For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 549 : 20.07.2018

Online chess games 9714
Chess tournaments 55

View all included tournaments

Vellmar GER, 10th Open

Rank SNo.    Name                       Rtg FED Club                           Type Pts. BH. BHs  
   1    1 GM Pap Misa                  2473 SRB Schachfreunde Augsburg               6   30  159½ 
   2    3    Wenninger Philipp         2383 GER TSV Schönaich                        5½  27½ 162  
   3   13    Meyner Hannes             2170 GER SAbt TG 1949 Wehlheiden              5½  26  154½ 
   4    2 IM Spieß Gunter              2422 GER ESV Nickelhütte Aue                  5   29½ 161  
   5    8 FM Dorst Johannes            2217 GER SK Marburg 1931/72                   5   27  155  
   6   11 FM Henrich Thomas            2179 GER SK Marburg 1931/72                   5   27  153½ 
   7    7 CM Nilsson Anders            2228 SWE Helsingborg ASK                      5   26  161½ 
   8    5    Hahn Markus               2263 GER SVG CAISSA Kassel                    5   26  155  
   9    6 FM Kersten Uwe               2237 GER Sfr. Bad Emstal/Wolfhagen            5   25½ 149  
  10    4 FM Euler Gerd                2307 GER SSG Hungen-Lich                      5   23½ 156  
  11   27    Reitz Philipp             1990 GER VfR-SC Koblenz                 U18   4½  28  151  
  12   37    König Friedrich Theodor   1894 GER Verein Segeberger SF           U18   4½  23  135  
  13   25    Werner Martin  Dr.        2018 GER ESV Rot-Weiß Göttingen               4½  22½ 145½ 
  14   44    Krause Maximilian         1852 GER ESV Rot-Weiß Göttingen               4½  22½ 135½ 
  15   21    Braun Ingram              2065 GER ESV Rot-Weiß Göttingen               4½  18  138½ 
  16   20    Lesny Florian             2066 GER SK Niederbrechen 1948          U18   4   28  148  
  17   33    Brockhoff Moritz          1927 GER SK Blauer Springer Paderborn 1 U18   4   26  146  
  18   15    Heinelt Manfred           2126 GER SK Vellmar 1950                      4   23½ 143½ 
  19    9    Weber Samuel              2197 GER SV Oberursel                   U18   4   23½ 142½ 
  20   29    Pauls Wilhelm             1981 GER Sportgemeinschaft Kaarst 1912/       4   23½ 142  
  21   43    Henkemeier Michael        1856 GER Schachklub Werther 1949 e.V.   S60   4   23  141  
  22   14    Weiss Jochen              2145 GER SK Vellmar 1950                      4   23  138  
  23   10    Hahn Florian              2189 GER SJ Herborn 1998                      4   22½ 143  
  24   22    Scharrer Udo              2054 GER SV Dicker Turm Esslingen             4   22½ 141  
  25   30    Tremöhlen Thomas          1980 GER Sportgemeinschaft Kaarst 1912/       4   21½ 136½ 
  26   19    Pfitzenreuter Gerald      2071 GER Schachclub Rochade Leinefelde        4   21  135½ 
  27   54    Ruhl Moritz               1783 GER SV Anderssen Arolsen           U18   3½  28  141½ 
  28   28    Eggenstein Frank          1987 GER Schachverein Erkenschwick 1923       3½  24  140  
  29   12    Hoffmann Sebastian        2174 GER SC Noris-Tarrasch Nürnberg 187 U18   3½  23½ 147  
  30   66    Fromm Nick                1645 GER SVG CAISSA Kassel              U18   3½  23½ 137  
  31   48    Arya Nirag Shah           1819 IND                                U18   3½  23½ 136½ 
  32   23    Hehn Hartmut              2046 GER SV Ebersbach                         3½  22½ 138  
  33   40    Retzlaff Thomas           1879 GER SF Fallersleben                      3½  22½ 135½ 
