For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 546 : 20.06.2018

Online chess games 4273
Chess tournaments 45

View all included tournaments

Praha CZE, Vera Menchik Mem 2018

Rank SNo.     Name                     Rtg FED Club                                   Type Pts Res. BH. BH. 
   1    2 GM  Sergeev Vladimir        2470 UKR ŠK Dopravní podnik Praha                    8½   0   47½ 50½ 
   2    1 IM  Plischki Sebastian      2486 GER ŠK Dopravní podnik Praha                     7   0   49  54½ 
   3   20 FM  Gregor Jiří             2200 CZE TJ Neratovice                                7   0   47½ 52  
   4    3 GM  Neuman Petr             2461 CZE ŠK Dopravní podnik Praha                     7   0   47½ 51  
   5    6 IM  Půlpán Jakub            2400 CZE 2222 ŠK Polabiny Pardubice             U20   7   0   45  48  
   6    9     Hrabuša Matej           2309 SVK 2222 ŠK Polabiny Pardubice                  6½   0   52  55½ 
   7   24 FM  Hollan Martin           2151 CZE SK OAZA Praha                          U20  6½   0   48½ 52½ 
   8   12     Vybíral Zdeněk          2252 CZE QCC České Budějovice                        6½   0   48½ 52  
   9    7 IM  Doležal Radoslav        2343 CZE TJ Praha-Pankrác                            6½   0   46½ 50  
  10   23     Fedorov Evgenii         2185 RUS ŠK Dopravní podnik Praha                    6½   0   43  46  
  11   29     Groh Jiří               2076 CZE ŠK Sokol Vyšehrad Praha                S60  6½   0   42½ 45  
  12   28     Růžička Aleš            2076 CZE Sokol Tábor                                 6½   0   36½ 40  
  13    4 IM  Kourousis Epaminondas   2431 CZE TJ Neratovice                                6   0   50½ 55½ 
  14   19 IM  Přibyl Josef            2207 CZE ŠK Dopravní podnik Praha               S60   6   0   47½ 52  
  15   55     Kalousek Zdeněk         1907 CZE ŠK Viktoria Žižkov Praha                     6   0   47  50  
  16   14 WGM Richtrová Eliška      F 2235 CZE QCC České Budějovice                         6   0   46  50  
  17   16     Kožúšek Daniel          2217 CZE Region Panda Rychnov n. Kn.            U20   6   0   45  49½ 
  18   18 FM  Svatoš Jan              2209 CZE TJ Sokol Praha-Vršovice                      6   0   45  49  
  19   49     Jirásek Jiří            1920 CZE ŠK Slovan Jirkov                       S60   6   0   44  47  
  20    5 FM  Burdalev Kirill         2419 CZE ŠK Dopravní podnik Praha                     6   0   43½ 47½ 
  21   11 FM  Netušil Miloslav        2262 CZE ŠK Sokol Vyšehrad Praha                S60   6   0   43  47  
  22   58     Brejník Gustav          1902 CZE ŠK Slavoj Litoměřice                   U18   6   0   41½ 43½ 
  23   22     Borkovec Milan          2188 CZE Sokol Tábor                                  6   0   37  40  
  24   21     Postupa Pavel           2189 CZE TJ Praha-Pankrác                            5½   0   46½ 51  
  25   36     Bicek Richard           2037 CZE Karlovarský šachklub Tietz                  5½   0   46  49  
  26   69     Vrecion Jiří            1776 CZE ŠK Zdice                               U20  5½   0   44  48½ 
  27   15 FM  Jedlička Aleš           2226 CZE 2222 ŠK Polabiny Pardubice                  5½   0   44  48½ 
  28    8 IM  Šuráň Jan               2315 CZE ŠK JOLY Lysá nad Labem                      5½   0   43½ 47½ 
  29   53     Steiner Juraj           1914 CZE TJ Jawa Brodce                         S60  5½   0   42  44½ 
  30   17 FM  Bauma Jiří              2213 CZE Šachový oddíl TJ DUKLA Praha                5½   0   40½ 44½ 
  31   32     Čejková Miroslava     F 2059 CZE ŠK Mahrla Praha                             5½   0   40  43½ 
  32   30     Hostička František      2072 CZE ŠO TJ Tatran Prachatice                S60  5½   0   39½ 43  
  33   38     Hájek Jiří              2019 CZE ŠK Přeštice                                 5½   0   37  40½ 
  34   26     Folk Petr               2109 CZE TJ Šakal Kozolupy                            5   0   47  51  
  35   13 IM  Přibyl Martin           2252 CZE ŠK Dopravní podnik Praha                     5   0   45½ 49½ 
  36   42     Doležal Vít             1973 CZE TJ Neratovice                                5   0   42½ 46  
  37   40     Postupa Martin          1997 CZE TJ Praha-Pankrác                             5   0   42  45½ 
