For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 519 : 20.09.2017

Online chess games 6519
Chess tournaments 52

View all included tournaments

Chelyabinsk RUS, Kurnosov Mem 2017

Rank SNo.     Name                       Rtg FED Club                                Type Gr Pts BH. BH. Vict 
   1    3 GM  Riazantsev Alexander      2703 RUS Москва                                       9  83½ 77½  7   
   2   13 GM  Kosteniuk Alexandra     F 2572 RUS Москва                                   Ж   9  81  75   7   
   3   14 IM  Iljiushenok Ilia          2563 RUS Ханты-Мансийский Автономный Округ —         8½  80  74   8   
   4   18 GM  Gunina Valentina        F 2528 RUS Москва                                   Ж  8½  76  70½  7   
   5   31 IM  Khanin Semen              2415 RUS Тюменская Область                   U18  Ю  8½  71  66½  8   
   6    8 GM  Predke Alexandr           2592 RUS Самарская Область                            8  82  76   7   
   7    5 GM  Zvjaginsev Vadim          2621 RUS Москва                                       8  77  71½  6   
   8   22 GM  Ovetchkin Roman           2489 RUS Тюменская Область                            8  74  70½  7   
   9   23 GM  Kostenko Petr             2487 KAZ                                              8  73  68½  6   
  10   26 IM  Gutenev Alexander         2469 RUS Челябинская Область                          8  71½ 67   7   
  11   42     Zasukhin Vadim            2263 RUS Свердловская Область                S50      8  65½ 61   8   
  12    9 IM  Bocharov Ivan             2590 RUS Новосибирская Область                       7½  82  77   7   
  13   10 GM  Smirnov Pavel             2588 RUS Кемеровская Область                         7½  77½ 72½  4   
  14    2 GM  Movsesian Sergei          2712 ARM                                             7½  77½ 71½  6   
  15    4 GM  Lysyj Igor                2667 RUS Челябинская Область                         7½  77  71½  6   
  16   20 IM  Khegay Dmitriy            2524 RUS Красноярский Край                   U20     7½  76  71   6   
  17   19 GM  Potapov Pavel             2527 RUS Ямало-Ненецкий Автономный Округ             7½  75  70½  5   
  18    6 GM  Bocharov Dmitry           2611 RUS Новосибирская Область                       7½  75  69½  6   
  19   21 GM  Lugovskoy Maxim           2509 RUS Краснодарский Край                          7½  72  67   7   
  20   40 FM  Vaseptsov Maxim           2292 RUS Челябинская Область                         7½  71  66½  7   
  21   30 GM  Rashkovsky Nukhim N       2427 RUS Свердловская Область                S65  В  7½  71  66½  5   
  22   33 WGM Girya Olga              F 2389 RUS Ханты-Мансийский Автономный Округ —      Ж  7½  68½ 64½  7   
  23   59 FM  Pisakov Ilia              2169 RUS Москва                                      7½  65½ 62   7   
  24   15 GM  Yuffa Daniil              2554 RUS Тюменская Область                   U20      7  84½ 79   6   
  25   16 GM  Stupak Kirill             2546 BLR                                              7  81  76½  5   
  26   12 GM  Tregubov Pavel V.         2578 RUS Москва                                       7  77  72   5   
  27   46 FM  Matsenko Andrei           2226 CZE Челябинская область                          7  75½ 71½  6   
  28   11 GM  Chigaev Maksim            2587 RUS Кемеровская Область                          7  75½ 71   5   
  29   17 GM  Khenkin Igor              2540 GER                                              7  75½ 70½  4   
  30   25 GM  Shariyazdanov Andrey      2472 RUS Свердловская Область                         7  75  70   5   
  31    7 GM  Yudin Sergei              2610 RUS Новосибирская Область                        7  74½ 69½  5   
  32   24 GM  Ulybin Mikhail            2477 RUS Свердловская Область                         7  73½ 68½  6   
  33   37 WGM Ambartsumova Karina     F 2338 RUS Респ. Татарстан                          Ж   7  73½ 68   6   
  34   49 FM  Solovjev Nikolay          2210 RUS Курганская Область                  S50      7  70½ 66   7   
