For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 560 : 10.11.2018

Online chess games 4757
Chess tournaments 29

View all included tournaments

St Petersburg RUS, Chigorin Mem 2018

Rank SNo.     Name                          Rtg FED Club                     Type Gr  Pts BH. BH. Vict Res. 
   1   13 GM  Idani Pouya                  2588 IRI                                    8  55½ 51   7    0   
   2    5 GM  Alekseev Evgeny              2620 RUS Санкт-Петербург               гр  7½  56  51½  6    0   
   3   17 GM  Timofeev Artyom              2580 RUS Республика Татарстан          мс   7  56  52   5    0   
   4   12 GM  Goganov Aleksey              2592 RUS Санкт-Петербург               мс   7  55  50½  5    0   
   5   22 GM  Ter-Sahakyan Samvel          2547 ARM                                    7  55  50   6    0   
   6    7 GM  Predke Alexandr              2615 RUS Самарская область             мс   7  53  49   5    0   
   7    6 GM  Khismatullin Denis           2617 RUS Республика Башкортостан       гр   7  53  48   6    0   
   8    2 GM  Kamsky Gata                  2666 USA                                    7  52½ 48½  5    0   
   9    1 GM  Maghsoodloo Parham           2685 IRI                                    7  52½ 48   6    0   
  10   15 GM  Ivanisevic Ivan              2583 SRB                                    7  52  48   5    0   
  11    9 GM  Perunovic Milos              2606 SRB                                    7  52  47½  5    0   
  12    3 GM  Alekseenko Kirill            2639 RUS Санкт-Петербург               мс   7  51½ 46½  6    0   
  13   24 IM  Tsydypov Zhamsaran           2530 RUS Республика Бурятия            мс   7  46½ 43   6    0   
  14    4 GM  Paravyan David               2629 RUS Москва                        мс  6½  55½ 50   6    0   
  15   19 GM  Vorobiov Evgeny E.           2557 RUS Москва                        кмс 6½  55  51   5    0   
  16   14 GM  Gareyev Timur                2584 USA                                   6½  53½ 51   6    0   
  17   38 IM  Vokhidov Shamsiddin          2446 UZB                          U16      6½  53½ 49½  6    0   
  18   21 GM  Sengupta Deep                2557 IND                                   6½  52  48   5    0   
  19    8 GM  Popov Ivan                   2611 RUS Москва                        мс  6½  51½ 48½  5    0   
  20   18 GM  Volkov Sergey                2568 RUS Республика Мордовия           гр  6½  51½ 47   4    0   
  21   31 GM  Gagare Shardul               2501 IND                                   6½  50  45½  4    0   
  22   32 IM  Khegay Dmitriy               2499 RUS Красноярский край             мс  6½  49  44   6    0   
  23   64     Nesterov Arseniy             2378 RUS Новгородская область     U16  кмс 6½  48½ 44½  5    0   
  24   27 FM  Sorokin Aleksey              2522 RUS Алтайский край                мс  6½  48½ 44   5    0   
  25   37 IM  Nigmatov Ortik               2456 UZB                                   6½  47½ 43   6    0   
  26   11 GM  Aleksandrov Aleksej          2602 BLR                          S45      6½  45½ 42½  6    0   
  27   44 IM  Sadovsky Artem               2408 RUS Тульская область              мс  6½  45½ 41½  5    0   
  28   28 IM  Anisimov Pavel               2521 RUS Санкт-Петербург               мс   6  54  50   4    0   
  29   26 GM  Levin Evgeny A.              2523 RUS Санкт-Петербург               мс   6  52  47½  5    0   
  30   46 IM  Kazakovskiy Valeriy          2405 BLR                                    6  51½ 47½  5    0   
  31   20 GM  Bocharov Dmitry              2557 RUS Новосибирская область         кмс  6  51½ 47   5    0   
  32   49 FM  Yeletsky Ivan                2401 RUS Москва                        кмс  6  51½ 46½  4    0   
  33   10 GM  Kokarev Dmitry               2604 RUS Пензенская область            мс   6  51  47   4    0   
  34   99 FM  Askerov Marat                2265 RUS Санкт-Петербург               кмс  6  50½ 47½  5    0   
  35   33 FM  Afanasiev Nikita             2487 RUS Москва                        кмс  6  50½ 47   5    0   
  36   36 GM  Mikaelyan Arman              2477 ARM                                    6  50  47   5    0   
