For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 547 : 01.07.2018

Online chess games 5930
Chess tournaments 52

View all included tournaments

Teplice CZE, 13th Open

Rank SNo.     Name                            Rtg FED Club                                                           Type Gr  Pts BH. BH. RtgØ 
   1    4 GM  Romanov Evgeny                 2628 RUS Russia                                                                   7  43  54  2450 
   2   11 GM  Vorobiov Evgeny E.             2553 RUS Russia                                                                   7  42  53½ 2406 
   3   12 GM  Dastan Muhammed Batuhan        2538 TUR Turkey                                                                   7  42  52½ 2416 
   4    5 GM  Erdos Viktor                   2620 HUN Hungary                                                                  7  40  51  2359 
   5   13 GM  Repka Christopher              2534 SVK Slovakia                                                                 7  38½ 49  2303 
   6    8 GM  Postny Evgeny                  2576 ISR Israel                                                                  6½  43  54  2457 
   7   21 IM  Admiraal Miguoel               2465 NED Netherlands                                                             6½  42½ 54  2389 
   8   28 IM  Menezes Christoph              2404 AUT Austria                                                                 6½  42½ 53  2434 
   9    3 GM  Movsesian Sergei               2633 ARM Armenia                                                                 6½  42  53  2446 
  10   17 IM  Jarmula Lukasz                 2499 POL Poland                                                                  6½  41  52  2349 
  11    9 GM  Stocek Jiri                    2570 CZE Czech Republic                                                          6½  40½ 51  2346 
  12   18 IM  Zanan Evgeny                   2497 ISR Israel                                                                  6½  40  50½ 2375 
  13    1 GM  Rodshtein Maxim                2688 ISR Israel                                                                  6½  39½ 49½ 2345 
  14    2 GM  Demchenko Anton                2670 RUS Russia                                                                  6½  39  50½ 2397 
  15   10 GM  Peralta Fernando               2567 ARG Argentina                                                               6½  38½ 49  2328 
  16   14 GM  Krysa Leandro                  2529 ARG Argentina                                                                6  42  52½ 2408 
  17   31 IM  Satyapragyan Swayangsu         2395 IND India                                                                    6  41  51½ 2373 
  18   15 GM  Movsziszian Karen              2527 ARM Armenia                                                                  6  40  51½ 2342 
  19   34 FM  Vlasak Lukas                   2378 CZE Czech Republic                                                           6  40  50½ 2326 
  20   25 IM  Von Bahr Oskar                 2431 SWE Sweden                                                                   6  39  50½ 2302 
  21   23 IM  Kozak Adam                     2450 HUN Hungary                                                             U18  6  38½ 49½ 2261 
  22   22 IM  Iniyan P                       2460 IND India                                                               U18  6  38  49½ 2329 
  23   33 CM  Teclaf Pawel                   2384 POL Poland                                                              U18  6  38  49  2299 
  24   24 GM  Jurcik Marian                  2443 SVK Slovakia                                                                 6  37  48½ 2319 
  25   30 FM  Cukrowski Filip                2401 POL Poland                                                                   6  37  47  2250 
  26   39 FM  Naboka Sergey                  2341 UKR Ukraine                                                                  6  36½ 46½ 2187 
  27   40 FM  Krykun Yuriy                   2338 UKR Ukraine                                                                  6  36  46½ 2262 
  28   55 FM  Blom Vincent                   2249 NED Netherlands                                                              6  36  46  2192 
  29   32 FM  Veinberg Nimrod                2390 ISR Israel                                                                   6  34½ 45½ 2230 
  30   60 IM  Weinzettl Ernst                2207 AUT Austria                                                                  6  32½ 42  2112 
  31   20 IM  Grinberg Eyal                  2472 ISR Israel                                                                  5½  40  51  2345 
  32   19 IM  Saduakassova Dinara          F 2491 KAZ Kazakhstan                                                              5½  39½ 50  2364 
  33   26 IM  Ikeda Junta                    2420 AUS Australia                                                               5½  39  50½ 2364 