  35   43     Yumakhuzhin Vadim         2250 RUS Челябинская Область                          7  70½ 65½  7   
  36   32     Drygalov Andrey           2392 RUS Курганская Область                  U18  Ю   7  69½ 65½  5   
  37   29 IM  Looshnikov Nikolai        2432 RUS Челябинская Область                          7  68½ 64½  6   
  38   44     Shurunov Andrei           2242 RUS Челябинская Область                 U18  Ю   7  68½ 63½  6   
  39   48 FM  Kolomensky Vladimir       2213 RUS Курганская Область                  S50  В   7  67  62½  7   
  40   35 FM  Anikonov Dmitry           2366 RUS Красноярский Край                   U20      7  66  62   6   
  41   36     Inozemtsev Sergei         2362 RUS Свердловская Область                         7  65  60½  7   
  42   58     Arkhipenko Daniil         2173 RUS Московская Область                           7  62  59   6   
  43    1 GM  Ponkratov Pavel           2731 RUS Челябинская Область                         6½  77½ 72½  6   
  44   28 GM  Balashov Yuri S           2452 RUS Москва                              S65  В  6½  72  68   5   
  45   57     Romanov Sergej            2174 RUS Свердловская Область                        6½  71  66½  6   
  46   47 WFM Denikina Natalia        F 2223 RUS Челябинская Область                      Ж  6½  70½ 65½  5   
  47   71     Anchutin Nikita           2102 RUS Курганская Область                  U16  Ю  6½  68½ 64½  6   
       74     Kazantsev Nikita          2063 RUS Челябинская Область                 U18  Ю  6½  68½ 64½  6   
  49   73 WFM Nasybullina Alfia       F 2064 RUS Челябинская Область                      Ж  6½  68  64½  5   
  50   34 FM  Frolov Ivan               2389 RUS Челябинская Область                         6½  67½ 63   6   
  51   61     Smirnov Boris             2158 RUS Челябинская Область                 S50     6½  67  62½  6   
  52   41 IM  Filipenko Alexander V     2266 RUS Удмуртская Республика               S65  В  6½  66  61½  6   
  53   69 AGM Lefebr Vladislav          2105 RUS Челябинская Область                         6½  64½ 61   6   
  54   64 WFM Sazonova Anastasia      F 2142 RUS Тюменская Область                        Ж  6½  64½ 60½  6   
  55   81 FM  Kozirev Alexander         2032 RUS Челябинская Область                 S65  В  6½  58  55½  5   
  56   53 IM  Bashkov Viacheslav        2193 RUS Челябинская Область                 S50  М   6  75  70½  5   
  57   70     Kondrin Alexander         2104 RUS Челябинская Область                 S50  В   6  69½ 66   5   
  58   50 FM  Kholopov Alexander A.     2207 RUS Челябинская Область                          6  67½ 63   5   
  59   60 FM  Radzhabov Rodion          2166 RUS Челябинская Область                 U18  Ю   6  66½ 63   6   
  60   56     Pomakhov Andrey           2183 RUS Оренбургская Область                         6  66½ 62   5   
  61  127     Popov Alexander           1582 RUS Челябинская Область                 U14  Ю   6  66  63½  5   
  62   76     Talypov Ildar             2054 RUS Челябинская Область                 U16  Ю   6  66  63   6   
  63   63 FM  Iliushkin Evgeny          2147 RUS Самарская Область                   S65  В   6  66  61½  5   
  64   62 WFM Suslova Alena           F 2155 RUS Челябинская Область                      Ж   6  65½ 61½  5   
  65   45     Pichugin Andrei           2240 RUS Московская Область                  S50      6  65½ 61   6   
  66   27 GM  Bezgodov Alexei           2457 RUS Курганская Область                           6  65½ 61   4   
  67   90 WFM Mukhina Jana            F 1939 RUS Челябинская Область                 U18  Д   6  64½ 62   5   
  68   51 FM  Shangin Valery            2204 RUS Челябинская Область                 S50  В   6  64  60½  5   
  69   65 WIM Derli Olga              F 2138 RUS Оренбургская Область                     Ж   6  64  60½  4   
  70   85 WFM Vinokur Yuliya          F 1992 RUS Челябинская Область                 U14  Д   6  63  61   6   
  71   78     Ginosyan Razmik           2045 RUS Тюменская Область                   U18  Ю   6  63  59½  5   
