For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 530 : 10.01.2018

Online chess games 6873
Chess tournaments 53

View all included tournaments

Lorca ESP, 6th Open

Rank SNo.     Name                               Rtg FED Club            Type Pts ARPO RtgØ ratP 
   1    1 GM  Shirov Alexei                     2631 LAT Letonia              7½  2543 2436 2725 
   2    7 GM  Del Rio De Angelis Salvador G     2520 ESP Andalucia             7  2466 2425 2652 
   3    4 GM  Peralta Fernando                  2556 ARG Argentina             7  2445 2399 2629 
   4    6 GM  Forcen Esteban Daniel             2541 ESP Aragon                7  2436 2383 2611 
   5    9 GM  Matinian Nikita                   2499 RUS Rusia                 7  2430 2376 2600 
   6    3 GM  Bogner Sebastian                  2586 SUI Suiza                 7  2427 2374 2605 
   7    2 GM  Predke Alexandr                   2599 RUS Rusia                 7  2375 2358 2590 
   8    5 GM  Vasquez Schroeder Rodrigo         2547 CHI Chile                 7  2369 2348 2577 
   9   16 GM  Giaccio Alfredo                   2430 ARG Lorca                6½  2393 2350 2518 
  10   15 IM  Pulvett Marin Daniel              2444 VEN Venezuela            6½  2356 2349 2518 
  11   18 IM  Raghunandan Kaumandur Srihari     2404 IND India           U16  6½  2330 2308 2474 
  12   13 IM  Liu Guanchu                       2462 CHN China                6½  2329 2281 2422 
  13   12 IM  Hirneise Tobias                   2466 GER Alemania             6½  2251 2211 2399 
  14   54     Ramirez Medina Victor             2222 ESP Canarias             6½  2195 2065 2329 
  15   57 FM  Tudela Corbalan Carlos            2190 ESP Totana               6½  2173 2196 2362 
  16   11 IM  Gascon Del Nogal Jose Rafael      2479 VEN Venezuela             6  2363 2327 2455 
  17   14 GM  Plaskett H James                  2455 ENG Inglaterra      S50   6  2340 2279 2419 
  18   39 FM  Lianes Garcia Marcos              2300 ESP Madrid          U16   6  2278 2262 2395 
  19   36 FM  Mingarro Carceller Sergi          2323 ESP Valencia              6  2249 2199 2327 
  20   10 GM  Gavrilov Alexei                   2482 RUS Rusia           S50   6  2230 2278 2407 
  21   25 FM  Hirneise Jens                     2372 GER Alemania              6  2217 2226 2351 
  22   28 FM  Medarde Santiago Luis Marcos      2350 ESP Galicia               6  2216 2205 2330 
  23   24 GM  Komljenovic Davorin               2372 CRO Valencia        S65   6  2196 2120 2245 
  24   21 GM  Djuric Stefan                     2383 SRB Serbia          S50   6  2086 2133 2258 
  25   27 FM  Bjerre Jonas                      2365 DEN Dinamarca       U14  5½  2319 2286 2366 
  26   31 FM  Bressac Stephane                  2343 FRA Canarias             5½  2315 2225 2308 
  27   19 IM  Ramiro Ovejero Juan Luis          2386 ESP Aragon               5½  2215 2239 2282 
  28   59     Martinez Fernandez Adrian         2189 ESP Bilbao          U16  5½  2209 2231 2312 
  29   33 IM  Del Rey Diego                     2328 ESP Aragon               5½  2205 2186 2271 
  30   71 WIM Hagesather Ellen                F 2126 NOR Noruega              5½  2192 2165 2275 
  31   17 IM  Alvarado Diaz Alejandro           2409 ESP Canarias             5½  2188 2217 2297 
  32   94     Gomez Sanjuan Hector Fernando     2015 ESP Valencia        U16  5½  2164 2171 2248 
  33   37 IM  Kovacevic Slobodan                2318 SRB Valencia        S50  5½  2162 2213 2293 
  34   73     Perez Garcia Roberto              2121 ESP Sevilla              5½  2144 2085 2137 
  35   46     Serra Canals Oriol                2254 ESP Cataluna        U18  5½  2096 2140 2235 
  36   60 WFM Travkina Anastasia              F 2188 RUS Rusia                5½  2057 2075 2161 
  37   30 FM  Sanchez Jerez Emilio Miguel       2344 ESP Murcia               5½  2027 2033 2162 
  38   68     Alonso Garcia Aaron               2142 ESP Cartagena       U14   5  2274 2279 2336 
