For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 530 : 10.01.2018

Online chess games 6873
Chess tournaments 53

View all included tournaments

Vandoeuvre FRA, 14th Open

Pl   Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Tr. Perf
1 m KEVLISHVILI Robby 2451 F CadM 7 43 2606
2 g LIN Chen 2485 F SenM 7 42½ 2650
3 m IDER Borya 2502 F SenM EST Mulhouse Philidor 7 40½ 2593
4 g TUROV Maxim 2614 F SenM EST Vandoeuvre-Echecs 43½ 2562
5 g DONCHENKO Alexander 2580 F JunM EST Vandoeuvre-Echecs 42 2564
6 g KRYAKVIN Dmitry 2580 F SenM 40 2580
7 m BELLAHCENE Bilel 2494 F JunM IDF Tremblay en France 39½ 2531
8 m POETSCH Hagen 2485 F SenM 39 2470
9 g KOSTEN Anthony C. 2450 F SepM PAC C.E.M.C. Monaco 37½ 2434
10 g FEDORCHUK Sergey A. 2638 F SenM IDF Evry Grand Roque 6 44 2589
11 m SATYAPRAGYAN Swayangsu 2393 F SenM 6 40½ 2497
12   MU Ke 2436 F SenM 6 40 2471
13 f BURRI Quentin 2396 F CadM EST Mulhouse Philidor 6 39 2466
14 g HAUB Thorsten Michael 2400 F SenM NOR L'Echiquier Dieppois 6 39 2443
15 g SUNDARARAJAN Kidambi 2423 F SenM 6 39 2433
16 m BAILET Pierre 2521 F SenM EST Vandoeuvre-Echecs 6 38 2434
17 g SUMETS Andrey 2568 F SenM HDF Les Tours des Hauts de France - St Quen… 6 37 2431
18 m KEYMER Vincent 2408 F BenM 44½ 2482
19 f MIGOT Tangi 2379 F SenM BRE Echiquier Guingampais 43 2470
20 m SONG Julien 2340 F SenM IDF C.E. de Rueil Malmaison 41½ 2462
21 g MAIOROV Nikita 2547 F SenM 40½ 2483
22 m RAJESH V A V 2323 F SenM 40½ 2407
23 m KONGUVEL Ponnuswamy 2378 F SenM 40 2423
24 m VELTEN Paul 2473 F SenM EST L'Echiquier Chalonnais 39 2439
25 f FAVAREL Antoine 2346 F SenM EST L'Echiquier Chalonnais 39 2357
26 f CHARMETEAU Sven 2287 F SenM NOR Orcher la Tour 39 2343
27 m YANKELEVICH Lev 2456 F SenM EST Vandoeuvre-Echecs 37 2359
28   DIJKHUIS Oele 2123 F MinM 35 2344
29   NIE Xin 2154 F SenF 5 40½ 2433
30 m DONCHENKO Anatoly 2317 F VetM 5 38½ 2338
31   GROSDEMANGE David 2145 F SenM EST Stanislas Echecs 5 38½ 2308
32   LINSTER Philippe 2231 F SenM EST C.E. Strasbourg 5 37½ 2295
33 ff GVANCELADZE Anna 2296 F SenF IDF Lutèce Echecs 5 37 2317
34   CALOONE Thomas 2204 F JunM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 5 37 2305
35 f MOHAMMAD Fahim 2350 F CadM IDF Thomas Bourgneuf - Creteil 5 36½ 2292
36 m EDEN James 2332 F SenM IDF U.S.Villejuif Echecs 5 36 2298
37 f LE QUANG Kim 2243 F SenM IDF Bagneux 5 35 2314
38 f PUCHER Sebastien 2317 F SenM EST Club d'Echecs Metz Fischer 5 35 2275
39   DEGARDIN Sylvain 2220 F SenM EST Mulhouse Philidor 5 34½ 2279
40   KIEFFER Anatole 2155 F CadM IDF Evry Grand Roque 5 34½ 2222
41 mf XU Huahua 2222 F SenF 5 34 2210
42   POIGNOT Quentin 2223 F SenM BFC Tour Prends Garde! Besancon 5 33 2181
43   GEROLA Fausto 2180 F SenM 5 32½ 2287
44 gf DOLUHANOVA Evgeniya 2342 F SenF EST Vandoeuvre-Echecs 5 32 2262
45   MUETSCH Annmarie 2230 F MinF 5 32 2195
46 m BEDOUIN Xavier 2330 F SenM NAQ Club d'Echecs de Marennes-Oleron 5 30½ 2189
47   LOIRET Stanislas 2235 F SepM EST Ecole Française d'Echecs de Metz 5 29 2160
48 m MOHOTA Nisha 2269 F SenF 35½ 2183
49   BOYER Mahel 2107 F BenM OCC Echiquier Nîmois 35 2240
50 f STEPHAN Victor 2330 F SenM CVL Chartres Metropole Echecs 33½ 2192
51   VIERS Matthieu 2028 F SenM EST Saverne 31½ 2196
52   DUQUESNE Adrien 2180 F JunM IDF Evry Grand Roque 31 2197
53 ff LI Zhuoling 2042 F JunF 26 2105
54   DAESCHLER Florian 2173 F SenM EST Club d'Echecs de Mundolsheim 4 38½ 2271
