     Clerc Vivien            1502 FRA U14   4  49½ 57½ 1684 
  50   56     Corrente Roberto        1320 FRA U14   4  48  53  1547 
  51   44     Douchez Tony            1576 FRA U14   4  47  52  1521 
  52   51     Bauer Alexandra       F 1426 FRA U14   4  45½ 52½ 1485 
  53   52     Bauer Pierre            1408 FRA U08   4  45½ 49½ 1460 
  54   50     Clerc Mathilde        F 1440 FRA U18   4  45  50½ 1579 
  55   43     Duspiwa Wolfgang        1630 FRA S50   4  43  50  1437 
  56   61     Auribault Louis         1157 FRA U08   4  41½ 44  1465 
  57   62     Habermacher Elliot      1137 FRA U10   4  40  42  1495 
  58   57     Karslian Azat           1279 FRA U12  3½  36½ 38½ 1293 
  59   64     Hernicot Jean Claude    1020 FRA S50   3  40  42½ 1288 
  60   55     Piette Kevin            1399 BEL       2  38½ 40½ 1108 
  61   53     De Pamphilis Nathalie F 1399 FRA      1½  40½ 43  1120 
  62   54     Dumant Philippe         1399 FRA       ½  39½ 43  935  
  63   28     Lemiere Frederic        1991 FRA S50   0  36  38½  0   
       60     Profumo Rosario Elio    1212 FRA       0  36  38½  0


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year