  37   66 IM  Schekachikhin Maksim         2370 RUS Санкт-Петербург               кмс  6  49  46   6    0   
  38   29 IM  Khanin Semen                 2510 RUS Новосибирская область         мс   6  49  46   5    0   
  39   43 IM  Vlasenko Miroslav            2411 RUS Санкт-Петербург               кмс  6  49  44½  5    0   
  40   60 IM  Nikitenko Mihail             2389 BLR                                    6  47½ 44½  5    0   
  41   35 IM  Drygalov Andrey              2477 RUS Курганская область            кмс  6  47½ 43½  4    0   
  42   25 GM  Burmakin Vladimir            2523 RUS Ивановская область       S45  кмс  6  47½ 43½  3    0   
  43   76 FM  Demianjuk Alexander          2332 RUS Московская Область            кмс  6  47  44½  5    0   
  44   58 FM  Kotlyar Kirill               2390 RUS Тюменская область             мс   6  46  42½  5    0   
  45   52     Pershin Denis                2397 RUS Санкт-Петербург               кмс  6  46  42   6    0   
  46   45 IM  Smirnov Artem                2405 RUS Санкт-Петербург               кмс  6  46  42   5    0   
       48 CM  Rohith Krishna S             2403 IND                          U16       6  46  42   5    0   
  48   57 WIM Badelka Olga               F 2394 BLR                          U16       6  44½ 41   3    0   
  49   67 FM  Vdovin Vadim                 2369 RUS Московская область            кмс  6  44  41   5    0   
       72     Sattarov Bobir               2339 UZB                                    6  44  41   5    0   
  51  191     Poznyak Nazar                2016 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  6  42  39   5    0   
  52  124     Perov German                 2196 RUS Москва                   U16  кмс  6  41½ 38   5    0   
  53   59 IM  Gogolev Artem                2389 RUS Вологодская область           кмс  6  41  38   5    0   
  54   42     Bykov Oleg                   2411 RUS Московская область            кмс  6  41  37   5    0   
  55   81 IM  Chashchev Sergey             2313 RUS КЧР                      S45  кмс  6  36½ 33½  6    0   
  56   23 IM  Lobanov Sergei               2539 RUS Санкт-Петербург               мс  5½  50  45½  5    0   
  57   77 FM  Suleymenov Alisher           2331 KAZ                                   5½  48½ 45   5    0   
  58   40 IM  Savitskiy Sergey             2413 RUS ЯНАО                          мс  5½  48½ 44½  5    0   
  59   86 FM  Borisovsky Dmitry            2304 RUS Санкт-Петербург               кмс 5½  48  45   4    0   
  60  106     Bhambure Shantanu            2243 IND                                   5½  48  43½  4    0   
  61  152     Mohite Ranveer               2091 IND                                   5½  47½ 45   5    0   
  62  100 FM  Tsvetkov Andrey              2264 RUS Москва                   U16  кмс 5½  47  44   5    0   
  63   47 GM  Yagupov Igor                 2403 RUS Московская область       S45  кмс 5½  46½ 43   4    0   
  64   16 GM  Stupak Kirill                2583 BLR                                   5½  46  43   5    0   
  65   90 FM  Isanzhulov Arystan           2284 KAZ                          U16      5½  46  42½  5    0   
  66  116 WIM Nandhidhaa P V             F 2212 IND                                   5½  45½ 43   5    0   
  67  119     Pesotskiy Mikhail            2205 RUS Москва                   U16  кмс 5½  45½ 43   4    0   
  68   62 FM  Anikonov Dmitry              2382 RUS Красноярский край             кмс 5½  45½ 42   4    0   
  69   61     Saydaliev Saidakbar          2385 UZB                                   5½  45  42   5    0   
  70   39 IM  Duzhakov Ilya                2414 RUS Санкт-Петербург               мс  5½  45  41   5    0   
  71   74 FM  Smirnov Timofey              2332 RUS Московская область            кмс 5½  44½ 41½  5    0   
  72   55 FM  Popov Mikhail                2394 RUS Тюменская область             кмс 5½  44½ 41   4    0   
  73   78 FM  Yeritsyan Aram               2325 RUS Москва                   U16  кмс 5½  44  41½  5    0   
  74   87 WGM Gomes Mary Ann             F 2302 IND                                   5½  44  41   5    0   
  75   56     Palchun Grigory              2394 RUS Санкт-Петербург               кмс 5½  43½ 41   3    0   
