For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 519 : 20.09.2017

Online chess games 6519
Chess tournaments 52

View all included tournaments

Vallfogona de Balague ESP, 25th Open

Rank SNo.    Name                               Rtg FED Club                           Type Gr Pts BH. BH. Res. 
   1    6 GM PEREZ MITJANS Orelvis             2467 ESP                                         8  55  43   0   
   2    4 GM CORI Jorge                        2500 PER                                         8  54½ 44   0   
   3    1 GM MUNOZ Miguel                      2558 ESP Sant Andreu C.E.                        7  55½ 42½  0   
   4    2 GM CUARTAS Jaime Alexander           2552 COL Peona I Peo, C.E.                       7  54½ 41½  0   
   5    9 IM PANELO Marcelo                    2398 ARG Castelldefels, C.E.                 A   7  50½ 39   0   
   6   13 FM BARBERO SENDIC Alejandro          2348 ESP Lleida C.E.                             7  50  37½  0   
   7    3 IM ASIS GARGATAGLI Hipolito          2520 ESP Lira, La C.E.                          6½  57½ 45½  0   
   8   19 FM GONZALEZ Raul Omar                2201 ESP Barcelona, Club Escacs          A   B  6½  51½ 41   0   
   9   10 IM VIDARTE MORALES Arturo            2384 ESP Montcada, Unio Escacs               A  6½  50  38½  0   
  10   20 MK CAMPOS OLAYA Israel MK            2146 ESP Tarrega C.E.                    A   B  6½  43  35   0   
  11    5 GM MOVSZISZIAN Karen                 2487 ARM Sant Andreu C.E.                        6  52  40   0   
  12   12 IM FERNANDEZ Fernando                2366 PER                                         6  51  40   0   
  13   14 IM BACHES GARCIA Guillermo           2334 ESP Lleida C.E.                         A   6  50  39   0   
  14   17 MK URIBE ARTEAGA Daniel MK           2305 COL Montcada, Unio Escacs           A   A   6  50  38   0   
  15   21 MK VILLAR REYMUNDO Juan Antonio MK   2142 PER Castelldefels, C.E.             A   B   6  49  37   0   
  16   16 MK MONELL CAMARASA David MK          2315 ESP Vallfogona C.E.                 A   B   6  48  37½  ½   
  17   89    LLACUNA CUFI Salvador             2170 ESP Santa Coloma De Queralt, A.E.   B   C   6  48  37½  ½   
  18   26    MASAGUE ARTERO Guerau             2029 ESP Lleida C.E.                    A-14 C   6  48  37   0   
  19   22 FM MONTILLA CARRILLO Esteban         2125 ESP Mollet, Club D'escacs           A   B   6  46  35½  0   
  20   28    CANO SEVILLA Ivan                 1982 ESP Barcelona, Club Escacs          B   D   6  43½ 33½  0   
  21   23    RIBERA PANE Jaume                 2057 ESP Mollerussa                      B   C   6  43½ 33   0   
  22   30    FLORES MENDOZA Jose Antonio       1925 ESP Viladecans C.E.                 B   C   6  41½ 32½  0   
  23    7 IM CRUZ Filemon                      2431 PER Tres Peons C.E.                     A  5½  51½ 40½  0   
  24   18 FM ESPLUGAS ESTEVE Vicenc            2265 ESP Valls C.E.                      A   A  5½  50½ 39½  0   
  25   15 IM GONZALEZ RODRIGUEZ Jorge A.       2333 COL Figueres C.E.                       A  5½  48½ 38   0   
  26   90    GUAL ESCALA Joan                  2073 ESP Capellades C.E.                 C   D  5½  45½ 35½  0   
  27   31    ARANZANA ARESTE Alberto           1923 ESP Lleida C.E.                     C   D  5½  45  35½  0   
  28   25 MK GABARRO SOLE Ramon MK             2049 ESP Ivars D'urgell C.E.             B   C  5½  42½ 32½  0   
  29   46    ANGLES ROCA Joel                  1757 ESP Tarrega C.E.                   D-16 E  5½  42½ 32½  0   
  30   35    FARRE SELMA David                 1910 ESP Tornabous Club Escacs           C   D  5½  42  33½  0   
  31   49    MARZO PIE Xavier                  1731 ESP Colon Ateneu C.E.              B-16 D   5  49½ 39½  0   
  32   11 FM TREPAT HERRANZ Joan               2368 ESP Lleida C.E.                         A   5  49  39½  0   
  33   38    CORTIELLA VALLES Roger            1889 ESP Lleida C.E.                     B   D   5  45  35½  0   
  34  107    IZAGIRRE ALSUA Aritz                 0 ESP Luzaro x.t                      D   D   5  45  34½  0   
  35   51    VOLTES MIRET Andreu               1716 ESP Vallfogona C.E.                 C   E   5  44  36½  0   