55   MALASSAGNE Raphael 2287 F SenM IDF Cergy Pontoise Echecs 4 38½ 2229
56 m SAIBOULATOV Daniyal 2376 F SenM HDF Le Cavalier Noir d'Arras 4 37½ 2249
57   VAN DE PERRE Tom 2116 F SenM 4 37½ 2191
58   HINGOUET Matthieu 2174 F MinM IDF Cavalier de la Tourelle Saint-Mande 4 37 2286
59   SCHMIT Vincent 2125 F SenM IDF Cavalier Bleu Drancy 4 36½ 2217
60 f ALFRED Nathan S W 2197 F SenM IDF Club 608 d'Echecs Paris 4 36 2255
61 ff THOMAS Anysia 2100 F SenF EST GARCHE-KOEKING 3000 4 35 2216
62 gf BELENKAYA Dina 2317 F SenF NAQ Echiquier Club Créonnais 4 34½ 2167
63   EMMENECKER Philippe 2148 F SenM IDF Issy-Les-Moulineaux 4 33 2156
64   GOETTELMANN Guillaume 2136 F SenM EST Mulhouse Philidor 4 32½ 2125
65   DENJOY Arnaud 1988 F SenM EST Vandoeuvre-Echecs 4 32½ 2111
66 f BAUDUIN Etienne 2166 F SenM HDF Le Cavalier Noir d'Arras 4 32 2182
67 m LAURENT Bruno 2348 F SenM HDF Le Cavalier Noir d'Arras 4 31½ 2155
68   BAJONI Lucas 2021 F SenM EST Stanislas Echecs 4 31½ 2141
69   RONCE Nathan 2178 F SenM EST Saverne 4 31 2198
70 gf PARTAC Elena 2090 F SenF EST Vandoeuvre-Echecs 4 31 2099
71   CAHEN Alexis 1983 F CadM EST Ecole Française d'Echecs de Metz 4 30½ 2153
72   TESTUD Philippe 2173 F SenM REU Les Roys de l'Est 4 30½ 2123
73   BRUGO Marco 2055 F SenM 4 30 2132
74   RACHID Alexandre 2026 F MinM IDF Le Petit Pouchet Paris 4 28 2079
75   CHENNAOUI Yasin 1943 F MinM 4 27½ 2073
76   ARNAUD Aurelien 1943 F MinM EST L'Echiquier Chalonnais 4 24 2058
77   BUDAK Rewi 2015 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 34½ 2124
78   HECK Nils 2059 F SenM EST Bischwiller 33½ 2101
79   DA SILVA Quentin 2154 F SenM EST Echiquier Nanceien 31½ 2018
80   TENCATI Giuseppe 2101 F SenM 31 2012
81   RACLE Valentin 2161 F SenM BFC Tour Prends Garde! Besancon 31 1995
82   ALBARIC Etienne 2243 F JunM IDF Lutèce Echecs 30 2008
83   ZIENKIEWICZ Geoffroy 1960 F SenM EST Stanislas Echecs 26 2006
84   EMMENECKER Pierre-Antoine 2023 F BenM IDF Issy-Les-Moulineaux 24½ 1966
85   BONADE Massimo 2112 F SenM 3 33 2097
86   YANKELEVICH Michael 2123 F MinM 3 32½ 2076
87   GAUTIER Selvan 2065 F JunM IDF Cergy Pontoise Echecs 3 32½ 2041
88   BEGHIN Ronan 2064 F SenM IDF Lutèce Echecs 3 31½ 2003
89   VALENTI Richard 2064 F SepM IDF Issy-Les-Moulineaux 3 30 2022
90   POTTIER Simeon 2090 F SenM NAQ LEC Echiquier Limousin 3 30 2013
91   AFRAOUI Anaelle 2051 F JunF IDF Clichy-Echecs-92 3 27½ 2024
92   CARRILLO Jesus 2074 F SenM EST Echec et Mat Forbach 30½ 1942
93   BOURNEL Antoine 2120 F MinM EST L'Echiquier Chalonnais 30 1911
94 ff FISCHER Julie 2006 F SenF EST Bischwiller 28½ 1944
95   CHAUVON Guillaume 2016 F SenM EST Club d'Echecs Metz Fischer 26½ 1801
96   RUMEAU Jean-Michel 1991 F SepM IDF La tour de Juvisy 23½ 1824
97   PERCHE Louis 1931 F JunM HDF Lille Université Club Echiquier du Nord 23 1841
98   CAPACES Francois 2015 F SepM EST Seichamps Échecs 21 1797
99   FRANTZ Nicolas 2057 F SenM EST GARCHE-KOEKING 3000 2 29½ 1925
100   ZAWADSKI Stephane 2114 F SepM EST Vandoeuvre-Echecs 2 27½ 1720
101   KUHN Clement 1935 F PouM EST Ecole Française d'Echecs de Metz 32½ 1873
102   IAGAR Razvan-Gabriel 2198 F SenM OCC "Le Gambit "de Muret 28½ 1970


 


About us | Contact us | Terms and conditions | Chess tournaments | Chess games

© 2003-2018 All Rights Reserved. Chess Mix LLC.

Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year