For more than 6 years Chess Mix has been publishing the biggest periodical online chess games database "10 Days".

English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

10 Days 527 : 10.12.2017

Online chess games 3587
Chess tournaments 47

View all included tournaments

Zagreb CRO, 2nd Hulak Mem

Rank SNo.     Name                   Rtg FED Club                                            Pts BH. 
   1    5 GM  Martinović Saša       2564 CRO GŠK Solin-Cemex, Solin                           7  44½ 
   2    7 GM  Sedlak Nikola         2552 SRB ŠK Stridon, Štrigova                             7  43  
   3   15 IM  Kovačević Blažimir    2476 CRO ŠK Liburnija, Rijeka                             7  43  
   4    1 GM  Kožul Zdenko          2604 CRO ŠK Zagreb, Zagreb                                7  42½ 
   5    9 GM  Malakhatko Vadim      2540 BEL                                                  7  42  
   6    4 GM  Brkić Ante            2573 CRO ŠK Vinkovci, Vinkovci                            7  41½ 
   7   13 GM  Zelčić Robert         2493 CRO ŠK Zagreb, Zagreb                               6½  43½ 
   8   21 GM  Šulava Nenad          2453 CRO ŠK Petar Sedlar-Pepe, Kaštel Novi               6½  42  
   9    6 GM  Kuljašević Davorin    2555 CRO ŠK Liburnija, Rijeka                            6½  41½ 
  10    2 GM  Stević Hrvoje         2601 CRO ŠK Zagreb, Zagreb                               6½  41½ 
  11   17 IM  Plenča Jadranko       2469 CRO ŠK Liburnija, Rijeka                            6½  40½ 
  12   23 GM  Žaja Ivan             2446 CRO ŠK Oroslavje, Oroslavje                         6½  40  
  13   22 IM  Nasuta Grzegorz       2452 POL                                                 6½  39  
  14   18 FM  Karthik Venkataraman  2466 IND                                                 6½  38½ 
  15   10 GM  Šarić Ante            2540 CRO ŠK Mornar, Split                                6½  38½ 
  16   38 IM  Vujaković Branko      2329 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                            6½  38  
  17   16 GM  Petrov Marian         2470 FID                                                 6½  37  
  18   20 GM  Romanishin Oleg M     2454 UKR                                                 6½  37  
  19   12 GM  Spasov Vasil          2493 FID                                                 6½  37  
  20   14 GM  Cvitan Ognjen         2481 CRO GŠK Solin-Cemex, Solin                          6½  34½ 
  21    3 GM  Postny Evgeny         2575 ISR ŠK Sljeme-Agroproteinka, Sesvete                 6  41  
  22   24 IM  Yankelevich Lev       2440 GER                                                  6  39½ 
  23   11 GM  Palac Mladen          2538 CRO ŠK Zagreb, Zagreb                                6  39½ 
  24   31 IM  Bukal Vladimir Jr.    2395 CRO ŠK Sljeme-Agroproteinka, Sesvete                 6  38½ 
  25    8 GM  Jovanović Zoran       2540 CRO ŠK Sljeme-Agroproteinka, Sesvete                 6  37½ 
  26   28 NM  Iveković Zvonimir     2402 CRO ŠŠK Podravka, Koprivnica                         6  37½ 
  27   27 IM  Nguyen Piotr          2408 POL                                                  6  36½ 
  28   44 NM  Jurković Ante         2286 CRO ŠK Goranka, Ravna Gora                           6  35½ 
  29   36 FM  Pećnik Leo            2333 CRO ŠK Končar, Zagreb                                6  34½ 
  30   56 FM  Samovojska Damir      2192 CRO ŠK Straža, Hum na Sutli                          6  34  
  31   68 NM  Tomerlin Siniša       2154 CRO ŠK Sloga, Pačetin                                6  33  
  32   33 FM  Ostović Matija        2356 CRO ŠŠK Podravka, Koprivnica                        5½  39½ 
  33   26 IM  Plenča Julijan        2410 CRO ŠK Mornar, Split                                5½  39½ 
  34   58     Kubicka Anna          2184 POL                                                 5½  39½ 
  35   35 FM  Rudolf Michal         2349 POL                                                 5½  39½ 
  36   29 IM  Lončar Robert         2398 CRO ŠK Petar Sedlar-Pepe, Kaštel Novi               5½  39  
  37   51 MK  Vojak Daniel          2226 CRO ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja                 5½  38  
  38   41 IM  Videnova Iva          2314 FID                                                 5½  37½ 