  36   40    SOLE GONZALEZ Edgar               1862 ESP Lleida C.E.                     B   D   5  44  34   0   
  37   34    PALAU CABASES Albert              1912 ESP Baix Segre, Club D'escacs       B   C   5  43  33½  0   
  38   94    SANTAMARIA BONET Marc             1979 ESP Vallfogona C.E.                 C   E   5  42½ 33½  0   
  39   39    GENSANA BERZUNCES Joan            1865 ESP Lleida C.E.                    C-65 D   5  42½ 31½  0   
  40   55    HERREROS ANGRILL Jaume            1678 ESP Ponts C.E.                      D   E   5  40  32½  0   
  41   36    PARAYRE SOGUERO Jordi             1904 ESP Guixolenc C.E.                  C   D   5  39  30   0   
  42   63    MARTI TRILLA Aleix                1615 ESP Vallfogona C.E.                 D   E   5  38½ 29   0   
  43   66    GABARRO FONTANET Xavier           1583 ESP Ivars D'urgell C.E.             C   F   5  38  28½  0   
  44   75    RIPOLL GALVEZ Guerau              1482 ESP Lleida C.E.                    D-16 E   5  37½ 30   0   
  45   54    PONSARNAU MARQUILLES Jaume        1691 ESP Tarrega C.E.                   D-65 E   5  37½ 28½  0   
  46   47    COSIALLS BAZ Daniel               1749 ESP Balafia-Adejo Club D'escacs     C   D   5  36  28½  0   
  47   53    MALLOL DESCARREGA Gerard          1709 ESP Figueres C.E.                  C-16 E   5  36  28   0   
  48   52    SOLANI NUNEZ Joel                 1709 ESP Vallfogona C.E.                 C   E   5  35  27½  0   
  49   33    CERVELLO I TOST Roger             1913 ESP Barcelona, Club Escacs          B   C   5  34  26½  0   
  50   88    LOPEZ SANCHEZ Xavier              2225 ESP Balafia-Adejo Club D'escacs     B   C  4½  49½ 38½  0   
  51   37    FERRER FONT Jordi                 1891 ESP Balaguer C.E.                   B   D  4½  44½ 32½  0   
  52   59    ESTRUCH ANDREU Guim               1639 ESP Guissona, Ateneu               D-16 E  4½  44  33½  0   
  53   24    SOLE PIJUAN Ferran                2051 ESP Lleida C.E.                    B-16 C  4½  43½ 34½  0   
  54   48    SOLA SENDRA Francesc              1734 ESP Santa Coloma De Queralt, A.E.   D   D  4½  42  34   0   
  55   42    MASSOT RIBE Jesus                 1808 ESP Balafia-Adejo Club D'escacs     C   D  4½  41  31½  0   
  56   97    PIQUE CAUFAPE Oriol               1764 ESP Vallfogona C.E.                 E   F  4½  38  29½  0   
  57   44    RODON BALCELLS Jaume              1790 ESP Mollerussa                      D   E  4½  33½ 26   0   
  58   41    AYZA CASAMITJANA Antoni           1827 ESP Agusti, Centre D'esport         C   E   4  47½ 36   0   
  59   76    ESTRUCH ANDREU Lluc               1466 ESP Guissona, Ateneu               D-14 F   4  42½ 33½  0   
  60   32    LAZARO PORTA Angel                1915 ESP Aragones De Barcelona, Centro  C-65 D   4  42½ 33½  0   
  61   56    GIRONA MASDEU Joan                1657 ESP Selva Del Camp, La C.E.         D   E   4  42½ 33   0   
  62   93    MONTOLIU TORNE Domenec            1981 ESP Balaguer C.E.                   C   F   4  42  33   0   
  63   27    SOLANI NUNEZ Joshua               2027 ESP Vallfogona C.E.                 B   C   4  41½ 34½  0   
  64   79    RIBERA VEGANZONES Josep Maria     1403 AND Geva-Cea C.E.                  D-14 F   4  41½ 33   0   
  65   50    BONET VERDU Marcel                1727 ESP Vilabarca C.E.                  C   E   4  40  32   0   
  66   92    DOLADER ROIG Josep M              1990 ESP Baix Segre, Club D'escacs       C   D   4  39  31   0   
  67   67    FARRE JOVAL Enrique               1573 ESP Vallfogona C.E.                 D   F   4  38½ 31   0   
  68   74    CANO RODRIGUEZ Daniel             1493 ESP Balafia-Adejo Club D'escacs    E-14 F   4  38  30½  0   
  69   69    PALAU BARRUFET Vinyet           F 1558 ESP Alcoletge Club Escacs          D-14 F   4  37½ 31   0   
  70   73    ROVIRA CHACON M. Merce          F 1502 ESP Selva Del Camp, La C.E.         E   F   4  37½ 29½  0   
  71   58    CARRETE RECASENS Jordi            1645 ESP Juneda C.E.                     D   E   4  36½ 28½  0   
  72   65    ESCUR HEREU Joaquim               1590 ESP Vallfogona C.E.                E-65 F   4  36  28½  0   