  72   38 IM  Gnusarev Pavel            2301 KAZ                                              6  62½ 59½  5   
  73   84     Smorchkov Danil           2010 RUS Челябинская Область                 U16  Ю   6  62  60½  4   
  74   68     Barkov Alexey             2109 RUS Челябинская Область                      М   6  62  58   6   
  75   72     Schetinin Aleksander V.   2066 RUS Челябинская Область                 S50  В   6  61  57½  6   
  76   91     Chan Naruna             F 1919 RUS Московская область                       Ж   6  61  57½  5   
  77   93     Danilenko Oleg            1868 RUS Челябинская Область                          6  60½ 56½  5   
  78   86     Pauli Stanislav           1991 RUS Челябинская Область                          6  59½ 57   5   
  79   97     Rezvy Lev                 1829 RUS Челябинская Область                 U14  Ю   6  59  55   6   
  80   98     Kostin Ilya               1826 RUS Челябинская Область                 U16  Ю   6  58½ 55   6   
  81   87     Dolgov Yaroslav           1985 RUS Челябинская Область                          6  58  56½  6   
  82  103     Yurkov Nikolay            1759 RUS Челябинская Область                 S65  В   6  58  55   6   
  83  104     Smolin Alex               1753 RUS Челябинская Область                 U12  Ю   6  56½ 53   5   
  84   88     Fedorov Ivan              1981 RUS Иркутская Область                            6  56½ 52½  5   
  85   67 FM  Sotnikov Alexander I.     2121 RUS Челябинская Область                 S65  В  5½  71½ 67   4   
  86   75     Monakhov Yuri             2059 RUS Челябинская Область                 S50     5½  68½ 64½  5   
  87   96     Somkin Kirill             1845 RUS Челябинская Область                 U14  Ю  5½  65½ 60½  4   
  88   54 FM  Bakin Alexander           2190 RUS Челябинская Область                      М  5½  65  60½  4   
  89   55     Polosin Evgeni            2184 RUS Челябинская Область                 U20     5½  64½ 60   5   
  90  108     Kirienko Maxim            1721 RUS Челябинская Область                 U16  Ю  5½  64  59½  5   
  91   92     Mutav Vladimir            1903 RUS Челябинская Область                 U18  Ю  5½  62  58   5   
  92   95     Filippova Margarita     F 1847 RUS Свердловская Область                U14  Д  5½  61½ 58   5   
  93   39 FM  Matvienko Ivan            2293 RUS Челябинская Область                         5½  61½ 57½  4   
  94   82 FM  Gilyazov Amir             2031 RUS Челябинская Область                         5½  61  58½  4   
  95   77     Gontcharov Vladimir       2046 RUS Челябинская Область                 S50  В  5½  59½ 56½  5   
  96   94     Klimenko Mikhail          1856 RUS Челябинская Область                 S50  В  5½  59  55½  5   
  97   99     Grigoryeva Olga         F 1822 RUS Челябинская Область                 S50  ЖВ 5½  57½ 54½  3   
  98   83     Vanishvili Mari         F 2025 RUS Челябинская Область                      Ж  5½  54½ 52   5   
  99  105     Makarov Alexander         1752 RUS Челябинская Область                 S65  В  5½  54  51   5   
 100  179     Kukuev Ivan               1000 RUS Челябинская область                         5½  53  49½  5   
 101  138     Kopylov Artem             1489 RUS Свердловская Область                U10  Ю  5½  51½ 49   5   
 102  153     Shkurko Leonid            1327 RUS Челябинская Область                 S65  В  5½  51  48½  5   
 103   66     Alekseeva Irina         F 2135 RUS Курганская Область                  U18  Д   5  68  63   5   
 104   80     Ashrafzianov Igor         2036 RUS Свердловская Область                         5  67  64   4   
 105   52     Nikolenko Vadim           2203 RUS Челябинская Область                 S50      5  64½ 61   4   
 106  100     Simakova Elena          F 1820 RUS Челябинская Область                 U16  Д   5  61½ 57½  5   
 107   79 WFM Trapeznikova Darya      F 2037 RUS Иркутская Область                        Д   5  61  58½  4   
 108  110     Chichilenko Danil         1716 RUS Оренбургская Область                U16  Ю   5  60½ 56½  4   