  39   32 IM  Biti Ozren            2359 CRO ŠK Đakovo, Đakovo                               5½  37  
  40   45 IM  Mrđa Milan            2284 CRO ŠK Vukovar '91, Vukovar                         5½  37  
  41   25 FM  Janik Igor            2413 POL                                                 5½  37  
  42   34 IM  Chakravarthi Reddy M  2350 IND                                                 5½  36½ 
  43   40 FM  Blažeka Matej         2321 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                            5½  36½ 
  44   64 MK  Mravunac Damir        2167 CRO ŠK Špansko, Zagreb                              5½  36  
  45   75 MK  Zadravec Matija       2123 CRO ŠK Gornji Mihaljevec, Gornji Mihaljevec-Macinec 5½  36  
  46   48 FM  Mihalinčić Tomislav   2255 CRO ŠK Bjelovar, Bjelovar                           5½  35½ 
  47   39 IM  Brumen Dinko          2325 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                            5½  35½ 
  48  100     Jelečević Ivo         2039 BIH ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja                 5½  35½ 
  49   55     Ljubic Juro           2194 AUT ŠK Vukovar '91, Vukovar                         5½  34½ 
  50   42 GM  Cebalo Mišo           2312 CRO                                                 5½  34½ 
  51  119  I  Marković Franjo-Josip 1975 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                            5½  34½ 
  52   60 FM  Cvitan Ena            2171 CRO ŠK Liburnija, Rijeka                            5½  33½ 
  53   62 FM  Božanić Ivica         2167 CRO ŠK Primošten, Primošten                         5½  33  
  54   70 MK  Brajdić Danko         2148 CRO ŠK Končar, Zagreb                               5½  33  
  55   57 MK  Starčević Ante Leon   2188 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                            5½  32½ 
  56   50 FM  Sokač Marko           2239 CRO ŠŠK Konaki, Novo Virje                          5½  32  
  57   54  I  Paradžik Berislav     2200 CRO ŠK Novi Zagreb, Zagreb                          5½  31½ 
  58   83 MK  Kovačević Krsto       2090 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                5½  31½ 
  59   73 FM  Aščić Anto            2131 CRO ŠKI Kralj, Slavonski Brod                       5½  30  
  60   95     Marn Jan              2054 SLO                                                 5½  30  
  61   30 IM  Rogulj Branko         2396 CRO ŠK Caissa (rad s mladima), Zagreb                5  37½ 
  62   19 FM  Tica Sven             2461 CRO ŠK Rijeka, Rijeka                                5  37  
  63   67 MK  Kostanjšek Zorko      2157 CRO ŠD Sisak, Sisak                                  5  36½ 
  64   71 MK  Dragojević Miodrag    2148 CRO ŠK Zaprešić, Zaprešić                            5  36  
  65   53 MK  Babić Zvonko          2215 CRO ŠK Bjelovar, Bjelovar                            5  35½ 
  66   46 FM  Krištović Marijan     2266 CRO ŠK Bilogora '91, Grubišno Polje                  5  34½ 
  67   78 WFM Iveković Tihana       2104 CRO ŠK Podsused, Zagreb                              5  34½ 
  68   43 NM  Muškardin Mario       2297 CRO ŠK Lošinj, Mali Lošinj                           5  34½ 
  69  141  I  Cigrovski Jakov       1815 CRO ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja                  5  34½ 
  70   52 MK  Čupić Lovro           2217 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                 5  34  
  71   88     Subelj Jan            2070 SLO                                                  5  34  
  72   59 MK  Cvitković Filip       2176 CRO ŠK Končar, Zagreb                                5  33½ 
  73   79  I  Bašić Krešimir        2104 CRO ŠK Ilok, Ilok                                    5  33½ 
  74   47 FM  Pandurević Miro       2261 BIH ŠK Velika Gorica, Velika Gorica                  5  33  
  75   97 MK  Kinez Ivo             2045 CRO                                                  5  33  
  76   72 MK  Soldo Robert          2140 CRO ŠK Oroslavje, Oroslavje                          5  32½ 
  77   86 MK  Jurman Roberto        2084 CRO ŠK Batana, Rovinj                                5  32½ 
  78   37 FM  Stočko Josip          2331 CRO ŠK Vinkovci, Vinkovci                            5  32  