  39   70     Laliena Solanes Luis              2140 ESP Aragon                5  2256 2265 2333 
  40   75     Nimmy A.G.                      F 2109 IND India                 5  2194 2138 2224 
  41   40 FM  Bentivegna Francesco              2299 ITA Italia                5  2187 2180 2232 
  42   22 FM  Martin Duque Jesus                2376 ESP Madrid                5  2171 2198 2263 
  43   50 FM  Serarols Mabras Bernat            2235 ESP Valencia              5  2170 2091 2194 
  44   64     Rey Malde Henrique                2164 ESP Galicia               5  2147 2138 2188 
  45   66     Alvarez Morales Miguel            2156 ESP Almeria               5  2140 2169 2225 
  46   51     Ibarra Jerez Juan Miguel          2233 ESP Totana                5  2129 2182 2232 
  47   29 FM  Gutierrez Olivares Daniel         2344 ESP Canarias              5  2124 2153 2197 
  48   41 FM  Garcia Trobat Francisco           2292 ESP Valencia        S50   5  2079 2138 2268 
  49   90     Gines Abad Pedro                  2047 ESP Aragon          S50   5  2075 2093 2132 
  50   44     Gonzalez Diaz Julio               2265 ESP Galicia               5  2074 2028 2137 
  51   62     Ramos Del Campo Alexander         2172 ESP Madrid                5  2011 2061 2108 
  52   43 FM  Garcia Blanco Omar                2274 ESP Canarias              5  2002 2055 2106 
  53  106     Moreno Alcaraz Jose Javier        1973 ESP Murcia          U16   5  1999 2039 2046 
  54   76 WFM Redondo Benavente Ana           F 2105 ESP Almeria         U16   5  1932 2078 2134 
  55   49     Ashwath R.                        2239 IND India                4½  2221 2285 2287 
  56   63     Podvin Francois-Xavier            2169 FRA Francia              4½  2217 2231 2238 
  57   82 WFM Cholleti Sahajasri              F 2083 IND India                4½  2174 2154 2180 
  58   34 IM  Rahal Michael A                   2328 ESP Cataluna             4½  2165 2170 2113 
  59   93     Garre Murcia Pedro                2017 ESP Totana          S50  4½  2120 2213 2258 
  60   23 FM  Gines Esteo Pedro Antonio         2374 ESP Aragon          U14  4½  2114 2221 2264 
  61   89     Cebrian Flores Juan Antonio       2050 ESP Valencia             4½  2075 2113 2114 
  62   58 WFM Perera Borrego Maria Adela      F 2189 ESP Andalucia            4½  2072 2100 2100 
  63  104     Rodriguez Izquierdo Luis          1993 ESP Burgos          U16  4½  2062 1919 1964 
  64   79     Merenciano Alexandre              2095 FRA Francia              4½  2053 2079 2135 
  65   88     Garcia Jimenez Santiago           2057 ESP Sevilla         U16  4½  2049 2098 2145 
  66   81     Callejas Rojas Francisco Miguel   2089 ESP Sevilla         U16  4½  2044 2029 2021 
  67  133     Martin Rodriguez Pablo            1812 ESP Canarias        U16  4½  2037 2059 2058 
  68   84     Bjerre Tavs                       2071 DEN Dinamarca       S50  4½  2021 2039 2072 
  69   86     Jordan Martinez David             2060 ESP Valencia             4½  2005 2072 2109 
  70   69     Nyland Thomas                     2142 NOR Noruega              4½  2004 2090 2090 
  71  115     Guerrero Mendez Jesus             1943 ESP Lorca           U16  4½  1987 1961 1961 
  72   80 WFM Hapala Elisabeth                F 2092 AUT Austria              4½  1962 2024 2009 
  73  105     Motos Abellan Daniel              1979 ESP Lorca           U18  4½  1932 2072 2029 
  74   65     Andersen Alf R.                   2161 NOR Noruega               4  2155 2181 2195 
  75  109     Jijo Joy                          1966 IND India           U12   4  2129 2090 2067 
  76   42     Silva Lucena Cristian             2281 ESP Sevilla               4  2096 2016 2032 
  77   45 CM  Rodriguez Alvarez Vidal           2256 VEN Venezuela             4  2087 2063 2113 
  78   96     Diaz Rodriguez Jose Antonio       2011 ESP Cordoba         S50   4  2052 2051 2008 