 109  133     Brazhnikov Dmitri         1523 RUS Оренбургская Область                U14  Ю   5  59½ 58   5   
 110  102     Gorupovich Anatoliy       1809 RUS Челябинская Область                 S65  В   5  58  54½  5   
 111  126     Belova Kseniya          F 1590 RUS Челябинская Область                 U14  Д   5  57  54   5   
 112  107     Makov Artem               1725 RUS Свердловская Область                U10  Ю   5  57  53½  4   
 113   89     Varkentin Wilhelm         1940 RUS Оренбургская Область                         5  56½ 53½  4   
 114  111     Shamsutdinova Karina    F 1713 RUS Челябинская Область                 U14  Д   5  56  53   5   
      115     Bobylev Nikita            1687 RUS Челябинская Область                 U12  Ю   5  56  53   5   
 116  134     Koshulyan Egor A.         1523 RUS Челябинская Область                 U08  Ю   5  56  52½  5   
 117  146     Volodin Andrey            1419 RUS Челябинская Область                 U14  Ю   5  54  51½  4   
 118  117     Volkov Aleksander P.      1671 RUS Челябинская Область                 S65  В   5  52½ 49½  5   
 119  152     Romanov Alexander         1335 RUS Челябинская Область                 U12  Ю   5  52  49½  5   
 120  114     Khudyakov Nikolay         1689 RUS Челябинская Область                 S65  В   5  51½ 48½  5   
 121  148     Danilenko Denis O.        1372 RUS Челябинская Область                 U10  Ю   5  50½ 47½  4   
 122  145     Pridannikov Daniil        1419 RUS Челябинская Область                 U10  Ю   5  48  45½  4   
 123  156     Kishiev Famil             1264 RUS Челябинская Область                 U10  Ю   5  45  43½  5   
 124  123     Geizer Dmitry             1603 RUS Челябинская Область                 U16  Ю  4½  61½ 58   3   
 125  116     Belov Kirill              1675 RUS Челябинская Область                 U14  Ю  4½  60½ 57   4   
 126  101     Cheremnykh Igor           1819 RUS Челябинская Область                 S50  В  4½  59½ 55½  4   
 127  113     Simonova Tatiana        F 1697 RUS Челябинская Область                 S65  ЖВ 4½  59  56½  4   
 128  120     Kuchin Arseniy            1624 RUS Челябинская Область                 U14  Ю  4½  59  55½  4   
      139     Drozdov Maksim            1477 RUS Челябинская Область                 U10  Ю  4½  59  55½  4   
 130  121     Sakharova Veronika      F 1609 RUS Челябинская Область                 U16  Д  4½  59  55   4   
 131  106     Zaspanov Konstantin       1746 RUS Свердловская Область                U12  Ю  4½  58½ 55   4   
      109     Gavrikov Alexander        1720 RUS Челябинская Область                 S65  В  4½  58½ 55   4   
 133  131     Vakhtin Petr              1539 RUS Челябинская Область                 U10  Ю  4½  56½ 54½  4   
 134  130     Muratov Maxim             1550 RUS Челябинская Область                 U16  Ю  4½  54½ 53   4   
 135  132     Smirnov Mikhail.          1529 RUS Свердловская Область                U14  Ю  4½  54½ 52   4   
 136  124     Selnitcyn Boris           1601 RUS Челябинская Область                 S65  В  4½  52½ 49   4   
 137  141     Vokarev Leonid K.         1456 RUS Свердловская Область                U14  Ю  4½  52  49½  4   
 138  140     Semenova Daria          F 1470 RUS Свердловская Область                U12  Д  4½  51½ 48   4   
 139  144     Nikulina Anastasiya     F 1423 RUS Челябинская Область                 U12  Д  4½  51  47½  4   
 140  147     Makhanova Alina         F 1404 RUS Челябинская Область                 S65  ЖВ 4½  48  45½  4   
 141  161     Korneva Polina          F 1201 RUS Челябинская Область                 U10  Д  4½  47  45½  4   
 142  178     Klimov Boris              1000 RUS Челябинская область                         4½  45½ 42½  4   
 143  157     Sevastyanova Nadezhda   F 1261 RUS Челябинская Область                 S65  ЖВ 4½  41½ 39   4   
 144  118     Einik Alexander           1665 RUS Челябинская Область                 U14  Ю   4  61  57½  2   
 145  119     Giniatullin Eduard        1661 RUS Челябинская Область                          4  60½ 57   3   