  76   30 GM  Zontakh Andrey               2507 UKR                          S45      5½  43½ 40   5    0   
  77  123     Chibukhchyan Erik            2200 RUS Калининградская область       кмс 5½  43½ 40   4    0   
  78   70     Yatzenko Anton               2351 RUS Нижегородская область         кмс 5½  43½ 39½  5    0   
  79   98     Andreev Konstantin           2265 RUS Санкт-Петербург          S45  кмс 5½  43  40   5    0   
  80   96     Postnikov Artem              2270 RUS Камчатский край               кмс 5½  43  40   3    0   
  81  101     Gitelson Arkady              2264 RUS Саратовская область           кмс 5½  43  39½  4    0   
  82  103 FM  Danielyan Vahe               2256 ARM                                   5½  42½ 39   5    0   
  83   68     Makarian Rudik               2366 RUS Москва                   U16  кмс 5½  42  39   3    0   
  84  137     Arbuzov Mikhail              2146 RUS Ярославская область      U16  кмс 5½  41½ 39   5    0   
  85   54 FM  Yashmetov Mikhail            2394 RUS Костромская область           кмс 5½  41½ 39   4    0   
  86   71 FM  Naboka Sergey                2345 UKR                                   5½  41½ 38   4    0   
  87  177     Myshkovskiy Sviatoslav       2046 RUS Санкт-Петербург               кмс 5½  41  38   5    0   
  88  132     Vunder Andrey                2162 RUS Санкт-Петербург          S45  кмс 5½  38½ 36   4    0   
  89  145 WFM Gorovenko Darya            F 2109 RUS Москва                        кмс 5½  37½ 36½  5    0   
  90   89 IM  Khakimov Timur               2288 RUS Санкт-Петербург               кмс 5½  37½ 35   5    0   
  91  122 WFM Chernyak Viktoria          F 2200 RUS Санкт-Петербург               мс  5½  37  34½  4    0   
  92  160 FM  Martynyuk Elizaveta        F 2076 RUS Москва                        кмс  5  49  46   5    0   
  93   80 FM  Konaplev Anton               2320 RUS Смоленская область            кмс  5  49  46   4    0   
  94  125 FM  Eynullayev Altay             2180 AZE                          U16       5  48½ 46   4    0   
  95  107     Nikologorsky Matfei          2235 RUS Москва                        кмс  5  48½ 45   4    0   
  96  144     Zhuravlev Stepan             2114 RUS Московская область            кмс  5  48½ 44½  4    0   
  97  114 WGM Nebolsina Vera             F 2220 RUS Московская область            кмс  5  48½ 44   4    0   
  98   95 FM  Ibadov Dashgyn               2270 RUS Забайкальский край            кмс  5  48  45   4    0   
  99  118 FM  Melnikov Dmitry              2207 RUS Санкт-Петербург               кмс  5  47  44½  4    0   
 100  129 FM  Hakobyan Hovhannes H.        2168 ARM                                    5  47  43   4    0   
 101  111 FM  Klepikov Nikita              2228 RUS Санкт-Петербург               кмс  5  46  42½  4    0   
 102  110     Khusenkhojaev Mustafokhuja   2229 TJK                                    5  46  42   3    0   
 103  105     Emeljanov Alexander          2244 RUS Омская область                кмс  5  45½ 43   3    0   
 104   82 FM  Tahay Alexis                 2312 FRA                                    5  45½ 42½  4    0   
 105  147     Abdurakhmanov Mukhmmadali    2106 UZB                          U16       5  45  42½  4    0   
 106  151     Tencati Giuseppe             2095 ITA                                    5  44½ 41½  4    0   
      180     Babanin Gleb                 2037 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  5  44½ 41½  4    0   
 108  146     Mustafayev Farid             2109 AZE                          U16       5  44  41½  4    0   
 109  169     Fedotov Alexey               2057 RUS Свердловская область          кмс  5  44  41   4    0   
 110  179     Shirshov Nikolay             2040 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  5  43½ 41½  5    0   
 111  138     Kavyev Ruslan                2145 RUS Саратовская область      U16  кмс  5  43  41½  3    0   
 112   84 FM  Oglaza Oskar                 2310 POL                          U16       5  43  40   4    0   
      102 WIM Semenova Elena             F 2263 RUS ЯНАО                          кмс  5  43  40   4    0   
 114   51 FM  Timerkhanov Alexander        2398 RUS Санкт-Петербург               кмс  5  43  39   3    0   