  79   72     Korneev Leskova Svyatoslav        2121 ESP Canarias              4  2046 2029 2023 
  80   97     Montero Campuzano Rafael          2006 ESP Sevilla               4  2044 1956 1913 
  81  124     Alok Sinha                        1905 IND Delhi           U14   4  2038 2079 2036 
  82   99     Redondo Flores David              2000 ESP Valencia              4  1996 1995 1908 
  83   95     Sobrino Forte Alvaro              2012 ESP Sevilla         U16   4  1992 2019 1974 
  84  107 FM  Martin Perez Javier               1971 ESP Sevilla               4  1989 1955 1940 
  85  122     Llamas Guevara Francisco Jose     1920 ESP Lorca           U18   4  1983 2062 2013 
  86  118     Borondo Garcia Raul               1933 ESP Sevilla               4  1960 1907 1872 
  87   85     Guerra Arrocha Daniel             2071 ESP Canarias        U18   4  1948 2004 2007 
  88  130     Bonetti Carlo                     1865 ITA Italia                4  1898 1824 1824 
  89  127     Gentes Benito Angel               1881 ESP Sevilla               4  1887 1891 1822 
  90  144     Perez Jurado Juan Guillermo       1650 ESP Andalucia            3½  2072 2073 1938 
  91   47     Castellanos Gomez Alejandro       2248 ESP Murcia          U20  3½  2022 2106 2106 
  92  136     Martin Barcelo Carles             1807 ESP Cataluna        U14  3½  2017 1990 1913 
  93   91     Estefano Rilova Fernando          2035 ESP Castilla Leon   U16  3½  2016 2038 1994 
  94  134     Jimenez Fernandez Rebeca        F 1809 ESP Cartagena       U14  3½  2002 1943 1863 
  95   83     Cruz Gomez Isidro                 2073 ESP Canarias             3½  1991 2046 1957 
  96   67     Porlan Minarro Antonio            2152 ESP Lorca           U18  3½  1986 2021 1966 
  97  102     Blesa Fernandez Ignacio           1993 ESP Murcia          U14  3½  1986 1956 1884 
  98  108     Guerrero Mendez Luis              1970 ESP Lorca           U18  3½  1974 2047 1953 
  99  140     De Leon Navarro Claudio           1739 ESP Canarias             3½  1929 1965 1889 
 100  112     Portillo Castellon Javier         1959 ESP Murcia               3½  1906 1927 1858 
 101  142     Arya Nirag Shah                   1698 IND India           U14  3½  1884 1898 1810 
 102  121     Galiano Martinez Antonio          1929 ESP Murcia          S50  3½  1870 1979 1901 
 103   32 FM  Renteria Jorge                    2342 COL Madrid                3  2108 2201 2151 
 104  131     Martinez Bastida Jose Carlos      1824 ESP Abaran          U16   3  1992 2115 1911 
 105  110     Fernandez Garcia Gumersindo       1964 ESP Burgos          U14   3  1935 1910 1834 
 106   61     Barraza Caracuel Ignacio          2172 ESP Madrid          S50   3  1934 2061 1908 
 107  150 CM  Goh Zi Han                        1460 SGP Singapur        U08   3  1861 1913 1771 
 108  156     Martinez Molina Julian            1296 ESP Lorca                 3  1853 1893 1253 
 109  123     Gil Rodriguez Jose Francisco      1912 ESP Madrid          S50   3  1784 1819 1726 
 110  151     Garcia Cayuela Jose Manuel        1385 ESP Murcia          U14   3  1642 1795 1496 
 111   56 WIM Nandhidhaa Pv                   F 2196 IND India                2½  2040 2150 2150 
 112  132     Munoz Galdos Carlos               1824 ESP Lorca                2½  1919 2017 1787 
 113  145     Hirneise Lothar                   1639 GER Alemania        S50  2½  1807 1772 1507 
 114  158     Trujillo Morales Sofia          F 1188 ESP Canarias        U12  2½  1790 1966 1279 
 115  149     Montes Valera Manuel              1521 ESP Lorca           S50  2½  1771 1826 1532 
 116  155     Carreno Losilla Jesus             1310 ESP Granada         S50  2½  1648 1676 1332 
 117  146     Molina Molina Carlos Javier       1635 ESP Blanca               2½  1593 1683 1391 
 118   55 CM  Fernandez De Bobadilla Gabrie     2199 ESP Madrid          S50   2  2120 2105 2018 
 119  148     Martynov Sitnikov Leonid          1610 ESP Cartagena       S65   2  1921 1946 1615 