 146  125     Ufimtsev Dmitri           1599 RUS Челябинская Область                 U14  Ю   4  55  52½  4   
      129     Bozhe Igor                1568 RUS Челябинская Область                 U10  Ю   4  55  52½  4   
 148  164     Somkin Ilya               1169 RUS Челябинская Область                 U10  Ю   4  53  49   4   
 149  137     Lukin Vasily              1495 RUS Челябинская Область                 S65  В   4  52  48½  4   
 150  122     Korotaeva Daria         F 1607 RUS Челябинская Область                 U20  Ж   4  50½ 48   4   
 151  154     Pimenov Yaromir           1295 RUS Челябинская Область                 U12  Ю   4  49  47   4   
 152  159     Eremin Fedor              1243 RUS Челябинская Область                 U12  Ю   4  46½ 44   3   
 153  151     Travin Grigory            1346 RUS Челябинская Область                 U12  Ю   4  46  44½  4   
 154  136     Baranova Elizaveta      F 1506 RUS Челябинская Область                 U12  Д   4  46  43½  4   
 155  158     Pimenov Artur             1245 RUS Челябинская Область                 U14  Ю   4  42½ 41   4   
      165     Bocharova Darya         F 1165 RUS Челябинская Область                 U12  Д   4  42½ 41   4   
 157  112     Zhuravleva Lyubov       F 1709 RUS Челябинская Область                 S65  ЖВ 3½  58  54½  3   
 158  150     Chernov Dmitriy           1357 RUS Челябинская Область                 U14  Ю  3½  50  47½  2   
 159  142     Evseeva Ludmila         F 1444 RUS Челябинская Область                 S65  ЖВ 3½  48½ 46   3   
 160  143     Polykovskaya Olga       F 1435 RUS Челябинская Область                 S65  ЖВ 3½  47  44½  2   
 161  167     Popova Ekaterina M.     F 1107 RUS Челябинская Область                 U12  Д  3½  46  43½  2   
 162  162     Tulumguzina Daria       F 1177 RUS Челябинская Область                 U10  Д  3½  45½ 43½  3   
 163  168     Ponomarev Eugeny          1107 RUS Челябинская Область                 S50  В  3½  44½ 43   2   
 164  160     Babar Ivan                1224 RUS Свердловская Область                U14  Ю  3½  43  41½  3   
 165  163     Kargina Diana           F 1176 RUS Челябинская Область                 U10  Д  3½  40½ 39   3   
 166  170     Denikina Maria          F 1057 RUS Челябинская Область                 U08  Д  3½  39½ 38   2   
 167  155     Bolbat Elizaveta        F 1272 RUS Челябинская Область                 U10  Д  3½  38  35½  3   
 168  128     Bryazgin Artem            1569 RUS Челябинская Область                 U12  Ю   3  50½ 48   3   
 169  149     Popova Ludmila          F 1366 RUS Челябинская Область                 S65  ЖВ  3  48  45½  3   
 170  180     Zhuravleva Sofia        F 1000 RUS Челябинская область                 U12  Д   3  44½ 42   1   
 171  171     Fedianin Artem            1005 RUS Челябинская Область                 U12  Ю   3  42  40½  2   
 172  166     Fedotova Angelina       F 1126 RUS Челябинская Область                 S65  ЖВ  3  40½ 39   2   
 173  173     Kulikov Mikhail V         1128 RUS Челябинская Область                      Ю   3  40  38   2   
 174  172     Pimenova Elizabeth      F 1131 RUS Челябинская Область                 U10  Д   3  40  37½  1   
 175  169     Kochkin Stepan            1074 RUS Челябинская Область                 U10  Ю  2½  44  42   2   
 176  176     Ismagilov Yuriy           1036 RUS Челябинская Область                      Ю  2½  43  41½  2   
 177  175     Akhmetov Damir            1051 RUS Челябинская Область                      Ю  2½  34  32½  1   
 178  177     Kozakov Matvey            1027 RUS Челябинская Область                 U08  Ю   2  39  37½  1   
 179  174     Podkorytov Arsenii        1093 RUS Челябинская Область                 U08  Ю   2  38  36½  1   
 180  135     Gulyaeva Anastasiya     F 1507 RUS Челябинская Область                 U14  Д   0  38½ 37½  0



 


About us | Contact us | Terms and conditions | Chess tournaments | Chess games

© 2003-2017 All Rights Reserved. Chess Mix LLC.

Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year