  34   16 IM  Thybo Jesper Sondergaard       2502 DEN Denmark                                                                 5½  38  49  2352 
  35   77     Horak Jiri                     2131 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem) S50  S60 5½  36½ 46½ 2232 
  36   44 FM  Oglaza Oskar                   2322 POL Poland                                                              U18 5½  35½ 46  2322 
  37    6 GM  Fridman Daniel                 2610 GER Germany                                                                 5½  35½ 45½ 2221 
  38   43 FM  Sylvan Jacob                   2326 DEN Denmark                                                                 5½  35  45½ 2281 
  39   35 FM  Simek Petr                     2354 CZE Czech Republic                                                          5½  34½ 45  2169 
  40   81     Sprenar Petr                   2118 CZE Czech Republic                                                      U18 5½  34½ 42½ 2152 
  41   63     Taranenko Evgueniy             2196 UKR Ukraine                                                                 5½  34  43½ 2136 
  42   36 FM  Goluch Piotr                   2353 POL Poland                                                                  5½  34  43  2163 
  43   66     Winkelman Albert               2183 AUS Australia                                                           U18 5½  34  42½ 2134 
  44   57     Parizek Vojtech                2242 CZE Czech Republic                                                          5½  33½ 43  2133 
  45   42 FM  Kambrath Yannick               2333 FRA France                                                                  5½  32½ 42½ 2148 
  46   62 FM  Furman Boris                   2203 RUS Russia                                                              S60 5½  32½ 41  2143 
  47   68 FM  Larsen Flemming Bo             2164 DEN Denmark                                                                 5½  28  36½ 2019 
  48  119     Koubova Anna Marie           F 1936 CZE Czech Republic                                                      U18  5  38  46  2214 
  49    7 GM  Turov Maxim                    2600 RUS Russia                                                                   5  36½ 47  2283 
  50   37 FM  Colijn Stefan                  2343 NED Netherlands                                                              5  36½ 47  2263 
  51   41 FM  Rubes Jan                      2335 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)           5  36  45½ 2170 
  52   73     Volek Radomir                  2145 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)           5  36  44½ 2182 
  53   59     Chan Kim Yew                   2219 MAS Malaysia                                                            U18  5  35½ 45½ 2233 
  54   49 IM  Peek Marcel                    2291 NED Netherlands                                                              5  35½ 45½ 2213 
  55   50 FM  Liska Jiri                     2272 CZE Czech Republic                                                           5  35  46  2188 
  56   46 IM  Maryasin Boris                 2302 ISR Israel                                                              S60  5  35  45½ 2265 
  57   83     Jankowiak Tomasz               2094 POL Poland                                                                   5  35  44  2095 
  58   47     Kozusek Daniel                 2297 CZE Czech Republic                                                           5  34½ 44  2260 
  59   38 FM  Grela Kacper                   2342 POL Poland                                                                   5  34  44  2188 
       56 FM  Cap Adam                       2245 CZE Czech Republic                                                           5  34  44  2188 
  61   27 IM  Hnydiuk Aleksander             2417 POL Poland                                                                   5  34  39½ 2089 
  62   70 FM  Kozak Milos                    2156 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem) S50       5  33½ 43½ 2185 
  63   45 FM  Paszewski Mateusz              2322 POL Poland                                                                   5  33  44  2135 
  64   65     Sernecki Franciszek            2184 POL Poland                                                              U18  5  32½ 41½ 2101 
  65   84 WIM Zemlickova Olena             F 2080 UKR Ukraine                                                                  5  32½ 40½ 2057 
  66   61     Teglas Balazs                  2204 HUN Hungary                                                                  5  32  42  2077 
  67   52 IM  Piasetski Leon                 2257 CAN Canada                                                              S60  5  32  40  2137 
  68  127     Polansky Adam Lubos            1907 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)      U18  5  31½ 39½ 2062 
