For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 550 : 01.08.2018

Online chess games 16210
Chess tournaments 82

View all included tournaments

Schwarzach AUT, 33rd Open

Rank SNo.     Name                            Rtg FED Club                           Type Pts BH. BH.  SB   
   1    1 GM  Berkes Ferenc                  2676 HUN                                     7½  39  49½ 40,25 
   2    6 GM  Zelcic Robert                  2499 CRO Sv Schwarzach                       6½  38  49  34,25 
   3    4 GM  Palac Mladen                   2543 CRO Sv Schwarzach                        6  38½ 50  30,50 
   4    9     Makarian Rudik                 2365 RUS Botvinnik chess school         U18   6  38½ 50  30,00 
   5    3 GM  Stevic Hrvoje                  2585 CRO Schachverein Wolfsberg               6  38  49½ 32,00 
   6    7 IM  Mohammad Nubairshah Shaikh     2441 IND IndianOil                            6  36½ 48  30,25 
   7    5 IM  Kovacevic Blazimir             2505 CRO Liburnija Rijeka                     6  34½ 45  28,50 
   8   24 WIM Dragomirescu Angela          F 2235 ROU                                     5½  36  46½ 25,75 
   9   13 FM  Schnepp Gunnar                 2336 AUT                                     5½  34½ 44  26,25 
  10   16 FM  Durakovic Alman                2280 BIH Sk Royal Salzburg                   5½  34  43  24,50 
  11    8 IM  Krstic Uros                    2365 CRO Sv Schwarzach                       5½  33  42½ 26,00 
  12   21 FM  Meier Volker                   2261 GER Sc Tarrasch 45 München              5½  29½ 39  22,50 
  13   28     Eckardt Joshua                 2216 GER Schachklub Königsspringer Iser       5  36  46  25,50 
  14   26     Schmücker Marcus               2232 GER Schachverein Hemer 1932              5  35½ 45½ 23,75 
  15   14 FM  Yeritsyan Aram                 2312 RUS Botvinnik chess school         U18   5  35  45  19,50 
  16   22 IM  Zak Uriel                      2257 ISR                                      5  33½ 42  19,50 
  17   17 IM  Granovskiy Alexandr            2278 KAZ Botvinnik chess school               5  32½ 41  19,75 
  18    2 GM  Brkic Ante                     2596 CRO Sv Asvoe St.Veit/Glan                5  31½ 40  21,00 
  19   20 FM  Barrish Daniel                 2263 RSA                                U18   5  29  37½ 19,75 
  20   12 IM  Danner Georg                   2338 AUT Sc Pinggau-Friedberg           S60  4½  37½ 49  22,50 
  21   31     Csiki Endre                    2175 HUN                                U18  4½  33½ 40½ 16,25 
  22   19     Bethke Richard                 2266 GER Sf Neuberg                     U18  4½  31  38  15,50 
  23   25 FM  Mandekic Ivan                  2232 CRO                                S60   4  34  44½ 19,75 
  24   11     Soham Das                      2359 IND                                U18   4  32½ 38½ 13,75 
  25   27     Voinikonis Nikita              2217 RUS Botvinnik chess school         U18   4  32  41½ 16,75 
  26   33     Skare Nenad                    2137 CRO                                      4  31  41½ 16,25 
  27   45     Grund Sebastian                1926 GER MTV 1876 Saalfeld              U18   4  30½ 39½ 16,50 
  28   47     Simon Tessa                  F 1907 GER Muldental Wilkau-Haßlau        U18   4  30½ 39  16,00 
  29   39     Lorenz Jannik                  2026 GER Sg Rochade Kuppenheim 1979 E.V       4  30  39½ 15,25 
  30   35     Bauer Claus  Dr.               2116 GER Schachfreunde Mainz 1928 e.V.        4  29½ 39  16,50 
  31   36 FM  Behling Robert                 2107 GER Sabt Tsv Haunstetten           S60   4  29½ 37½ 15,00 
  32   29     Titov Evgeny                   2211 RUS Moskau                               4  29  38  13,00 
  33   30     Roeberg Frank                  2198 GER Sv Schwarzach                        4  28  36½ 13,00 
  34   32 FM  Rolletschek Heinrich  Dr.DI.   2156 AUT Sv Gmunden                     S60   4  28  35  11,00 
  35   15 FM  Hofmann Thomas  Bsc            2305 AUT Sv Mistelbach                       3½  32  41½ 15,25 
  36   18 FM  Hanel Reinhard  Dr.            2274 AUT Mozart Salzburg                     3½  30  40½ 12,75 
  37   34     Berthold Andreas               2125 GER Sv 1892 Schwarzheide                3½  28  36  11,50 
  38   38     Malinarski Yehuda              2065 ISR Ashdod free player             S60  3½  26½ 34  12,00 
  39   41     Somalwar Anaiy                 1970 USA                                U18  3½  24  30  9,00  
  40   23 FM  Rosandic Denis                 2242 CRO                                      3  28  36½ 9,75  
  41   42     Carrasco Paul                  1963 USA                                S60   3  27½ 35½ 11,25 
  42   46     Zhuk Kirill                    1913 RUS Botvinnik chess school         U18   3  25½ 32  7,00  
  43   37     Halilovic Husejin              2101 BIH Hallein                              3  25½ 31½ 7,25  
  44   44 WCM Strukova Ksenia              F 1949 RUS Botvinnik chess school         U18  2½  28½ 36  9,00  
  45   40     Spelec Darko                   2025 SLO Frauental                           2½  24  30  8,00  
  46   43     Wegerer Josef  Mag.            1959 AUT Sv Steyregg                          ½  26  32½ 1,25  
  47   10 IM  Dragomirescu Robin-Alexandru   2362 ROU                                      0  21  27  0,00


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year