  34   18    Töpfer Albrecht           2077 GER SVG Lauterbach                       3½  21½ 145  
  35   64    Weber Andreas             1693 GER SV Oberursel                         3½  21½ 140  
  36   41    Haack Kevin               1869 GER SC Bad Soden                   U18   3½  21  140  
  37   24    Brouer Pieter             2026 GER SV Königsspringer Braunschweig S60   3½  21  106  
  38   26    Stoy Ulf                  2006 GER SK Neustadt                          3½  20½ 130  
  39   38    Simukov Erik              1884 GER SVG CAISSA Kassel              U18   3   23½ 137½ 
  40   16    Wiegel Jörg               2094 GER Sfr. Bad Emstal/Wolfhagen            3   23½ 129  
  41   56    Meyer Marcel              1776 GER SJ Herborn 1998                      3   22½ 136  
  42   52    Powalla Christian         1812 GER SVG CAISSA Kassel                    3   22½ 135½ 
  43   63    Silini Jalel              1702 GER Lübecker SV von 1873           U18   3   22½ 126½ 
  44   32    Reichenbächer Thomas      1966 GER SVG Konstanz                         3   22  141½ 
  45   34    Hagedorn Alfons           1922 GER Schachclub Geseke e.V.               3   22  132½ 
  46   42    Thomasson Staffan         1868 SWE Astorp                         S60   3   21½ 134½ 
  47   65    Krömer Alexander          1667 GER SVG CAISSA Kassel              U18   3   21  129½ 
  48   35    Boder Jan                 1905 GER SG Mörsdorf-Lahr               U18   3   20½ 141½ 
  49   39    Reitz Theresa           F 1879 GER VfR-SC Koblenz                 U18   3   20½ 134  
  50   47    Krien Hartmut             1834 GER Schachklub Heidenau            S60   3   20½ 132  
  51   53    Wöllenstein Sebastian     1786 GER SVG CAISSA Kassel              U18   3   17  135½ 
  52   46    Hansult Manfred           1842 GER SF Bad Herrenalb e.V.          S60   3   16½ 126½ 
  53   45    Lange Lars                1846 GER Sfr.1932 Kelkheim              U18   2½  23  137  
  54   50    Luke Nikolas              1817 GER SAbt TG 1949 Wehlheiden              2½  23  128½ 
  55   58    Rehbein Ullrich           1756 GER SAbt TG 1949 Wehlheiden              2½  22½ 132  
  56   36    Gerhardt Dirk             1904 GER VfB Schach Leipzig e.V.              2½  19  133½ 
  57   59    Kuschel Heidi           F 1734 GER SAbt TG 1949 Wehlheiden              2½  18½ 121½ 
  58   60    Michels Fabio             1729 GER SG Mörsdorf-Lahr               U18   2½  18  132½ 
  59   55    Jungklaus Lars            1776 GER SV Roter Turm Halle            U18   2   21½  99  
  60   17    Zahn Richard              2090 GER Schachfreunde Moers e.V.             2   21½  85  
  61   57    Koronowski Heinz-Jürgen   1759 GER SK Wildeshausen                S60   2   20  129½ 
  62   61    Ruhl Marcel               1721 GER SV Anderssen Arolsen           U18   2   19  116½ 
  63   31    Krauße Eckhard            1974 GER SK Turm Bad Hersfeld                 2   16½ 123  
  64   62    Hofschlag Dirk            1708 GER SK 1980 Bad Lippspringe e.V.         2   16½ 120½ 
  65   49    Kanbach Mike              1817 GER Schachsport Plesse Bovenden          1½  20½ 102½ 
  66   67    Pabst Olaf                1593 GER SF Korbach                     S60   1½  17½ 106  
  67   68    Werner Rosalie          F 1579 GER VSG 1880 Offenbach             U18   1½  17  115½ 
  68   51    Körbel Ekkehard           1813 GER SK 1950 Geisenheim                   0   15½ 42½


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year