  69   51 IM  Freisler Pavel                 2263 CZE Czech Republic                                                           5  31  41  2044 
  70   82 FM  Lys Josef                      2111 CZE Czech Republic                                                      S60  5  31  40½ 2037 
  71   48 FM  Mirimanian Hayk                2294 FRA France                                                                   5  31  40  2048 
  72   79     Barthel Ansgar                 2121 GER Germany                                                                  5  30½ 39½ 1894 
  73  125     Shyam Prasad Reddy K           1912 IND India                                                               U18  5  30  39  2084 
  74   54     Riha Vojtech                   2253 CZE Czech Republic                                                      U18  5  29½ 39½ 2046 
  75   78     Groffen Hans                   2130 NED Netherlands                                                              5  28  36  1978 
  76   53     Larsen Peter                   2257 DEN Denmark                                                                  5  28  36  1969 
  77  107     Cerny David                    1990 CZE Czech Republic                                                      U18  5  26  34½ 1882 
  78   97     Toure Vasanth                  2027 FRA France                                                                  4½  38½ 48½ 2271 
  79   85 WCM Dmochowska Agnieszka         F 2051 POL Poland                                                                  4½  37½ 45½ 2274 
  80   72     Jansen Bob                     2148 NED Netherlands                                                             4½  36  45  2248 
  81   69 FM  Walkusz Witoslaw               2161 POL Poland                                                                  4½  34½ 44  2204 
  82   74     Eriksson Christian Altenburg   2144 DEN Denmark                                                                 4½  34½ 43  2190 
  83  102     Verwoert Jef                   2012 NED Netherlands                                                             4½  34  43  2146 
  84   91     Svanda Ondrej                  2043 CZE Czech Republic                                                      U18 4½  33½ 44  2227 
  85   58     Halak Miklos                   2241 HUN Hungary                                                                 4½  33½ 44  2107 
  86   67     Bulockin Martin                2170 CZE Czech Republic                                                      U18 4½  33½ 42  2113 
  87   75     Horak Ales                     2134 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)          4½  33  42  2055 
  88   80     Brejnik Gustav                 2120 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)          4½  33  41½ 2123 
  89   93     Bai Adelard                    2042 TPE Chinese Taipei                                                      U18 4½  33  40½ 2131 
  90   88     Kusa Jakub                     2046 CZE Czech Republic                                                      U18 4½  32½ 41½ 2101 
  91  101     Stock Andreas                  2013 GER Germany                                                                 4½  32  41½ 2121 
  92  115     Ondrejat Miroslav              1948 CZE Czech Republic                                                      S60 4½  32  40  2071 
  93   76     Vales Vaclav                   2133 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem) S50      4½  32  39½ 2070 
  94  110     Aan Sikka                      1977 IND India                                                               U18 4½  30½ 39  1988 
  95  111     Kalinowska Zuzanna           F 1966 POL Poland                                                              U18 4½  30½ 38½ 1972 
  96  113     Zemlicka Vit                   1963 CZE Czech Republica                                                         4½  30  38½ 1979 
  97   64     Hadraba Vladimir               2192 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem) S50  S60 4½  29  38½ 2067 
  98  144     Klucznik Andre                 1700 FRA France                                                              S60 4½  28  36  2030 
  99  108     Hlavac Rudolf                  1987 CZE Czech Republic                                                      S60 4½  27½ 36½ 1915 
 100  112     Smid Pavel                     1964 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)      U18 4½  27½ 35½ 1915 
 101  167     Lieber Lukas                   1470 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)      U18 4½  22½ 29½ 1832 
 102   94     Christiansen Arne              2035 DEN Denmark                                                             S60  4  32½ 42  2086 
 103   71     Janda Zdenek                   2153 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem) S50  S60  4  32  41  2038 
 104   96     Toure Ananth                   2029 FRA France                                                                   4  31½ 41½ 2038 