  79   74 MK  Raljić Mirko          2123 CRO ŠK Velika Gorica, Velika Gorica                  5  31  
  80   76 MK  Basarić Srđan         2114 CRO ŠK Oroslavje, Oroslavje                          5  31  
  81   63 FM  Božinović Bogdan      2167 CRO ŠK Sljeme-Agroproteinka, Sesvete                 5  31  
  82  108 NM  Draganić Stjepan      2021 CRO ŠK Špansko, Zagreb                               5  31  
  83  155 IV  Tomić Stjepan         1740 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                             5  28  
  84   69 MK  Kalajžić Ivan         2151 CRO ŠK Sveta Nedelja, Sveta Nedelja                 4½  35½ 
  85   81 MK  Klem Davor            2096 CRO ŠK Ericsson-Nikola Tesla, Zagreb                4½  35  
  86   61 MK  Filipović Tomislav    2168 CRO ŠK Dugo Selo, Dugo Selo                         4½  34  
  87  127  I  Gavran Marinko        1922 CRO ŠK Dugo Selo, Dugo Selo                         4½  33½ 
  88   93 MK  Korov Zvonko          2058 CRO ŠK Dugo Selo, Dugo Selo                         4½  33½ 
  89  114  I  Deriš Antun           1999 CRO ŠK Jaska, Jastrebarsko                          4½  32½ 
  90   82 MK  Jakupec Denis         2090 CRO ŠK Zaprešić, Zaprešić                           4½  32½ 
  91  104  I  Gujić Vladimir        2030 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                4½  31½ 
  92  149  I  Jakrlin Mihael        1755 CRO ŠK Stari Graničar, Cirkvena                     4½  31½ 
  93  107 MK  Ognjačević Alen       2024 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                4½  31  
  94  176 II  Franc Borna           1588 CRO ŠK Samobor, Samobor                             4½  31  
  95   91 MK  Bender Zdenko         2059 CRO ŠK Dubrovnik, Dubrovnik                         4½  31  
  96  142 II  Biljak Tomislav       1815 CRO ŠK INA, Zagreb                                  4½  30½ 
  97   89 MK  Svrtan Zlatko         2063 CRO ŠK Gaj, Mače                                    4½  30  
  98   84     Peric Bernard         2090 SLO                                                 4½  30  
  99  201 III Pehnec Marijan           0 CRO ŠK Špansko, Zagreb                              4½  29½ 
 100  134  I  Švec Darko            1884 CRO ŠK Silent, Zagreb                               4½  29  
 101   98  I  Božičević Ivan        2044 CRO ŠK Vladimir Ivetić-Sopot, Zagreb                4½  29  
 102   96 MK  Rožić Marijan         2048 CRO ŠK Polet, Buševec                               4½  28½ 
 103  160 II  Maravić Ivan          1707 CRO ŠK Odra, Odra-Novi Zagreb                       4½  27  
 104   80 MK  Abramović Darko       2102 CRO ŠK Gaj, Mače                                     4  36½ 
 105  106  I  Horvat Damjan         2025 CRO ŠK Klaka, Zagreb                                 4  33½ 
 106  156 II  Jakrlin Ivica         1734 CRO ŠK Stari Graničar, Cirkvena                      4  32½ 
 107   90 MK  Hećimović Ivan        2061 CRO ŠK UHBDR 99. brigade, Zagreb                     4  31½ 
 108  144 II  Kaplan Jan            1803 CRO ŠK Caissa (rad s mladima), Zagreb                4  31½ 
 109  101 MK  Globan Tomislav       2035 CRO ŠK Špansko, Zagreb                               4  31  
 110  117 MK  Takač Zvonko          1981 CRO ŠK Končar, Zagreb                                4  30½ 
 111  118 II  Vidić Zoran           1978 CRO ŠK Oroslavje, Oroslavje                          4  30  
 112  128 MK  Ikica Ante            1910 CRO ŠK Vladimir Gortan, Poreč                        4  30  
 113  167 MK  Muha Magdalena        1656 CRO ŠD Sisak, Sisak                                  4  30  
 114  138  I  Smetiško Josip        1856 CRO ŠK Ericsson-Nikola Tesla, Zagreb                 4  29½ 
 115  199 MK  Lovrić Dušan             0 CRO Hrvatski šahovski savez                          4  29  
 116  129  I  Mesar Darko           1908 CRO ŠK Zaprešić, Zaprešić                            4  29  
 117  105 MK  Vitaljić Nebojša      2027 CRO ŠK UHBDR 99. brigade, Zagreb                     4  28½ 
 118  120 NM  Špiranec Noemi        1964 CRO ŠD Varaždin, Varaždin                            4  28½ 
 119  178 II  Fauković Matija       1533 CRO ŠK Samobor, Samobor                              4  28½ 
 120  123 MK  Kelemen Miljenko      1954 CRO ŠD Varaždin, Varaždin                            4  28  