 115   63     Salemgareev Tagir            2381 RUS Курганская область       U16  кмс  5  42½ 39   4    0   
 116   75 FM  Baltabaev Temirlan           2332 RUS Республика Татарстан          кмс  5  42½ 38½  4    0   
 117  115     Tsaruk Maksim                2215 BLR                          U16       5  42  39   3    0   
 118   94 FM  Vasilyev Vasily              2272 RUS Республика Саха (Якутия)      кмс  5  41½ 39   4    0   
 119  154     Khadzhiev Valery             2087 RUS Санкт-Петербург          S45  кмс  5  41½ 38½  4    0   
 120  142 WFM Kochukova Anna             F 2121 RUS Воронежская область           кмс  5  40½ 38½  3    0   
 121  185     Nikitinyh Boris              2031 RUS Санкт-Петербург          S60  кмс  5  39  36½  5    0   
 122  240     Shakirov Marat               1821 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  5  39  36   3    0   
 123  148     Postanogov Dmitrii           2101 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  5  38½ 35½  5    0   
 124  159     Lavrinovitsh Denis           2078 RUS Московская область            кмс  5  38  35   4    0   
 125  121 FM  Shkurkin Andrey              2201 RUS Тульская область              кмс  5  37½ 35   4    0   
 126   91 FM  Kiselev Pavel                2278 RUS Санкт-Петербург               кмс  5  37½ 34½  4    0   
 127  202     Rudikov Dmitry               1990 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  5  35  33   4    0   
 128  201     Yudkevich Mikhail            1993 RUS Московская область       S60  кмс  5  34  32   4    0   
 129  195 WFM Mamontova Anastasia        F 2009 RUS Челябинская область           кмс  5  34  31½  5    0   
 130  198     Kirchei Viktoriia          F 2002 RUS Москва                   U16  кмс  5  31  28½  5    0   
 131  117     Tarasov Ilya                 2211 RUS Санкт-Петербург               кмс 4½  49½ 47   3    0   
 132   69 IM  Saveliev Alexei              2365 RUS Санкт-Петербург               кмс 4½  46½ 43½  3    0   
 133  126     Pierecker Markus             2180 AUT                          S45      4½  45½ 43½  3    0   
 134  161     Shidlovskiy Artemiy          2073 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 4½  45½ 43   3    0   
 135  188 WCM Kiseleva Arina             F 2027 RUS Санкт-Петербург               кмс 4½  45  42   4    0   
 136   34 GM  Kabanov Nikolai              2481 RUS ХМАО                          мс  4½  45  41   3    0   
 137  205     Ter-Saakian Grigorii         1982 RUS Московская область       U16  кмс 4½  43½ 40   3    0   
 138  199 WCM Mkrtchyan Mariam           F 2001 ARM                          U16      4½  43  40½  4    0   
 139  113 FM  Pogorelskikh Sergey          2224 RUS Самарская область        S45  кмс 4½  43  40   3    0   
 140  135     Semenenko Sergey             2157 RUS Ленинградская область         кмс 4½  42½ 39½  4    0   
 141  172     Ivanov Sergei V.             2055 RUS Санкт-Петербург          S45  кмс 4½  42  40   3    0   
      207     Ismagilov Igor               1979 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 4½  42  40   3    0   
 143  262     Atakishiev Emil              1658 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 4½  42  39½  4    0   
 144  130     Eynullayev Atilla            2164 AZE                          U16      4½  42  39   4    0   
 145  174 WFM Petrochenko Maria          F 2054 RUS Санкт-Петербург               кмс 4½  42  38½  4    0   
 146  192 WIM Gagare Shalmali            F 2013 IND                                   4½  41½ 39½  3    0   
 147  104     Erdenieva Oyuna            F 2251 RUS Томская область               кмс 4½  41½ 38½  3    0   
 148  153     Tahay Romain                 2089 FRA                                   4½  41  38½  4    0   
 149  108     Nikitin Sergey E.            2230 RUS Санкт-Петербург               кмс 4½  41  38½  3    0   
 150  157     Vetokhin Ilia                2082 RUS Москва                   U16  кмс 4½  41  38   3    0   
 151  139     Galchenko Vadim              2135 RUS Мурманская область            кмс 4½  40½ 38½  3    0   
 152  150     Yaroslavtsev Artem           2097 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 4½  39½ 37   4    0   