  73   70    RUBIES ROURE Antonio              1543 ESP Vallfogona C.E.                 E   F   4  36  27½  0   
  74   80    ALCON LLOSADA Jaume               1380 AND Geva-Cea C.E.                  E-12 F   4  35½ 28   0   
  75   86    MARTINEZ GAMIZ Marc               1228 AND Geva-Cea C.E.                  E-12 F   4  35½ 27   0   
  76   71    ALCON LLOSADA Alex                1523 AND Geva-Cea C.E.                  D-14 E   4  34  27   0   
  77   60    PASTO BOTA Alex                   1638 ESP Vilabarca C.E.                  D   F   4  34  25½  0   
  78   95    BARROT FARRE Salvador             1875 ESP Santa Coloma De Queralt, A.E.   D   E   4  29  23½  0   
  79   68    LOPEZ MINGUELLA Armand            1559 ESP Balafia-Adejo Club D'escacs    E-14 E  3½  39½ 32   0   
  80   43    MIR CARNICE Jordi                 1800 ESP Lleida C.E.                    D-16 F  3½  39  29½  0   
  81   62    ESCODA RODRIGUEZ David            1617 ESP Pardinyes, C.E.                 D   E  3½  37½ 28   0   
  82  103    VIDAL PUIG Sergi                  1491 ESP Balaguer C.E.                  E-14 F  3½  33½ 26½  0   
  83   99    TORRENT MINGUET Joan              1700 ESP Balaguer C.E.                   E   F  3½  33½ 26   0   
  84   77    LOPEZ LUNA Oscar                  1436 ESP Vallfogona C.E.                 E   F  3½  29½ 23   0   
  85   91    CARBONELL GUINART Antoni          2013 ESP Capellades C.E.                 C   F   3  36½ 29½  0   
  86   45    VIDAL ROSELL Jose                 1773 ESP Bellcaire D'urgell Club Escacs  D   D   3  33½ 26   0   
  87   81    BENSENY MARTINEZ Guerau           1365 ESP Lleida C.E.                    E-10 F   3  33  26½  0   
  88   78    DE LA FUENTE CAZACU Miguel An     1415 ESP Balaguer C.E.                  E-10 F   3  33  26   0   
  89   87    ALCON BELTRAN Alfred              1139 AND Geva-Cea C.E.                   E   F   3  32½ 26   0   
  90   85    RIBERA VEGANZONES Serni           1234 AND Geva-Cea C.E.                  E-10 F   3  31½ 25   0   
  91   84    MARTINEZ BALASTEGUI Marti         1251 AND Geva-Cea C.E.                   E   F   3  31½ 24   0   
  92   83    RUBIES VAZQUEZ Antoni             1296 ESP Vallfogona C.E.                E-10 F   3  31  23½  0   
  93   96    CLARISO SABANES Roiger            1808 ESP Vallfogona C.E.                 D   F   3  29  22½  0   
  94   98    CONDE CHIJEB Alexis               1700 ESP Balafia-Adejo Club D'escacs     E   F   3  26  19½  0   
  95   72    SASTRE MARTIN Daniel              1507 ESP Lleida C.E.                    D-12 F  2½  40½ 31½  0   
  96   57    BERGE GALLEGO Pau                 1657 ESP Vallfogona C.E.                E-10 F  2½  40  30   0   
  97   64    MALLOL DESCARREGA Aleix           1596 ESP Figueres C.E.                  D-14 F  2½  34  26½  0   
  98   82    CARBI FON Joan                    1326 ESP Bellcaire D'urgell Club Escacs E-65 F  2½  33  25   0   
  99  102    SIMO CAMINS Derec                 1536 ESP Vallfogona C.E.                E-14 F  2½  30½ 23½  0   
 100  101    CARLES ESTEBAN Aitor              1538 ESP Balafia-Adejo Club D'escacs    E-14 F  2½  28½ 22   0   
 101  105    TORRADES ABAD Cesc                1276 ESP Vallfogona C.E.                E-08 F   2  30  24½  0   
 102  106    CASOL PONS Nicolau Albert         1272 ESP Vallfogona C.E.                E-08 F   2  30  24½  0   
 103  100    MARIN GALITO Ariadna            F 1616 ESP Vallfogona C.E.                E-12 F   2  28  22½  0   
 104  104    BERGE SOLE Jose M.                1460 ESP Vallfogona C.E.                 E   F   2  28  22   0   
 105  108    RUBIES VAZQUEZ Maria            F    0 ESP Vallfogona C.E.                E-08 F   1  29½ 23   0   
 106    8 IM LOEFFLER Stefan                   2402 GER 64 Villalba                         A   0  27  21   0   
       29    GRAU FERRER Carles                1942 ESP Vila-Rodona C.E.                C   D   0  27  21   0   
       61    DOSAIGUAS BONNE Jaime Jose        1623 ESP Torredembarra C.E.              D   F   0  27  21   0


 


About us | Contact us | Terms and conditions | Chess tournaments | Chess games

© 2003-2017 All Rights Reserved. Chess Mix LLC.

Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year