 121  124 MK  Golub Nikolina        1945 CRO ŠK Draga, Rijeka                                 4  28  
 122  116  I  Tucaković Zdravko     1990 CRO ŠK Lapjak, Velika                                4  27½ 
 123  184     Paternoster Janez     1497 SLO                                                  4  27½ 
 124  181 II  Putar Leon            1521 CRO ŠK Brestje, Sesvete                              4  26½ 
 125  168 II  Colev Ivor            1655 CRO ŠK Stridon, Štrigova                             4  26½ 
 126  131  I  Blažeka Đuro          1892 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                             4  26  
 127  169 III Isić Muris            1655 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                 4  26  
 128  109  I  Balen Teo             2012 CRO ŠK Zagreb, Zagreb                                4  25½ 
 129  182 III Vraneša Ivan          1516 CRO ŠK Odra, Odra-Novi Zagreb                        4  25½ 
 130  151 III Keller Luka           1753 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                 4  22  
 131   65 FM  Lasić Luka            2164 CRO ŠK Velika Gorica, Velika Gorica                 3½  33½ 
 132  103  I  Galoić Boris          2031 CRO ŠK Gaj, Mače                                    3½  32  
 133  121 MK  Rađenović Stevo       1960 CRO                                                 3½  31  
 134  102 WFM Blažeka Mihaela       2034 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                            3½  29½ 
 135  145 III Huljak Krešimir       1796 CRO ŠK Gaj, Mače                                    3½  28½ 
 136  133 II  Bogi Tomislav         1891 CRO ŠK Gaj, Mače                                    3½  28½ 
 137  188 II  Vasilijević Vili      1458 CRO HAŠK Mladost, Zagreb                            3½  28½ 
 138  148 II  Pongrac Franjo        1758 CRO ŠK Prelog, Prelog                               3½  28½ 
 139  137 II  Karlušić Marko        1861 CRO ŠK Vladimir Ivetić-Sopot, Zagreb                3½  28½ 
 140  113 MK  Padjen Zdenko         2006 CRO ŠK INA, Zagreb                                  3½  27½ 
 141  136 II  Glasnović Ivan        1863 CRO ŠK Klaka, Zagreb                                3½  27  
 142  166 IV  Kobali Borislav       1658 CRO ŠK Odra, Odra-Novi Zagreb                       3½  27  
 143  193  I  Putar Lara            1376 CRO ŠK Brestje, Sesvete                             3½  26½ 
 144  110  I  Banek Krešimir        2010 CRO ŠK Špansko, Zagreb                              3½  26  
 145  125 II  Žigovečki Vladimir    1940 CRO ŠK Gaj, Mače                                    3½  25  
 146  154     Medvesek Janez        1740 SLO                                                  3  32  
 147  112 MK  Ćosić Radoslav        2008 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                 3  30½ 
 148  164 II  Karlušić Luka         1679 CRO ŠK Caissa (rad s mladima), Zagreb                3  30  
 149  163 MK  Maroslavac Ivana      1687 CRO ŠK Vinkovci, Vinkovci                            3  29½ 
 150  200 II  Banović Marijo           0 CRO                                                  3  29  
 151  159 II  Mezak Damir           1715 CRO ŠK Bjelovar, Bjelovar                            3  29  
 152  157 III Jurilj Ivan           1733 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                 3  29  
 153  179 IV  Bulat Milan           1529 CRO ŠD Sisak, Sisak                                  3  28½ 
 154  150  I  Golemović Tvrtko      1753 CRO ŠK Silent, Zagreb                                3  28½ 
 155  143  I  Petričević Petar      1808 CRO ŠK Ivanić, Ivanić-Grad                           3  28  
 156  158 IV  Domazet Danijel       1732 CRO ŠK Prigorje, Zagreb-Markuševec                   3  28  
 157  174 III Radovčić Gabrijel     1620 CRO ŠK Šibenik, Šibenik                              3  27½ 
 158  162 III Hodniković Nenad      1690 CRO ŠK AER, Zagreb                                   3  27  
 159  139 II  Matana Zoran          1853 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                 3  26½ 
 160  171 IV  Zorić Dario           1640 CRO ŠKS Polet, Zagreb                                3  26½ 
 161  147  I  Sontag Bruno          1768 CRO ŠK Klaka, Zagreb                                 3  26  