  38   61     Kalvach Ladislav        1860 CZE ŠK Mahrla Praha                        S60   5   0   41½ 45  
  39   33     Eretová Jana          F 2051 CZE ŠK Sokol Klatovy                             5   0   41½ 44½ 
  40   50     Přibyl Viktor           1918 CZE ŠK PORG Praha                          U14   5   0   40½ 44  
  41   39     Muk Ivo                 2008 CZE ŠK Přeštice                                  5   0   40½ 43½ 
  42   43     Bartoníček Zdeněk       1972 CZE ŠK Garde Kaznějov                      S60   5   0   40  43  
  43   31     Svrček Martin           2065 SVK Mkss-Šk Kysucké Nové Mesto                   5   0   39½ 42½ 
  44   45     Bílý Michal             1947 CZE ŠK Praha 4                                   5   0   39½ 41½ 
  45   47     Kovář Jan               1940 CZE TJ Sokol Praha-Vršovice                      5   0   39  41  
  46   25 WFM Folková Martina       F 2118 CZE TJ Šakal Kozolupy                            5   0   38½ 42½ 
  47   62     Žváček Antonín          1853 CZE SK Kbely Praha                               5   0   38  41½ 
  48   37     Růžička Zdeněk          2034 CZE ŠK Loko Praha                          S60   5   0   38  41  
  49   76     Krňák Vladimír          1703 CZE TJ Sokol Praha-Vršovice                S60   5   0   36½ 39½ 
  50   54     Staněk Petr             1912 CZE TJ Jiskra Jaroměř                            5   0   36  38  
  51   41     Straka Zdeněk           1975 CZE ŠK Týn nad Vltavou                     S60   5   0   33  35½ 
  52   10 FM  Jurásek Miroslav        2266 CZE ŠK Dopravní podnik Praha                    4½   0   48½ 52½ 
  53   35 WFM Kubíková Hana         F 2047 CZE Klub šachistů Říčany 1925                   4½   0   42  45½ 
  54   51     Koper Štefan            1917 CZE Český lev Kolešovice-šachový klub      S60  4½   0   41  43½ 
  55   71     Šaur František          1772 CZE TJ Sokol Praha-Vršovice                S60  4½   0   39½ 43  
  56   82     Ret Adam Josef          1645 CZE 2222 ŠK Polabiny Pardubice             U14  4½   0   39  41½ 
  57   27     Beneš Petr              2099 CZE ŠK Dopravní podnik Praha                    4½   0   38½ 42  
  58   75     Parpel Petr             1727 CZE TJ Neratovice                          S60  4½   0   38  41½ 
  59   67     Barabas Aleš            1803 CZE ŠK Dopravní podnik Praha                    4½   0   38  41  
  60   44     Budinský Petr           1950 CZE ŠK Dopravní podnik Praha                    4½   0   38  40  
  61   52     Hinz František          1915 CZE Český lev Kolešovice-šachový klub,     S60  4½   0   38  40  
  62   72     Lexa Václav             1759 CZE TJ Sokol Praha-Vršovice                S60  4½   0   38  40  
  63   56     Ruggiero Mauro          1905 ITA                                             4½   0   37½ 38½ 
  64   34     Kotrba Tomáš            2048 CZE ŠK Viktoria Žižkov Praha               S60  4½   0   35½ 38½ 
  65   73     Pipek Petr              1758 CZE ŠK Sobotka 2009                        U20  4½   0   33½ 36  
  66   77     Tolar Jan               1699 CZE TJ Sokol Praha-Vršovice                S60  4½   0   33  35  
  67   89     Rezek Filip             1417 CZE SK OAZA Praha                          U12  4½   0   33  34  
  68   64     Škaloud Dušan           1807 CZE ŠK ORTEX Hradec Králové                      4   0   41½ 44½ 
  69   66     Růžičková Radka       F 1805 CZE TJ Jiskra Jaroměř                            4   0   40½ 43½ 
  70   74     Štěrba Erik             1756 CZE ŠK Mlejn                               S60   4   0   39  42  
  71   85     Legkostup Maxim         1617 CZE                                              4   0   38  41  
  72   70     Hromas Jan              1774 CZE ŠK Viktoria Žižkov Praha                     4   0   37  40  
  73   81     Vít Zdeněk              1652 CZE Steinitz - Makabi Praha                S60   4   0   36½ 39½ 
  74   46     Fišer Jiří              1943 CZE Unichess Praha                         S60   4   0   36½ 39  
  75   84     Šuráň ml. Jan           1619 CZE ŠK PORG Praha                          U16   4   0   36½ 38½ 
  76   97     Day Tobiáš              1280 CZE Unichess Praha                         U10   4   0   35½ 38½ 