 120  141     Valenzuela Canovas Gabriel        1707 ESP Totana          S50   2  1898 2004 1720 
 121  101     Gascon Del Nogal Carlos Arturo    1996 VEN Venezuela       U20   2  1836 2047 2128 
 122  100     Martin Rodriguez Emilio           1997 ESP Madrid          S50   2  1773 1902 1965 
 123  153     Arsh Shah                         1348 IND India           U10   2  1754 1901 1395 
 124  116     Vazquez Gonzalez Jesus            1943 ESP Madrid               1½  2230 2221 2134 
 125  103     Castillo Garcia Adrian            1993 ESP Albacete        U20  1½  2052 2052 1999 
 126  120     Vazquez Gonzalez Francisco        1931 ESP Madrid          S50  1½  1728 1989 1956 
 127  159     Lopez Soler Jose                  1122 ESP Almeria         S50  1½   0   2222  0   
 128  126     Amoros Moran Jose Joaquin         1894 ESP Valencia        S50   1  2141 2196 1995 
 129  137     Robaina Bordon Hector             1785 ESP Canarias              1  2089 2046 1772 
 130  157     Noguerol Martinez Ricardo         1274 ESP Caravaca              1  1970 2107 874  
 131  147     Barrero Florez Jesus              1610 ESP Murcia                1  1953 1994 1768 
 132  119     Sandhya G                       F 1931 IND India                 1  1883 2007 1882 
 133  129     Carmona Huertas Juan Antonio      1869 ESP Valencia        U18   1  1864 1904 1711 
 134  117     Almeida Sanchez Ciriaco           1940 ESP Canarias              1  1756 1876 1192 
 135  135     Fernandez Calzada Juan A.         1808 ESP Cordoba         S50   1  1718 1787 1599 
 136  143     Gomez Manzano Francisco Carlos    1657 ESP Madrid          S65   1   0   2105  0   
 137  138     Suriol Peinado Alberto            1784 ESP Cordoba               ½  2096 2212 1873 
 138  125     Pastor Villalba Arturo            1897 ESP Cuenca          S50   ½  1994 2279  0   
 139  111     Perez Garcia Jose Miguel          1959 ESP Castellon             ½  1874 2099 1826 
 140  154     Martinez Ruiz Jose                1318 ESP Lorca           S50   ½  1838 2004 918  
 141    8 GM  Kislinsky Alexey                  2513 CZE Republica Checa       0   0    0    0   
       20 FM  Sai Agni Jeevitesh J              2384 IND India           U20   0   0    0    0   
       26 IM  Krishna Teja N                    2368 IND India           U20   0   0    0    0   
       35 IM  Fenil Shah                        2324 IND India                 0   0    0    0   
       38 FM  Sadhwani Raunak                   2310 IND India           U12   0   0    0    0   
       48     Saber Yasser                      2248 MAR Marruecos             0   0    0    0   
       52 FM  Anand Nadar                       2229 IND India           U16   0   0    0    0   
       53 AGM Nishant Malhotra                  2229 IND India                 0   0    0    0   
       74     Krug Cortegoso Rodolfo Martin     2119 ESP Albacete              0   0    0    0   
       77     Mitra Roman C                     2100 ENG Inglaterra      U20   0   0    0    0   
       78     Barjan Pinedo Jose Antonio        2099 DOM Rep. Dominicana S50   0   0    0    0   
       87     Perdomo Araujo Angel Eduardo      2060 VEN Venezuela             0   0    0    0   
       92     Agostinho Diogo                   2027 ANG Angola-Luhanda        0   0    0    0   
       98 CM  Chouchane Amine                   2001 TUN Tunez                 0   0    0    0   
      113     Palchuk Andrii                    1955 UKR Ucrania         U12   0   0    0    0   
      114     Leftheriotis Alexandros           1951 GRE Grecia          U14   0   0    0    0   
      128 WFM Arif Fadoua                     F 1877 MAR Marruecos             0   0    0    0   
      139     Valls Navarro Sara              F 1768 ESP Albacete        U18   0   0    0    0   
      152     Zacarias Guerra Pedro             1357 ESP Cataluna        S50   0   0    0    0 


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year