 153   73 IM  Karasev Vladimir I           2338 RUS Санкт-Петербург          S60  кмс 4½  39½ 36½  4    0   
 154  265     Kudin Alexander              1654 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 4½  39½ 36   4    0   
 155   65     Brikov Illarion              2371 RUS Тульская область         S45  кмс 4½  38  35½  3    0   
      182     Shapar Tatiana             F 2034 RUS Санкт-Петербург               кмс 4½  38  35½  3    0   
 157  165     Torres Dominguez David       2067 ESP                          S45      4½  38  35   4    0   
 158  141     Vasiliev Georgiy             2124 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 4½  37½ 36   4    0   
 159  167     Aseev Vladimir               2063 RUS Санкт-Петербург          S60  кмс 4½  37½ 34½  4    0   
 160  257     Sorokin Artem                1701 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 4½  37½ 34½  3    0   
 161  109     Aleksandrov Danila           2229 RUS Санкт-Петербург               кмс 4½  37  35   4    0   
 162  181 FM  Efremov Vladislav            2035 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 4½  37  34   4    0   
 163  140 WFM Sinitsina Anastassia       F 2130 EST                          U16      4½  36½ 34   4    0   
 164  190     Osipov Aleksandr             2021 RUS Ростовская область       U16  кмс 4½  35½ 33   4    0   
 165   79     Fraiman Dmitry               2323 RUS Санкт-Петербург               кмс 4½  35½ 32½  3    0   
 166  204     Wartiovaara Oliver           1984 FIN                          U16      4½  35  33   4    0   
 167  216     Yun Vyacheslav               1931 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 4½  34½ 32½  4    0   
 168  173     Rudovskii Filipp             2054 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 4½  34½ 32   4    0   
 169  178     Pogorelskikh Sofia         F 2041 RUS Самарская область        U16  кмс 4½  34  32½  3    0   
 170  155     Frolov Aleksey G.            2086 RUS Московская область       U16  кмс 4½  33  30½  4    0   
 171   93 FM  Prokopchuk Yury              2275 RUS Москва                        кмс 4½  33  30   4    0   
 172   97 IM  Rjabzev Konstantin           2270 RUS Краснодарский край            кмс  4  46½ 43   4    0   
 173  149     Manin Viktor                 2100 UZB                          S60       4  46  43   4    0   
 174   53 IM  Kukhmazov Arsen              2395 RUS Московская область            кмс  4  45  41   4    0   
 175  237     Shkuratov Vladimir           1833 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  4  45  41   3    0   
 176   83 FM  Gogin Maksim                 2310 RUS Санкт-Петербург               кмс  4  44½ 41   3    0   
       85     Korennoi Viktor              2306 RUS Санкт-Петербург               кмс  4  44½ 41   3    0   
 178  112 IM  Ageichenko Genadi A          2225 RUS Москва                   S60  кмс  4  44  40½  3    0   
 179  133 WIM Pujari Rucha               F 2160 IND                                    4  42  39½  4    0   
 180  164     Volkov Roman                 2070 RUS Санкт-Петербург               кмс  4  42  39   3    0   
 181  166     Zabolotnov Evgeny            2064 RUS Санкт-Петербург               кмс  4  41½ 38½  3    0   
 182   41 FM  Ofitserian Boris             2411 RUS Московская область            кмс  4  41  38½  3    0   
 183  194     Slugin Yaroslav              2009 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  4  40½ 38   3    0   
 184  233     Zolotyh Lev                  1849 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  4  40½ 37½  2    0   
 185  229     Vorobyova Ekaterina        F 1874 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  4  40½ 36½  3    0   
 186   92 IM  Leontiev Aleksandr V.        2276 RUS Санкт-Петербург               кмс  4  40  37   3    0   
 187  193     Shihaliev Leonard            2010 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  4  39  37   4    0   
      239     Pankova Julia              F 1826 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  4  39  37   4    0   
 189  215     Usacheva Glafira           F 1939 RUS Московская область       U16  кмс  4  39  36½  3    0   
      258     Gurskiy Dmitriy              1701 RUS Московская область       U16  кмс  4  39  36½  3    0   