 105   90     Olsen Aage Dalstrup            2045 DEN Denmark                                                                  4  31  40  2025 
 106   92     Domanski Lukasz                2043 POL Poland                                                                   4  31  39½ 2082 
 107  118     Spanton Tim R                  1937 ENG England                                                             S60  4  30½ 39  1900 
 108   87 WIM Tsifanskaya Ludmila A        F 2048 ISR Israel                                                              S60  4  29½ 39½ 2050 
 109   98     Popper Tomas                   2020 CZE Czech Republic                                                           4  29½ 39½ 2032 
 110  136     Molnar Ladislav                1781 CZE Czech Republic                                                      S60  4  28½ 36½ 1845 
 111   95     Stastny Petr                   2033 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem) S50  S60  4  28  37  2014 
 112  103     Nykjaer Jess                   2010 DEN Denmark                                                                  4  28  36½ 1944 
 113  105     Hoke Petr                      2004 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)           4  28  36½ 1915 
 114  109     Palas Ales                     1979 CZE Czech Republic                                                           4  28  36  1952 
 115  121     Stehlik Jiri                   1933 CZE Czech Republic                                                      S60  4  28  35½ 1991 
 116  129 WCM Marcinczyk Monika            F 1867 POL Poland                                                              U18  4  28  35½ 1937 
 117  106     Suchomelova Simona           F 1996 CZE Czech Republic                                                           4  27½ 36  1920 
 118  130     Majerik Vladimir               1863 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem) S50  S60  4  27½ 35½ 1946 
 119  149     Mrisova Eliska               F 1665 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)      U18  4  27½ 35  1868 
 120  124     Novotna Tereza               F 1914 CZE Czech Republic                                                           4  26½ 33½ 1878 
 121  164     Schoeppe Christian             1540 GER Germany                                                                  4  26  33½ 1893 
 122  145     Lasik Petr                     1689 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)           4  24  31  1728 
 123  131     Hubeny Pavel                   1860 CZE Czech Republic                                                           4  23½ 30  1813 
 124   99     Chmelik Jiri                   2015 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem) S50  S60  4  23  31½ 1738 
 125  114     Otruba Marek                   1957 CZE Czech Republic                                                      U18 3½  35½ 44½ 2078 
 126   86     Nemec David                    2050 CZE Czech Republic                                                          3½  32½ 40½ 2031 
 127  132     Popovic Martin                 1846 SVK Slovakia                                                            U18 3½  32½ 40  2022 
 128  140     Neumann Filip                  1731 CZE Czech Republic                                                      U18 3½  32  41  2060 
 129  120     Novotny Jaroslav               1933 CZE Czech Republic                                                      S60 3½  31½ 40½ 2042 
 130  135     Stastny Jakub                  1804 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)      U18 3½  30½ 37½ 1957 
 131   89     Pribyl Viktor                  2045 CZE Czech Republic                                                      U18 3½  28½ 32½ 1981 
 132  146     Pawicka Magdalena            F 1687 POL Poland                                                              U18 3½  28  36  1859 
 133  117     Kruijf Caspar                  1938 NED Netherlands                                                             3½  26  33½ 1937 
 134  126     Steenstrup Svend               1909 DEN Denmark                                                                 3½  26  33½ 1874 
 135  170     Nenchev Georgi                 1391 FID FIDE   Licensed                                                     S60 3½  24½ 31½ 1822 
 136  133     Saffova Michaela             F 1823 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)          3½  23  30  1763 
 137  147     Purkyt Jaroslav                1666 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem) S50  S60 3½  21  28  1683 
 138  122     Bazantova Marie              F 1928 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem) S50       3  32½ 40  1994 
 139  104 WCM Pribylova Sofie              F 2005 CZE Czech Republic                                                      U18  3  32½ 36½ 2041 
 140  100     Sura Jaroslav                  2014 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)           3  31  35½ 2039 