  77   87     Day Timothy             1604 CZE Unichess Praha                               4   0   34½ 36½ 
  78   78     Bartoň Milan            1690 CZE ŠO Praga Praha                         S60   4   0   33½ 35½ 
  79   48     Galandauer Jan          1936 CZE ŠK Praha 4                             S60   4   0   32  35  
  80  110     Hanika Jiří             1000 CZE DDM Praha 6                                  4   0   32  35  
  81   57     Křížek Jaroslav         1904 CZE Sokol Buštěhrad                              4   0   32  34  
  82  107     Martirosyan David       1105 CZE ŠK Aurora-šach. škola A. Karpova Praha U10   4   0   30  33  
  83   94     Švadlenka Michal        1311 CZE TJ Kobylisy Praha                      U10   4   0   30  31  
  84   80     Krejčí Josef            1663 CZE ASK Lovosice                           S60   4   0   28½ 30½ 
  85   63     Němeček st. Pavel       1844 CZE TJ Bohemia Poděbrady                        3½   0   41½ 44  
  86   83     Němeček Lukáš           1644 CZE DDM Symfonie Poděbrady                 U14  3½   0   37  39  
  87   60     Lejnarová Mária       F 1883 SVK Sk Tjls Vd Poprad                      S60  3½   0   36  38½ 
  88   68     Nepožítek Svatomír      1792 CZE Steinitz - Makabi Praha                S60  3½   0   36  38½ 
  89   91     Němeček ml. Pavel       1400 CZE DDM Symfonie Poděbrady                 U14  3½   0   35½ 38  
  90   65     Fiala Jan               1806 CZE TJ Sokol Praha-Vršovice                S60  3½   0   34  36½ 
  91  104     Gubin Michail           1427 CZE ŠK Praha-Smíchov                       U18  3½   0   34  36  
  92   95     Švadlenka Dominik       1304 CZE TJ Kobylisy Praha                      U10  3½   0   32½ 35  
  93   99     Martirosyan Artyom      1216 CZE ŠK Aurora-šach. škola A. Karpova Praha      3½   0   31  33½ 
  94   92     Holub Adam              1335 CZE Unichess Praha                         U14  3½   0   28½ 30½ 
  95   59     Pokorný Jiří            1890 CZE ŠK Líně                                      3   0   36½ 38½ 
  96  112     Hájek Petr              1000 CZE Praha                                        3   0   36  39  
  97   86     Harašta František       1611 CZE ŠK Mahrla Praha z.s.                   S60   3   0   33½ 34½ 
  98   88     Kraus Petr              1503 CZE ŠK Jeseník                                   3   0   33  35  
  99   79     Pucholt Martin          1670 CZE Šachový oddíl Stochov                        3   0   32½ 34½ 
 100  106     Kroulík Václav          1164 CZE Region Panda Rychnov n. Kn.            U10   3   0   32  34  
 101  100     Rous Dominik            1185 CZE ŠK PORG Praha                          U12   3   0   30½ 32½ 
 102   96     Němec Jakub             1300 CZE Fatra Slavia Napajedla                       3   0   30½ 31½ 
 103   90     Bára Josef              1410 CZE ŠK Dopravní podnik Praha                     3   0   30  32  
 104   93     Mazuret Maxim           1335 CZE ŠK Aurora-šach. škola A. Karpova Praha U12   3   0   29½ 31½ 
 105  105     Hanika Matěj            1195 CZE DDM Praha 6                            U12   3   0   28  30  
 106  115     Švihnos Vladimír        1000 CZE                                        S60  2½   0   35  37½ 
 107  103     Folková Markéta       F 1033 CZE SK Petřín Plzeň                        U12  2½   0   32½ 35½ 
 108   98     Hosová Sandra         F 1264 CZE Sokol Nebušice Praha                   U12  2½   0   30½ 32½ 
 109  108     Taišl Lubomír           1099 CZE ŠK Sokol Vyšehrad Praha                     2½   0   28  30  
 110  114     Šmejkal Denis           1000 CZE TJ Kobylisy Praha                      U10   2   0   33½ 36½ 
 111  102     Vávrová Jiřina        F 1102 CZE ŠK Praha 4                             S60   2   0   30  32  
 112  111     Hanika Vít              1000 CZE DDM Praha 6                            U14   2   0   30  31  
 113  101     Hosová Stella         F 1154 CZE Sokol Nebušice Praha                   U10   2   0   29  30  
 114  109     Bára Jan                1000 CZE ŠK PORG Praha                          U10   2   0   26  27  
 115  113     Kroulík Štěpán          1000 CZE Region Panda Rychnov n. Kn.            U10   1   0   27½ 29½


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year