 191  196     Levicheva Ekaterina        F 2004 RUS Ярославская область      U16  кмс  4  38½ 36   4    0   
      252     Vorobieva Varvara          F 1760 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  4  38½ 36   4    0   
 193  187     Lazhevskaya Zhanni         F 2029 RUS Москва                        кмс  4  38½ 35½  3    0   
 194  143     Ismagilov Damir              2116 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  4  38  36½  3    0   
 195  200 CM  Vasilyev Alexey              1995 RUS Москва                   U16  кмс  4  38  36   4    0   
 196  211     Tskhadadze Anna            F 1952 RUS Санкт-Петербург               кмс  4  38  35½  2    0   
 197  218     Kundianok Vladislav          1918 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  4  37½ 36   3    0   
 198  261     Patel Palak                  1672 IND                                    4  37½ 35½  4    0   
 199  183     Tsapalin Sergey              2032 RUS Пермский край                 кмс  4  37½ 34½  3    0   
 200  168     Kharlamov Igor               2063 ISR                          S45       4  37½ 34½  2    0   
 201  171     Ofitserian Armen             2055 RUS Московская область            кмс  4  37  35   4    0   
 202  136     Sokolov Ilia                 2150 RUS Санкт-Петербург               кмс  4  36½ 35   3    0   
 203  220     Rubtsov Aleksandr            1900 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  4  36½ 34   4    0   
 204  206     Yarosh Ruslan                1981 RUS Вологодская область      U16  кмс  4  36  34½  2    0   
 205  225     Dushin Nikolay               1881 RUS Санкт-Петербург          S60  кмс  4  35½ 33   4    0   
 206  213     Razumovskiy Mikhail          1944 RUS Санкт-Петербург               кмс  4  35  34   2    0   
 207  158     Tyapkin Petr                 2080 RUS Саратовская область      U16  кмс  4  35  32   2    0   
 208  219     Shadunts Kirill              1907 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  4  34  31½  3    0   
 209  134     Postnikov Roman              2158 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  4  33½ 31½  3    0   
 210  238     Bulsoev Alexander            1828 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  4  33  30½  3    0   
 211  162     Shoshin Kirill               2073 RUS Вологодская область      U16  кмс  4  31½ 29½  3    0   
 212  243     Ponomarev Vsevolod           1812 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  4  30½ 28   4    0   
 213  170 WFM Nazarova Anastasia         F 2055 FIN Санкт-Петербург                   3½  42½ 39½  3    0   
 214  131     Azimov Ilyas                 2162 RUS Санкт-Петербург               кмс 3½  41  38   3    0   
 215  128 CM  Stukan Martin                2173 RUS Москва                   U16  кмс 3½  40½ 37½  3    0   
 216  284     Chertkov Maksim              1502 RUS Московская область       U16  кмс 3½  40½ 37   3    0   
 217  241     Smorodkin Kirill             1819 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 3½  40  37   3    0   
 218  210     Putrenko Kirill              1955 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 3½  38½ 37   2    0   
 219  203     Popovich Alexey              1984 RUS ХМАО                     U16  кмс 3½  38½ 36   3    0   
      221     Pavlov Mikhail               1894 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 3½  38½ 36   3    0   
 221  209     Pestryakov Nikita            1959 RUS Республика Саха (Якутия) U16  кмс 3½  37  35   3    0   
 222  224     Kuznetsov Mikhail            1882 RUS Санкт-Петербург               кмс 3½  36½ 34   3    0   
      247     Vasilenko Ekaterina        F 1785 UKR                                   3½  36½ 34   3    0   
 224  212     Bajaramov Elvin              1950 RUS Санкт-Петербург               кмс 3½  35½ 34   3    0   
 225  263     Archelkov Arseniy            1657 KAZ                                   3½  35½ 33   2    0   
 226  289     Mustafazade Fikrat           1404 AZE                          U16      3½  35  32½  3    0   
 227  222     Grishaev Igor                1893 RUS Московская область            кмс 3½  34½ 33   3    0   