 141  134     Ret Adam Josef                 1818 CZE Czech Republic                                                      U18  3  30½ 39  1916 
 142  151     Kolmykov Dmitry                1653 GER Germany                                                                  3  30½ 34½ 2056 
 143  142     Konvalinka Vladislav           1725 CZE Czech Republic                                                      S60  3  30  38  1907 
 144  123     Stanek Ondrej                  1925 CZE Czech Republic                                                      U18  3  29½ 34  2005 
 145  139     Mriso Milos                    1745 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)           3  29  37  1871 
 146  141     Bergmann Marcus                1729 GER Germany                                                                  3  27  35  1873 
 147  157     Skuthan Radek                  1616 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)      U18  3  27  34  1850 
 148  159 AFM Ruzicka Vaclav                 1604 CZE Czech Republic                                                           3  26  33  1827 
 149  156     Svec Ludek                     1618 CZE Czech Republic                                                      S60  3  26  32½ 1797 
 150  150     Werner Hong Quan Dan           1657 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)      U18  3  25½ 23  1694 
 151  116     Gratze Michael                 1946 AUT Austria                                                                  3  25  32½ 1818 
 152  162     Voleman Milan                  1554 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem) S50       3  24½ 31  1706 
 153  143     Zak Jiri                       1702 CZE Czech Republic                                                           3  24  31½ 1803 
 154  166     Vaclavik Jan                   1489 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)      U18  3  23½ 21  1702 
 155  154     Ptaszynski Tomasz              1642 POL Poland                                                                   3  23  29  1701 
 156  152     Straslipka Jiri                1644 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem) S50  S60  3  22½ 29½ 1635 
 157  171     Peglau Charis                F 1324 GER Germany                                                             U18  3  20½ 27½ 1705 
 158   29 IM  Pigott John C                  2404 ENG England                                                             S60 2½  31½ 23  2067 
 159  128     Novotny Martin                 1871 CZE Czech Republic                                                      U18 2½  31  29½ 2055 
 160  155     Cernicek Matyas                1619 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)      U18 2½  30  39  1974 
 161  137     Kasik Miroslav                 1781 CZE Czech Republic                                                      S60 2½  29  27  1886 
 162  172     Peglau Dora                  F 1203 GER Germany                                                             U18 2½  25½ 32  1755 
 163  174     Gorej Vojtech                  1633 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)      U18 2½  21  27½ 1667 
 164  138     Kjeldsen Anton                 1764 DEN Denmark                                                                  2  28  36  1848 
 165  148     Privoznik Lubos                1665 CZE Czech Republic                                                      S60  2  27  34½ 1785 
 166  161     Kearsley Raymond J             1604 ENG England                                                             S60  2  26  33½ 1863 
 167  165     Kasal Jaroslav                 1503 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem) S50  S60  2  24½ 31  1754 
 168  175     Pawicki Tomasz                    0 POL Poland                                                                   2  24  31  1805 
 169  169     Glacner Karel                  1447 CZE Czech Republic                                                      S60  2  23½ 31  1741 
 170  153     Hruby Vaclav                   1643 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem) S50  S60  2  23½ 31  1569 
 171  168     Kympergr Vojtech               1463 CZE Czech Republic                                                      S60  2  21  27½ 1675 
 172  163     Magnussen Brian Kirkeskov      1547 DEN Denmark                                                                 1½  23  29½ 1783 
 173  160     Koci Vladimir                  1604 CZE Czech Republic                                                           1  28½ 23  1969 
 174  173     Mrkvan Frantisek               1124 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)      U18  ½  22  15  1600 
 175  158     Mascak Milan                   1614 CZE Czech Republic (Regional Chess Championship of Ústí nad Labem)           0  27½ 11½ 1769


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year