 162  186 VK  Komljenović Kristina  1474 CRO ŠK Silent, Zagreb                                3  25  
 163  153 III Aščić Matoš           1742 CRO ŠK Gorjanac, Gorjani                             3  24  
 164  198 IV  Cvetković Božo        1131 CRO ŠK Odra, Odra-Novi Zagreb                        3  24  
 165  192 IV  Kolić Mario           1394 CRO ŠK Podsused, Zagreb                              3  22½ 
 166  165 III Gverić Tvrtko         1658 CRO ŠK Vladimir Ivetić-Sopot, Zagreb                 3  21½ 
 167   94 NM  Frank Vladimir        2055 CRO ŠK Krapina, Krapina                             2½  32  
 168  183 IV  Kezerić Miroslav      1513 CRO ŠK Vrustun 1252, Vurnovec                       2½  32  
 169  173 VK  Rodić Toma            1631 CRO ŠK Zagreb, Zagreb                               2½  29  
 170  135 WIM Dubois Martine        1870 FRA                                                 2½  26  
 171  180 VK  Damjanović Šimun      1522 CRO ŠK Klaka, Zagreb                                2½  25½ 
 172  196  I  Trgovac Marta         1271 CRO ŠK Polet, Buševec                               2½  25  
 173  189 III Pranić Luka           1438 CRO ŠK Caissa (rad s mladima), Zagreb               2½  24  
 174  172 IV  Tomečak Neven         1632 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                 2  30  
 175   92     Ladisic Alex-Sacha    2059 FRA                                                  2  29  
 176   85 MK  Vukić Aleksandar      2087 CRO ŠK Velika Gorica, Velika Gorica                  2  29  
 177   66 MK  Glažar Domagoj        2163 CRO ŠK Stjepan Bosak - URIHO, Zagreb                 2  28  
 178  161 VK  Ronta Ivan            1699 CRO ŠK Donji Miholjac, Donji Miholjac                2  27½ 
 179  170 IV  Mišak Darijan         1649 CRO ŠK AER, Zagreb                                   2  27  
 180  187 II  Špilek Kristina       1470 CRO ŠK Silent, Zagreb                                2  25½ 
 181  175 II  Mišković Branko       1597 CRO Hrvatski šahovski savez                          2  25  
 182  177  I  Purkić Ruža           1587 CRO ŠK Picok Đurđevac, Đurđevac                      2  23½ 
 183  191 VK  Anušić Darijo         1399 CRO ŠKS Polet, Zagreb                                2  19  
 184  197 VK  Kljujev Ivan          1242 CRO ŠK Odra, Odra-Novi Zagreb                       1½  24  
 185  152  I  Katulić Zlatko        1746 CRO ŠK Velika Gorica, Velika Gorica                 1½  23½ 
 186  126 MK  Hlavač Iva            1923 CRO ŠK Dama, Đakovo                                 1½  23  
 187  190 III Vuljanić Ana          1405 CRO ŠK Silent, Zagreb                                1  22  
 188  195  I  Kostelac Tea          1314 CRO ŠK Podsused, Zagreb                              1  20½ 
 189  132 MK  Smetiško Marija       1891 CRO ŠK Polet, Buševec                                ½  23½ 
 190   99 FM  Levar Nenad           2042 CRO ŠK Karlobag, Karlobag                            ½  23½ 
 191   49 FM  Dutina Dario          2245 CRO ŠK Sljeme-Agroproteinka, Sesvete                 0  21  
       77 MK  Zelenika Zoran        2112 CRO ŠK Straža, Hum na Sutli                          0  21  
       87 MK  Ognjan Renato         2076 CRO ŠK Sljeme-Agroproteinka, Sesvete                 0  21  
      111  I  Buhin Denis           2009 CRO ŠŠK Konaki, Novo Virje                           0  21  
      115 FM  Ivanović Željko       1996 CRO ŠK Sljeme-Agroproteinka, Sesvete                 0  21  
      122     Skreblin Srecko       1960 SUI                                                  0  21  
      130 II  Mudrinić Nenad        1897 CRO ŠK Novi Zagreb, Zagreb                           0  21  
      140 II  Glasinović Juraj      1851 CRO ŠK INA, Zagreb                                   0  21  
      146 NM  Zelić Marina          1768 CRO ŠK Špansko, Zagreb                               0  21  
      185 VK  Babić Djuro           1494 CRO ŠK Brestovac, Brestovac                          0  21  
      194 IV  Rukavina David        1361 CRO ŠK Sljeme-Agroproteinka, Sesvete                 0  21


 


Sign in

Username Password

If you are not subscribed:
and you will have immediate access to
  • The best chess tournament calendar
  • The biggest periodical online chess games database
for $ 24.99 / year