 228  256     Kurchenko Egor               1710 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 3½  34  32   3    0   
 229  248     Kovalenko Kleopatra        F 1781 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 3½  34  31½  3    0   
 230  274     Vetokhina Sofia            F 1595 RUS Москва                   U16  кмс 3½  34  31½  2    0   
 231  244     Nuritdinov Nizomitdin        1796 RUS Санкт-Петербург          S45  кмс 3½  32½ 31   3    0   
 232  227     Titievskaya Elizaveta      F 1878 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 3½  31½ 29   3    0   
 233  255     Chagina Ulyana             F 1727 RUS Московская область       U16  кмс 3½  30  28½  3    0   
 234  254     Ageeva Vasilisa            F 1745 RUS Санкт-Петербург               кмс 3½  29½ 28   2    0   
 235  276     Badazhkov Egor               1581 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 3½  28½ 27   2    0   
 236  236     Klevets Ksenia             F 1834 RUS Санкт-Петербург               кмс  3  41  38   2    0   
 237  184     Dmitriev Vladimir            2031 RUS Санкт-Петербург          S45  кмс  3  39½ 37   2    0   
 238  223     Shmoilov Dmitry              1887 RUS Архангельская область    S45  кмс  3  39  37   2    0   
 239  120     Zaichikov Andrey             2202 RUS Московская область            кмс  3  39  36½  3    0   
 240  163     Khlopushin Dmitriy           2072 RUS Санкт-Петербург               кмс  3  37½ 34½  3    0   
 241  197     Kruglikov Alexander          2003 RUS Санкт-Петербург          S60  кмс  3  37½ 34½  1    0   
 242  127     Ivanov Platon-Jaan           2176 EST                                    3  36½ 33½  2    0   
 243  231     Khodko Yurii N.              1858 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  3  36  34   2    0   
 244  281     Pradeep Pandya               1537 IND                          S45       3  36  33½  3    0   
 245  283     Tarielashvili Diana        F 1503 RUS Московская область       U16  кмс  3  36  33½  2    0   
 246  300     Gavrilenko Alexander         1000 RUS Санкт-Петербург               кмс  3  36  33   2    0   
 247  242     Dmitriev Leonid              1818 RUS Москва                   U16  кмс  3  35½ 33½  3    0   
 248  253     Trifonov Vladislav           1749 RUS Тульская область         U16  кмс  3  35½ 33   2    0   
 249  249     Bodnaruk Kseniya           F 1777 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  3  35  33½  3    0   
 250  270     Cherneyko Ivan               1628 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  3  35  32½  3    0   
 251  245     Chugunov Vadim               1790 RUS Ярославская область      U16  кмс  3  35  32½  2    0   
 252  301     Manojkin Daniil              1000 RUS Вологодская область           кмс  3  34½ 32   2    0   
 253  230     Gutsulyak Nikolay            1861 RUS Краснодарский край            кмс  3  34  32   2    0   
 254  250     Loktionov Kirill             1776 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  3  33½ 31½  2    0   
 255  234     Saveljev Ivan                1841 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  3  33  31   2    0   
      277     Shemakhanov Danila           1559 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  3  33  31   2    0   
 257  251     Semenova Anastasia         F 1769 RUS ЯНАО                          кмс  3  32½ 31½  3    0   
 258  208     Protasova Anastasia        F 1974 RUS Санкт-Петербург               кмс  3  32  30½  3    0   
 259  232     Kombar Mariya              F 1851 RUS Саратовская область      U16  кмс  3  31  29½  2    0   
      264     Shemyakinskiy Nikita         1655 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  3  31  29½  2    0   
 261  266     Zakharov Yuri                1650 RUS Санкт-Петербург          S60  кмс  3  30½ 28½  2    0   
 262  269     Soloviev Mikhail             1636 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  3  29½ 28   2    0   
 263  272     Shceglov Mikhail             1612 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  3  29  27½  2    0   
 264  285 ACM Lapin Artem                  1496 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  3  28½ 27   3    0   
 265  246     Timirev Sergey               1788 RUS Санкт-Петербург          S60  кмс  3  28½ 26   1    0   
 266  280     Shevtsova Stefania         F 1553 RUS Москва                   U16  кмс  3  26  24½  3    0   
 267  217     Pavlov Mark                  1924 RUS Москва                   U16  кмс 2½  40  37½  2    0   
 268  156     Don Aleksandr                2086 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 2½  37½ 34½  1    0   
 269  186     Vorobyova Valeriya         F 2030 RUS Санкт-Петербург               кмс 2½  37  34½  2    0   
 270  259     Serov Aleksandr              1688 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 2½  36½ 34½  2    0   
 271  175     Gkogkas Dimitrios            2047 GRE                          S45      2½  36½ 34   2    0   
 272  235     Yakovlev Yuri S.             1838 RUS Санкт-Петербург          S60  кмс 2½  36  33½  2    0   
 273  267     Tsarkov Mikhail              1650 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 2½  34  32½  2    0   
 274  214     Zasukhin Mikhail             1943 RUS Сахалинская область           кмс 2½  34  32   1    0   
 275  271     Myslevsky Fedor              1617 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 2½  33½ 31   1    0   
 276  189     Solomin Maxim                2025 RUS Самарская область             кмс 2½  33  31   2    0   
 277  273     Isfandiyarli Kamal           1597 AZE                          U16      2½  32  29½  2    0   
 278  228     Bunin Serafim                1876 RUS Саратовская область      U16  кмс 2½  31  29½  2    0   
 279  278     Khalilov Emin                1556 AZE                          U16      2½  31  28½  2    0   
 280  275     Petrov Maksim                1589 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 2½  30½ 28½  1    0   
 281  286     Petrova Anzhelika          F 1445 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 2½  28½ 26½  2    0   
 282  226     Ponomarev Denis              1879 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 2½  28  26½  2    0   
 283  291     Romanov Ivan I.              1385 RUS Ленинградская область    U16  кмс 2½  27  26   2    0   
 284   50 FM  Apryshko Gleb                2399 RUS Москва                        кмс  2  39  36   2    0   
 285  260     Moskaleva Arina            F 1675 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  2  34  32   1    0   
 286  268     Lekhtonen Yaroslav           1639 RUS Республика Карелия       U16  кмс  2  31½ 30½  2    0   
 287  288     Naryshkina Irina           F 1425 RUS Санкт-Петербург          S45  кмс  2  31½ 30   1    0   
 288  279     Laukhina Margarita A.      F 1555 RUS Московская область       U16  кмс  2  31½ 29   1    0   
 289  287     Mutina Sofia               F 1441 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  2  30½ 28   2    0   
 290  293     Lozovoi Georgy               1315 RUS Краснодарский край       U16  кмс  2  30½ 28   0    0   
 291  290     Airapetyan Anzhelika       F 1397 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  2  29  28   1    0   
 292  296     Bobrov Vladimir              1219 RUS Республика Татарстан     U16  кмс  2  27  25   2    0   
 293  297     Gulaia Maria               F 1456 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  2  24½ 23   1    0   
 294  292     Kobak Polina               F 1373 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 1½  27  26   1    0   
 295  294     Burkin Aleksandr             1309 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс 1½  24  23   1    0   
 296  298     Kolesnyak Artem              1056 RUS Ленинградская область    U16  кмс  1  33½ 31½  0    0   
 297   88     Abbasov Vusal                2302 AZE                               кмс  1  32  30   1    0   
      176     Sapegin Yaroslav             2046 RUS Санкт-Петербург               кмс  1  32  30   1    0   
 299  295     Mashkov Viacheslav           1281 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  1  27  25½  1    0   
 300  299     Belyy Valeriy                1000 RUS Ленинградская область         кмс  1  23  22½  0    0   
 301  282     Petrova Varvara            F 1515 RUS Санкт-Петербург          U16  кмс  0  27  26   0    0


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year